Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Προστατευτικός εξοπλισμός για παπί (ΚΟΥΡΙΕΡ-ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ)

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αν βαλεις μποτα στο καλοριφερ ή με μπιστολακι εε μην περιμένεις να εχεις την επομενη μερα αδιάβροχη μεμβράνη..
    δεν μιλάμε να κολλήσεις μπότα ή ρούχο, γάντι κλπ πάνω στο καλοριφερ. Όπου και πάλι, δεν παθαίνει κάτι.

    Είναι μια λάθος γενίκευση που δεν ισχύει για όλου του τύπου τις αδιάβροχες μεμβράνες. Για παράδειγμα η gore-tex, όχι μόνο δεν παθαίνει κάτι σε εκθεση σε θερμότητα, αλλά "αναζωογονείται" κιόλας!

    Ωστόσο, επειδή είναι δύσκολο να ορίσεις στον μέσο χρήστη μέχρι πόση θερμότητα αντέχει (ποιός θα βάλει θερμόμετρα επιφανειών να μετρήσει?), για να το παίξουν εκ του ασφαλούς οι κατασκευαστές λένε να "αποφεύγεται η έκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες". Και με το υψηλές εννοούν θερμοκρασίες που μπορούν να σε κάψουν, κυριολεκτικά.

    Τεσπα...

    Εϊναι σαν να λέμε, να μην βγάλουμε μια goretex το καλοκαίρι έξω με νοτιά και καύσωνα πάνω από 40 C, και την αφήσουμε σε τέτοιο "καυτό" αέρα να την φυσάει, γιατί θα πάψει να είναι αδιάβροχη. Κάτι που δεν ισχύει φυσικά, σε καμία των περιπτώσεων!

    Για περισσότερες οδηγίες, και για του λόγου το αληθές, παραπομπή όποιος θέλει στο επίσημο σάιτ της goretex.

    https://www.gore-tex.com/support/fre...sked-questions

    https://www.gore-tex.com/support/res...ter-repellency
    Τελευταία τροποποίηση από road spirit; 24/11/2017 στις 13:26.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Tsolia συγχαρητήρια για την συζήτηση που ανοιξες. Είναι παρανοϊκό να είμαστε σε μοτοσυκλετιστικο φόρουμ και να υπάρχουν συζητήσεις για ρολόγια και αεροπλάνα με δεκάδες μυνήματα και να μην υπάρχουν στοιχειώδεις και ουσιαστικές συζητήσεις για τους χιλιάδες courier και delivery της χώρας.

  3. #33
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    οκ ποιος απο εσας με τις στεγανές μπότες τι εχει δουλέψει διανομέας? καθε μερα βροχη για 5-6 ωρες? εε??

    ναι η γαλοτσα δεν ειναι μοτο εξοπλισμός αλλα ειναι το μονο στεγανό. εναλακτικα https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...ber-Boots-0001 ναιλον γαντι μποτας
    Ο αδερφός μου με τις web

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Εγώ νομίζω ότι έχουμε μπέρδεψει την συζήτηση λέγοντας γνώμες για τον εξοπλισμό που αφορούν και απευθύνονται σε ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ μοτοσυκλέτιστες παρά για τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ οδηγούς μοτοσυκλέτας.

    Αγαπητοί κύριοι... οι ταπεινοί ντελιβερι και κούριερ αντιμετωπίζουν συνθήκες που αντιμετωπίζουν... ορειβάτες (συνεχης κίνδυνος υποθερμίας)και ιστιοπλόοι (μονιμη υγρασία) ενώ ταυτόχρονα πρέπει να διαθέτουν ανακλαστικά και ικανότητες που έχουμε με υπερηφάνεια όλοι έμεις κάτω από άριστες οδηγικές συνθηκες. Και εξηγώ.

    Καταρχην ναι πιστεύω ότι υπάρχουν αδιάβροχες μπότες (προσωπικά δεν είχα ποτέ). Οι μπότες ομως που σας φαίνονται αδιαβροχες ειναι γιατί δείχνουν στεγνές μετά από μια βροχή. Το ότι δεν παπαριαζει η μπότα ομως δεν σημαίνει ότι δεν παίρνει και υγρασία. Η υγρασία δεν είναι σοβαρο πρόβλημα για τον χομπίστα μοτοσυκλέτιστη.. να οπως εμενα πχ. Δηλαδή την αντέχεις ένα σαββατοκύριακο ή σε ένα μεγαλο ταξίδι. Για έναν άνθρωπο όμως που βγάζει το ψωμί του κάθε μέρα πάνω σε ένα δίκυκλο πολλές φορές δουλεύοντας και δύο δουλειές η υγρασία είναι ενα μεγάλο προβλημα....

    Δηλαδη συμβαινει τον χειμώνα να βρέχει μια βδομάδα συνεχόμενα. Μπορεί να σταμάτησει η βροχη και να έχει στο καπάκι χιονιά. .. Φαντάζεστε τι υγρασία θα έχουν μαζέψει οι μπότες; Σε αυτήν την περίπτωση ο επαγγελματίας οδηγος πως θα επιβιώσει μου λέτε; Θα νιώθει τα άκρα του; Μήπως θα πονάει και θα είναι εκεί συνεχώς η προσοχή του αντί για τον δρόμο;

    Σε αυτά τα ερωτήματα αγαπητοί ούτε τα έργοστασια έχουν απαντήσεις γιατί όπως είπαμε οι συνθήκες είναι ακραίες και το εισοδημα ειναι λίγο για να πηγαίνει σε διαστημικά υλικά.Η λύση ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ είναι οι γαλοτσες ή ακόμα καλύτερα οι γκέτες και η κατοχή τουλάχιστον δύο ζευγαριών παπουτσιών για μοτοσυκλέτα.

    Υγ. Όλα αυτά λέγονται από προσωπική εμπειρία του επαγγέλματος πριν πολλά χρόνια.
    .

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Καλά τα λέει ο αποπάνω. Προσπαθείτε να πείσετε ανθρώπους, που κατά 90% δε φοράνε καν κράνος, ότι ο μοτοσικλετιστικός εξοπλισμός είναι καλύτερος από τις γαλότσες, το κασκόλ και το σκουφί.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Blitzer αναφέρομαι στο υπόλοιπο 10%. Αυτοί αλλωστε πιστεύω ότι συμμετέχουν και στο φόρουμ.

  7. #37
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λέει ο αποπάνω. Προσπαθείτε να πείσετε ανθρώπους, που κατά 90% δε φοράνε καν κράνος, ότι ο μοτοσικλετιστικός εξοπλισμός είναι καλύτερος από τις γαλότσες, το κασκόλ και το σκουφί.
    +675

    O εξοπλισμός μοτοσικλέτας είναι ο ιδανικότερος για τη δουλειά αυτή είτε σας αρέσει είτε όχι.

    Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για να βάλετε κάτι λιγότερο.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    +675

    O εξοπλισμός μοτοσικλέτας είναι ο ιδανικότερος για τη δουλειά αυτή είτε σας αρέσει είτε όχι.

    Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για να βάλετε κάτι λιγότερο.
    οκ πως γινετε 9/10 ντελιβερι να εχουν προβλημα και να μην ειναι ευχαριστημενοι και εμεις που κανουμε τουρισμο να ξερουμε το σωστο και το αλανθαστο. αν εχεις την γνωση βγες και πες την ειναι η ταδε μποτα που γαμαει και ειναι δοκιμασμενη με απο ντελιβερι μποη!! να σωθει ο κοσμος να βγαλει και λεφτα η εταιρια να γινει ανταγωνιστικη και να ανεβασουν ολες οι εταιριες το επιδεδο

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    και συμπληρώνω πως το σωστο ειναι ο μοτο εξοπλισμός αλλο οχι μονος του, οταν βρεχει πρεπει να τον προστατευβουμε απο το πολυ νερο με αδιάβροχα. ειτε λεγοντε γκετες, ειτε πανω απο το μποτακι , μποτα να βαζουμε μια γαλοτσα , αδιαβροχα κκτλπ κτλπ. δεν ειναι λογικο να εκθετεις τον ακριβό εξοπλισμό σου σε αυτες τις ακρεες συνθήκες, τωρα το τι έκπτωση κανει ο καθενας στην ασφάλεια του, ε πρόβλημα του.

  10. #40
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    οκ πως γινετε 9/10 ντελιβερι να εχουν προβλημα και να μην ειναι ευχαριστημενοι και εμεις που κανουμε τουρισμο να ξερουμε το σωστο και το αλανθαστο. αν εχεις την γνωση βγες και πες την ειναι η ταδε μποτα που γαμαει και ειναι δοκιμασμενη με απο ντελιβερι μποη!! να σωθει ο κοσμος να βγαλει και λεφτα η εταιρια να γινει ανταγωνιστικη και να ανεβασουν ολες οι εταιριες το επιδεδο
    To είπα ήδη νομίζω.

    Τις web φοράει

  11. #41
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Ρε παιδιά και εγώ μαζί σας όσο αφορά τις μπότες μηχανής.
    ΑΛΛΑ εάν ανεβαίνεις συστηματικά σκαλιά και ιδικά εάν είναι βρεγμένες οι σόλες κινδυνεύεις από πτώση.
    Έχω κάνει αρκετούς χειμώνες διανομή με μπότες και πάντα έτρεμα όταν έβλεπα εξωτερική σκάλα και ήταν βρεγμένη. Έως ότου μέτρησα 5-6 σκαλιά με την όπισθεν και τέρμα μπότες.
    Γαλότσες της Dunlop με επένδυση εσωτερικά.

    Όλα τα αλλά προβλεπόμενα και ότι καλύτερο υπάρχει .
    Αλλά ποιος διαθέτει 4-5 μηνιάτικα για εξοπλισμό?
    Εάν δεν τα έχεις για την προσωπική σου χρήση εκτός δουλείας δύσκολα αγοράζονται για την δουλεία μόνο.
    ΚΑΚΟΣ αλλά έτσι είναι .



    Και κάτι που έχω συναντήσει και ήταν πολύ άσχημο.
    Δούλευα σε μαγαζί με όχι τόσο συχνές παραγγελίες ώστε να είμαι μόνιμα ντυμένος.
    Και ο ιδιοκτήτης μου την έλεγε για τον χρόνο που ήθελα να ντυθώ!!!!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά και εγώ μαζί σας όσο αφορά τις μπότες μηχανής.
    ΑΛΛΑ εάν ανεβαίνεις συστηματικά σκαλιά και ιδικά εάν είναι βρεγμένες οι σόλες κινδυνεύεις από πτώση.
    Έχω κάνει αρκετούς χειμώνες διανομή με μπότες και πάντα έτρεμα όταν έβλεπα εξωτερική σκάλα και ήταν βρεγμένη. Έως ότου μέτρησα 5-6 σκαλιά με την όπισθεν και τέρμα μπότες.
    Γαλότσες της Dunlop με επένδυση εσωτερικά.

    Όλα τα αλλά προβλεπόμενα και ότι καλύτερο υπάρχει .
    Αλλά ποιος διαθέτει 4-5 μηνιάτικα για εξοπλισμό?
    Εάν δεν τα έχεις για την προσωπική σου χρήση εκτός δουλείας δύσκολα αγοράζονται για την δουλεία μόνο.
    ΚΑΚΟΣ αλλά έτσι είναι .



    Και κάτι που έχω συναντήσει και ήταν πολύ άσχημο.
    Δούλευα σε μαγαζί με όχι τόσο συχνές παραγγελίες ώστε να είμαι μόνιμα ντυμένος.
    Και ο ιδιοκτήτης μου την έλεγε για τον χρόνο που ήθελα να ντυθώ!!!!
    Τα πάντα έχουν το τίμημά τους.
    Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Και ασφάλεια και τζάμπα και τρελή άνεση και να μην χρειάζεσαι χρόνο για να ετοιμαστείς.

    Ο καθένας κάνει τις επιλογές/εκπτώσεις του και πορεύεται.

    Το σίγουρο είναι πως αν δε πληρώσεις εξοπλισμό θα πληρώσεις κανα κεφάλι, αστράγαλο κλπ...

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικός εξοπλισμός για Enduro
    από puntix στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2016, 15:41
  2. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 00:38
  3. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF