Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Προστατευτικός εξοπλισμός για παπί (ΚΟΥΡΙΕΡ-ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ)

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Προστατευτικός εξοπλισμός για παπί (ΚΟΥΡΙΕΡ-ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ)

    Ανοίγω ένα θέμα συζήτησης γιατί...
    Πέρα απο το προφανές της προστασίας πρέπει να δούμε και το...της χρηστικότητας του συγκεκριμένου εξοπλισμού.
    Ναι μεν θέλουμε πχ κράνος αλλά τί κράνος;
    Flip up,jet η full face?
    Γάντια να περιλαμβάνει;η μήπως κείνα εκεί τα πράματα που βάνουμε στα παπιά και δεν βρέχονται και δεν κρυόνουν;Αλλά δεν βγαίνουν απο το παπακι αμα δεν βγάλεις τα αντίβαρα;
    Μπουφάν μηχανής ή απλό αντιανεμικό αδιάβροχο;
    Παντελόνι και μπότες;Ναι αλλά τί...Κοντές,ψηλές;Παντελόνι;Απλά αδιάβροχο;4 εποχών;

    Σε όλα αυτά εγώ έχω καταλήξει μόνο απο θέμα κράνους στο flip up λόγω της χρηστικότητας αλλά και προστασίας που μπορεί να παρέχει ανα περίσταση.

    Περιμένω τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Όσον αφορά τα χέρια, λόγω της φύσης της δουλειάς 1000 φορές καλύτερα οι έξτρα χούφτες γιατί αν χρειαστεί τα γάντια να τα βάλεις-βγάλεις 7-8 φορές σε τρία τέταρτα θα σιχτιρίσεις την ώρα και την στιγμή που τα πήρες. Ναι δεν φαίνονται όμορφα επάνω στο μηχανάκι αλλά απ την στιγμή που μιλάμε για δουλειά και όχι για βόλτα προέχει η χρηστικότητα.
    Όλα είναι δρόμος

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Η συζήτηση αφορά μόνο τους κούριερ και τους ντελιβερι; Δηλαδή αυτούς που μπορεί να κάνουν 100 με 140 χλμ στην Αθήνα μένοντας 8-12 ώρες έξω στο κρύο λόγω της φύσης της δουλειάς κανοντας δηλαδή long ή extreme commuting δεν μας ενδιαφέρει η άποψη τους ;

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Νομίζω διαφοροποιουνται οι ανάγκες γιατί πχ αυτοι που αναφέρεις δεν πρέπει να κάνουν συνέχεια στάσεις, δεν έχουν συνέχεια το βγάλε λεφτά να δώσες ρέστα.Εκτος και υπάρχει και κάποια άλλη δουλειά που έχει κάθε τρεις και λίγο στάση,πελάτη,πισω στο παπι μετα απο 1-2 λεπτά,ξανα μανατσουκά.Όχι πως ο εξοπλισμός δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απο άλλες κατηγορίες αναβατών αλλά δεν μπορεί πχ να φορέσει κάποιος που κάνει αυτές τις εργασίες στολή πίστας...ή μποτες σαν αυτές που πάμε ταξιδάκια ή για χώμα.
    Φυσικά μας ενδιαφέρει η άποψη όλων...Απλά επικεντρώνομαι σε αυτη την κατηγορία εργαζόμενων διότι είναι απο τις πιο επικύνδυνες για τος γνωστούς λόγους.
    Και η άλλη κατηγορία που αναφέρεις είναι το ίδιο επικύνδυνη απλά όπως σου είπα διαφοροποιούνται λίγο οι ανάγκεςόπως το περιγράφεις.Άλλο να έχω να πάω απο εφορία σε εφορία πχ και αλλο απο πελάτη σε πελάτη να παραδώσω το σουβλάκι η το δέμα και βάλε-βγάλε ρεστα και σημαντική διαφορά στην διάρκεια της στάσης....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλημέρα!
    Η δική μου πρόταση είναι να μη "διαπραγματευτείς" το κεφάλι σου κ να πάρεις full face κράνος,ξεχνώντας το βόλεμα των flip up.Και να αγοράσεις αδιάβροχες μπότες ή έστω μποτάκια με καλές προστασίες,μην ανησυχείς θα τις συνηθίσεις γρήγορα
    Για τα υπόλοιπα δεν είμαι απόλυτος λόγω της ιδιαιτερότητας της δουλειάς .

  6. #6
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Επίσης επειδή βλέπω ότι το θέμα γάντια περνάει στο ντούκου,
    καλό θα είναι να φοράτε έστω ένα λεπτό δερμάτινο γάντι.
    Που ίσως και να μην χρειάζεται να βγει οταν κανετε συναλλαγές.
    Γιατί οκ κάνουν δουλειά οι χούφτες,
    αλλά μόνο στο θέμα του κρύου!

    Πέφτοντας το πρώτο πράγμα που συνήθως βάζουμε κάτω είναι τα χέρια
    και γι'αυτό καλό είναι να είναι προστατευμένα.

    Στο θέμα κράνος μπουφάν μποτάκια κτλ.
    Οτιδήποτε άλλο εκτός από τα προβλεπόμενα,είναι ημιμετρο!

    Δεν είναι βολικές οι προστασίες,αλλά είναι απαραίτητες
    και ότι αποφασίσει κάνεις να μην φορέσει,
    θα πρέπει να ξέρει πως αφήνει το συγκεκριμένο σημείο εκτεθειμένο.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!
    Η δική μου πρόταση είναι να μη "διαπραγματευτείς" το κεφάλι σου κ να πάρεις full face κράνος,ξεχνώντας το βόλεμα των flip up.Και να αγοράσεις αδιάβροχες μπότες ή έστω μποτάκια με καλές προστασίες,μην ανησυχείς θα τις συνηθίσεις γρήγορα
    Για τα υπόλοιπα δεν είμαι απόλυτος λόγω της ιδιαιτερότητας της δουλειάς .
    αυτό ακριβώς.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    αδιαβροχοποιηση

    αδιάβροχες μπότες??? αχαχαχαχαχα

    1) μόνο γαλότσα δεν υπάρχει ούτε επώνυμη μπότα των 400€ που να αντέχει την βια της βροχης στις 8-10 ωρες στην πόλη. (αντε να βγάλουν 1 χρόνο) οπότε γαλότσα είναι και φτηνή (κάποτε κάποιες εταιρίες ειχαν βγαλει κατι γαλότσα φαση που έμπαινε πανω απο το παπουτσι/μποτα , οχι γκετες , ηταν σαν χοντρό ναιλον γαντι για το παπούτσι)
    2) αδιάβροχο νιτσεράδα πάνω, κάτω με θερμοκολησεις (ειναι και επισκευασιμο) και οχι απλές ραφές που και καλα τις εχουν θερμοκολησει, τις εχουν κανει αδιαβροχες μετά.
    3) χούφτες αυτές τις σταθερές και παλι με τακτικά σπρέι αδιαβροχοποιησης.

    τα jet δεν θεωρουντε κρανη . οτι βολεύει τον καθενα αλλα μην ακουω μαλακιες για τα flip up , ολα στο ιδιο τσουβαλι....... https://sharp.dft.gov.uk/helmets/caberg-duke/

    τωρα για την προστασία του ο καθένας οτι κρινει ανάλογα με το πως τον βολεύει,
    μπουφάν χωράει κατω απο ολα τα αδιάβροχα. ε αφου φορας που φορας ας εχει και προστασίες,
    παντελόνι το ιδιο
    γάντια καποιοι δεν φοράνε ποτε, αλλα καλο ειναι μια εξτρα ζεστη ε παρτην με προστασίες.

    και οχι δεν έχετε γνώμη οσοι δεν έχετε δουλέψει εστω μια χειμερινή σεζόν ντελιβερι. ειναι αλλο να πας στην δουλειά σου 15-30χλμ 20-30λεπτα μες την βροχη ακομα και καθε μερα και διαφορετικο να εισαι 8-10ωρες κανωντας 50-70χλμ καθε μερα μες την βροχη.

  9. #9
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    εχω αρκετη εμπειρια στο επαγγελμα οποτε αν πως τη γνωμη μου

    κρανος: το καλυτερο ειναι full face. στην αρχη θα μισησεις το βαλε βγαλε, αλλα μετα απο λιγο το συνηθιζεις. σου παρεχει 100% προστασια και αυτο που θελεις σε αυτη τη δουλεια.
    πολλοι συναδερφοι, εχουν flip up η jet για "να κανουν κανενα τσιγαρο" ενω οδηγανε. μεγαλο λαθος για μενα.

    γαντια: το χειμωνα καλο ειναι να βαζεις χουφτες οι οποιες καλυπτουν το γκριπ και το χερι. παλι ομως ενα χειμερινο γαντι με προσπασιες χρειαζεται. με 30-40ε παιρνεις καλο γαντακι, αδιαβροχο.

    μπουφαν: αδιαβροχο 4 εποχων κορντουρα μηχανης, το ιδιο και παντελονι. κραταει καποιες ψιλαχες. οταν ριχνει καρεκλες βαζεις απο πανω αδιαβροχα (40-50ε κοστιζουν).

    μποτες: ενα καλο αδιαβροχο μποτακι μηχανης θα σε καλυψει 9/10 φορες. εχω τα TCX X-Square Evo Waterproof και ειμαι ικανοποιημενος.


    η δουλεια ειναι δυσκολη, ας φενεται απλη στους περισσοτερους και ασχετα αν δε χρειαζεται πτυχια και ιστοριες.
    πας να βγαλεις ενα μεροκαματο και χρειαζεσαι 500ε εξοπλισμο. αστειο να αναφερω οτι ειναι υποχρεωμενο το καταστημα να σου προσφαιρει καποιον απο αυτον.
    χωρις τον εξοπλισμο θα ζοριστεις πολυ, σε σημειο να μην αντεχεις.

    υπομονη και κουραγιο αδερφε...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Επειδή έχω ξεκινήσει κούρριερ και είναι πρώτη σεζόν χειμώνα...
    Το flip up το προτιμώ για
    να κάνω κανα τσιγαράκι στο δρόμο
    να μπορώ να σηκώνω το μπροστινό και να χώνω το κινητό σφηνωτό να μιλάω την ώρα που οδηγάω με τον πελάτη-με το κατάστημα (λάθος ναι αλλά είμαι παραλαβές και όχι παραδόσεις (άντε 10-15 μόνο την μέρα) οπότε είμαι μπρος πίσω σε μια αρκετά μεγάλη περιοχή και ο χρόνος είναι χρυσάφι)
    Το θέμα γάντια χούφτες....εδώ με προβληματίζει.Γάντια= πιο καλή προστασία αλλά...βάλε βγάλε μείον στον χρόνο και μάλιστα αρκετα.χούφτες είναι ευκολία.εκτός και πάρω χούφτες και γάντια ανοιχτά μπροστά με ενίσχυση στους κόμπους.αλλά σε ενδεχόμενη πτώση θα με καθυστερήσει απο το να φέρω τα χέρια σε θέση να προστατεύω κεφάλι.εδώ έχω θέμα.
    Λύση για τα πόδια ...το πιο βολικό που μου έρχεται στο μυαλό είναι άρβυλα Ε.Σ. τα ψηλά με αδιάβροχο εσωθερμικό παντελόνι.
    Μπουφάν πάλι...δεν φοράω.Απλό αδιάβροχο έχω όχι γιατί δεν θέλω....γιατί δεν ξέρω τι να πάρω να βολεύει....

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Αν δεν έχεις κουβάλημα στη δουλειά, τότε μπορείς εύκολα να ντυθείς με κορντούρες πάνω κάτω και μποτες τουριστικές (φυσικά στις βροχερές μέρες,θα έχεις κι ένα σετ αδιαβροχα μαζί σου).
    Και ποιο ζεστό θα σε έχουν και θα είσαι και προστατευμένος.
    αυτα περί αρβυλων κλπ, δεν έχουν διαφορά απο το οποιοδήποτε πολιτικό μποτάκι όσον αναφορά κρύο & προστασία.
    Τα γάντια τωρα, ναι είναι μπελας απο θέμα χρόνου.οι χούφτες θα κρατήσουν τα άκρα σου ζεστά και στεγνά.κι εγω στις χούφτες θα πήγαινα.
    Μια χαρά είσαι με το σπαστό κράνος.Αν χρειάζεται να μιλάς ενω καβαλάς,βάλε τα χαντς φρι και θα σαι κομπλε.και ταρζανιές δεν θα κάνεις με κινδυνο να σου φυγει η συσκευή και καλύτερα θα ακούς το συνομιλητή σου.

    για το θέμα κρύου, η λογική "κρεμμύδι" θα σε κρατήσει το χειμώνα.αν ιδρώνεις ευκολα,απέφυγε τα βαμβακερά ρούχα.ποτίζουν εύκολα και δεν στεγνώνουν ποτέ.ισοθερμικά εφαρμοστά και φλισακια θα σε κρατησουν ζεστό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    οτι ειπαν οι απο πανω.
    εγω να συμπληρωσω οτι στο θεμα των ποδιων ΜΟΝΟ γαλοτσες,οτι και να παρεις απλα ξεχνα το,εχω δοκιμασει απο πανακριβες μοτοσυκλετιστικες μποτες μεχρι μποτακια ορειβασιας οπου ο πωλητης υποσχοτανε οτι δεν μπαζουν νερο με τιποτα,οταν πηγα με ποδι-καλτσα βρεγμενο και ετοιμος να τον στολισω με οτι βρισιδι ηξερα τοτε ξαφνικα αναθεωρησε.

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tuning Προβολή μηνύματος
    οτι ειπαν οι απο πανω.
    εγω να συμπληρωσω οτι στο θεμα των ποδιων ΜΟΝΟ γαλοτσες,οτι και να παρεις απλα ξεχνα το,εχω δοκιμασει απο πανακριβες μοτοσυκλετιστικες μποτες μεχρι μποτακια ορειβασιας οπου ο πωλητης υποσχοτανε οτι δεν μπαζουν νερο με τιποτα,οταν πηγα με ποδι-καλτσα βρεγμενο και ετοιμος να τον στολισω με οτι βρισιδι ηξερα τοτε ξαφνικα αναθεωρησε.
    Δε ξέρω τι μπότες ήταν αυτές, αλλα οι oxtar (goretex) που είχα δεν είχαν μπάσει ποτέ σταγόνα, και είχαν φάει πολύ νερό... και σε πολύωρο ταξίδι και στην πόλη με "κατακλυσμό".
    Για τις web που έχω τώρα δεν μπορώ να πω γιατί πλέον δεν χρησιμοποιώ καθημερινά τη μηχανή.

    Οι γαλότσες είναι μόνο για το χωράφι, όχι για τη μηχανή.
    Μπορεί να είναι στεγανές αλλά δεν προσφέρουν καμία προστασία.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Οι γαλότσες είναι μόνο για το χωράφι, όχι για τη μηχανή.
    +1. Πάνω στη μοτοσικλέτα, φοράμε εξειδικευμένο εξοπλισμό, αλλιώς είμαστε "γυμνοί".

    Υπάρχουν μοτοσικλετιστικές μπότες, που δεν παίρνουν υγρασία, ούτε αν τις αφήσεις για 24 ώρες στην μπανιέρα. Αλλά θέλει ψάξιμο. Το ότι κάποιες μπότες είναι ακριβές, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι 100% στεγανές. Πολλές δεν είναι.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tuning Προβολή μηνύματος
    οτι ειπαν οι απο πανω.
    εγω να συμπληρωσω οτι στο θεμα των ποδιων ΜΟΝΟ γαλοτσες,οτι και να παρεις απλα ξεχνα το,εχω δοκιμασει απο πανακριβες μοτοσυκλετιστικες μποτες μεχρι μποτακια ορειβασιας οπου ο πωλητης υποσχοτανε οτι δεν μπαζουν νερο με τιποτα,οταν πηγα με ποδι-καλτσα βρεγμενο και ετοιμος να τον στολισω με οτι βρισιδι ηξερα τοτε ξαφνικα αναθεωρησε.

    Ίσως στάθηκες άτυχος.

    3 ζευγάρια μπότες απο διαφορετικές μάρκες, έχουν φάει κατακλυσμούς (μέχρι και των προηγούμενων ημερών), τα πόδια μου ήταν πάντα στεγνά, μετά απο ώρες ατελειώτες σε βροχή και κολυμπήθρες.

    Το 1 ζευγάρι μόνο, με πούλησε μετά απο πολλά χρόνια χρήσης και αφού είχε φθαρεί σε 1-2 σημεία.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικός εξοπλισμός για Enduro
    από puntix στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2016, 15:41
  2. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 00:38
  3. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF