Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 66 από 66

Θέμα: Ταξίδι με Versys 300

  1. #61
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Στο moto θα έχουν τεστ στα μεσαία ονοφ, πάνε Βουλγαρία με Versys 300, G310R, CRF250 rally Kai V strom 250
    παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον η κατηγορία φυσικά το αγόρασα και το διάβασα

    Να χρησιμοποιήσω την ατάκα του moto λέει: αναμεσα στις τέσσερις άξιες μοτοσυκλέτες το versys θέλει τις λιγότερες δυνατές τροποποιήσεις για να ταξιδέψεις μακριά. Και νομίζω βαση λογικής είναι η αλήθεια

    υψηλά εγκώμια για την ποιότητα κατασκευής και τον fun factor του strom, στα υπόλοιπα μετριάζονται οι εντυπώσεις τους



    Drakonet θέλεις να μας πεις τις δικές σου εντυπώσεις ευχαριστημένος? μετανοιωσες την αγορά? θα προτιμούσες κάτι άλλο?
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον η κατηγορία φυσικά το αγόρασα και το διάβασα

    Να χρησιμοποιήσω την ατάκα του moto λέει: αναμεσα στις τέσσερις άξιες μοτοσυκλέτες το versys θέλει τις λιγότερες δυνατές τροποποιήσεις για να ταξιδέψεις μακριά. Και νομίζω βαση λογικής είναι η αλήθεια

    υψηλά εγκώμια για την ποιότητα κατασκευής και τον fun factor του strom, στα υπόλοιπα μετριάζονται οι εντυπώσεις τους



    Drakonet θέλεις να μας πεις τις δικές σου εντυπώσεις ευχαριστημένος? μετανοιωσες την αγορά? θα προτιμούσες κάτι άλλο?
    Eγω φιλε μου εντυπωσιαστηκα απο την στιγμη που το ειδα στην εκθεση...και συγκρινα σε test drive και με susuki...αλλα και την BMW ΟΧΙ ΟΜΩς ΜΟΝΟΣ !

    παραθετω κειμενο οπως το εχω γραψει καπου

    πηρα λοιπον τον μεγαλο γιο μου..και το καβαλησαμε το SUZUKI πηγαινοντας μια βολτα...ηξερα τι να περιμενω απο καβαλα και συμπεριφορα...αλλα ηταν λιγοτερο απο οτι περιμενα θα ελεγα πιο μικρο κοψιμο στις επι-τοπου στροφες λιγο πιο μαλακες αναρτησεις...αλλα με 2 ατομα..καιει φιλε...ναι καιει...φαντασου λοιπον 2 ατομα σε μια διαδρομη εκρδομης και λιγο ανηφορικη.....ειναι λιγο το μοτορι...24 αλογα για 160-17- κιλα με 2 ατομα...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ !
    Στο BMW τωρα ......η πρωτη οψη εκτος εκθεσης>???
    μικρο οπτικα..ενα μικρο σε μεγεθος εργαλειο μετακινησης...που οταν το καβαλησαμε με το παιδι (18 ετων 70 κιλα..και εγω στα 98) ΕΚΑΤΣΕ !!!
    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ??
    Η σελα για τον πισω μικρη...το μηχανακι γενικα ενα μικρο μεσο μετακινησης με οχι τοσο νευρο οσο περιμενα...καλυτερο απο το σουζουκι σε γκαζι..αλλα εκει που λες ναι αυτο φευγει..καπου εκει τελειωνει κι'ολας....απο καταναλωση...καλο θα ελεγα.... συνοψιζω λοιπον για τα λεφτα που εχει παιρνεις κατι που δεν εχει το κυρος της βαυαρικης μαμας.....μικρο για 2 και ο ενθουσιασμος χανεται καπου εκει.

    ΤΕΛΟΣ...στο versys.....οπτικα ειναι μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε μεγεθος μοτοσυκλετα ...με ΣΕΛΑΡΑ...αλλα και μαμα μεγαλη και δυνατη σχαρα... καβαλα και οι 2 χωραμε..ανετα...40 ιπποι που φανεται η διαφορα αμεσως σε σχεση με τις αλλες...νευρο...γκαζι...και η εκπληξη πολυ καλη πληροφορια απο το μπροστινο...αλλα και κιβωτιο ΄΄κουμπωτο''.
    Οι αναρτησεις στην θεση τους σε λακουβες πεζοδρομια κακοτεχνιες σαμαρια.
    Οπτικα οπως λες στην αρχη..το πρασινο χρωμα...δεν εχει σχεση με το γκρι...η πρασινη μια κουκλα.
    Η καταναλωση πλεον το διαστημα που την εχω...οσο παει και πεφτει...πλεον βλεπω στο οργανο 27.4 χλχ στο λιτρο..410χλμ αυτονομια μιλαμε για τα 17!! λιτρα ρεζερβουαρ ...ειναι παρα πολυ !
    Στο μειον θα ελεγα την σκληρη σελα..που εαν κατσεις λιγο πιο πισω(ναι μπορεις να κανεις διαδρομη επανω της τοσο μεγαλη ειναι) ειναι πιο ανετη....οπως επισης εχει κοντο για μενα γραναζωμα..θα προτιμουσα πιο μακρυ εχει 46 !! δοντια πισω 14 μπροστα...ΑΛΑΧΘΗΚΕ να μακρυνει λιγο.
    Τα 6000 δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι η φορο - μπηχτικη πολιτικη στην ελλαδα κανει πολλα...και η τιμη ειναι ιδια στην ιταλια....η στην αγγλια παρεμφερη...6160 εχει στην ισπανια...6450 στην αυστρια...λοιπον καταλαβαινεις οτι εδω εχει γινει προσπαθεια για καλη τιμη...και τωρα την δινει και με αξεσουαρ δωρο πλεον....

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jastonas Προβολή μηνύματος
    Μου το είπανε, το δοκίμασα, και δούλεψε :P Μια μπανανίτσα πριν το ταξίδι και παρατήρησα διαφορά. Μπορεί να ήταν placebo.
    Η μπανάνα δεν είναι πλατσέμπο έχει μαγνήσιο που βοηθάει στη στυτική δυσλειτουργία.... ε συγνώμη
    στη μυική λειτουργία
    Πάντως ίσως θα πρέπει να δεις έναν παθολόγο για δεις την πιθανότητα να πάρεις Μαγνήσιο
    πιο συστηματικά
    ανανήψαντας

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παντως εμενα η φαση αυτης της κατηγοριας μοτοσυκλετων σημερα μου θυμιζει την κατηγορια των μεσαιων on off στις αρχες του 2000. Αν θυμαστε υπηρχε πολύς ανταγωνισμος με το τρανσαλπ της honda νουμερο 1 επιλογη. Ξαφνικα βγαινει η suzuki με το ασχημουλικο v strom 650 απεναντι σε ενα τερας της ιστορίας της μοτοσυκλετας (transalp) το οποιο πουλαγε και πρεστιζ με το brand της Honda. Το suzuki ομως παρ ολο που δεν ειχε πρεστιζ του brand ηταν μια μοτοσυκλετα με φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλυτερη απο το transalp. Ταξιδευε και πολυ (μα πολυ) καλυτερα.. Kατι το οποιο αντιληφθηκαν αμεσως οι καταναλωτες. Το αποτελεσμα το γνωρίζεται ολοι..

    Καπως ετσι ειναι σημερα τα πραγματα στα μικρα on off. Εγω να ξεκαθαρισω ειμαι κομιουτερας (...) πλεον. Σε αυτην την κατηγορια μου ταιριαζει περισσοτερο το suzuki ( χαμηλο... ιδανικο για καβαλα ξεκαβαλα καμια 20 ρια φορες την μερα...το βαρος ομως κακα τα ψεματα ειναι προβλημα..) μου ειναι ξεκαθαρο ομως οτι το kawa εχει τις αρετες που ειχε το vstrom 650 οταν παρουσιαστηκε πριν καμια 15ετια (φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλη μοτοσυκλετα). Απεναντι του το bmw ειναι μια τιμια μονοκυλινδρη μοτοσυκλετα με πρεστιζ. Ομως τετοιες τα εργοστασια μας εχουν παρουσιασει πολλες μεχρι τωρα. Και οσο δυνατο κι αν ειναι το πρεστιζ της ειναι δυσκολο μονο για αυτο καποιος να αγνοησει τις αρετες μιας καλυτερης μοτοσυκλετας οπως ειναι το 300αρι της kawa.

    Οσον αφορα το ταξιδι του versyς με σκληρη σελα και υψηλες στροφες εγω θα εκανα τα εξης.
    α) Βελτιωση σελας. Εναλακτικα ταξιδι με ποδηλατικο σορτς η κολαν μεσα απο το παντελονι (εχουν μαξιλαρι στα μαλακα μορια).
    β) Ταξιδι παντα με ωτοασπιδες. Ακους σε πολυ χαμηλα ντεσιμπελ τον κινητηρα. το versys απο οτι ακουω εχει και ιδιαιτερα ραφιναρισμενη λειτουργια οποτε θα ειναι σαν να καβαλας μαγικο χαλι.

    Ολα τα παραπανω τα εχω εφαρμοσει σε εκδρομες με 125 αρια.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 16/11/2018 στις 01:22.

  5. #65
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Η μπανάνα δεν είναι πλατσέμπο ..
    Μάλλον δεν κατάλαβες.

    Δεν τον βοηθάει τις κράμπες. Στους κραδασμούς τον βοηθάει. Δεν νιώθει το τρέμουλο απ' το τιμόνι!
    Sent from me using a computer.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Παντως εμενα η φαση αυτης της κατηγοριας μοτοσυκλετων σημερα μου θυμιζει την κατηγορια των μεσαιων on off στις αρχες του 2000. Αν θυμαστε υπηρχε πολύς ανταγωνισμος με το τρανσαλπ της honda νουμερο 1 επιλογη. Ξαφνικα βγαινει η suzuki με το ασχημουλικο v strom 650 απεναντι σε ενα τερας της ιστορίας της μοτοσυκλετας (transalp) το οποιο πουλαγε και πρεστιζ με το brand της Honda. Το suzuki ομως παρ ολο που δεν ειχε πρεστιζ του brand ηταν μια μοτοσυκλετα με φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλυτερη απο το transalp. Ταξιδευε και πολυ (μα πολυ) καλυτερα.. Kατι το οποιο αντιληφθηκαν αμεσως οι καταναλωτες. Το αποτελεσμα το γνωρίζεται ολοι..

    Καπως ετσι ειναι σημερα τα πραγματα στα μικρα on off. Εγω να ξεκαθαρισω ειμαι κομιουτερας (...) πλεον. Σε αυτην την κατηγορια μου ταιριαζει περισσοτερο το suzuki ( χαμηλο... ιδανικο για καβαλα ξεκαβαλα καμια 20 ρια φορες την μερα...το βαρος ομως κακα τα ψεματα ειναι προβλημα..) μου ειναι ξεκαθαρο ομως οτι το kawa εχει τις αρετες που ειχε το vstrom 650 οταν παρουσιαστηκε πριν καμια 15ετια (φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλη μοτοσυκλετα). Απεναντι του το bmw ειναι μια τιμια μονοκυλινδρη μοτοσυκλετα με πρεστιζ. Ομως τετοιες τα εργοστασια μας εχουν παρουσιασει πολλες μεχρι τωρα. Και οσο δυνατο κι αν ειναι το πρεστιζ της ειναι δυσκολο μονο για αυτο καποιος να αγνοησει τις αρετες μιας καλυτερης μοτοσυκλετας οπως ειναι το 300αρι της kawa.

    Οσον αφορα το ταξιδι του versyς με σκληρη σελα και υψηλες στροφες εγω θα εκανα τα εξης.
    α) Βελτιωση σελας. Εναλακτικα ταξιδι με ποδηλατικο σορτς η κολαν μεσα απο το παντελονι (εχουν μαξιλαρι στα μαλακα μορια).
    β) Ταξιδι παντα με ωτοασπιδες. Ακους σε πολυ χαμηλα ντεσιμπελ τον κινητηρα. το versys απο οτι ακουω εχει και ιδιαιτερα ραφιναρισμενη λειτουργια οποτε θα ειναι σαν να καβαλας μαγικο χαλι.

    Ολα τα παραπανω τα εχω εφαρμοσει σε εκδρομες με 125 αρια.
    ===========================================================
    ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ !

    Τα εχουμε ξαπαπει....ειδα και οδηγησα και suzuki....και bmv...και κατεληξα στο 300Χ versys...αλλαζει πολυ το θεμα οταν πας δικαβαλος..και εκει φαινεται η διαφορα και ανοιγει η ψαλιδα υπερ του kawasaki.
    Η ΣΕΛΑ...ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΑ....ερχεται η ωρα της...τελος του μηνα πληρωνομαι...και ειναι η δευτερη επιλογη μου (η πρωτη να βαλω πετρελαιο )

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 08:55
  2. Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ
    από Electra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 03:15
  3. Πως πας ταξίδι με ΚΤΜ ?
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 16:08
  4. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 20:59
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 09:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF