Σελίδα 9 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Χμμμ
    Αν θέλω να κάνω αναίρεση κατάθεσης πινακίδων και να κυκλοφορήσω δεν παω εφορία να τις ψάχνω αλλά το κανω παλι ηλεκτρονικά.
    Καλό ακούγεται.
    Τουλάχιστον φέτος και άσχετα αν η κατάθεση ήταν με φυσικό τρόπο και όχι ηλεκτρονικά, αναίρεση κατάθεσης μπορούσες να κάνεις μόνο μια φορά ετησίως... Δηλαδή δεν καταθέτεις και αναιρείς όποτε και όσο σε βολεύει...

  2. #122
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον φέτος και άσχετα αν η κατάθεση ήταν με φυσικό τρόπο και όχι ηλεκτρονικά, αναίρεση κατάθεσης μπορούσες να κάνεις μόνο μια φορά ετησίως... Δηλαδή δεν καταθέτεις και αναιρείς όποτε και όσο σε βολεύει...
    Οπως ακουσα Ισχυει και για την ηλεκτρονικη κατάθεση
    Μονο κια φορα τον χρονο, αν χρειαστεί να παραλαβεις δευτερη φορα, τοτε θα πληρωσεις 12μηνες μείον τους μηνες που πληρωσες απο την πρωτη παραλαβή

  3. #123
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή παω και τις παίρνω πίσω και μετα τις ξανακαταθέτω αλλά ηλεκτρονικά αυτη την φορά.
    Πονηρούλη Αρούλη..

    Το ηλεκτρονικο νταλαβερι γινεται ακριβως για να μην πας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    λοιπόν παίδες μόλις επέστρεψα απο Χολαργό (δν/ση Μεταφορών).

    για να μην μπω σε λεπτομέρειες όσοι δεν παρακολουθήσατε το νήμα δείτε στην προηγούμενη σελίδα το ποστ περί καταστροφής από την εφορία της πινακίδας μου μετά από διετή παραμονή εκεί.

    Πήγα λοιπόν Χολαργό και με το καλημέρα με ενημέρωσαν ότι πρέπει να πληρώσω παράβολο 30 ευρώ για την έκδοση νέας πινακίδας και άδειας κυκλοφορίας με νέο αριθμό.

    Πλήρωσα το παράβολο με ebanking από το κινητό μου και το τύπωσα στο παράπλευρο κυλικείο που υπάρχει στο χώρο.

    Επέστρεψα στο γκισέ έδωσα τα χαρτιά (παράβολο 30 ευρωπαϊκά, ασφάλεια, πληρωμένο σήμα κυκλοφορίας, παραπεμπτικό απο τη ΔΟΥ μου που έλεγε για την καταστροφή της παλιάς πινακίδας, διπλή όψη ταυτότητας και το χαρτί της άρσης ακινησίας) και μου είπαν να περάσω σε 1 ώρα να πάρω την νέα μου πινακίδα!

    βγήκα στο προαύλιο έκανα κάτι τηλέφωνα για τη δουλειά μου και ξαναμπήκα μέσα στο 40λεπτο γιατί έπρεπε να φύγω, κι η πινακίδα μαζί με την άδεια ήταν έτοιμη και με περίμενε!

    την πήρα, ευχαρίστησα και πουλόπουλος.

    ενημέρωσα πριν από λίγο και την hellas direct για την αλλαγή αριθμού και μου έστειλε το νεο ασφαλιστήριο και είμαι κομπλέ..

    το παλιό νούμερο πινακίδας αναγράφεται στην νεα άδεια στο πεδίο 22 οπότε είμαι κομπλέ και ως προς τα τέλη κυκλοφορίας που αναγράφουν αυτό (το παλιο) νούμερο μόνο για φέτος.

    ουφ!

    Υμητάρα έρχομαι

    νόμιμος πλέον.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #125
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Πλακα μας κανεις τωρα, ναιιιι..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Άρα ισχύει ο νέος νόμος, ότι πληρώνεις για καταστροφή πέραν του 18μηνου, κι ας έχεις χαρτί της ΔΟΥ;

    Ωραία, το διευκρινίσαμε αυτό.

    Καλές βόλτες και προσοχή στα μέτρα κυκλοφορίας.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Τελεγονε ναι.
    Οπότε καλύτερα αν κάποιος θέλει να αποφύγει την καταστροφή και το πακέτο που έφαγα εγώ, καλό είναι να κοιτάξει να τις καταθέσει με το νέο σύστημα το ηλεκτρονικό, κι όταν θελήσει να το βγάλει το όχημα πάλι σε κυκλοφορία θα χει την πινακίδα στο συρτάρι του και θα κάνει μόνο τη χαρτουρα μέσω νετ.

    Ευρώπη γίναμε λέμε.

    Στο μεταξύ στο Χολαργό στα γνωστά γκισέ (ξέρετε όσοι έχουμε αλλάξει δεκάδες μηχανάκια έχουμε περάσει από κει κάποια στιγμή) επικρατούσε μεγάλη τάξη και το ραντεβού που κλείνεις λόγω κοβιντ λειτουργεί άψογα.
    Ξεχάστε τις ουρές που ξέρατε, άμα έχεις τα χαρτιά σου νοικοκυρεμενα και ξέρεις ακριβώς τι ζητάς τότε σε πολύ λίγο χρόνο έχεις κάνει τη δουλίτσα σου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #128
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Άραγε... εγώ που τις έχω καταθέσει στο αυτοκίνητο εδώ και 16 μήνες, θα μπορούσα να κάνω τη διαδικασία ηλεκτρονικά και να πάω να πάρω τις φυσικές πινακίδες μπας και προλάβω την καταστροφή τους;

    Ή θα πρέπει πρώτα να πληρώσω για να τις πάρω και μετά για πρώτη φορά να κάνω τη διαδικασία ηλεκτρονικά;

    Ειδική περίπτωση περιγράφω το ξέρω. Μάλλον θα προσπαθήσω να τους ρωτήσω τηλεφωνικά.

    Αν ισχύει το δεύτερο θα υπομείνω τη διαδικασία καταστροφής και επανέκδοσης γιατί το τίμημα είναι βαρύ...

  9. #129
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Άρα ισχύει ο νέος νόμος, ότι πληρώνεις για καταστροφή πέραν του 18μηνου, κι ας έχεις χαρτί της ΔΟΥ;

    Ωραία, το διευκρινίσαμε αυτό.

    Καλές βόλτες και προσοχή στα μέτρα κυκλοφορίας.
    μαρεσε που επέμενες οτι θα πλΕρώσει το κράτος για την πινακίδα του εκάστοτε
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #130
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Άραγε... εγώ που τις έχω καταθέσει στο αυτοκίνητο εδώ και 16 μήνες, θα μπορούσα να κάνω τη διαδικασία ηλεκτρονικά και να πάω να πάρω τις φυσικές πινακίδες μπας και προλάβω την καταστροφή τους;

    Ή θα πρέπει πρώτα να πληρώσω για να τις πάρω και μετά για πρώτη φορά να κάνω τη διαδικασία ηλεκτρονικά;

    Ειδική περίπτωση περιγράφω το ξέρω. Μάλλον θα προσπαθήσω να τους ρωτήσω τηλεφωνικά.

    Αν ισχύει το δεύτερο θα υπομείνω τη διαδικασία καταστροφής και επανέκδοσης γιατί το τίμημα είναι βαρύ...
    η προσωρινή κατάθεση ενεργοποιείται ετησίως με φεκ στην εφημερίδα κυβερνήσεως κατόπιν σχετικού διατάγματος του υπουργού, αυτό συμβαίνει συνήθως το καλοκαίρι (δηλαδή να πάρεις τις πινακιδες για 1 / 2 ή 3 μήνες και να πληρώσεις το αναλογο ποσό ) . Αν θέλεις να πάρεις τώρα νομίζω θα πληρώσεις όλο το ποσό των τελών.

    Απο την άλλη όπως ειπώθηκε έχει να κάνει με την ΔΟΥ, εδώ πανω στο βορά που έχω εικόνα έχει πινακίδες απο το '12 στην ΔΟΥ που ανήκω κατατεθειμένες χωρίς να έχει γίνει καταστροφή. Εξαρτάτε απο την ΔΟΥ και τον χώρο αποθήκευσης τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    ετσι όπως τα λέει ο doc είναι...

    εγώ είμαι σε κεντρική ΔΟΥ της Αθήνας (πιο κεντρική δεν γίνεται) στην οποία έχουν συγχωνεύσει με τα μνημόνια και τρεις τέσσερις άλλες, οπότε τα τελευταία χρόνια με τον οικονομικό βιασμό που έχουμε υποστεί όλοι μας θα έπρεπε να έχουν ένα δεύτερο κτίριο μόνο για να αποθηκεύσουν τις κατατεθειμένες πινακίδες...οπότε καταστρέφουν by the book.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εκαναν μια προσπάθεια αλλά δεν μαζεύτηκε χρήμα. Δεν θα προχωρήσει. Κρίμα και ελπιζα να κλέψω λίγη παραπάνω δημοσιότητα αυτή την φορά...
    done.

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πωπωπωπω τι ξεθαμμα ειναι αυτο με τον μεγιστανα των νιντζα??

    Μου ηρθε φλασια... μπορει να βρει καποιος και το "Η σκληρή του Miami" ???
    pew pew pew pew pew pew !!!

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αν καταθέσεις πινακίδες τωρα πρεπει να πληρωσεις τα τέλη του 21? ξερει κανεις?

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν καταθέσεις πινακίδες τωρα πρεπει να πληρωσεις τα τέλη του 21? ξερει κανεις?
    Μέχρι τέλος Φλεβάρη ειναι η παράταση για την πληρωμή τελών για το 2021. Οποτε φυσιολογικά αν καταθέσεις πινακίδες πριν το τέλος του μήνα δεν χρειάζεται να πληρώσεις τα τέλη.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 9 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 19:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 16:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 12:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 11:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 17:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF