Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Ταξίδι με Versys 300

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kakakis Προβολή μηνύματος
    Benelli TRK 502
    Συνημμένο 390500
    Δικύλινδρο υδρόψυκτο οn/off 500cc..48 ίπποι,χαλύβδινο πλαίσιο αντικατροπτίζει πραγματικά τον μέσο αναβάτη.

    Το μηχανακι που εαν οι αναβατες ειχαν μυαλο θα επρεπε να γινει best-seller στην Ελλάδα.

    Λογικα-σωστα κυβικα
    καλα αλογα για πολη και ταξιδι
    Φρενα σωστα...καλυψη φαινεται καλη .....

    https://www.youtube.com/watch?v=ZqihSViFUAk

    https://www.youtube.com/watch?v=fgF20kNIB7w
    Τα βίντεο είναι "άπαιχτα" (κυριολεκτικά, δεν υπάρχουν).
    Πολύ όμορφο φαίνεται. Θα το ψάξω.

    Από αντοπροσωπεία/σέρβις τι παίζει; Ξέρουμε;

    ΥΓ. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό για σέρβις είναι η Οπλοτεχνική.

    EDIT: Στην επίσημη σελίδα έχει βιντεάκι αλλά και την τιμή. 6500 χωρίς τέλη ταξινόμησης.
    http://www.benelli-moto.gr/motosikletes/trk-502/
    Τελευταία τροποποίηση από freco; 19/11/2017 στις 15:58.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xoriatlamas14 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.
    Έχοντας οδηγήσει το Versys, η γνώμη μου είναι ότι ΔΕΝ κάνει για ταξίδι.
    Έχει πολύ σκληρή σέλα και πολύ κοντό γρανάζωμα (9.000 rpm στα 120 km/h, αν δεν κάνω λάθος).
    Όχι ότι δεν μπορείς να επέμβεις σε αυτά εκ των υστέρων βέβαια...

  3. #33
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Εμένα τα 40 άλογα σε τόσο μικρό μοτέρ δεν μου ακούγονται και καλά...και η τιμή του πλησιάζει αυτή του TRK 502...

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ενταξει και το x300 αξιζει, διοτι κοστίζει 5990 εχει υπογραφή ιαπωνα κατασκευαστή, διαθέτει τα πιο όμορφα οργανα στην κατηγορία και ειναι τυπικά εξοπλισμένο, εχει διαστάσεις κανονικής μοτοσυκλέτας, εξοπλισμένο με μαμα σχαρα, μεγαλη σε διαστάσεις σελα για αναβατη/συνεπιβάτη καλη ανεμοπροστασία.
    Στα μείον η σκληρή σελα θεωρώ οτι επιλύεται κάνοντας την μετατροπη σε ανατομική σε εναν καλο σελατζη και η κοντη μετάδοση επιλύεται με μακρυτερο γραναζωμα (και στις ανηφορες διπλος κατεβαζεις ταχύτητα δεν ειναι και τιποτα σπουδαίο) θα ριξει ομως τις στροφές σημαντικά στο ταξιδι και θεωρω στα 110km/h θα ρολαρει όμορφα και άνετα.

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Σαν μηχανάκι είναι όμορφο. Ασφαλως είναι και ποιοτικό. Αλλά ένα adventure touring σε 300 κυβικά θα είναι ικανό να κάνει αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε; Μικρά μοτερ σημαίνει πολλές στροφές και μεγάλη φθορά για να βγάλεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα ταξιδιού. Ειδικά ένα μοτέρ που στα 300cc βγάζει τόσα πολλά άλογα (μεγάλη σχέση συμπίεσης κλπ κλπ) ίσως να μην είναι η κατάλληλη λύση για πολλά ταξίδια. Την έχω πατήσει με κορεάτικο πολύ δυνατό σκούτερ που ταχύτητα ταξιδιού έπιανε πολύ πιο πάνω από τις ταχύτητες που τα άλλα είχαν σαν τελική... Ένα πιο ήρεμο μοτέρ στα ίδια κυβικά όπως πχ του Vstrom 250 ισως ειναι μακροχρόνια πιο αξιόπιστο με την σωστή χρήση. Πάντως εγώ θα κοιτούσα τον Ιταλό... Για Ελλάδα έχει ακριβώς τα κυβικά και την δύναμη που πρέπει. Από άποψη ποιότητας είναι οκ. Αν στα σέρβις και τα ανταλλακτικά υπάρχει συνέπεια τότε είναι σίγουρα value for money...

  6. #36
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TmanA Προβολή μηνύματος
    Σαν μηχανάκι είναι όμορφο. Ασφαλως είναι και ποιοτικό. Αλλά ένα adventure touring σε 300 κυβικά θα είναι ικανό να κάνει αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε; Μικρά μοτερ σημαίνει πολλές στροφές και μεγάλη φθορά για να βγάλεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα ταξιδιού. Ειδικά ένα μοτέρ που στα 300cc βγάζει τόσα πολλά άλογα (μεγάλη σχέση συμπίεσης κλπ κλπ) ίσως να μην είναι η κατάλληλη λύση για πολλά ταξίδια. Την έχω πατήσει με κορεάτικο πολύ δυνατό σκούτερ που ταχύτητα ταξιδιού έπιανε πολύ πιο πάνω από τις ταχύτητες που τα άλλα είχαν σαν τελική... Ένα πιο ήρεμο μοτέρ στα ίδια κυβικά όπως πχ του Vstrom 250 ισως ειναι μακροχρόνια πιο αξιόπιστο με την σωστή χρήση. Πάντως εγώ θα κοιτούσα τον Ιταλό... Για Ελλάδα έχει ακριβώς τα κυβικά και την δύναμη που πρέπει. Από άποψη ποιότητας είναι οκ. Αν στα σέρβις και τα ανταλλακτικά υπάρχει συνέπεια τότε είναι σίγουρα value for money...
    Συμφωνώ με τον συλλογισμό σου,
    όμως το παράδοξο για το versys 300 είναι οτι έχει compression ratio 10.6:1 εναντι των περισσότερων 250-300cc που έχουν λίγο υψηλότερη τιμή.Eπίσης παράδοξο το vstrom250 διαθέτει 11.5:1.
    Aπο την άλλη για δικύλιδρο δεν είναι etreme να βγάζει 40hp όταν το 310gs βγάζει 35 απο ένα. Επίσης το kle250 που προέρχεται η βάση του μοτερ αποδείχθηκε αξιόπιστο ενώ είχε 35hp και αυτό.
    το πρόβλημα για tourer όπως λες είναι οι στροφές και το x300 βγάζει 40hp στις 11500 αυτό το νούμερο κάνει την διαφορά ενώ για παράδειγμα στο ninja είναι τέλειο νούμερο.

    όπως σε όλα κάπου χάνει κάπου κερδίζεις, γρανάζι πίσω μικρότερο 4δόντια και θα πάρεις μεγαλύτερο άπλωμα των σχέσεων και ενδεχομένως 1k κάτω με 6τη στο ταξίδι, καλα είναι

    το ιταλικό πιο εννοούσες το trk501 ή το trk251 που αναμένεται
    γιατί το μικρό θα κάνει μεγαλύτερο μπαμ απο το μεγάλο
    https://autos.maxabout.com/bikes/benelli/trk/trk-251
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #37
    Νέο μέλος Το avatar του/της TmanA
    Εγγραφή
    09/07/2016
    Μηνύματα
    17
    Ωραίος. Δεν ήξερα τι σχέση συμπίεσης έχει το Kawasaki... Έτσι πως τα λες θα είναι απλά εγώ είμαι παλιός και πάω λίγο με τα παλιά δεδομένα... παντως και πάλι έχω ολίγες αμφιβολίες για το κατά πόσο θα μπορεί αυτό το μηχανάκι να ανταπεξέλθει στη χρήση για πολλαπλά ταξίδια χωρίς να θέλω να κάνω το πνεύμα αντιλογίας...απλά πολλές στροφές πολλές τριβές... για τον Ιταλό λέω για το TRK 501 και αν δεν κάνω λάθος βγήκε και νέα έκδοση 502 με βαλίτσες και τα ρέστα. Το μηχανάκι το είδα από κοντά και λίγο έλειψε να το παραγγείλω επιτόπου μιας που κοιτάζω και εγώ κάτι καινούριο με λιγότερα κυβικά. Δεν του λείπει τίποτα, τα έχει όλα και η τιμή του είναι υπέρ του δέοντος λογική. Αν εξασφαλίσει η εταιρεία καλό δίκτυο σέρβις και ανταλλακτικών στην Ελλάδα, το μηχανάκι πρέπει να ξεπουλήσει.
    Το TRK 251 που παρέθεσες είναι κουκλί χωρίς συζήτηση. Τι να λέμε τώρα... Και τα 25 άλογα ναι. Αυτά είναι άλογα για 250cc. Λογικά πλαίσια. Πάντως προσοχή στα λίγα κυβικά. Αν δεν είσαι 18-20 χρόνων και δεν το παίρνεις για την μόστρα θα πρέπει να είσαι απόλυτα συνειδητοποιημένος για τους λόγους που το παίρνεις ώστε να μην το βγάλεις off στα πρώτα δύο χρόνια.
    Τελευταία τροποποίηση από TmanA; 20/12/2017 στις 23:27.

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Συμφωνούμε ολοι δεν υπαρχει υποκατάστατο των κυβικών(εκτος και αν εισχωρήσουν τουρμπατοι κινητηρες οπως στα αυτοκίνητα).
    Ειναι πολλοι που περιμενουν απο την αντιπροσωπία benelli επαγγελματικες κινήσεις αλλα μεχρι τωρα ριχα νερά.

    Το x300 παραμένει να ειναι ο φτωχότερος συγγενής λογο μικροτερης κατηγορίας ομως θα συνεχίσει να ενδιαφέρει και ενδεχομένως να μαθουνε περισσοτερα απο τους μελλοντικούς κατόχους

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2013
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xoriatlamas14 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.Και κάποια καλύτερη λύση φυσικά αν υπάρχει...
    Με το 650 του 07 έχω ένα μικρό θεματάκι με τους κραδασμούς. Βοηθάει αρκετά μια μπανάνα πριν το ταξίδι.

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jastonas Προβολή μηνύματος
    Με το 650 του 07 έχω ένα μικρό θεματάκι με τους κραδασμούς. Βοηθάει αρκετά μια μπανάνα πριν το ταξίδι.
    Μειώνει τους κραδασμούς?
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Όχι, αλλά τουλάχιστον τους ευχαριστιέσαι.
    Life begins at 45°.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2013
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μειώνει τους κραδασμούς?
    XAXAXAXAXA

    Βοηθάει στο τρέμουλο που νιώθουν τα χέρια

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jastonas Προβολή μηνύματος
    XAXAXAXAXA

    Βοηθάει στο τρέμουλο που νιώθουν τα χέρια
    Το versys δεν έχει ενοχλητικούς κραδασμούς. Με γάντια και σε ενοχλούν?

    Η μπανάνα βοηθάει στο τρέμουλο? Νόμιζα ότι εννοούσες οτι βοηθάει στις κράμπες στα μεγάλα ταξίδια.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jastonas Προβολή μηνύματος
    Με το 650 του 07 έχω ένα μικρό θεματάκι με τους κραδασμούς. Βοηθάει αρκετά μια μπανάνα πριν το ταξίδι.
    Γουάτ??
    Για εξήγησέ το λίγο αυτό να μαθαίνουμε και εμείς

  15. #45
    Πφφφ.. άσχετοι...

    Μπανάνα τιμονιού... βάζεις μέσα βάρος και τέρμα οι κραδασμοί...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	L-10026525_motodetail_handlebar_bag_motoraid04-746x746.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	392429

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 08:55
  2. Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ
    από Electra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 03:15
  3. Πως πας ταξίδι με ΚΤΜ ?
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 16:08
  4. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 20:59
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 09:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF