Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Ιμάντας μετάδοσης φιτίλια.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τα νουμερα που εχεις βαλει απο το manual δεν εχουν σχεση με τον τυπο του ιμαντα
    ειναι η πρωτευουσα σχεση μεταδοσης

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα νουμερα που εχεις βαλει απο το manual δεν εχουν σχεση με τον τυπο του ιμαντα
    ειναι η πρωτευουσα σχεση μεταδοσης
    Έχεις δίκαιο, για αυτό δεν έβγαζα άκρη.
    Κοίταξα στο service manual και δείχνει αυτά τα νούμερα:
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎  

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ο ιμαντας, εχει συνολικο μηκος (περιμετρο), γωνια (τραπεζοειδης), παχος εξωτερικο, παχος εσωτερικο.

    Εαν κατι απο τα παραπανω ειναι διαφορετικο, φθειρεται προωρα. Σε τετοιες περιπτωσεις βαζεις ιμιτασιον αλλα ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ SPECS ή εργοστασιακο.
    Οτιδηποτε αλλο και θα 'χεις θεμα.

    Εαν αυτος που σου εβαλαν ηταν μεν ιμιτασιον αλλα για το δικο σου μοντελο και φθαρθηκε τοσο γρηγορα, μαλλον κατι δεν τοποθετηθηκε σωστα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι 10 χιλιόμετρα μακρυά και δεν έχω τρόπο να το πάω μέχρι εκεί.
    Άσε που δεν είμαι άτομο να μαλώνω γενικά, δεν νομίζω αν πάω και τους κράξω θα βγει τίποτα. (εκτός και αν μου έβαλαν λάθος ιμάντα)
    Δεν χρειάζεται να τσακωθείς (από την αρχή). Πηγαίνεις εκεί, ακόμη και χωρίς το μηχανάκι, με τον ιμάντα στο χέρι και εξηγείς τι συνέβει, υπενθυμίζοντας τη σφιχτή αίσθηση που δεν έστρωσε ποτέ.
    Αναλόγως της απάντησης, πράττεις.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Επειδη εχω αλλαξει καμποσους ιμαντες σε μηχανακια δικα μου και φιλων και ενα φετιχ ειναι ενα kymco downtown 300 που εχει ιμαντα με διπλα τακουνια πανω κατω.
    Εχουμε ανοιξει το συγκεκριμενο 2 φορες αφου εμεινε την μια ειχε απλα ξεφτισει υπερβολικα την δευτερη βρηκαμε μονο σκονη μεσα ουτε ενα κομματακι αυτο πες μου πως εγινε.
    Ιμαντα παρε mitsuboshi και ο bando καλος ειναι να τελειωνεις και στο sym αλλαξε τον καθε 30000 θα αντεξει και εξω οπως ειδες εχει κατω απο 40 και ειναι ο ιδιος με της sym γιατι και η sym απο εκει παιρνει.
    Λαθος στην τοποθετηση μπορει να γινει αλλα θεωρω οτι θα πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που βαζεις ιμαντα για να κανεις λαθος.
    Ισως σε εσενα ετυχε πρωταρης!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές, σήμερα με τις μπόρες δεν μπόρεσα να το πάω, αύριο.
    Μitsuboshi και bando ε?
    Και να προσθέσω κάτι ακόμα, το μηχανάκι εκτός από την σφικτή αίσθηση είχε χάσει σε τελική περίπου 5 χιλιόμετρα από τότε που αλλάχτηκε, 85km/h σπασμένο πήγαινε από 90km/h.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    mitsuboshi η Mitsubishi ειχα βαλει και εγω στα 3.500 χλμ ηταν χαλια..συγκεκριμένα όταν την πιεζες στα χερια σου αυτή τσακιζε στα δυο...τι να πω...καλη σου τυχη..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    mitsuboshi η Mitsubishi ειχα βαλει και εγω στα 3.500 χλμ ηταν χαλια..συγκεκριμένα όταν την πιεζες στα χερια σου αυτή τσακιζε στα δυο...τι να πω...καλη σου τυχη..
    Οι mitsuboshi είναι εξαιρετικής ποιότητας,μην γράφεις ότι να'ναι,και στο λέω με πάνω από 100.000 χλμ
    με τα δύο σκούτερ μου.
    Οι bando ένα κλικ κάτω σε ποιότητα αλλά πολύ καλοί.

  9. #24
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Λαθος στην τοποθετηση μπορει να γινει αλλα θεωρω οτι θα πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που βαζεις ιμαντα για να κανεις λαθος.
    Ισως σε εσενα ετυχε πρωταρης!
    Τι λαθος μπορει να εκανε στην τοποθετηση;

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Τι λαθος μπορει να εκανε στην τοποθετηση;
    Να τον έβαλε με ανάποδη φορά, ας πούμε; κάποιοι ιμάντες (ειδικά όταν έχουν τακούνια) θέλουν συγκεκριμένη φορά για να μπουν σωστά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Σήμερα απευθύνθηκα στον μάστορα της γειτονιάς.
    Η άποψη του με το που είδε τον ιμάντα ήταν ότι είναι κινέζικος και ούτε ο ίδιος τους χρησιμοποιεί, στο άκουσμα ότι μου τον έβαλαν στην αντιπροσωπεία δεν το πίστευε!
    Μου δίνει τιμή για Bando 30€ και γνήσιο περίπου 38€ και μου λέει ότι της SYM στην ουσία είναι Bando, όπως είπε και το παλικάρι πιο πάνω o leftos.
    Εκεί προβληματίζομαι και του λέω αποκλείεται να έχει ο γνήσιος μόνο 38€ γιατί στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει για 60€.
    Ξανά παίρνει τηλέφωνο και επιβεβαιώνει τα 38€.

    Καλά του λέω άσε να δω και εγώ και θα σου πω.

    Πάω βουρ στην αντιπροσωπεία.

    Εκεί απευθύνθηκα στον ιδιοκτήτη ο οποίος είναι πολύ εξυπηρετικός και στο παρελθόν είχαμε άριστη συνεργασία.
    Χωρίς να του πω τίποτα του έδωσα την άδεια και του ζήτησα τιμή για ιμάντα μετάδοσης.
    Κοιτάει στον Υπολογιστή και μου δίνει τιμή γνήσιου 39.50€. Εκεί έμεινα μλκς και αρχίζω να συνειδητοποιώ τι είχε παιχτεί...

    (όταν είχα πάει να κάνω το service δεν ήταν ο ίδιος εκεί αλλά η γυναίκα του, όταν ήταν να μου δώσει τις τιμές για τα ανταλλακτικά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κωλυσιεργούσε και δεν έδειχνε να το κατέχει ιδιαίτερα, άρα υποθέτω ότι μου έδωσε λάθος τιμή στα 60€ γιατί δεν υπάρχει περίπτωση για 19.50€ διαφορά με τον γνήσιο να μην προτιμούσα αυτόν! Ακόμα και όταν την είχα ρωτήσει αν έχει εναλλακτικό ιμάντα φθηνότερο δεν ήξερε, κοίταξε στο ράφι που είχε έναν τελευταίο, και πήγε στον μηχανικό μέσα να ρωτήσει αν ταιριάζει.)

    ..κοιτάω πίσω από τον πάγκο στην αντιπροσωπεία και βλέπω για καλή μου τύχη ιμάντες κρεμασμένους Μitsuboshi και bando! καλό ε?
    Λέω στον αντιπρόσωπο να μου πει τιμή για το μηχανάκι μου.
    Εκεί γυρνάει και μου λέει ότι δεν έχει για το δικό μου μηχανάκι, δεν τους συνιστά και δεν τους προτείνει γενικά. Στο ερώτημά μου γιατί? μου απαντάει ότι αυτές οι εταιρίες βγάζουν συγκεκριμένες διαστάσεις με αποτέλεσμα να μην ταιριάζουν απόλυτα με τις διαστάσεις που χρησιμοποιεί η εταιρεία.
    Εφόσον δεν τους χρησιμοποιεί τους aftermarket γιατί υπάρχουν στο ράφι?

    Εκεί λοιπόν αρχίζω και του λέω την ιστορία όπως έχει δείχνοντας του της φώτος από το κινητό μου και λέγοντας του ότι ήταν μια γυναίκα την μέρα που εξυπηρετήθηκα.
    Βρήκε την μέρα που έγινε το service και μου λέει κακός σου δώσαμε αυτόν τον ιμάντα και να του πάω το μηχανάκι να μου βάλουν τον γνήσιο με έκπτωση -20€ από τον παλιό και δωρεάν τα περαστικά.
    Τέλος πάντων, πήρα τον γνήσιο ιμάντα 19.50€ και τον ευχαρίστησα επειδή δεν είχα τρόπο να πάω το μηχανάκι εκεί και ούτε αυτός έδωσε λύση.

    Ο ιμάντας μπήκε καθαρίστηκε όλη η μετάδοση, η άποψη του μηχανικού είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα πχ να έχει αρπάξει κάτι και το μηχανάκι κυκλοφορεί κανονικά!
    Προς το παρόν δεν νιώθω αυτή την δυσκολία στο ξεκίνημα, θα δούμε στην πορεία.
    Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ανοίξω το καπάκι εκεί κάπου στα 500χιλ να επιθεωρήσω τον ιμάντα έτσι για να μου φύγει το άγχος.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι.

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Τελικά όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και ιμιτα και λάθος διαστάσεις και φιτίλια.

    Πάντως σου ξηγήθηκε όπως έπρεπε ο λεβέντης στην αντιπροσωπία.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τελικά όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και ιμιτα και λάθος διαστάσεις και φιτίλια.

    Πάντως σου ξηγήθηκε όπως έπρεπε ο λεβέντης στην αντιπροσωπία.
    Για ιμιντασιον ναι, για λάθος διαστάσεις κρατάω επιφύλαξη γιατί στο car βγάζει για το μηχανάκι μου τον ίδιο.
    Αλλά το ερώτημα παραμένει, ούτε 1000χιλ? και εκεί αναρωτιέμαι αν όντως έγινε κάτι λάθος στην συναρμολόγηση.
    Πιο πολύ κλείνω σε αυτό που είπε οτι δεν ταιριάζουν απόλυτα, αν και θα περίμενες να λειανθεί κατά κάποιο τρόπο με τον καιρό.
    Εκτός και αν έπεσα όντως σε προβληματικό κομμάτι η παρτίδα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    To car.gr ειναι ενδεικτικος καταλογος του τι ταιριαζει και που;
    Ο καθενας γραφει το μακρυ και το κοντο του.

    Bando, Mitsuboshi, Malossi, Gates και δεν ξερω 'γω ποιο αλλο brand, βγαζουν καταλογο με part numbers και μοντελα στα οποια μπαινουν.
    Ψωνιζεις καποιον απο τους παραπανω και ΜΟΝΟ αφου συμβουλευτεις τον καταλογο τους, αλλιως πας για τον γνησιο.

    Μονο ετσι εισαι ξεγνοιαστος.


    Υ.Γ. Η bando και η Mitsuboshi απ'οσο γνωριζω, βγαζει και ΟΕΜ. Η τιμη ειναι λοιπον διαφορετικη αν τον ψωνισεις απο αντιπροσωπεια ή απλα σε συσκευασια με "φτερουγες".
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #30
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τελικά όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και ιμιτα και λάθος διαστάσεις και φιτίλια.

    Πάντως σου ξηγήθηκε όπως έπρεπε ο λεβέντης στην αντιπροσωπία.

    Ε ναι.... Αφού μετά από 1000χλμ τΖέπωσε κι άλλον έναν ιμάντα (αντί να τον βάλει δωρεάν και να του ζητήσει και συγγνώμη αφού το λάθος έγινε στο μαγαζί του ΕΣΤΩ κι αν αυτός έλλειπε), και δεν έπαθε και τίποτα χειρότερα ο πελάτης....

    Ό,τι να 'ναι όμως...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γρανάζωμα τελικής μετάδοσης
    από kostisthegreek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2017, 15:01
  2. Ιμάντας αντί για αλυσίδα στο Vstrom;
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2007, 19:33
  3. Moto GP Εστορίλ ΕΤ-3 ... Ωρα μετάδοσης...
    από warm up στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 08:00
  4. Παξιμάδι στο μπροστινό γρανάζι μετάδοσης
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2005, 10:26
  5. Σχέσεις μετάδοσης και τελική
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2005, 18:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF