Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 92

Θέμα: Duke 790 to protorype

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Orange days αύριο ήρθε η ώρα για δοκιμή. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1589.jpg 
Προβολές:	367 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	395717 Ίσως καταφέρω και 1290 Adventure. Θα ανεβάσω εδώ φωτό και εντυπώσεις από το 790.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Και τώρα που ηρέμισα λίγο από την κ@$%* να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία.

    Έχω πάει σε 3 orange days μαζί με το σημερινό. Είναι η 1η φορά που οδήγησα το ίδιο μηχανάκι δύο φορές, καπάκια κιόλας! Επίσης είναι και η 1η φορά που μπήκα σε σκέψεις να αλλάξω το beast.

    Το λοιπόν. Από τα μείον είναι οι αναρτήσεις και τα φρένα. Οι πρώτες δεν είναι ρυθμιζόμενες και υποδεέστερες από αυτές του SD. Όμως σε feeling και ανταπόκριση δεν με ξενέρωσαν πολύ από όσα πρόλαβα να κρίνω. Τα φρένα σίγουρα δεν φτάνουν τις M50 του SD αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. Παρόλα αυτά παρότι έχουν διαφορετική αίσθηση και απόκριση μια χαρά τα πήγαν σε άτσαλα φρεναρίσματα μέσα στη στροφή. Τέλος τα λάστιχα τα οποία περίμενα να είναι gtp ήταν αρκετά decent για OEM και μάρκα με έκαψες. Πάμε στα συν τώρα.

    - ήχος: ότι καλύτερο από στοκ στην ΚΤΜ. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω εδώ βίντεο αλλά ήταν άρρωστος και κολασμένος.

    - έκρηξη-ροπή: εδώ περίμενα να απογοητευτώ μιας και είμαι 3 χρόνια πλέον με το SD. Παρόλα αυτά λόγω βάρους και απόκρισης στο sport mode, τα μπαμ του μου θύμισαν SMC boostαρισμένο φυσικά. Προφανώς και είναι ιδέα και αίσθηση, αλλά ένιωθα περισσότερο την εκρηκτικότητα από έξοδο σε είσοδο στροφής καθώς επίσης και σε εκκίνηση. Πάρα πολύ ωραίο και γεμάτο γκάζι και όσο χρειάζεται θεωρώ αν δεν λιώνεις στις πίστες ή στις εθνικές.

    - ηλεκτρονικά: εδώ ρίχνει στα αυτιά στο SD. Δεν θα τα αναλύσω μιας και όποιος θέλει τα διαβάζει στην ΚΤΜ ή σε review. Σε sport mode σε χαμηλές στροφές θυμίζει μονοκύλινδρο και LC4 μάλιστα. Πολύ νεύρο και λόξιγκας αλλά και άρρωστη εκρηκτικότητα επίσης. Στο street mode είναι μια χαρά για πόλη και άνετη οδήγηση. Track mode δεν δοκίμασα. ABS εξίσου καλό με του SD.

    - quickshifter: δεν έχω δοκιμάσει άλλα για να συγκρίνω αλλά με ενθουσίασε. Ότι πρέπει για Βούτα

    - θέση οδήγησης: 1.93 ύψος δεν με χώραγε με την καμία και κάπου εκεί οι πρίζες που μου μπήκαν άρχισαν να εξασθενούν

    Νομίζω για τα λεφτά του είναι πολύ καλή λύση με μόνα μείον τις μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και τα φρένα αλλά νομίζω θα λείψουν σε κάποιον που κυνηγάει τα δευτερόλεπτα στην πίστα κάθε Σάββατο. Τα ηλεκτρονικά είναι πολύ εξελιγμένα, το στήσιμο πολύ καλό και ο συνδυασμός κάνει το μηχανάκι πολύ μανιτζέβελο. Δν το πιστεύω ότι ακόμη σκέφτομαι να αλλάξω το SD

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1598.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	395739

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1601.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	395740

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1606.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	395741

  3. #48
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Και τώρα που ηρέμισα λίγο από την κ@$%* να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία.

    Έχω πάει σε 3 orange days μαζί με το σημερινό. Είναι η 1η φορά που οδήγησα το ίδιο μηχανάκι δύο φορές, καπάκια κιόλας! Επίσης είναι και η 1η φορά που μπήκα σε σκέψεις να αλλάξω το beast.

    Το λοιπόν. Από τα μείον είναι οι αναρτήσεις και τα φρένα. Οι πρώτες δεν είναι ρυθμιζόμενες και υποδεέστερες από αυτές του SD. Όμως σε feeling και ανταπόκριση δεν με ξενέρωσαν πολύ από όσα πρόλαβα να κρίνω. Τα φρένα σίγουρα δεν φτάνουν τις M50 του SD αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. Παρόλα αυτά παρότι έχουν διαφορετική αίσθηση και απόκριση μια χαρά τα πήγαν σε άτσαλα φρεναρίσματα μέσα στη στροφή. Τέλος τα λάστιχα τα οποία περίμενα να είναι gtp ήταν αρκετά decent για OEM και μάρκα με έκαψες. Πάμε στα συν τώρα.

    - ήχος: ότι καλύτερο από στοκ στην ΚΤΜ. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω εδώ βίντεο αλλά ήταν άρρωστος και κολασμένος.

    - έκρηξη-ροπή: εδώ περίμενα να απογοητευτώ μιας και είμαι 3 χρόνια πλέον με το SD. Παρόλα αυτά λόγω βάρους και απόκρισης στο sport mode, τα μπαμ του μου θύμισαν SMC boostαρισμένο φυσικά. Προφανώς και είναι ιδέα και αίσθηση, αλλά ένιωθα περισσότερο την εκρηκτικότητα από έξοδο σε είσοδο στροφής καθώς επίσης και σε εκκίνηση. Πάρα πολύ ωραίο και γεμάτο γκάζι και όσο χρειάζεται θεωρώ αν δεν λιώνεις στις πίστες ή στις εθνικές.

    - ηλεκτρονικά: εδώ ρίχνει στα αυτιά στο SD. Δεν θα τα αναλύσω μιας και όποιος θέλει τα διαβάζει στην ΚΤΜ ή σε review. Σε sport mode σε χαμηλές στροφές θυμίζει μονοκύλινδρο και LC4 μάλιστα. Πολύ νεύρο και λόξιγκας αλλά και άρρωστη εκρηκτικότητα επίσης. Στο street mode είναι μια χαρά για πόλη και άνετη οδήγηση. Track mode δεν δοκίμασα. ABS εξίσου καλό με του SD.

    - quickshifter: δεν έχω δοκιμάσει άλλα για να συγκρίνω αλλά με ενθουσίασε. Ότι πρέπει για Βούτα

    - θέση οδήγησης: 1.93 ύψος δεν με χώραγε με την καμία και κάπου εκεί οι πρίζες που μου μπήκαν άρχισαν να εξασθενούν

    Νομίζω για τα λεφτά του είναι πολύ καλή λύση με μόνα μείον τις μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και τα φρένα αλλά νομίζω θα λείψουν σε κάποιον που κυνηγάει τα δευτερόλεπτα στην πίστα κάθε Σάββατο. Τα ηλεκτρονικά είναι πολύ εξελιγμένα, το στήσιμο πολύ καλό και ο συνδυασμός κάνει το μηχανάκι πολύ μανιτζέβελο. Δν το πιστεύω ότι ακόμη σκέφτομαι να αλλάξω το SD

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1598.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	395739

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1601.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	395740

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1606.jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	395741
    Μαλιστα......

    Λες πως δε χωρουσες....που περιπου εβρισκες αν επιτρεπεται και ποσα κιλα εισαι?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Είναι κρίμα αυτό το ΜΠΙΣΤΟΛΙ, με το ΣΩΣΤΟ ΚΤΜ μοτέρ (επιτέλους), που στην πρωτότυπη εκδοχή του ήταν βγαλμένο από ονείρωξη εφήβου, να είναι ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Το είδα από κοντά στην έκθεση και δε μου έκανε καν αίσθηση να το καβαλήσω.

    Η ΚΤΜ που ξέραμε "πέθανε" κάπου στο 2014.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Είναι κρίμα αυτό το ΜΠΙΣΤΟΛΙ, με το ΣΩΣΤΟ ΚΤΜ μοτέρ (επιτέλους), που στην πρωτότυπη εκδοχή του ήταν βγαλμένο από ονείρωξη εφήβου, να είναι ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Το είδα από κοντά στην έκθεση και δε μου έκανε καν αίσθηση να το καβαλήσω.

    Η ΚΤΜ που ξέραμε "πέθανε" κάπου στο 2014.
    ναι ρε γαμωτο. το sd ειναι τοσο ομορφο και αυτο ειναι πολύ χλιαρο. οι γραμμες του ειναι λιγο αχαρες. και deal breaker οι αναρτησεις.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα......

    Λες πως δε χωρουσες....που περιπου εβρισκες αν επιτρεπεται και ποσα κιλα εισαι?
    Δεν ένιωθα ότι κούμπωναν γόνατα στο ντεπόζιτο και έπρεπε να σκύψω αρκετά για να νιώσω ότι είμαι σωστά στο μηχανάκι. 92-94 κιλά

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    +100000 οσον αφορά την μέτρια εμφάνιση...

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Ναι, αλλά όταν είσαι πάνω δεν το βλέπεις και σε απασχολούν άλλα πράγματα !

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ακριβώς αυτό που είπε ο από πάνω. Αλλά όντως η εμφάνιση είναι λίγο μάπα. Αν το είχαν κάνει σαν το αρχικό DukeIII ίσως να μη μας πείραζαν πολύ ούτε οι αναρτήσεις ούτε τα φρένα

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό που είπε ο από πάνω. Αλλά όντως η εμφάνιση είναι λίγο μάπα. Αν το είχαν κάνει σαν το αρχικό DukeIII ίσως να μη μας πείραζαν πολύ ούτε οι αναρτήσεις ούτε τα φρένα
    γίναν πολλες εκπτώσεις και η τιμή ειναι τσουχτερή. πάνω απο 10.000ε δεν έπρεπε να κάνει.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γίναν πολλες εκπτώσεις και η τιμή ειναι τσουχτερή. πάνω απο 10.000ε δεν έπρεπε να κάνει.
    Στην Ελλάδα βέβαια γιατί στην Ιταλία πχ. έχει 9.550 και ναι σε αυτά τα λεφτά αξίζει.
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasdirt Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα βέβαια γιατί στην Ιταλία πχ. έχει 9.550 και ναι σε αυτά τα λεφτά αξίζει.
    ε ναι. πως πηρε 2κ πανω ομως? η διαφορά στους φόρους ποση ειναι?

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    προχθες το ειδα απο κοντα.
    Μπορω να πω οτι απογοητευτηκα γιατι περίμενα πως οι φωτο το αδικούν. ειναι περιεργο... καμια σχεση με το 390 που ειναι πολύ ομορφο η το 1290 που ειναι πανεμορφο. δεν ειναι επιθετικο καθόλου, ειναι χαμηλο, το ντεποζιτο κάνει ένα εξογκωμα πολύ περίεργο προς τα πανω, το φανάρι ειναι άσχημο, η εξατμιση θέλει πεταμα day one και γενικά meh..

    Θέλει πολύ δουλειά να γίνει κάτι όπως αυτο που μας έδειξαν στο πρωτότυπο. όπως είπαν και σε ένα vlog (44teeth νομίζω) η ktm έβαλε πολύ ψηλά τον πήχη των προσδοκιών σχετικά με την εμφάνιση και αυτοχαντακωθηκε. πολύς κόσμος περίμενε ενα sd1290 με μικρό μοτερ και όχι ενα γυμνό με το σημα της ktm.

    Τεσπα χαζευοντας τις εξατμισεις για ενα αλλο θέμα που σηκωσε ο mcdeath ειδα οτι η ar έβγαλε ήδη τελικά και το κάνουν πολύ πιο ενδιαφέρον. enjoy...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rs22 orange black.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	86,1 KB 
ID:	396340

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rs22 orange close.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	46,3 KB 
ID:	396342

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rs22 rear close.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	396343

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    προχθες...
    Το είδα από κοντά πριν κανά 20ημερο.Αναρωτιέμαι αν είδαμε το ίδιο.Το είδα Χαλάνδρι εγώ και έμεινα από το πόσο γρήγορα το αγόρασε ο τυχερός.Εννοείται 100% on point ό,τι είπες.

    Η γνώμη μου είναι ότι για να χτυπηθεί το mt09 έπρεπε η ktm να βγάλει το απόλυτο μηχάνημα και από άποψη performance και από άποψη αισθητικής και να το κοστολογήσει πολύ επιθετικά.Οπότε έχουμε 1/3.Χμμμμ....

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasdirt Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα βέβαια γιατί στην Ιταλία πχ. έχει 9.550 και ναι σε αυτά τα λεφτά αξίζει.
    γιατι ρε παιδια σε ολη την ευρωπη να το χουν 9500 και εδώ 11500? Μάλλον γιατι για τόσο ...λακες μας εχουν.

    Σου λεει εδώ ο αντιπρόσωπος ας το ξεκινήσω τόσο και όσα κοροϊδα βρω.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Katanalosi gia to super duke
    από zilldion στο forum KTM
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 09:37
  2. To Duke toy bibikou
    από darkCount στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 13:44
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  4. poulao to kawa mou
    από sakoulakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:35
  5. Megia mas to forum...oloi pame Zappeio
    από Traveller στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF