Σελίδα 11 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    ΟΚ ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Για αυτοκίνητο (πολύ) παλιό μιλάμε, η βόλτα γύρω από το τετράγωνο δεν εξυπηρετεί σε τίποτα και να το κυκλοφορήσω στη "ζούλα" δεν παίζει.

    Είπα μήπως ο νομοθέτης είχε κάνει κάποια πρόβλεψη για τον home mechanic.

  2. #152
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Έχε υπομονή, η φετινή μέριμνα είναι για personal traitor..

  3. #153
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Το πας με τρέιλερ σε μία από τις πολλές πίστες που υπάρχουν στη χώρα και κάνεις ό,τι δοκιμή θες

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    και με το τρεϊλερ (το ψιλοεψαξα πρόσφατα) δεν είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα παίδες...

    αν ένα όχημα είναι υποχρεωμένο να φέρει πινακίδα (βάσει νόμου) πρέπει να τη φέρει και επάνω στο τρεϊλερ φορτωμένο.

    αν έχεις καταθέσει πινακίδα μπορείς να το μετακινήσεις με τρεϊλερ μόνο από και προς συνεργείο και αυτό με κάποιο αποδεικτικό στο χέρι εκ μέρους του επαγγελματία, άλλωστε το χαρτί της εφορίας αναφέρει λόγο ακινησίας και φυσικά έχει πεδίο όπου αναγράφεται υποχρεωτικα δ/νση που βρίσκεται ο ιδιωτικός χώρος στάθμευσης.

    σας τα λέω αυτά εγώ που το πήγαινα κανα δυο χρόνια στο βουνό το μηχανάκι με τρεϊλερ ενώ είχα καταθέσει πινακίδα στην εφορία.

    φυσικά το μηχανάκι πάει μονο χωμα και τελος, αλλα και το δεκαχίλιαρο είναι θανατος...οποτε ας μην τον πιούμε σε κανα στενακι που ενώνει τα χώματα μας..

    τα παραπάνω ισχυουν κυρίως στις μεγάλες πολεις, στην υπόλοιπη Ελλάδα κανει ο καθενας οτι γουστάρει οπως γνωριζουμε.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Τα παραλογα του ελληνικου κράτους

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτό, (που ήδη ήξερα).

    "Τι γίνεται αν πρέπει να μετακινήσεις το όχημα σε άλλο χώρο στάθμευσης;

    Αν πρέπει να αλλάξει ο χώρος στάθμευσης που δήλωσες ηλεκτρονικά, θα πρέπει να απευθυνθείς στη Δ.Ο.Υ. σου και να σου δώσουν μία πινακίδα προσωρινής άδειας κυκλοφορίας (Μ), και να μεταφέρεις το όχημα στον νέο χώρο στάθμευσης."
    από εδώ

    Άρα ισχύει ο κλασσικός "αναλογικός" τρόπος.

  7. #157
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Βρήκα διάφορα άρθρα στο net αλλά δεν βρήκα κτ εμπεριστατωμένο.
    Εάν με τον σμρ νόμο εγώ θελήσω πχ να πάρω τις πινακίδες για ένα 6μηνο θα πληρωσω το 6μηνο οκ.

    1η ερώτηση. Όταν τελειώσει το 6μηνο ποια είναι η διαδικασία? Θα πρέπει να ξαναδηλωσω ότι το βάζω σε ακινησια ή αφού έληξε η περίοδος κίνησης μπαίνει μόνο του σε ακινησια (από την άποψη ότι οι πινακίδες κρατούνται από τον ιδιοκτήτη).

    2η ερώτηση. Αν κ για αυτό βρήκα στο περίπου απάντηση. Χρησιμοποιείς το όχημα με τις πινακίδες για 2 μήνες έστω. Σύμφωνα με τον παλιό νόμο δεν μπορείς να το ξαναβάλεις σε κυκλοφορία αν δεν πληρώσεις ολόκληρα τα υπολοιπομενα τέλη. Μήπως υπάρχει πλέον κάποια αλλαγή σ αυτό(να το πάρω άλλους 2 μήνες κλπ). Εγώ βρήκα ότι δεν γίνεται απλά επειδή μου φαίνεται χαζό (βέβαια στο Ελαντα ήμαστε) μήπως έχει κάποιος άλλη ενημέρωση?

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Βρήκα διάφορα άρθρα στο net αλλά δεν βρήκα κτ εμπεριστατωμένο.
    Εάν με τον σμρ νόμο εγώ θελήσω πχ να πάρω τις πινακίδες για ένα 6μηνο θα πληρωσω το 6μηνο οκ.

    1η ερώτηση. Όταν τελειώσει το 6μηνο ποια είναι η διαδικασία? Θα πρέπει να ξαναδηλωσω ότι το βάζω σε ακινησια ή αφού έληξε η περίοδος κίνησης μπαίνει μόνο του σε ακινησια (από την άποψη ότι οι πινακίδες κρατούνται από τον ιδιοκτήτη).

    2η ερώτηση. Αν κ για αυτό βρήκα στο περίπου απάντηση. Χρησιμοποιείς το όχημα με τις πινακίδες για 2 μήνες έστω. Σύμφωνα με τον παλιό νόμο δεν μπορείς να το ξαναβάλεις σε κυκλοφορία αν δεν πληρώσεις ολόκληρα τα υπολοιπομενα τέλη. Μήπως υπάρχει πλέον κάποια αλλαγή σ αυτό(να το πάρω άλλους 2 μήνες κλπ). Εγώ βρήκα ότι δεν γίνεται απλά επειδή μου φαίνεται χαζό (βέβαια στο Ελαντα ήμαστε) μήπως έχει κάποιος άλλη ενημέρωση?
    1+2: Από τον Μάιο θα ξεκινήσουν σύμφωνα με τις δηλώσεις-υποσχέσεις του υπουργού, εφέτο, τα μειωμένα τέλη. Ακόμα ΔΕΝ έχει ανακοινωθεί κάτι οριστικό, και φυσικά δεν έχουν οριστεί ακόμα οι λεπτομέρειες που ρωτάς. Όταν θα γίνει πραγματικότητα, τότε θα ξέρουμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #159
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    1+2: Από τον Μάιο θα ξεκινήσουν σύμφωνα με τις δηλώσεις-υποσχέσεις του υπουργού, εφέτο, τα μειωμένα τέλη. Ακόμα ΔΕΝ έχει ανακοινωθεί κάτι οριστικό, και φυσικά δεν έχουν οριστεί ακόμα οι λεπτομέρειες που ρωτάς. Όταν θα γίνει πραγματικότητα, τότε θα ξέρουμε.
    Κάκιστη αντιγραφή Ευρωπαϊκών μοντέλων. Κλασικά πράγματα οι προχειρότητες. Και γιατί όχι από Ιανουάριο; Για να αισθάνεται κορόιδο αυτός που πληρώνει ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας ενώ μπορεί να χρειάζεται το αυτοκίνητο ή την μοτό π.χ. από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο.
    Έχουν χάσει πολλά χρήματα οι κυβερνήσεις κατά τα χρόνια της κρίσης ακριβώς λόγω αυτής της στρεβλής υιοθέτησης των μειωμένων τελών κυκλοφορίας. Αλλά δεν πιστεύω πως ο λόγος είναι ότι είναι ανόητοι. Είναι πολύ εύκολο να αντιγράψεις ένα πετυχημένο μοντέλο αρκεί... να θέλεις να κάνεις κάτι για το συμφέρον των πολιτών και του δικού σου κράτους και όχι "άλλων".
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 20/03/2021 στις 17:29.

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά όχι ότι τους δικαιολογώ άλλα στην Ελλάδα και που ξεκινάνε τον Μάιο πάλι καλά να λέμε για 1η χρονιά. Τώρα με την καραντίνα δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα σε πολλούς. Άλλα όταν βγούμε από αυτή την κατάσταση ελπίζω να γίνονται πιο άμεσα οι αλλαγές γτ σε άλλη περίπτωση από αρχές Απριλίου οι περισσότερες μηχανές βγαίνουν στο δρόμο.
    Πάτα το 0

  11. #161
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Λόγω συχνών επισκέψεων στη Γερμανία και επειδή φιλοξενούμαι και συναναστρέφομαι πολύ οικογένειες Γερμανών, τυγχάνει και γνωρίζω πολύ καλά πως δουλεύει εκεί το σύστημα των εποχιακών οχημάτων. Εύκολα και απλά και κυρίως με εύκολο οπτικό έλεγχο από τη τροχαία τους χωρίς καμία ανάγκη πληκτρολόγησης πινακίδων κ.α. Είναι τόσο εύκολο στην εφαρμογή που δεν σηκώνει συζήτηση για το πως και το τι.

    Δεν δικαιολογώ καθόλου τους δικούς μας γιατί έχουν αποδείξει ότι όπου θέλουν "τρέχουν" προγράμματα αμεσότατα. Απλά κατά τα χρόνια της κρίσης δε θέλησαν να εισπράξουν από αυτόν τον τομέα. Θέλησαν αντιθέτως να καταστρέψουν την μηχανοκίνηση που πίσω από αυτήν κατέστρεφαν παράλληλα πολλούς άλλους τομείς όπως ασφαλιστικές, ανεξάρτητα συνεργεία, επίσημα συνεργεία, καταστήματα αξεσουάρ, το ίδιο το δίκτυο πωλήσεων των οχημάτων κτλ.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κάκιστη αντιγραφή Ευρωπαϊκών μοντέλων. Κλασικά πράγματα οι προχειρότητες. Και γιατί όχι από Ιανουάριο; Για να αισθάνεται κορόιδο αυτός που πληρώνει ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας ενώ μπορεί να χρειάζεται το αυτοκίνητο ή την μοτό π.χ. από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο.
    Έχουν χάσει πολλά χρήματα οι κυβερνήσεις κατά τα χρόνια της κρίσης ακριβώς λόγω αυτής της στρεβλής υιοθέτησης των μειωμένων τελών κυκλοφορίας. Αλλά δεν πιστεύω πως ο λόγος είναι ότι είναι ανόητοι. Είναι πολύ εύκολο να αντιγράψεις ένα πετυχημένο μοντέλο αρκεί... να θέλεις να κάνεις κάτι για το συμφέρον των πολιτών και του δικού σου κράτους και όχι "άλλων".
    Το γιατί δεν επιτρέπεται-προβλέπεται ο οποιοσδήποτε συνδυασμός κυκλοφορίας επιθυμεί ο πολίτης, αποτελεί μυστήριο.

    Π.χ. να δηλώνεις ότι θα κυκλοφορήσω από 14 Μαρτίου μέχρι 25 Σεπτεμβρίου, να σου βγάζει το τέλος που αντιστοιχεί, να το πληρώνεις και να κυκλοφορείς όπως σε βολεύει.

    Και ο πολίτης βολεύεται και ότι πληρώσει παίρνει, και το κράτος, εκεί που θα είχε οχήματα ακινητοποιημένα και άρα χαμένα έσοδα, με αυτό το σύστημα θα έπαιρνε έσοδα (και μάλιστα σε πολλαπλά επίπεδα, γιατί ένα όχημα που κυκλοφορεί, δεν είναι μόνο το τέλος, είναι ο ΦΠΑ σε ότι άλλο έχει ανάγκη για να κυκλοφορεί και ο φόρος των καυσίμων).

    Μέχρι τώρα που οι δηλώσεις ακινησίας-άρσης γίνονταν σε γραφεία, χειροκίνητα, είχε ένα νόημα να περιορίζει το κράτος τις επιλογές, για να μπορεί να ανταπεξέλθει το προσωπικό στις εφορίες. Τώρα που όλα θα γίνονται ηλεκτρονικά και πλήρως αυτοματοποιημένα, δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ νόημα να μην υπάρχει πλήρως ελεύθερη παραμετροποίηση των ακινησιών-τελών.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #163
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Στην Ελλάδα θα μπορούσαν να είναι ηλεκτρονικά εδώ και 10 χρόνια. Δεν είναι κάτι δύσκολο.
    Βάζω μια σκέψη μόνο, για κάθε 100 ευρώ καυσίμου τα 70 είναι φόροι. Δεν είναι απορίας άξιο ότι στα χρόνια της κρίσης οι εφημερίδας έγραφαν για νέο ρεκόρ ακινητοποιήσεων ΚΑΘΕ χρόνο. Κάθε χρόνο δηλαδή προτιμούσαν να χάνουν φόρους, να επιτρέπουν να κλείνουν επιχειρήσεις, να χάνονται θέσεις εργασίας από κάτι τόσο απαραίτητο όπως ένα όχημα μετακίνησης. Φανταστείτε, ένα γέμισμα καυσίμων, μία ασφάλιση, ένα σέρβις, μια αλλαγή ελαστικών...

    Πόσο απλό είναι; Δηλώνεις τη περίοδο που θέλεις να κυκλοφορείς και βγαίνει μια πινακίδα που εκτός του αριθμού κυκλοφορίας δηλώνει και τη περίοδο κυκλοφορίας, Με αυτό το τρόπο γίνεται πανεύκολος ο έλεγχος για τους τροχονόμους από απόσταση. Αν θέλεις να αλλάξεις τη περίοδο κυκλοφορίας απλά πληρώνεις ένα παράβολο και αλλάζει ο τσίγκος (επιπλέον εισόδημα για το κράτος).

    Κατάλαβαν επιτέλους στη χώρα μας πόσο κοστοβόρο και πολύπλοκο ήταν το σύστημα με το βάλε - βγάλε στις πινακίδες και τις άδειες αλλά κατά τη γνώμη μου χολένουν ακόμη στην ευκολία ελέγχου και στην αυτοματοποίηση της περιοδικότητας. Γιατί; Άγνωστό; Ανεγκέφαλους δεν τους θεωρώ, για ανεξήγητους σε εμένα λόγους... απλά δε θέλουν.

    Στα παρακάτω παραδείγματα το αυτοκίνητο και η μηχανή κυκλοφορούν από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβρη.
    Είναι Μάρτης: στη άκρη κύριε - πρόστιμο - τέλος.
    Σε εξυπηρετεί σε ετήσια βάση η συγκεκριμένη περίοδος μένεις έτσι. Θέλεις να αλλάξεις; Νέο αίτημα, νέος τσίγκος, νέο έξτρα παράβολο, όλα καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης.jpg 
Προβολές:	84 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	426772

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης (1).jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	41,8 KB 
ID:	426773

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Για να μην παρεξηγηθώ δεν τους δικαιολογώ. Τρόποι υπήρχαν και υπάρχουν για πολλά πράγματα. Πάντα το κράτος χόλενε σε τέτοια θέματα τελείως πρακτικά για κάθε ζήτημα.
    Αλλά μην το πάμε στο άλλο άκρο οτι δλδ κάποιος κρυφός λόγος υπήρχε που το κράτος δεν το είχε κάνει τόσα χρόνια και τώρα το κάνει με τέτοια καθυστέρηση.
    Σε πολύ απλό παράδειγμα θα σας πω εγώ που κυκλοφορώ την μηχανή μου 6 μήνες το χρόνο, μέχρι τώρα έπρεπε να πληρώσω όλο το τέλος (120 ευρώ). Δεν είμαι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι το έκαναν. Αυτό πιστεύω πως σκεφτόντουσαν και δεν το άλλαζαν τόσα χρόνια. Φυσικά και είναι λάθος αλλά δεν ασχολήθηκε κανένας τόσα χρόνια για να το αλλάξει.
    Λυπάμαι αλλά η ιστορία δεν έχει δράκο. Αδιαφορία και στ@ρχιδισμο από τους πολιτικούς έχει. Δεν ασχολήθηκαν να δουν πόσο λάθος ήταν το σύστημα, τπτ παραπάνω.
    Πάτα το 0

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Το γερμανικό πρότυπο. Δουλεύει αρκετά καλά χωρίς τρελή γραφειοκρατεία.
    Πόσο δύσκολο να το αντιγράψει κανείς?

    Ακριβώς τέτοια έχω κι εγώ (03-10)

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF