Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: Ταξίδι με Versys 300

  1. #16
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    εχω ενα yamaha ybr 250 μοντ 10ος/2007 με 88000 χλμ αυτη τη στιγμη που μιλαμε... το ειχα αγορασει ακριβως πριν 8 χρονια (2009) με 11000 χλμ...
    ειμαι 120 κιλα, το μηχανακι καμια 150αρα γεματο και εχω παει παντου μαζι του!
    καποια φαση ειχα παρει και ενα σπορτ τουρινγκ 600αρι για τις βολτες και τα ταξιδια, το κρατησα εναμιση χρονο, και το εφαγε η κριση.. (αρα εχω και εμπειρια απο μεγαλη μοτο)
    εχω γυρισει τη μιση ελλαδα σχεδον, και ταξιδευω με ταχυτητες 120-130 (1000 στροφες πριν το κοφτη για το μηχανακι αυτο) χωρις να την ακουσει καν! ακουραστο λεμε!
    μερικες φορες εχω φορτωσει και το γερο μου για καμια βολτα (200+ χλμ) και αλλη μια τον εκανα ενα γυρο παρνασσου (400 χλμ) και τον εχω επιστρεψει και απο χωριο (320χλμ)
    η μονη αντιδραση του εργαλειου στο αυξημενο βαρος (200 κιλα και οι δυο) ηταν η ελαφρως αυξημενη καταναλωση.. δεν ενιωσα πουθενα το μηχανακι να ζοριζεται παραπανω,
    ακομα και σε ορεινη διαδρομη...

    ολα αυτα μπορουν να τα επιβεβαιωσουν καμποσοι απο εδω μεσα που εχουμε βολταρει μαζι...

    θες κι αλλα πειστηρια για το οτι το 300 σου κανει για αυτο που θες ωντας πρωταρης?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μετα τον mikes, να το ΤΕΡΜΑΤΙΣΩ στην κυριολεξια και εγω.

    Απεκτησα πριν 3 χρονια περιπου, του κουτιου, ενα 300άρι σφουχτερ.
    Μετα το ευλαβικο στρωσιμο, ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.

    - Βολτες ορεινες, πεδινες, χωμα, νερο, αλατονερο, βροχες σε ταξιδι, δικαβαλος, μονος, δικαβαλος φορτωμενος.

    -Λάρισα - Αθηνα με ρυθμους 120-130 και στο Μπραλο οσο παει μεχρι να ξυσει stand και να μου δωσει παρολιγον highside
    -Ταξιδι Λάρισα - Θεσ/νικη - Καβαλα - Αλεξ/πολη - Ορεστιαδα - Αδριανουπολη
    Επιστροφη Λάρισα μονο με μια σταση στην Θεσ/νικη για βενζινη.
    -Αλλο δρομολογιο Μεχρι Ορεστιαδα με μοναδικη σταση Μουσθενη για βενζινη και Αλεξ/πολη ξανα για βενζινη (οκ και τσιγαρο). Μ.ω.τ. στα 600χλμ περιπου... 122km/h στο Trip computer
    -Λάρισα - Γιαννενα - Ακτιο και πισω... μονοημερο.
    -Λάρισα - Βολος (πολλες φορες)
    -Λαρισα - Πλαταμωνας (ΑΠΕΙΡΕΣ φορες με την ταυτοτητα στο στομα στα Τεμπη) Αλλες τοσες δικαβαλος με το μισο stand να εχει μεινει στην ασφαλτο.
    -Θεσ/νικη - Χαλκιδικη φετος... καθε Σ/Κ δικαβαλος μεχρι 2ο ποδι. 1 ωρα και 10 λεπτα. 1000σαλ κατω απο τον κοφτη.
    -Θεσ/νικη - Λουτρα ποζαρ, δικαβαλος 3 φορες.
    -Θεσ/νικη - Σερρες, Κερκινη κλπ, δικαβαλος ... 2 φορες.
    -Θεσ/νικη - Πλαταμωνας, δικαβαλος 3 φορες.

    Ειναι και πολλες εκδρομες με φιλους, των 50+50 / 100+100 περιπου ή/και παραπανω ... ημερησιες με σκοπο να ξελαμπικαρουμε.
    Κυνηγητο με φιλους, με τα ΟΣΑ σε στροφιλικια και να μην το λυπαμαι καθολου! Γκαζι τερμα ανοιχτο, τερμα κλειστο, φρενα στο οριο και παμε ξανα.

    Αυτη τη στιγμη, εχει 45000χλμ και ακομα παει οπως την 1η μερα.


    Για πρωταρη οδηγο, τα κυβικα αυτα ειναι ο,τι πρεπει!
    Φυσικα, γρηγορα τα βαριεσαι, αλλα δεν τα βαριεσαι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, αν κατα νου εχεις αλλα πραγματα εκτος απο την ευθεια!
    Ειδικα, οταν μπορεις να γραψεις 600km εκδρομη σε μια μερα με 30€ βενζινη και τα εξοδα των αναλωσιμων να ειναι απλα αστεια γι'αυτα που προσφερει.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #18
    Benelli TRK 502
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170624_164310-2.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	390500
    Δικύλινδρο υδρόψυκτο οn/off 500cc..48 ίπποι,χαλύβδινο πλαίσιο αντικατροπτίζει πραγματικά τον μέσο αναβάτη.

    Το μηχανακι που εαν οι αναβατες ειχαν μυαλο θα επρεπε να γινει best-seller στην Ελλάδα.

    Λογικα-σωστα κυβικα
    καλα αλογα για πολη και ταξιδι
    Φρενα σωστα...καλυψη φαινεται καλη .....

    https://www.youtube.com/watch?v=ZqihSViFUAk

    https://www.youtube.com/watch?v=fgF20kNIB7w

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι ....
    Σε καμία περίπτωση !

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Σε καμία περίπτωση !
    Σε εξοπλιστικό επίπεδο εννοώ και σχεδίασης (καλύτερη ζελατίνα, πιο όρθια θέση, γάντζοι, σχάρες, κλπ).

    Η ''ένστασή'' μου στα μικρά κυβικά έχει να κάνει και με την αντοχή στο χρόνο και το πουσάρισμα στο δρόμο. (αυτά βέβαια έχουν να κάνουν και με το προφίλ του οδηγού).

    Αλλιώς είναι να πηγαίνεις κάθε μέρα Αττική με 130 με 300cc και αλλιώς με 500cc +.

    Δεν υπάρχει απάντηση μονολεκτική, πρέπει να κατανοήσεις τις ανάγκες σου, να δοκιμάσεις και να βάλεις κάτω μολύβι και χαρτί για τα κόστη χρήσης.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ο κολλητός μου ειχε ninja250 με το οποιο γυρισαμε ολη την Ελλάδα.Μεχρι και 1000αρες μονοημερο έβγαζε.Και με 140 ταξίδευε σταθερά.Το 300αρι θα ειναι ακομα πιο άνετο.

    Βέβαια του βαρεσε μπιελα στα 80.000 χιλιόμετρα αποδεικνυοντας οτι τα μικρα κυβικα σε αξιοπρεπεις ταχύτητες δεν πολυαντεχουν,εκτος και αν ειναι honda.

    Περα απο πλάκα προτιμησε το cb500,ιδια κατανάλωση,περισσότερα κυβικα,πιο αξιόπιστο σε βαθος χρονου.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Σε καμία περίπτωση !
    To αυτο. Με το 500άρι θα είσαι πολύ πιο άνετος για να κάνεις τα ταξίδια που θες. Ειδικά που η απόκλιση στην τιμή ειναι μικρή θα σου λέγα να το πάρεις με κλειστά μάτια. Βέβαια είναι και θέμα γούστου και πιο θα σε κλικάρει, να πας να τα δοκιμάσεις και τα 2 και θα δείς πιο σου κάθεται καλύτερα. μην πάρεις τη σαχλαμάρα το βέρσυς
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σε εξοπλιστικό επίπεδο εννοώ και σχεδίασης (καλύτερη ζελατίνα, πιο όρθια θέση, γάντζοι, σχάρες, κλπ).
    H ζελατίνα του cb500x είναι αρκούντως επαρκής για να με καλύψει μέχρι τα 140 χαω, χωρίς να σκύψω, χωρίς να με χτυπάει αέρας (είμαι 1,75).

    Η θεση οδήγησης της είναι όρθια.

    Έχει 4 σημεία-πιάστρες για χταπόδια/ιμάντες στη κάτω πλευρά των 2 χειρολαβών.

    Οκ, δεν έχει σχάρα. Βάζουμε μια με 80-90 ευρώ και έχουμε μια μοτοσικλέτα που απλά δεν συγκρίνεται με το βερσυς 300. Σε κανένα επίπεδο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    H ζελατίνα του cb500x είναι αρκούντως επαρκής για να με καλύψει μέχρι τα 140 χαω, χωρίς να σκύψω, χωρίς να με χτυπάει αέρας (είμαι 1,75).

    Η θεση οδήγησης της είναι όρθια.

    Έχει 4 σημεία-πιάστρες για χταπόδια/ιμάντες στη κάτω πλευρά των 2 χειρολαβών.

    Οκ, δεν έχει σχάρα. Βάζουμε μια με 80-90 ευρώ και έχουμε μια μοτοσικλέτα που απλά δεν συγκρίνεται με το βερσυς 300. Σε κανένα επίπεδο.
    Έχεις CBX και δε μιλάς;;!

    Τώρα μονοπωλώ το θρεντ του παιδιού, αλλά νομίζω είναι χρήσιμες κάποιες πληροφορίες.

    Το βέρσυς δεν το έχω δει ούτε από κοντά, βασίζομαι μόνο στο test drive φίλου (στα Μέγαρα) ο οποίος το βρήκε πολύ καλύτερο έναντι του όπως μου είπε ''άνοστου'' cbx (στο οποίο έχω ανέβει μόνο και μου φάνηκε εύκολο και μαζεμένο μηχανάκι - είμαι 1.85).

    Τέλος, αναλύοντας λίγο παραπάνω την τιμολόγηση, για το cbx σκέτο θέλουμε 7.150 ή 7.650 με τράβελ πακ.
    για το βέρσυς: 5.950 (σκέτο δε το λες) ή ανάλογα τι θα βάλεις ακουμπάει την
    τιμή του CBX,

    ενώ δε ξέρω τις ανάγκες σέρβις και κόστη για το κάθε ένα από αυτά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #25
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Ε φαντάσου ότι με το cbf που ειναι 10+χρόνια πριν με έχει πάει απροβλημάτιστα σε 10 χώρες.. δεν θες τπτ παραπάνω :-ρ
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Ε φαντάσου ότι με το cbf που ειναι 10+χρόνια πριν με έχει πάει απροβλημάτιστα σε 10 χώρες.. δεν θες τπτ παραπάνω :-ρ
    Καλά απροβλημάτιστα σε 10 και 15 χώρες πας με οτιδήποτε,δεν είναι κριτήριο αυτό,ούτε
    είναι ηρωικό που ένα μηχανάκι 500 κ.εκ δεν χάλασε σε ταξίδι.

  12. #27
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Καλα προφανώς μωρέ το είπα και πάνω στην υπερβολή αλλα είναι κάποια σειρά κινητήρων που έχουν την καλή φήμη που λειτουργούν για χιλιάδες χιλιόμετρα απροβλημάτιστα, τα cb-cbf είναι σε αυτη την κατηγορία.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Καλα προφανώς μωρέ το είπα και πάνω στην υπερβολή αλλα είναι κάποια σειρά κινητήρων που έχουν την καλή φήμη που λειτουργούν για χιλιάδες χιλιόμετρα απροβλημάτιστα, τα cb-cbf είναι σε αυτη την κατηγορία.
    Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση ο κινητήρας του Cb500X με το δικό σου,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλύτερος ή χειρότερος.
    Πάντως , όντως , το Honda είναι λίγο ανοστο.Το έκανα test ride στην έκθεση στο Ελληνικό και απλά δεν...
    Το καλοκοιταγα κι εγώ δηλαδή που ψάχνομαι στην κατηγορία αλλά μάλλον θα πάω να δω και το Benelli
    Το Versys και το Gs 310 μάλλον είναι πολύ μικρά για μένα που το τρώω το Γκλατζουνη μου

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Benelli και ξερό ψωμί....

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Έχεις CBX και δε μιλάς;;!

    Τώρα μονοπωλώ το θρεντ του παιδιού, αλλά νομίζω είναι χρήσιμες κάποιες πληροφορίες.

    Το βέρσυς δεν το έχω δει ούτε από κοντά, βασίζομαι μόνο στο test drive φίλου (στα Μέγαρα) ο οποίος το βρήκε πολύ καλύτερο έναντι του όπως μου είπε ''άνοστου'' cbx (στο οποίο έχω ανέβει μόνο και μου φάνηκε εύκολο και μαζεμένο μηχανάκι - είμαι 1.85).

    Τέλος, αναλύοντας λίγο παραπάνω την τιμολόγηση, για το cbx σκέτο θέλουμε 7.150 ή 7.650 με τράβελ πακ.
    για το βέρσυς: 5.950 (σκέτο δε το λες) ή ανάλογα τι θα βάλεις ακουμπάει την
    τιμή του CBX,

    ενώ δε ξέρω τις ανάγκες σέρβις και κόστη για το κάθε ένα από αυτά.
    οχι δεν εχω, το εχω οδηγήσει όμως, ας το πούμε εκτεταμένο test ride

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55
  2. Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ
    από Electra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 02:15
  3. Πως πας ταξίδι με ΚΤΜ ?
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 15:08
  4. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 19:59
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF