Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 92

Θέμα: Duke 790 to protorype

  1. #76
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι θα έχετε δει τo promo video:

    KTM 790 DUKE - The Scalpel (το πανέμορφο πρωτότυπο)

    Ιδού ένα ακόμα video με drift, αφού έγιναν βελτιώσεις (αναρτήσεις, γρανάζι, εξάτμιση). Μου φαίνεται πιο όμορφο έτσι.

    KTM DUKE 790 DRIFT ATTACK
    Ε καλά, τι μαλακίες είναι αυτά που κάνει; Ξεκάθαρα προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι γρήγορος, στον εαυτό του ή στους άλλους. Αν είχα τέτοιο μπιστόλι, εγώ θα πήγαινα αργά, στη δεξιά λωρίδα, απολαμβάνοντας την αίσθηση του εργαλείου.
    Life begins at 45°.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι θα έχετε δει τo promo video:

    KTM 790 DUKE - The Scalpel (το πανέμορφο πρωτότυπο)

    Ιδού ένα ακόμα video με drift, αφού έγιναν βελτιώσεις (αναρτήσεις, γρανάζι, εξάτμιση). Μου φαίνεται πιο όμορφο έτσι.

    KTM DUKE 790 DRIFT ATTACK
    Άμα το βγάλουν αγορά με ρυθμιζόμενες WP, καλύτερα φρένα και λιιιιιγο γκάζι ακόμα έχω βάλει το 1290 αγγελίες.

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Άμα το βγάλουν αγορά με ρυθμιζόμενες WP, καλύτερα φρένα και λιιιιιγο γκάζι ακόμα έχω βάλει το 1290 αγγελίες.
    αν οντως βγει το 890 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157322 είναι πιθανο να μην υπάρχει εκδοση με μη ρυθμιζόμενες αναρτησεις. νομιζω και οι ίδιοι κατάλαβαν οτι δεν πάει πουθενα έτσι.

  4. #79
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Άμα το βγάλουν αγορά με ρυθμιζόμενες WP, καλύτερα φρένα και λιιιιιγο γκάζι ακόμα έχω βάλει το 1290 αγγελίες.
    Τι πιστεύεις ότι έχει να σου προσφέρει περισσότερο ή καλύτερα από το Superduke 1290R;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν οντως βγει το 890 https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157322 είναι πιθανο να μην υπάρχει εκδοση με μη ρυθμιζόμενες αναρτησεις. νομιζω και οι ίδιοι κατάλαβαν οτι δεν πάει πουθενα έτσι.
    Με αγχώνει ότι λέει 790 το αυτοκόλλητο και ότι έχει UTP καλώδιο κολλημένο στο ντεπόζιτο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τι πιστεύεις ότι έχει να σου προσφέρει περισσότερο ή καλύτερα από το Superduke 1290R;
    To έχω οδηγήσει 2 φορές οπότε δν πιστεύω απλά έχω δει τι μπορεί να δώσει (σε εμένα). Είναι πιο ελαφρύ, νεότερα ηλεκτρονικά (έχω το 1ο 1290) και το σημαντικότερο πιο χρηστικό γκάζι. Ένιωσα ότι πιο εύκολα μπορώ να πάω γρήγορα από ότι το 1290. Και τελευταίο αλλά σημαντικά θα μου σώσει σημαντικά την τσέπη

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Με αγχώνει ότι λέει 790 το αυτοκόλλητο και ότι έχει UTP καλώδιο κολλημένο στο ντεπόζιτο



    To έχω οδηγήσει 2 φορές οπότε δν πιστεύω απλά έχω δει τι μπορεί να δώσει (σε εμένα). Είναι πιο ελαφρύ, νεότερα ηλεκτρονικά (έχω το 1ο 1290) και το σημαντικότερο πιο χρηστικό γκάζι. Ένιωσα ότι πιο εύκολα μπορώ να πάω γρήγορα από ότι το 1290. Και τελευταίο αλλά σημαντικά θα μου σώσει σημαντικά την τσέπη
    Τώρα μας γκρέμισες τα όνειρα.
    Εμείς νομίζαμε ότι χωρίς 180 άλογα δεν υπάρχει ευτυχία, και ότι στο εξωτερικό το χρήμα ρέει άφθονο και χωρίς κόπο.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Τώρα μας γκρέμισες τα όνειρα.
    Εμείς νομίζαμε ότι χωρίς 180 άλογα δεν υπάρχει ευτυχία, και ότι στο εξωτερικό το χρήμα ρέει άφθονο και χωρίς κόπο.
    γουέλ,με 180άλογα δεν πας πουθενά,πλέον,200 ρόδα για να σε σέβονται. κι εννοείται πιάνεις τέρμα δεξιά λωρίδα κι απολαμβάνεις τον σεβασμό που σου προσδίδουν οι θεωρητικές δυνατότητες του εργαλείου σου(!!!)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Τώρα μας γκρέμισες τα όνειρα.
    Εμείς νομίζαμε ότι χωρίς 180 άλογα δεν υπάρχει ευτυχία, και ότι στο εξωτερικό το χρήμα ρέει άφθονο και χωρίς κόπο.
    Για το 1ο για το 2ο τα λεφτά ποτέ δν φτάνουν πιο πολύ από τα άλογα.

  9. #84
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    To έχω οδηγήσει 2 φορές οπότε δν πιστεύω απλά έχω δει τι μπορεί να δώσει (σε εμένα). Είναι πιο ελαφρύ, νεότερα ηλεκτρονικά (έχω το 1ο 1290) και το σημαντικότερο πιο χρηστικό γκάζι. Ένιωσα ότι πιο εύκολα μπορώ να πάω γρήγορα από ότι το 1290. Και τελευταίο αλλά σημαντικά θα μου σώσει σημαντικά την τσέπη
    Καταλαβαίνω τους παράγοντες κόστος, βάρος, σύγχρονα ηλεκτρονικά. Αλλά με τον όρο χρηστικό γκάζι τι εννοείς; Δε χρειάζεται (και δεν μπορείς) να το ανοίγεις πάντα τέρμα στο Superduke, ώστε να σου γλιστράει. Στις λίγες περιπτώσεις που υπάρχει η αυξημένη πρόσφυση στην πίστα που πας, μπορείς να ζητήσεις όλη την ισχύ του, ενώ στις άλλες ένα μόνο μέρος της. Επιπλέον, η αυξημένη ροπή, μπορεί να σημαίνει ότι αν είσαι με μία ταχύτητα πάνω από λάθος υπολογισμό, δε θα χρειαστεί να χάσεις χρόνο και να κατεβάσεις.

    Προφανώς κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου, αφού μιλάω θεωρητικά, ενώ εσύ έχεις την εμπειρία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #85
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    "Να οδηγείς ένα αργό μηχανάκι γρήγορα, όχι ένα γρήγορο μηχανάκι αργά."



    Κάποτε όλοι διαπιστώνουν ότι τα άλογα δε δίνουν χέρια.
    Life begins at 45°.

  11. #86
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σύμφωνοι. Το έχω ακούσει πολλές φορές, όπως επίσης και ότι στις ελληνικές πίστες (κυρίως στα Μέγαρα) τα 1000άρια είναι συνήθως πιο αργά από τα 600άρια. Καταλαβαίνω ότι τα επιπλέον κυβικά, επιφέρουν βάρος, που σε καθυστερεί. Πέρα από αυτό, αν έχεις εμπειρία, γιατί η επιπλέον ισχύς να είναι πρόβλημα, αν έχεις τη σύνεση να μην την απελευθερώσεις εκεί που δεν πρέπει;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #87
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνοι. Το έχω ακούσει πολλές φορές, όπως επίσης και ότι στις ελληνικές πίστες (κυρίως στα Μέγαρα) τα 1000άρια είναι συνήθως πιο αργά από τα 600άρια. Καταλαβαίνω ότι τα επιπλέον κυβικά, επιφέρουν βάρος, που σε καθυστερεί. Πέρα από αυτό, αν έχεις εμπειρία, γιατί η επιπλέον ισχύς να είναι πρόβλημα, αν έχεις τη σύνεση να μην την απελευθερώσεις εκεί που δεν πρέπει;
    Δεν είναι "πρόβλημα" όπως το θέτεις, αλλά ποιο το νόημα του να έχεις ισχύ που δε χρησιμοποιείς, εκτός από το να νομίζεις ότι μεγαλώνει το πουλί σου; Όταν ξεπεράσεις αυτό το τελευταίο (όχι εσύ, όλοι), πάντα καταλήγεις σε κάτι μικρότερο, που μπορείς να το εκμεταλλευτείς πλήρως. Ή κοντά. Υπάρχουν σημαντικά οφέλη σε αυτό.





    Να, κοίτα εμένα, που διαθέτω αυτογνωσία και κατέληξα σε 125.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 24/08/2019 στις 15:05.
    Life begins at 45°.

  13. #88
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνοι. Το έχω ακούσει πολλές φορές, όπως επίσης και ότι στις ελληνικές πίστες (κυρίως στα Μέγαρα) τα 1000άρια είναι συνήθως πιο αργά από τα 600άρια. Καταλαβαίνω ότι τα επιπλέον κυβικά, επιφέρουν βάρος, που σε καθυστερεί. Πέρα από αυτό, αν έχεις εμπειρία, γιατί η επιπλέον ισχύς να είναι πρόβλημα, αν έχεις τη σύνεση να μην την απελευθερώσεις εκεί που δεν πρέπει;
    Μη ξεχνας πως τα μεγαλα δεν 'τραβανε' κατ αναγκη περισσοτερο απο τα μικρα γιατι ειναι και γραναζωμενα μακρυτερα. Οποτε αν το παιχνιδι δεν περιλαμβανει μεγαλες μεσες ωριαιες, τοτε η παραπανω αδρανεια που εχουν μονο προβλημα ειναι.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    "Να οδηγείς ένα αργό μηχανάκι γρήγορα, όχι ένα γρήγορο μηχανάκι αργά."



    Κάποτε όλοι διαπιστώνουν ότι τα άλογα δε δίνουν χέρια.
    Εδώ το χουν διαπιστώσει χρόνο εξού και 1000άρια έχουν ορισμένοι από τους γρήγορους-αγωνιζόμενους. Και πάλι το ποσοστό είναι 1000/600 60-40 70-30. Αν και πλέον με τη διαφορά πέραν του γκαζιού που έχουν R1 και S1000RR δεν θα τον έκραζα κάποιον αν πήγαινε για δαύτα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνοι. Το έχω ακούσει πολλές φορές, όπως επίσης και ότι στις ελληνικές πίστες (κυρίως στα Μέγαρα) τα 1000άρια είναι συνήθως πιο αργά από τα 600άρια. Καταλαβαίνω ότι τα επιπλέον κυβικά, επιφέρουν βάρος, που σε καθυστερεί. Πέρα από αυτό, αν έχεις εμπειρία, γιατί η επιπλέον ισχύς να είναι πρόβλημα, αν έχεις τη σύνεση να μην την απελευθερώσεις εκεί που δεν πρέπει;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω τους παράγοντες κόστος, βάρος, σύγχρονα ηλεκτρονικά. Αλλά με τον όρο χρηστικό γκάζι τι εννοείς; Δε χρειάζεται (και δεν μπορείς) να το ανοίγεις πάντα τέρμα στο Superduke, ώστε να σου γλιστράει. Στις λίγες περιπτώσεις που υπάρχει η αυξημένη πρόσφυση στην πίστα που πας, μπορείς να ζητήσεις όλη την ισχύ του, ενώ στις άλλες ένα μόνο μέρος της. Επιπλέον, η αυξημένη ροπή, μπορεί να σημαίνει ότι αν είσαι με μία ταχύτητα πάνω από λάθος υπολογισμό, δε θα χρειαστεί να χάσεις χρόνο και να κατεβάσεις.

    Προφανώς κάνω κάτι λάθος στο συλλογισμό μου, αφού μιλάω θεωρητικά, ενώ εσύ έχεις την εμπειρία.
    Χρηστικό γκάζι εννοώ ότι στο SD είναι πολύ πιο εύκολο να φτάσεις σε παραπάνω χιλιόμετρα από αυτά που θες. Γενικά δν γλιστράει, αν το λες από το τελευταίο βίντεο που ανέβασα είναι θέμα τον αναρτήσεων όχι traction. Εδώ όλες οι πίστες έχουν traction και αν δεν έχει υγρασία δεν γλιστράει πουθενά. Αυτό για τη ροπή και τις ταχύτηες που λες εννοείται ισχύει.

    Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για τον εαυτό μου μιας και δν έχω την εμπειρία να μπορώ να κρίνω πώς θα κάθετε σε άλλους οδηγούς.

    Να σου πω συγκεκριμένο παράδειγμα με τις κοντινές πίστες (παρακάτω χάρτες). Στις 2 πρώτες ένα 790 μου φαίνεται πολύ πιο χρηστικό. Στην τελευταία πίστα (Montmelo) στις εξόδους από τις στροφές 5, 8 και 10 ζορίζομαι πολύ για να πάρω την κατάλληλη ταχύτητα και να φτάσω σε ένα σωστό φρενάρισμα. Πιθανώς να βελτιωθεί με καλύτερες γραμμές αλλά σκέψου ότι βγαίνεις υπό κλίση και καταλήγεις να φρενάρεις πάλι ύπο κλίση. Επίσης αυτά είναι τα σημεία που σε γκάζι υπερέχεις από τα SS.

    Δεν ξέρω αν εξηγώ τη σκέψη μου γιατί πολλές φορές ούτε εγώ με πολυκαταλαβαίνω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	castelloli.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	409345

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Circuito-de-Calafat.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	92,2 KB 
ID:	409346

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	montmelo.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	409347

  15. #90
    900αρι πλέον το dukeR.

    Θα χρειαστεί να βγάλουν 600αρι ξανά, έτσι όπως το πάνε.


    https://ultimatemotorcycling.com/202...ast-facts/amp/
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Katanalosi gia to super duke
    από zilldion στο forum KTM
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 09:37
  2. To Duke toy bibikou
    από darkCount στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 13:44
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  4. poulao to kawa mou
    από sakoulakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:35
  5. Megia mas to forum...oloi pame Zappeio
    από Traveller στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF