Σελίδα 15 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Εμένα στείλτε μου ένα π.μ. όταν είναι να υποβάλουμε το Ε1 παρακαλώ...

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν σε αμφισβητώ καθόλου, όπως έγραψα συνήθως μέχρι σήμερα η διαδικασία ξεκινούσε από Ιούνιο (το έγραψα ήδη), τώρα έχουμε ακόμη Μάιο. Δεν έχω προσωπικά άποψη ειδικά για φέτος, οπότε θεωρώ πως ισχύει αυτό που λες.
    Να πω και το άλλο όμως.. μου έχει τύχει σε άλλα ζητήματα π.χ. σε τμήμα εσόδων, κάθε ΔΟΥ να έχει το δικό της θεό, συνήθως από άγνοια γιατί όταν τους λες "μα το έκανα τ περασμένη εβδομάδα σε άλλη ΔΟΥ" σου απαντάνε ότι π.χ. σε "αυτούς" δεν έχει πάει ακόμη η εγκύκλιος.

    Πάντως την επόμενη εβδομάδα λέω να πάω μια επίσκεψη στη ΔΟΥ για μια διερευνητική, να δω τι γίνεται.
    Καλά κουβέντα κάνουμε κ εγώ επειδή δεν το έχω ξανακάνει αναφέρω ότι πληροφορίες παίρνω κλπ.
    Απλά επειδή είμαι ο δεύτερος που του λένε για την εγκύκλιο μάλλον θα έρθει όπως είπες κατά Ιούνη.
    Καλά πρέπει βέβαια να είναι τέρμα τρόμπες αν είναι έτσι. Αν ήξερα ότι θα το αργήσουν τόσο θα είχα πληρώσει τα τελη και θα τελείωνα.
    Κτ που δεν έχω καταλάβει. Αυτό με το μήνα αργεί επειδή είναι πρώτη φορα? Ή κάθε χρόνο αυτή την ταλαιπα θα έχουμε?

  3. #213
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλά κουβέντα κάνουμε κ εγώ επειδή δεν το έχω ξανακάνει αναφέρω ότι πληροφορίες παίρνω κλπ.
    Κτ που δεν έχω καταλάβει. Αυτό με το μήνα αργεί επειδή είναι πρώτη φορα? Ή κάθε χρόνο αυτή την ταλαιπα θα έχουμε?
    Χμμμ ανοίγεις τώρα άλλη μεγάλη συζήτηση. Δυστυχώς στη χώρα μας υπάρχει η ντρίπλα της υπουργικής απόφασης. Τι είναι αυτό; Όταν κάτι δεν θέλουν αν το κάνουν με Νόμο ώστε να αποκτήσει μόνιμο χαρακτήρα το κάνουν με υπουργική απόφαση και αυτό καταλήγει να γίνεται σχεδόν μόνιμο αλλά πρέπει να αναπαράγει κάθε χρόνο κάποιες διαδικασίες μέχρι να εγκριθεί. Το κόλπο -κατά τη γνώμη μου- είναι ότι θέλουν να πιάνουν κορόιδα κάποιους πολίτες οι οποίοι έχουν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού (2000+ cc) και μέσω της αμφιβολίας να τους αναγκάζουν να πληρώνουν όλο το έτος ενώ μπορεί να μη χρειάζονται το αυτοκίνητο και τους 12 μήνες.
    Ο θεσμός πληρωμής τελών με το μήνα μέσω υπουργικής απόφασης είναι εντελώς στρεβλός στη χώρα μας. Στη Γερμανία εφαρμόζεται πολλά χρόνια αλλά είναι εντελώς διαφορετικά εφαρμόσιμος. Εκεί θεσπίστηκε γιατί πολλοί έχουν άλλο αυτοκίνητο για το καλοκαίρι και άλλο για το χειμώνα και γιατί η κουλτούρα του οδηγικού τουρισμού έχει τελείως άλλον χαρακτήρα από τον δικό μας. Σημασία έχει ότι κάποιος μπορεί να θέλει να έχει το αυτοκίνητο ή τη μοτοσυκλέτα του διαθέσιμο προς χρήση π.χ. από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούλιο. Αυτό στη χώρα μας δε μπορεί να γίνει πράξη γιατί δεν έχει γίνει Νόμος ώστε από τον Δεκέμβρη να ξέρουμε ότι σταθερά υπάρχει ο θεσμός της πληρωμής των τελών με το μήνα. Περιμένουμε δηλαδή τους φωστήρες να κάνουν τη πρώτη αρπαχτή από τα κορόιδα και μετά να εφαρμόσουν το μέτρο δήθεν για τις καλοκαιρινές διακοπές.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 07/05/2021 στις 00:53.

  4. #214
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Εγώ που έκανα ηλεκτρονική κατάθεση καταλαβαίνω ότι για να κάνω άρση με το μήνα πρέπει να περιμένω. Η μόνη επιλογή αν θέλω να τις πάρω τώρα είναι ν απληρωσω όλο το χρόνο?
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos77; 07/05/2021 στις 08:04.

  5. #215
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Χμμμ ανοίγεις τώρα άλλη μεγάλη συζήτηση. Δυστυχώς στη χώρα μας υπάρχει η ντρίπλα της υπουργικής απόφασης. Τι είναι αυτό; Όταν κάτι δεν θέλουν αν το κάνουν με Νόμο ώστε να αποκτήσει μόνιμο χαρακτήρα το κάνουν με υπουργική απόφαση και αυτό καταλήγει να γίνεται σχεδόν μόνιμο αλλά πρέπει να αναπαράγει κάθε χρόνο κάποιες διαδικασίες μέχρι να εγκριθεί. Το κόλπο -κατά τη γνώμη μου- είναι ότι θέλουν να πιάνουν κορόιδα κάποιους πολίτες οι οποίοι έχουν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού (2000+ cc) και μέσω της αμφιβολίας να τους αναγκάζουν να πληρώνουν όλο το έτος ενώ μπορεί να μη χρειάζονται το αυτοκίνητο και τους 12 μήνες.
    Ο θεσμός πληρωμής τελών με το μήνα μέσω υπουργικής απόφασης είναι εντελώς στρεβλός στη χώρα μας. Στη Γερμανία εφαρμόζεται πολλά χρόνια αλλά είναι εντελώς διαφορετικά εφαρμόσιμος. Εκεί θεσπίστηκε γιατί πολλοί έχουν άλλο αυτοκίνητο για το καλοκαίρι και άλλο για το χειμώνα και γιατί η κουλτούρα του οδηγικού τουρισμού έχει τελείως άλλον χαρακτήρα από τον δικό μας. Σημασία έχει ότι κάποιος μπορεί να θέλει να έχει το αυτοκίνητο ή τη μοτοσυκλέτα του διαθέσιμο προς χρήση π.χ. από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούλιο. Αυτό στη χώρα μας δε μπορεί να γίνει πράξη γιατί δεν έχει γίνει Νόμος ώστε από τον Δεκέμβρη να ξέρουμε ότι σταθερά υπάρχει ο θεσμός της πληρωμής των τελών με το μήνα. Περιμένουμε δηλαδή τους φωστήρες να κάνουν τη πρώτη αρπαχτή από τα κορόιδα και μετά να εφαρμόσουν το μέτρο δήθεν για τις καλοκαιρινές διακοπές.
    ακριβώς όπως τα είπε.



    και όλα αυτά πριν 11χρόνια όταν κατα το πρώτο μνημόνιο εν μια νυκτί τα >2000cc έγιναν αυτοκίνητα πολυτελείας τσουβαλιάζοντας μέσα παλιά οχήματα 20ετίας χωρίς εμπορική και αξία μεταπώλησης..

    όμως απο τοτε που δόθηκε η δυνατότητα κατάθεσης πινακίδων σε πρώτη φάση στο συγκοινωνιών και μετά στην εφορία, έχασαν εκατομμύρια ευρώ ετήσιων εισπράξεων απο όλες τις κατηγορίες οχημάτων μικρά-μεγάλα, συνεπώς δεν ειμαι σίγουρος οτι πάνε να πιάσουν κάποιους κορόιδα για τους πρώτους έξι μηνες, Αν ήθελαν θα άλλαζαν κάποιους παράγοντες έτσι ώστε να επωφελούνται και οι δύο πλευρές, να εξυπηρετουνται οι κάτοχοι αλλά να βγάζει περισσότερα απο σήμερα το κράτος.
    Οι τύποι είναι για τα σκυλιά μόνο
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    στην αγορα εργασιας συνηθως απαιτουν εμπειρια και προυπηρεσια
    εμεις βαζουμε υπουργους και πρωθυπουργους ανθρωπους που δεν εχουν δουλεψει ποτε και πουθενα και μετα τους βριζουμε

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Χμμμ ανοίγεις τώρα άλλη μεγάλη συζήτηση. Δυστυχώς στη χώρα μας υπάρχει η ντρίπλα της υπουργικής απόφασης. Τι είναι αυτό; Όταν κάτι δεν θέλουν αν το κάνουν με Νόμο ώστε να αποκτήσει μόνιμο χαρακτήρα το κάνουν με υπουργική απόφαση και αυτό καταλήγει να γίνεται σχεδόν μόνιμο αλλά πρέπει να αναπαράγει κάθε χρόνο κάποιες διαδικασίες μέχρι να εγκριθεί. Το κόλπο -κατά τη γνώμη μου- είναι ότι θέλουν να πιάνουν κορόιδα κάποιους πολίτες οι οποίοι έχουν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού (2000+ cc) και μέσω της αμφιβολίας να τους αναγκάζουν να πληρώνουν όλο το έτος ενώ μπορεί να μη χρειάζονται το αυτοκίνητο και τους 12 μήνες.
    Ο θεσμός πληρωμής τελών με το μήνα μέσω υπουργικής απόφασης είναι εντελώς στρεβλός στη χώρα μας. Στη Γερμανία εφαρμόζεται πολλά χρόνια αλλά είναι εντελώς διαφορετικά εφαρμόσιμος. Εκεί θεσπίστηκε γιατί πολλοί έχουν άλλο αυτοκίνητο για το καλοκαίρι και άλλο για το χειμώνα και γιατί η κουλτούρα του οδηγικού τουρισμού έχει τελείως άλλον χαρακτήρα από τον δικό μας. Σημασία έχει ότι κάποιος μπορεί να θέλει να έχει το αυτοκίνητο ή τη μοτοσυκλέτα του διαθέσιμο προς χρήση π.χ. από τον Φεβρουάριο μέχρι τον Ιούλιο. Αυτό στη χώρα μας δε μπορεί να γίνει πράξη γιατί δεν έχει γίνει Νόμος ώστε από τον Δεκέμβρη να ξέρουμε ότι σταθερά υπάρχει ο θεσμός της πληρωμής των τελών με το μήνα. Περιμένουμε δηλαδή τους φωστήρες να κάνουν τη πρώτη αρπαχτή από τα κορόιδα και μετά να εφαρμόσουν το μέτρο δήθεν για τις καλοκαιρινές διακοπές.
    Επειδή έτσι ακριβώς έχω τη μηχανή (Μαρτιο-Οκτωβριο) χρειάζονται αρκετές αλλαγές για να αντιγραφεί το γερμανικό σύστημα. Δεν είναι κάτι δύσκολο, προσωπικά το θεωρώ πολύ ευέλικτο, αλλά δε νομίζω τα βλήματα της βουλής να ασχοληθούν.

    Επίσης οι μήνες που πληρώνω κάθε χρόνο είναι σταθεροί, πχ έχω δηλωσει εκ των προτέρων από πότε μέχρι πότε θα κινείται το όχημα και φαίνεται στην πινακίδα. Αν θέλω να αλλάξω τους μήνες πρέπει να αλλάξω πινακίδα (με το ανάλογο κόστος). Όχι νουμερο, τη λαμαρίνα αλλά και πάλι το κόστος πρέπει να είναι το ίδιο.

  8. #218
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Επειδή έτσι ακριβώς έχω τη μηχανή (Μαρτιο-Οκτωβριο) χρειάζονται αρκετές αλλαγές για να αντιγραφεί το γερμανικό σύστημα. Δεν είναι κάτι δύσκολο, προσωπικά το θεωρώ πολύ ευέλικτο, αλλά δε νομίζω τα βλήματα της βουλής να ασχοληθούν.

    Επίσης οι μήνες που πληρώνω κάθε χρόνο είναι σταθεροί, πχ έχω δηλωσει εκ των προτέρων από πότε μέχρι πότε θα κινείται το όχημα και φαίνεται στην πινακίδα. Αν θέλω να αλλάξω τους μήνες πρέπει να αλλάξω πινακίδα (με το ανάλογο κόστος). Όχι νουμερο, τη λαμαρίνα αλλά και πάλι το κόστος πρέπει να είναι το ίδιο.
    Ναι, ξέρω ακριβώς πως δουλεύει η διαδικασία στη Γερμανία, την έχω κάνει εγώ ο ίδιος. Και επειδή είχα την όλη εμπειρία και τη γνώση με κάθε λεπτομέρεια έστειλα ένα σχετικό έγγραφο 4-5 σελίδων στην τότε υπουργό συγκοινωνιών αλλά και στον δντη του υπουργείου στη Μεσογείων και αυτοί το πέταξαν στο κάλαθο των αχρήστων αφού δεν μου απάντησαν ποτέ... ούτε θετικά ούτε αρνητικά. Αν πιάσεις και μεταφέρεις τα νούμερα στο χαρτί είναι απίστευτο πόσα εκατομμύρια εσόδων χάνονται κάθε χρόνο για το κράτος από αυτές τις τακτικές. Και η πλάκα είναι αν εφάρμοζαν σωστά αυτά τα συστήματα εκτός από τα έσοδα για το κράτος θα είχαν και αίσθημα δικαίου οι πολίτες.

    Όπως ξανά έγραψα λίγες εβδομάδες πριν, είναι αδύνατο να μη τα γνωρίζουν. Δε μπορεί να είμαι τόσο φωστήρας εγώ και ένα σκασμό υφυπουργοί και σύμβουλοί να μη γνωρίζουν πως παίζεται το παιχνίδι. Απλά προφανώς έπρεπε κάποια πράγματα να εκπληρωθούν σύμφωνα με τις προσταγές των "θεσμών" και μετά τρέχουν να βγάζουν από τη μύγα ξύγκι αφού δεν μπορούν (ή δεν τους αφήνουν) να εφαρμόσουν τα φυσιολογικά.

    Φαντάζομαι ότι γνωρίζετε που έχουν καταλήξει όλα τα μεγάλου κυβισμού αλλά και τα υπερπολυτελή αυτοκίνητα. Η χώρα μας λόγω καιρικών συνθηκών έχει να προσφέρει κελεπούρια στον Ευρωπαίο που ψάχνει μεταχειρισμένο. Τα δικά τους είναι όλα σάπια από το αλάτι και τα χημικά που ρίχνουν στους δρόμους.

  9. #219
    Νομιζω οτι ανοιξε η ηλεκτρονικη πλατφορμα πληρωμών ανα μηνα,μπειτε και δειτε....
    EVERYBODY DIES......NOT EVERYONE
    REALLY LIVES

  10. #220
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelth1 Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι ανοιξε η ηλεκτρονικη πλατφορμα πληρωμών ανα μηνα,μπειτε και δειτε....
    Ισχύει. Άνοιξε η εφαρμογή ανά μηνα

  11. #221
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    στο login βγάζει:

    www1.aade.gr:443 - Server-unavailable!
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    στο login βγάζει:

    www1.aade.gr:443 - Server-unavailable!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2021-05-08 092825.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	39,5 KB 
ID:	427885

  13. #223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εμένα μου βγάζει ακόμα όλο το ποσό. Όντως άνοιξε σε κάποιον να πληρώσει με το μήνα?
    Αν ναι να μας πει κ εμάς πως να το κάνουμε.
    Πάτα το 0

  14. #224
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    (Φαντάζομαι-δεν γνωριζω ακριβώς), τα προαπαιτούμενα της πλατφορμας ειναι να εχεις δηλώσει ηλεκτρονικά(και οχι φυσικα στην δου) προσωρινή ακινησία, και μετα να κανεις άρση ακινησίας (απο την πλατφορμα παντα) και κατοπιν να σε περνάει στο πως θα πληρώσεις και πόσο.
    Νομιζω εχει ενα οδηγό χρησεως pdf καπου.

    Οπως δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι με αυτο που συζηταμε πιο πανω αν δηλαδη αλλαξε η διαδικασια και δεν απαιτείται υπουργική τροπολογια καθε ετος για να ισχυει η περιορισμένη χρηση οχηματων(με διαμορφωμένο το αναλογο κοστος).

  15. #225
    Καλημερα σας ! Η πλατφορμα δουλευει κανονικα!
    EVERYBODY DIES......NOT EVERYONE
    REALLY LIVES

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF