Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Προστατευτικός εξοπλισμός για παπί (ΚΟΥΡΙΕΡ-ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ)

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    οκ ποιος απο εσας με τις στεγανές μπότες τι εχει δουλέψει διανομέας? καθε μερα βροχη για 5-6 ωρες? εε??

    ναι η γαλοτσα δεν ειναι μοτο εξοπλισμός αλλα ειναι το μονο στεγανό. εναλακτικα https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...ber-Boots-0001 ναιλον γαντι μποτας

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Εγω Τζορτζ.
    Παίζουνε πολλές μοτομπότες που κρατανε στεγανές για χρόνια ακόμα και με πολύ καθημερινή χρήση.
    Dainese Nighthawk νομίζω λέγονται οι δικές μου,τις έχω ήδη 4 χρόνια(δεν τις φοράω καθημερινά),κι εχουνε φάει νερό ποτάμια.
    και παραμένουν στεγανές!
    Το θέμα με τις γαλότσες επίσης είναι ότι είναι άβολες για όλη μέρα.εμένα πονούσαν πολύ τα πόδια μου όσες φορές τις έβαλα.
    Και το βασικότερο,ότι ξυλιάζεις!δεν έχουν καμία μόνωση πλην στεγανότητας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    η μποτα αντέχει ανάλογα με τη χρηση και τη μηχανη. Αν η μηχανή στην οδηγηση δεν αφήνει το νερό να σου κάνει υδροβολή τότε θα αντέξει χρόνια. αν το αφήνει και πας με πολλά θα στις διελυσει γρηγορα. Οι μποτες τουρισμού ειναι για τουρισμο, μονο αν εχεις παπούτσια εκει που πας (η μαζί σου) μπορείς να τις χρησιμοποιείς. Οι γκέτες είναι η καλύτερη λύση. Με 20 ευρω θα κρατήσουν 3-4 χρόνια πολύ νερο και μετά στον κάδο και παιρνεις άλλες.

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Στο παπακι τις φορα-γα/ω.
    δεν κάνει η πάπια υδροβολή; πουτάνα στα κάνει όλα.
    κι όμως οι μπότες παραμένουν στεγανές!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Στο παπακι τις φορα-γα/ω.
    δεν κάνει η πάπια υδροβολή; πουτάνα στα κάνει όλα.
    κι όμως οι μπότες παραμένουν στεγανές!
    όχι δεν κάνει εκτός αν πηγαίνεις με 90-100 για ώρα

    και οι δικές μου αντέχαν καλα μέχρι μια ωραια μέρα που έφαγαν τόνους νερό με 120 για 20 λεπτά. Δεν έμεινε τίποτα πάνω στη μπότα. κυριολεκτικά έφυγε η μισή μπότα.

  6. #21
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Πραγματικά οι απόψεις που διήστανται για τις μπότες με έχουν βάλει σε έντονη σκέψη.
    Οι γαλότσες ναι ειναι στεγανές αλλά απο θέμα προστασίας μειονεκτούν.
    Και με το πρόσφατο τρακάρισμα που ο μαρσπιές έπιασε τον αστράγαλο μου ευτυχώς χωρίς σοβαρό τραυματισμό έχω διπλές αμφιβολίες αν μπορεί η γαλότσα να κάνει κάτι παραπάνω απο ένα αθλητικό παπούτσι στον τομέα αυτό.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Οι γαλότσες κατά την άποψή μου δεν είναι υπόδημα για κάποιον που καβαλάει (επαγγελματικά) δίτροχο.
    Μην κάνεις εκπτώσεις κ δώσε έμφαση πρωτίστως στην προστασία,ακομα και αν χρειαστεί να μπει νερό στο πόδι σου κάποια μέρα.Και αυτο βέβαια ειναι το χειρότερο σενάριο εξαιτίας μιας μέτριας ποιότητας μπότας.Το επιθυμητό είναι να βρεις ένα ποιοτικό(gore tex; ) ζευγάρι με καλές προστασίες και αντίστοιχη στεγανότητα το οποίο θα σε προστατεύει κ θα σε κρατάει στεγνό, απροβλημάτιστα.Προτείνω Gaerne,Sidi,Dainese,Alpinestars,TCX, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κ άλλες αξιόλογες εταιρείες.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    οκ ποιος απο εσας με τις στεγανές μπότες τι εχει δουλέψει διανομέας? καθε μερα βροχη για 5-6 ωρες? εε??
    κάνε το 6+ ώρες κάθε μέρα για 5-6 μέρες σερί, και χωρίς την άνεση του σπιτιού σου μετά την βάρδυα, όπου βάζεις μπότα σε καλοριφέρ ή σεσουάρ να στεγνώσει. (σκέψου σκηνή πχ )


  9. #24
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά σχόλια για τα sealskinz ως τελευταία γραμμή προστασίας από την υγρασία. Ακριβούτσικη προστασία πάντως.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά σχόλια για τα sealskinz ως τελευταία γραμμή προστασίας από την υγρασία. Ακριβούτσικη προστασία πάντως.
    Μια χαρά είναι, τις φοράω 6-7 χρόνια το χειμώνα στο εντούρο και ακόμα αντέχουν αρκετά καλά παρα πιθανους λάκους που μπορεί να χωθούνε.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά οι απόψεις που διήστανται για τις μπότες με έχουν βάλει σε έντονη σκέψη.
    Οι γαλότσες ναι ειναι στεγανές αλλά απο θέμα προστασίας μειονεκτούν.
    Και με το πρόσφατο τρακάρισμα που ο μαρσπιές έπιασε τον αστράγαλο μου ευτυχώς χωρίς σοβαρό τραυματισμό έχω διπλές αμφιβολίες αν μπορεί η γαλότσα να κάνει κάτι παραπάνω απο ένα αθλητικό παπούτσι στον τομέα αυτό.
    Tsolia δες εδώ
    Αυτες έχω.
    Αν δεν ήταν τόσο καλά διατηρημένες οι δικές μου,θα χτύπαγα ο ίδιος την αγγελία του συμφορουμίτη.
    Η γαλότσα προστασία δεν δίνει.
    Απο τη στιγμή που δεν έχεις κουβάλημα,τότε μπορείς άνετα να κυκλοφορείς με μοτομπότες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Για το θεμα της μποτας θα σου προτεινα ενα ζεστο, ελαφρυ, ανετο ορειβατικο μποτακι που ειναι αδιαβροχο, σκληρο εξωτερικα και με την προϋποθεση οτι σου αγκαλιαζει τον αστραγαλο ωστε να σου προσφερει προστασια. Μαζι αγορασε και ενα σπρευ αδιαβροχοποιησης.
    Αν ριχνει τουλουμια βαλε απο πανω και κατι τετοιο. Οι συγκεκριμενες γκετες μου εβαλαν νερο μόνο οταν επιτηδες εβαλα το ποδι μου σε ενα ρυακι μεχρι την γαμπα για λιγα δευτερολεπτα για να δω αν και πόσο νερο θα παρουν (και πηραν πολυ ). Σε καμία άλλη περιπτωση ομως· σε ισχυρες καταιγιδες δεν πηραν σταγονα. Αν τις αγορασεις, δοκίμασέ τες με το μποτακι που θα φορας στη δουλεια (οχι με κανα αθλητικο). Κατα τη γνωμη μου, το ορειβατικο, παρεχει καλυτερη προστασια στη στραβη απο ενα τουριστικο μοτοσικλετιστικο μποτακι. Σκληρη τουριστικη ή (ακομα καλυτερα) αγωνιστικη μποτα που προσφερει top προστασια δε μπορεις να φορεσεις σ αυτη τη δουλεια.
    Παντελονι τζιν με ισοθερμικο απο μεσα.
    Στον κορμο ισοθερμικο-α και μπουφαν μηχανης με προστασιες σε αγκωνες και πλατη.
    Γαντια δεν.
    Κρανος ανοιγομενο για να μην το βγαζεις - βαζεις ολη την ωρα.
    Αδιαβροχα θα σου προτεινα αυτα (τα ακριβα· των 100€ και ανω για πανω και κατω). Τ αξιζουν τα λεφτα τους .
    Η δουλεια αυτη ειναι νομοτελειακα επικινδυνη. Ο,τι και να φορας, κινδυνευεις. Ο καλυτερος προστατευτικος εξοπλισμος ειναι η προσοχη σου.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά σχόλια για τα sealskinz ως τελευταία γραμμή προστασίας από την υγρασία. Ακριβούτσικη προστασία πάντως.
    https://www.sealskinz.com/ambassador...love-olive.htm

    αυτα φοράω καθημερινά στη μηχανή πλέον. Απόλυτη αισθηση, απόλυτως αδιάβροχα (μαζί με χούφτες) και μηδεν προστασια.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    κάνε το 6+ ώρες κάθε μέρα για 5-6 μέρες σερί, και χωρίς την άνεση του σπιτιού σου μετά την βάρδυα, όπου βάζεις μπότα σε καλοριφέρ ή σεσουάρ να στεγνώσει. (σκέψου σκηνή πχ )

    αν βαλεις μποτα στο καλοριφερ ή με μπιστολακι εε μην περιμένεις να εχεις την επομενη μερα αδιάβροχη μεμβράνη.

    η λύση που ειχα βρει οταν δούλευα διανομέας ηταν να φοράω μαυρα δερμάτινα μποτάκια ασφαλειας περασμενα με μισο κιλο παστες, λιπη φωκιας και σπρευ αδιαβροχοποιησης! βεβαια μετα την τριτη πολυκατικια που ανεβενα με τα ποδια κουραζόμουν απιστευτα

    αυτο απανταει και στην διαφορα του παπουτσιού για τον διανομέα και για τον αναβατη που απλα κανει μακρινά ταξίδια.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Αδιαβροχα θα σου προτεινα αυτα (τα ακριβα· των 100€ και ανω για πανω και κατω). Τ αξιζουν τα λεφτα τους .
    αυτα ειναι όντως τα καλύτερα εχουν θερμοκολησεις και οχι ραφές με αδιαβροχοποιηση.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικός εξοπλισμός για Enduro
    από puntix στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2016, 15:41
  2. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 00:38
  3. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF