Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Μοτοσυκλέτες κατάλληλες για το δίπλωμα Α2

  1. #1
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96

    Μοτοσυκλέτες κατάλληλες για το δίπλωμα Α2

    Έχουμε και λέμε λοιπόν.
    Με τα νέα διπλώματα δίνεται η δυνατότητα πλέον από 20 ετών να οδηγεί κανείς μοτοσυκλέτα με ισχύ έως 35kW και με λόγω ισχύος/βάρος < 0,2kW.

    Πράγμα που δημιουργεί μία ολοκαίνουρια κατηγορία μοτοσυκλετών που θα έχουν σχεδιαστεί αποκλειστικά με το σκεπτικό να πουλήσουν στην κατηγορία αυτή.

    Ο στόχος είναι να φτιάξουμε μία λίστα η οποία να ενημερώνεται συνεχώς με οποιοδήποτε νέο μοντέλο βγαίνει και είναι για αυτή την κατηγορία.
    Καλύτερα είναι να λαμβάνουμε υπόψη μας μοντέλα τα οποία προσεγγίζουν το όριο του διπλώματος.
    Προτείνω να τα κατατάσσουμε ανα τύπο μοτοσυκλέτας έτσι ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να κατατοπιστεί αναλόγως..
    Λογικά θα προλάβουμε και αρκετά ποστ που θα γίνουν τους επόμενους μήνες με ερωτήσεις του τύπου "on/off για α2 δίπλωμα", "ποιό είναι το πιο γρήγορο μηχανάκι που παίρνω με δίπλωμα α2" κλπ.


    Κάνω λοιπόν την αρχή.Προσθέτω όσα μοντέλα βρήκα στη λίστα αυτή που ήδη κυκλοφορούν και καλύπτονται από το Α2 και όσα μοντέλα έχει πέσει στην αντίληψή μου ότι είναι στα σκαριά.

    Παρακαλώ όσα μοντέλα λείπουν και υπάρχουν ήδη ή πρόκειτε να βγουν, να τα γράψετε για να τα προσθέσω στη λίστα.


    SS
    Honda CB500R
    Kawasaki Ninja 300

    On/Off
    BMW G 650 GS
    Yamaha XT660Z Tenere (με μία επιφύλαξη..)
    Honda CB500X

    Street
    Yamaha MT-03
    Honda CB500F
    Kawasaki Z250/300


    Αυτά γνωρίζω για την ώρα..Προσθέστε ελεύθερα!

    Προσωπικά απέκτησα το mt-03 προσφάτως αλλά ήδη μου έχουν μπει ιδέες, εαν και εφόσον υπάρξει το κατάλληλο μοντέλο και κατά προτίμηση όχι μονοκύλινδρο, το οποίο θα είναι ταξιδιάρικο, να το τσιμπήσω.Το CB500X μοιάζει ως μία πολύ καλή επιλογή για την ώρα..

    Για πάμε..

  2. #2
    Ο αδερφός μου την πάτησε με την αλλαγή του νόμου, έκλεισε τα 21 2 μέρες πριν αλλάξει ο νόμος και δεν προλάβαινε να βγάλει καρτέλα για Α. Οπότε θα ψάξει κάτι σε αυτά τα μοντέλα.

    Το ερώτημα είναι : Πως αποδεικνύεται στην τροχαία και κυρίως στις ασφαλιστικές ότι μια μηχανή (κυρίως αυτές που είναι στο όριο της κατηγορίας ) ότι οδηγείται νόμιμα με αυτό το δίπλωμα; Γιατί όπως ξέρουμε οι ασφαλιστικές ειδικά θα ψάχνουν κ το 1kW για να πουν ότι δεν πληρώνουν. ( Παρακαλώ όμως ότι αν κάποιος έχει να απαντήσει το τι ισχύει, να είναι κάτι επιβεβαιωμένο και όχι μπακαλοαπαντήσεις του στυλ "μια δυναμομέτρηση κάνει φιλαράκι" ).
    Yamaha FZS 600

  3. #3
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Κάθε μοτοσυκλέτα που ταξινομείται στην Ελλάδα δίνεται μαζί με τα specs της που είναι απαραίτητα κατά την εισαγωγή της. Στην αντιπροσωπεία του μοντέλου που θα επιλέξει ας ζητήσει το επίσημο χαρτί που αναγράφει τους εργοστασιακούς ίππους.

  4. #4
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    Ρώτησα ασφαλίστρια και μου είπε ότι η ασφαλιστική εφόσον γίνει τρακάρισμα θα ζητήσει δίπλωμα και μετά θα διασταυρώσει την ιπποδύναμη μέσω του αντιπροσώπου.
    Τώρα δε την άκουσα και πολύ σίγουρη σε αυτό..εδώ καλά καλά δεν ήξερε ότι έχουν αλλάξει τα διπλώματα.
    Δε ξέρω και που αλλού να ρωτήσω!!Στο υπουργείο δε παίζει να ξέρουν, στην τροχαία ακόμα νομίζουν ότι έχουμε 2000 και οι κατηγορίες ειναι <=125cc και απεριόριστο..
    Το σωστότερο θα ήταν η κάθε μηχανή να έχει και μία πιστοποίηση για την κατηγορία της!Δεν είναι δα και ΤΟΣΟ δύσκολο να το κάνουν.

    Κατά τα άλλα..από όσες μηχανές υπάρχουν αυτή τη στιγμή, παλαιές και νέες, ποια θεωρείτε την πιο ταξιδιάρα;(να καλύπτεται από το Α2 φυσικά!)
    Από άποψη άνεσης, ανεμοκάλυψης, να κρατάει άνετα τα 110-120 και να μη κουράζεται πολύ;

  5. #5
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος

    Κατά τα άλλα..από όσες μηχανές υπάρχουν αυτή τη στιγμή, παλαιές και νέες, ποια θεωρείτε την πιο ταξιδιάρα;(να καλύπτεται από το Α2 φυσικά!)
    Από άποψη άνεσης, ανεμοκάλυψης, να κρατάει άνετα τα 110-120 και να μη κουράζεται πολύ;
    Απ' αυτές που έγραψες και υποθέτω ότι καλύπτεται από το Α2 το BMW G 650 GS.
    ​The journey is the reward!

  6. #6
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    και 'γω αυτή είχα στο νου μου να αγοράσω, βέβαια έπαιξε το ρόλο του το οικονομικό και δε την αγόρασα..
    αλλά πλέον με προβληματίζει το ότι είναι μονοκύλινδρη..

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    και 'γω αυτή είχα στο νου μου να αγοράσω, βέβαια έπαιξε το ρόλο του το οικονομικό και δε την αγόρασα..
    αλλά πλέον με προβληματίζει το ότι είναι μονοκύλινδρη..
    τι σε προβληματιζει ακριβως?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    To κατά πόσον θα κρατάει ξεκούραστα τα 130-140χ.α.ω. . Κατά τα άλλα σίγουρα είναι μία μοτοσυκλέτα που με ψήνει παααααρα πολύ..άν δεν έκανε και 7.000 καινούρια ή γύρω στα 6.000 μεταχειρισμένη..

  9. #9
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Verde Προβολή μηνύματος
    To κατά πόσον θα κρατάει ξεκούραστα τα 130-140χ.α.ω. . Κατά τα άλλα σίγουρα είναι μία μοτοσυκλέτα που με ψήνει παααααρα πολύ..άν δεν έκανε και 7.000 καινούρια ή γύρω στα 6.000 μεταχειρισμένη..
    Εδώ τα κράταγε το άνω της δεκαετίας F650, αυτό δε θα τα κρατάει ;
    Μ' αρέσει που σιγά σιγά ανεβάζεις τα χλμ, στην αρχή έλεγες για 110 - 120, τώρα για 130 - 140, αύριο ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #10
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    μας πιάσανε..
    σκέφτηκα ότι σε κάποια φάση το καλοκαίρι ίσως και να περάσω από Γερμανία

  11. #11
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    To G650 GS είναι από τα μονοκύλινδρα με δικύλινδρη συμπεριφορά, από άποψη επιδόσεων και κραδασμών.
    Προχώρα άφοβα.

  12. #12
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    μάλλον εκεί πάω, ή στο cb500x

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της giorgath
    Εγγραφή
    07/03/2013
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagath Προβολή μηνύματος
    Ο αδερφός μου την πάτησε με την αλλαγή του νόμου, έκλεισε τα 21 2 μέρες πριν αλλάξει ο νόμος και δεν προλάβαινε να βγάλει καρτέλα για Α. Οπότε θα ψάξει κάτι σε αυτά τα μοντέλα.

    Το ερώτημα είναι : Πως αποδεικνύεται στην τροχαία και κυρίως στις ασφαλιστικές ότι μια μηχανή (κυρίως αυτές που είναι στο όριο της κατηγορίας ) ότι οδηγείται νόμιμα με αυτό το δίπλωμα; Γιατί όπως ξέρουμε οι ασφαλιστικές ειδικά θα ψάχνουν κ το 1kW για να πουν ότι δεν πληρώνουν. ( Παρακαλώ όμως ότι αν κάποιος έχει να απαντήσει το τι ισχύει, να είναι κάτι επιβεβαιωμένο και όχι μπακαλοαπαντήσεις του στυλ "μια δυναμομέτρηση κάνει φιλαράκι" ).
    Γεια σας παιδιά!

    Εγώ είμαι δυστυχώς αυτός που την πάτησε.

    Μίλησα με τροχονόμους. Δεν έχουν ιδέα ότι τα διπλώματα έχουν αλλάξει και δεν αφορούν πια μόνο kw, ακόμα έλεγαν το προηγούμενο Α1 "ως 125, αλλά νομίζω κάτι γινόταν και οδηγούσες και 250cc". Μίλησα σε μπλόκο με τον προϊστάμενο των τροχονόμων. Δεν ήξερε επίσης.
    Μίλησα με τον υπεύθυνο ασφαλιστή μου. Η απάντηση ήταν "αμα σου πει η αστυνομία ή το Υπουργείο ok, τότε είμαστε ok". Δεν είχε ιδέα φυσικά για τα νέα διπλώματα, ούτε ότι αφορούν kw. Μάλιστα ως ημιμαθής μου είπε "Μα η άδεια γράφει cc, είσαι καλυμένος". Απογοήτευση.

    Έχω επικοινωνήσει με επίσημους deallers της BMW και μου έδωσαν είτε αρνητική απάντηση σε αίτημα για Βεβαίωση τεχνικών χαρακτηριστικών είτε με έστειλαν στην bmw hellas (επίσημη αντιπροσωπεία), ως αναρμόδιοι. Σε αυτούς λοιπόν το καλύτερο που μπορούσα ήταν να στείλω σήμερα ένα πολύ ευγενικό email (δεν υπάρχει δυνατότητα τηλεφωνικής ή φυσικής επικοινωνίας, δυστυχώς), περιμένοντας απάντηση σε 5 ημέρες MAX.

    Ωστόσο, το πρόβλημα είναι ότι έχω βρει τι θέλω να πάρω, το χρειάζομαι άμεσα για τις ανάγκες μου, και δεν μπορώ να προχωρήσω γιατί φοβάμαι τι θα γίνει όταν (και ελπίζουμε να μην έρθει αυτή η στιγμή) γίνει κάποιο ατύχημα.

    Μένει μόνο να μιλήσω με το Υπουργείο, το οποίο φυσικά δεν έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κάθε οχήματος και απ την στιγμή που δεν γράφονται στην άδεια λογικά καμία βεβαίωση ότι είμαι καλυμένος δεν θα μπορεί να μου δώσει.


  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26
    Καλησπέρα και απο μένα!
    Θέλω να ρωτήσω για μερικά μεταχειρισμένα μοντέλα να μάθω αν καλύπτονται απο το α2
    έχουμε και λέμε λοιπον
    1)v-strom
    2)bros 650
    3)bros 400
    4)cb 1
    5)cb 400
    6)cb 500

    και επειδή αυτά είναι μηχανές που είναι (παρα) μεταχειρισμένες πώς κατοχυρώνουμε το οτι είναι εντος των πλαισίων της κατηγορίας?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26
    ξεχασα και το suzuki freewind

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διπλωμα Α2 μπορω να ξεπερασω το οριο?
    από Ninoaoe στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2013, 12:41
  2. Κάνει για το μικρό διπλωμα αυτή η μηχανή ;
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2011, 16:37
  3. Σχετικά με αγορά μηχανής για το μικρό δίπλωμα
    από ugarkugar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 22:09
  4. Δυο μήνες για να παρω το διπλωμα
    από invi69 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2009, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF