Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 92

Θέμα: Duke 790 to protorype

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993

    Duke 790 to protorype

    Επειδή το εν λόγω μηχανάκι με ενδιαφέρει αρκετά και απογοητεύτηκα από το τελικό σχέδιο της ktm άρχισα να ψαχνω τρόπους να το φέρω κοντά στο πρωτότυπο. Ίσως ενδιαφέρει και αλλους...

    Η βασική διαφορά απο το πρωτότυπο στο παραγωγής ειναι η άθλια ουρα και η τρισάθλια εξάτμιση. Το υπόλοιπο ειναι αρκετα κοντα και το φανάρι εμένα δεν με χαλάει τοσο. Η κτμ μέχρι στιγμής δίνει μόνο δυο χρωματα για το 790. Και τα δυο μέτρια αλλα αυτο διορθώνεται..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pho_bike_90_re.jpg 
Προβολές:	866 
Μέγεθος:	67,1 KB 
ID:	390212
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pho_bike_90_re2.jpg 
Προβολές:	867 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	390213

    Το πρωτότυπο είναι αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2017-duke-790-001.jpg 
Προβολές:	864 
Μέγεθος:	49,2 KB 
ID:	390214

    το υποπλάισιο ίσως να έχει ελάχιστα διαφορετική γωνία αλλα δεν νομίζω. Ούτως η άλλως μέσα έχει μονο φιλτροκούτι. "The subframe is cast aluminum and houses the airbox. No plastic covers, no additional brackets - everything is cast in one single piece to reduce complexity and weight"

    Η σέλα ειναι ένα πλαστικό με foam που μπορούμε να φτιάξουμε και μόνοι μας. δεν ειναι πανέυκολο αλλα δεν ειναι και δύσκολο. Αν κάποιος θέλει να το φέρει πολύ κοντα στο πρωτότυπο και δεν τον νοιαζει ο κώλος του βεβαιως.

    Η κτμ πολύ σωστα (αν και αρχικα με τσαντισε αυτη η επιλογή) δεν εχει κανένα φως πανω στην ουρα. Όλα ειναι με βιδες...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	790back2.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	66,2 KB 
ID:	390215

    απο άλλη γωνία το σκέτο πλαστικο κάτω απο την ουρα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	790back.jpg 
Προβολές:	862 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	390216

    Εδω λοιπόν η ίδια η ktm μας γίνει και τη λύση στο χαμηλο κωλο. Μαμα σελάκι! έτοιμο να κουμπώσει επάνω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture6.JPG 
Προβολές:	855 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	390217

    Προσέξτε πόσο κοντά δειχνει τώρα στο πρωτότυπο μόνο με το σελάκι.

    Μόνος γρίφος τι ακριβώς υπαρχει πίσω απο αυτές τις βίδες και πώς γίνετε να το ξεφορτωθούμε ωστε να περάσει τελικό εξάτμισης απο κάτω όπως εδω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	64768288907aee7ef27c900480e8da66.jpg 
Προβολές:	865 
Μέγεθος:	67,3 KB 
ID:	390218

    υποψιάζομαι οτι η sc projects θα φτιάξει εξάτμιση για την εν λόγω μοντα αλλα κρατάω μικρο καλάθι. Σε κάθε περίτπωση ομως ενας σωλήνας μπορεί να γίνει custom και το τελικό της ειναι ήδη πανέμορφο και έτοιμο να μπει.
    https://www.sc-project.com/silencer_crt_e.htm

    Τώρα μένει να μας πούνε οτι κοστίζει 9.500 ευρώ


    υγ. ο τίτλος έχει ενα typo...

  2. #2
    Πραγματι το πρωτοτυπο ητανε πανεμορφο.
    Αλλα το να παιρνεις κουτα μηχανακι και να αρχισεις με την μια τα κοψε-ραψε...
    Πρεπει να βρεις καποιοιν να σου κανει ουρα πολυεστερικη ετσι ωστε να θυληκωνει ομορφα η εξατμιση.
    Καποιος απο τους γνωστους εξατμισαδες σιγουρα μπορει να κανει την μοντα που λες, αλλα με τι κοστος.
    Μην νομιζεις οτι και εγω δεν κατσαβιδιαζω το δικο μου και εγω της ιδιας φιλοσοφιας ειμαι...
    Προχωρα το και εδω ειμαστε.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Black Mamba Προβολή μηνύματος
    Πραγματι το πρωτοτυπο ητανε πανεμορφο.
    Αλλα το να παιρνεις κουτα μηχανακι και να αρχισεις με την μια τα κοψε-ραψε...
    Πρεπει να βρεις καποιοιν να σου κανει ουρα πολυεστερικη ετσι ωστε να θυληκωνει ομορφα η εξατμιση.
    Καποιος απο τους γνωστους εξατμισαδες σιγουρα μπορει να κανει την μοντα που λες, αλλα με τι κοστος.
    Μην νομιζεις οτι και εγω δεν κατσαβιδιαζω το δικο μου και εγω της ιδιας φιλοσοφιας ειμαι...
    Προχωρα το και εδω ειμαστε.
    δεν θα χαλάσεις τιποτα. η σελα βγαινει, το πλαστικο απο κάτω βγαινει και η εξατμιση σαφως βγαινει. νομιζω τιποτα δεν ειναι μη αναστρεψιμο.

  4. #4
    [QUOTE=basilis_k6;2908255]δεν θα χαλάσεις τιποτα. η σελα βγαινει, το πλαστικο απο κάτω βγαινει και η εξατμιση σαφως βγαινει. νομιζω τιποτα δεν ειναι μη αναστρεψιμο.[/QUO\

    Παρτο με το καλο και προχωρατο οπως το εχεις στο μυαλο σου.
    Αφου εχεις υπ'οψην σου να το εχεις αναστρεψιμο, κανενα προβλημα.
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  5. #5
    Το συγκεκριμένο μηχανακι το περιμενω πως και πως απο την ωρα που ανακοινώθηκε το πρωτότυπο.

    Περιττο να πω ποσα refresh εκανα την εβδομαδα της EICMA στα facebook groups για να δω μια τελική του φωτο...

    Σιγουρα δεν ειναι ομοιο με το πρωτοτυπο ομως κανεις δεν περιμενε να ειναι αλλωστε. Συμφωνω μεγαλυτερο του προβλημα ειναι η ουρά που απέχει αρκετά απο το design του πρότυπου όμως κανεις δεν περιμενε να λανσαριστεί ετσι.

    Στο επισημο σαιτ της KTM απεικονιζονται ηδη ορισμενα power parts. Και το μονοσελο και η καρινα!

    Προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα η εξάτμιση αλλα το πίσω φανάρι απο απο τις πρώτες φωτο φανηκε οτι δεν θα ήταν ενσωματωμένο στο undertail της ουρας... 2 βερζιον εχουν βγει. Ενα αλα KTM390 Που το φαναρι ειναι επανω στο πισω φτερο και ενα με κοντο φαναρι βιδωμενο επανω στο undertail αλα 990 που δείχνει να έιναι σπαστό τουλάχιστον απο τα φλας και κάτω ωστε να αφαιρεθεί η πινακίδα απο αυτό.

    Η αγορά πιστεύω θα μας δείξει αρκετές "λύσεις" για τον συγκεκριμένο δούκα και ανυπομονω να φτάσεις στις αντιπροσωπείες μεχρι τον Απρίλιο...

    Ειμαι και εγώ έτοιμος για αγορά αφου πουλήσα το hayabusa gen 2 μου για κατι πιο "παιχνιδιαρικο" και "ορθιο" όμως προβληματίζομαι για άμεση αγορά αφου ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν εχει κυκλοφορήσει για να βγούν στην επιφάνεια τα όποια κουσούρια του...

    Το σενάριο πάντως να περιμένω 1 χρόνο αφοτου κυκλοφορήσει και μετά να προχωρήσω στην αγορά του δεν νομίζω να το αντέξω...


    Το μόνο σίγουρο ειναι οτι και 10 000 να έχει το συγκεκριμένο 2τροχο, τα 2-3 χιλιάρικα σε εξτρα σίγουρα θα τα ζητήσει ώστε να δείξει πιό "αλήτικο"

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Φαντάζομαι μόνο η μία βερσιόν θα ερθει εδώ. Όντως έχει δυο πισω φανάρια.
    Την πρώτη χρονιά θα βγάλει αρκετά θέματα. Η κτμ πάντως τα καλύπτει όλα πάντα.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι μόνο η μία βερσιόν θα ερθει εδώ. Όντως έχει δυο πισω φανάρια.
    Την πρώτη χρονιά θα βγάλει αρκετά θέματα. Η κτμ πάντως τα καλύπτει όλα πάντα.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορετικες βερζιον. Ενα θα ειναι το μοντελο και απο εκει και υστερα οσο πιο βαθια βαλεις στην τσεπη το χερι τοσο πιο ομορφο και συναμα αγριο θα γινεται λόγω των power parts τα οποία μπορούμε να δούμε για αρχή στο παρακάτω link.

    http://www.ktm.com/gb/naked-bike/790...amp;%20Exhaust


    Το ασχημο θα ειναι να προβεις σε αγορα, να ρίξεις χρημα και στα 2 χρόνια να βγει καμια R εκδοση με brembo και ρυθμιζομενες αναρτησεις.....

    Θα μου πεις αν εχεις υπομονη περιμενεις κανα χρονο...Θα δειξει

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Brwmogazos Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορετικες βερζιον. Ενα θα ειναι το μοντελο και απο εκει και υστερα οσο πιο βαθια βαλεις στην τσεπη το χερι τοσο πιο ομορφο και συναμα αγριο θα γινεται λόγω των power parts τα οποία μπορούμε να δούμε για αρχή στο παρακάτω link.

    http://www.ktm.com/gb/naked-bike/790...%20&%20Exhaust


    Το ασχημο θα ειναι να προβεις σε αγορα, να ρίξεις χρημα και στα 2 χρόνια να βγει καμια R εκδοση με brembo και ρυθμιζομενες αναρτησεις.....

    Θα μου πεις αν εχεις υπομονη περιμενεις κανα χρονο...Θα δειξει
    δυο διαφορετικα φανάρια έχουν δειξει για πίσω. Επίσης το R έρχεται σαν μοντέλο του 19 συμφωνα με "εκ των εσω" πληροφορίες

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δυο διαφορετικα φανάρια έχουν δειξει για πίσω. Επίσης το R έρχεται σαν μοντέλο του 19 συμφωνα με "εκ των εσω" πληροφορίες
    Δυστυχως το ενδιαφερον φαναρι δεν υπαρχει στην λιστα των powerparts προς το παρον.


    Παντως τα αυτοκολλητα της εκδοσης powerparts ειναι τραγικα...γινεται καρναβαλι το μηχανακι...Το καπακι πισω ομως δειχνει ωραιο...

    εν αναμονη λοιπον...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23472838_1768685049868224_7169762079745717036_n.jpg 
Προβολές:	596 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	390473

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    βρηκες φωτο με το σελάκι πανω?! μπραβο την εψαχνα. ναι τα αυτοκολλητα ειναι χαλια αλλα αλλα το σελάκι έκανε μεγάλη διαφορά.

  11. #11
    Το προσπάθησε πολύ για να βγει η λήψη, Kudos to the rider. Exaggerated screwdriver grip κι αφύσικες γωνίες για νορμάλ αναβάτη.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων FB_IMG_1510854132712.jpg‎   FB_IMG_1510854064163.jpg‎  
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    Δεν ξέρω γιατι, όμως εχει αρχίσει και ξεφουσκώνει το όλο θέμα SDuke 790 στο μυαλό μου...και αυτό λόγω Triumph Street Triple 765RS...

    Τα 11500 που ζητάει η αντιπροσωπεία μου φαίνονται παραπάνω αποτι θα περίμενα για την "απλή" έκδοση οταν με 12000 παιρνεις το 765, με ohlins πισω, φουλ ρυθμιζομενο showa μπροστα, brembo m50 μονομπλοκ και τρομπα brembo...120φευγα αλογακια...και ξεκαθαρη αισθητικη streetfighter που θελω (ενω το ktm motardίζει).

    Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν θα βιαστώ μέχρι να έρθει το KTM όμως το Triumph νομίζω βαζει γκολ ηδη απο την σεντρα.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Brwmogazos Προβολή μηνύματος
    Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν θα βιαστώ μέχρι να έρθει το KTM όμως το Triumph νομίζω βαζει γκολ ηδη απο την σεντρα.
    Δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση. Είναι 2 εντελώς διαφορετικά μηχανάκια, με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Brwmogazos Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω γιατι, όμως εχει αρχίσει και ξεφουσκώνει το όλο θέμα SDuke 790 στο μυαλό μου...και αυτό λόγω Triumph Street Triple 765RS...

    Τα 11500 που ζητάει η αντιπροσωπεία μου φαίνονται παραπάνω αποτι θα περίμενα για την "απλή" έκδοση οταν με 12000 παιρνεις το 765, με ohlins πισω, φουλ ρυθμιζομενο showa μπροστα, brembo m50 μονομπλοκ και τρομπα brembo...120φευγα αλογακια...και ξεκαθαρη αισθητικη streetfighter που θελω (ενω το ktm motardίζει).

    Το μονο σίγουρο ειναι οτι δεν θα βιαστώ μέχρι να έρθει το KTM όμως το Triumph νομίζω βαζει γκολ ηδη απο την σεντρα.
    Μαζι σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση. Είναι 2 εντελώς διαφορετικά μηχανάκια, με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία.
    Νομιζω θα εκανα ενα σκοντο στη φιλοσοφια προκειμενου να παρω κατι που ειναι ξεκαθαρα καλλιτερο vfm στην ελληνικη αγορα.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Ναι, αυτό που θέλω να πω είναι ότι αυτός που θέλει το ΚΤΜ, δε θα κοιτάξει καν το Triumph. Όποιος κοιτάζει και τα 2, δεν είναι σίγουρος τι θέλει, θέλει απλά μια καλή, vfm μοτοσικλέτα.

    Κι εγώ δε θα έδινα 12 για το ΚΤΜ. Γύρω στα 10 θα ήταν μια καλή τιμή.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Katanalosi gia to super duke
    από zilldion στο forum KTM
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 09:37
  2. To Duke toy bibikou
    από darkCount στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 13:44
  3. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  4. poulao to kawa mou
    από sakoulakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:35
  5. Megia mas to forum...oloi pame Zappeio
    από Traveller στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF