Σελίδα 13 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 241

Θέμα: Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια

  1. #181
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το νόημα το έχει πιάσει ο stf.
    Οι υπόλοιποι εστιάζουν απλά στην διαχείριση ενός εντελώς άδικου τρόπου φορολόγησης.

    Το πραγματικό πρόβλημα είναι τα λεφτά που ζητάνε, όχι ο πιο εύκολος τρόπος να τα πληρώνεις.

    Αν τα τέλη για ένα δίλιτρο ήταν 70€ το χρόνο δεν νομίζω ότι θα απασχολούσε κανένα η ηλεκτρονική πληρωμή ή κατάθεση πινακίδων

  2. #182
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλά και η δικιά μου ακόμα αυτό το Α4 είναι
    Στα της ασφάλειας,επειδή η μηχανή είναι στο όνομα του πατέρα μου και η ασφάλεια βγαίνει στο όνομα του ρώτησα πολλές φορές τον ασφαλιστή αν πρέπει να το δηλώσουμε πως την οδηγάω (και) εγώ ,δεν υπάρχει λόγος η απάντηση του.
    ενας ορος της ασφαλιστικης που σε ρωτανε οταν κάνεις την ασφαλεια,και επηρεαζει το ασφαλιστρο,ειναι αν το οχημα ΘΑ οδηγειται και ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ εκτος του δικαιουχου της ασφαλισης.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Χωρίς να έχω κάποια γνώση πάνω στις ασφάλειες θυμάμαι κάπου στο 2010 όταν ο ξάδερφος μου αγόρασε αμάξι την ασφάλεια την έκανε η μάνα του η οποία δεν είχε καν δίπλωμα. Οπότε δεν νομίζω ότι αφορά σε κτ το ποιος το οδηγάει.

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παιδιά βασικές γνώσεις στα ασφαλιστήρια. Θα έπρεπε να σας ενημερώνουν οι ασφαλιστές σας.
    Η εταιρεία ασφαλίζει το όχημα.
    Το όχημα μπορεί να οδηγηθεί από όποιον οδηγό κατέχει την απαραίτητη άδεια οδήγησης.

    Στα συμβόλαια ορίζεται επασφαλιστρο (η λογική είναι αυξημένος κίνδυνος) εάν το όχημα πρόκειται να οδηγηθεί από άτομο κάτω των 23 ετών ή από οδηγό που κατέχει το δίπλωμα οδήγησης λιγότερο από ένα χρόνο.

    Από κει κ πέρα, επειδή λέει ο κύριος από πάνω ότι ασφαλιστηκε όχημα από την θεία του που δεν είχε δίπλωμα να πούμε το εξής.

    Εδώ κ χρόνια οι ασφαλιστικές δεν ζητάνε δικαιολογητικά για την έκδοση συμβολαίου.
    Αντ αυτού τονίζουν ότι τα στοιχεία που δηλώνονται κατά την αίτηση είναι αληθή κ οφείλουν να προσκομίσθουν όποια στιγμή τα ζήτησει η ασφαλιστική.

    Προφανέστατα θα στα ζητήσει σε περίπτωση ατυχήματος κ ακόμη πιο προφανέστατα πρέπει να επαληθεύονται όλα προκειμένου να καλύψει την ζημιά.

    Το ότι μπορώ να κάνω ανά πάσα στιγμή μια ασφάλεια με ψευδή στοιχεία προκειμένου να έχω μειωμένο ασφαλιστρο κ σε ενδεχόμενο έλεγχο τροχαίας ή ηλεκτρονική διασταύρωση ανασφάλιστων να είμαι καλυμμένος, είναι εντελώς κουτοπονηρο μιας κ σε περίπτωση ατυχήματος ακόμη κ αν δεν φταίω, ως ανασφάλιστος θα πληρώνω τα κέρατα μου

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Επανερχομαι στο θέμα μιας και σιγα σιγά από Μάιο ανοίγουν όλα κ ο καιρός βοηθάει.
    Διάβασα κ στο άλλο νήμα ότι τα πράγματα είναι ακόμα μπερδεμένα. Βρηκα όμως αυτό γι αυτά που δηλώθηκαν ηλεκτρονικά

    https://www.taxheaven.gr/news/54013/...e-h-tropologia

    Το έχει κάνει κάποιος? Εγώ θα προσπαθήσω το Μεγάλο Σάββατο που έχει 1 Μαϊου.

  6. #186
    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ σε ολους-ες!!!
    Μπηκα χθες κ σημερα στην πλατφορμα του my car της ΑΑΔΕ ,για να κανω ηλεκτρονικα αρση κινησιας (ειχα κανει ηλεκτρονικα ακινησια στην αρχη του ετους) αλλα δεν μου βγαζει το το διαστημα των μηνων(πχ 6 μηνες)που θελω να πληρωσω ,απλα με κατευθυνει στην πληρωμη ολου του ετους.Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο;
    EVERYBODY DIES......NOT EVERYONE
    REALLY LIVES

  7. #187
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    δεν έχει βγεί ακόμη ο σχετικός φεκ στην εφημερίδα της κυβερνήσεως
    λογικά είτε τέλη μαίου ή ιούνη
    αν τελικά πάει για ιούλιο(όπως κάθε χρόνο) θα είναι πολύ μαλάκες(της κυβερνήσεως) γιατί παραπληροφορούν εδώ και τρεις μήνες τον κόσμο με τα μισθωμένα αρδακια τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #188
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stelth1 Προβολή μηνύματος
    ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ σε ολους-ες!!!
    Μπηκα χθες κ σημερα στην πλατφορμα του my car της ΑΑΔΕ ,για να κανω ηλεκτρονικα αρση κινησιας (ειχα κανει ηλεκτρονικα ακινησια στην αρχη του ετους) αλλα δεν μου βγαζει το το διαστημα των μηνων(πχ 6 μηνες)που θελω να πληρωσω ,απλα με κατευθυνει στην πληρωμη ολου του ετους.Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο;
    στην ίδια φάση με σένα ειμαι.
    Θέλω να κάνω άρση για ένα εξάμηνο

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Πήρα τηλέφωνο στην ΔΟΥ Κορωπίου σήμερα. Τέλη με το μήνα, ανοίξαμε και σας περιμένουμε. θα πάω αύριο να βγάλω ένα από τα δικά μου.

    Εδώ που τα λέμε, λογικό ήταν ότι θα ανοίγανε σήμερα. Αφού μέσα Απρίλη βγήκε η απόφαση, στον πρώτο μήνα που ακολουθεί από την πρώτη του εργάσιμη, θα άρχιζε και η εφαρμογή.

    Ορμάτε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #190
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πήρα τηλέφωνο στην ΔΟΥ Κορωπίου σήμερα. Τέλη με το μήνα, ανοίξαμε και σας περιμένουμε. θα πάω αύριο να βγάλω ένα από τα δικά μου.

    Εδώ που τα λέμε, λογικό ήταν ότι θα ανοίγανε σήμερα. Αφού μέσα Απρίλη βγήκε η απόφαση, στον πρώτο μήνα που ακολουθεί από την πρώτη του εργάσιμη, θα άρχιζε και η εφαρμογή.

    Ορμάτε.
    αλήθεια?μπήκες στην εφαρμογή και έχει ανά μήνα?είμαι δουλειά και δε μπορώ να δω

  11. #191
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    προσοχη στην ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ του ΜΗ κυκλοφορουντος οχηματος,
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ευρισκεται ΣΤΟΝ δρομο.Πρεπει να ευρισκεται παρκαρισμενο σε ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ χωρο παρκινγ.Προστιμο 10000 ευρω.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 06/05/2021 στις 11:15.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    αλήθεια?μπήκες στην εφαρμογή και έχει ανά μήνα?είμαι δουλειά και δε μπορώ να δω
    Δεν ξέρω τι κάνει η εφαρμογη, εγώ στην ΔΟΥ πήγα , γιατί σε συμβατική ακινησία ήταν το όχημα.

    Έκανα πριν λίγο άρση, πλήρωσα για υπόλοιπους μηνες, παρέλαβα άδεια πινακίδα, κ τώρα είμαι συνεργείο να αλλάξει λάστιχα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210506_114229.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	427822

    Φαντάζομαι και η εφαρμογή θα δίνει δυνατότητα ή θα δώσει πολύ πολύ προσεχώς
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    @telegonos σου έδωσαν την δυνατότητα να πληρώσεις με τον μήνα? ή απλά πλήρωσες τους υπόλοιπους μήνες όπως γίνονταν με το παλιό σύστημα?

    Εγώ μόλις πήρα τηλέφωνο στην εφορία και η απάντηση τους ήταν ακριβώς αυτό που λέει ο @doctoras απο πάνω post #187.....δεν έχουν κάτι νέο μάλλον τέλος του μήνα θα ανοίξει όπως κάθε χρόνο κτλ κτλ.
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    @telegonos σου έδωσαν την δυνατότητα να πληρώσεις με τον μήνα? ή απλά πλήρωσες τους υπόλοιπους μήνες όπως γίνονταν με το παλιό σύστημα?

    Εγώ μόλις πήρα τηλέφωνο στην εφορία και η απάντηση τους ήταν ακριβώς αυτό που λέει ο @doctoras απο πάνω post #187.....δεν έχουν κάτι νέο μάλλον τέλος του μήνα θα ανοίξει όπως κάθε χρόνο κτλ κτλ.
    Κανονικο ετήσιο τέλος 399 κυβικών είναι 55 ευρώ. Δες απόδειξη στην εικόνα. Έγινε, ισχυει, πάρτε στο γραφείο οχημάτων της ΔΟΥ σας κ συνεννοηθείτε
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #195
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κανονικο ετήσιο τέλος 399 κυβικών είναι 55 ευρώ. Δες απόδειξη στην εικόνα. Έγινε, ισχυει, πάρτε στο γραφείο οχημάτων της ΔΟΥ σας κ συνεννοηθείτε
    Αρα πληρωσες τα 8/12 του 55...
    Κοινως ολο το υπολοιπο.
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. καταθεση πινακιδων
    από thunder ace στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2021, 18:44
  2. καταθεση πινακιδων( ερωτηση)
    από zopas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2017, 15:39
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2010, 10:09
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 16:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF