Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 66

Θέμα: Ταξίδι με Versys 300

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25

    Ταξίδι με Versys 300

    Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.Και κάποια καλύτερη λύση φυσικά αν υπάρχει...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Όλες οι μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως κυβικών μπορούν να ταξιδέψουν. Άλλες με περισσότερους συμβιβασμούς άλλες με λιγότερους. Το μικρό versys βρισκεται περίπου στην μεση.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Την ίδια απορία έχω και εγώ που αμφιταλαντευόμαι μεταξύ βερσυς κ cbx500.

    Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι, το χοντα όμως έχει τα κυβικά.

    Το βερσυς πλασάρεται ως ταξιδιάρικο απλά δεν θα είναι για τρελά ζόρια αλλά ήπιους ρυθμούς.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Την ίδια απορία έχω και εγώ που αμφιταλαντευόμαι μεταξύ βερσυς κ cbx500.

    Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι, το χοντα όμως έχει τα κυβικά.

    Το βερσυς πλασάρεται ως ταξιδιάρικο απλά δεν θα είναι για τρελά ζόρια αλλά ήπιους ρυθμούς.
    Το Χόντα δεν έχει μόνο τα κυβικά αλλά έχει και την σέλα . Γενικότερα αν και είμαι φαν της kawa και την παρακολουθώ χρόνια πρέπει να ομολογήσω ότι μια εταιρεία που φτιάχνει τραίνα και υποβρύχια (kawa) δεν μπορεί να φτάσει σε άνεση και εργονομία τις εταιρείες που φτιάχνουν αυτοκίνητα ( suzuki ,honda bmw). Οι τελευταίες φαίνονται να έχουν ολόκληρα team (λόγω αυτοκινήτων) που δουλεύουν σε αυτες τις σημαντικες λεπτομέρειες...
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 15/11/2017 στις 22:11.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    .....Και για να μην ρίξω την kawa θα πω ότι μόνο μια εταιρεία που φτιάχνει τουρμπίνες για πυρηνικά εργοστάσια (kawa) μπορεί και βγάζει χαλαρά turbo μοτοσυκλέτες παραγωγής. Δηλαδή μηχανικούς και τεχνογνωσία για turbo και εξωτικές κατασκευές εχει ... αλλά με τις σέλες κανεις μάλλον δεν ασχολείται...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Δεν το έχω καβαλήσει αλλά ένας φίλος μου που το οδήγησε test drive μου είπε πως ήταν μια χαρά! Βρήκε επίσης το κιβώτιο πολύ καλό.

    Εννοείται πως το τεστ ντραϊβ επιβάλλεται!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Την ίδια απορία έχω και εγώ που αμφιταλαντευόμαι μεταξύ βερσυς κ cbx500.

    Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι, το χοντα όμως έχει τα κυβικά.

    Το βερσυς πλασάρεται ως ταξιδιάρικο απλά δεν θα είναι για τρελά ζόρια αλλά ήπιους ρυθμούς.
    Ακριβώς αυτό,there is no replacement for displacement.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xoriatlamas14 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.Και κάποια καλύτερη λύση φυσικά αν υπάρχει...
    Τι μηχανή είχες πριν;

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25
    Δεν είχα κάποια αντίστοιχης κατηγορίας...Θελω να κάνω την αρχή. ..

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25
    Η cb500x όντως συμφέρει.1000ε παραπάνω για 200 κυβικά και την εγγύηση της χοντα.Απλα εγω απο οσο ειδα εχει πιο πολλα έξοδα μετά την αγορά της.πχ τα τελη εως 300ςς ειναι 22ε και για την 500αρα 55ε.απο εκει και περα ολα ειναι λιγο πιο ακριβα.απλα η χοντα σου λεει με τα 500ςς πας παντού και δεν κολώνεις.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25
    Ναι συμφωνώ.ολες ταξιδεύουν.Και παπι 125 όπως βλέπω πάει υπερατλαντικά ταξίδια.το θέμα είναι ο οδηγός.το ποσα ειναι διατεθειμένος να περάσει και να πληρώσει για να πάει ταξίδι.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xoriatlamas14 Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα κάποια αντίστοιχης κατηγορίας...Θελω να κάνω την αρχή. ..
    Το ρωτάω γιατί στα ταξίδια,εκτός από τα κυβικά που σου κάνουν άνετη την προσπέραση και την ταχύτητα, παίζουν μεγάλο ρόλο κι άλλα πράγματα (ίσως μεγαλύτερο) όπως η θέση οδήγησης,η κάλυψη από αέρα,η σέλα κλπ.
    Το βερσυς δείχνει άνετο σε όλα αυτά ,ανάλογα φυσικά και με το δικό σου σωματότυπο.

    Αν δεν ζητάς γκάζι και ροπή, μια χαρά ταξιδαρες μπορεί να κάνει

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25
    Απο οσο εχω διαβάσει σε reviews η θέση οδήγησης η προστασία απο τον αέρα και η σταθερότητα είναι καλή μέχρι κάποια χιλιόμετρα.Για την σελα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.θεωρω πως αυτο όμως είναι περα απο υποκειμενικό και συγκριτικό γιατί οι πισινοι οσον εχουν δοκιμασει την συγκεκριμένη μηχανή εχω ανέβει σε πολλές άλλες ανώτερες.επομενος λογικό να τους φαίνεται κατώτερη.πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα.αλλωστε στα ταξιδια ενα διάλειμμα καθε 2-3 ωρες χρειάζεται.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2017
    Μηνύματα
    25
    Επίσης προσωπικά θέλω ήρεμα ταξίδια με ταχύτητες όχι πάνω απο 120χλμ σε Εγνατία.Στους υπολοίπους δρομους δεν χρειάζεται πανω απο 90 για μενα.Αλλωστε πας για να δεις μέρη οχι για να κανεις χρόνο. ..Κυρια προϋπόθεση για μενα είναι μην να ζορίζεται η μηχανη σε ανηφόρες κτλ με 2 επιβάτες η με αποσκευές.αν και απο οσο το εψαξα το versys ειναι 175 κιλα με 300ςς.τα παπια ειναι 115 κιλα με 110ςς.οποτε οι αναλογιες ειναι καλές δεν πιστευω να εχει θεμα

  15. #15
    Εδώ μια δοκιμή του Versys 300 (προχώρα το video στο 22ο λεπτό), ενώ στην αρχή της εκπομπής έχει το TRK 502, που παίζει κι αυτό στην ίδια κατηγορία.
    https://www.youtube.com/watch?v=XgfaVBvOtcg

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55
  2. Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ
    από Electra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 02:15
  3. Πως πας ταξίδι με ΚΤΜ ?
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 15:08
  4. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 19:59
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF