Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αξιοπιστία BMW S1000RR 2010-2014 - Γνώμες

  1. #1
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218

    Exclamation Αξιοπιστία BMW S1000RR 2010-2014 - Γνώμες

    Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά, έχοντας ακούσει πολλά για αυτά και έχω δει κιόλας, θα θέλα αν υπάρχουν κάποιες εμπειρίες να τις μοιραστείτε.

    Σκοπεύω να κάνω 1 ή 2 track day το χρόνο και κανα 2 χιλιάδες χλμ στο δρόμο. Λίγα πράγματα δηλαδή. Έχω μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση.
    YAMAHA | Revs your heart!!!

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TokTok Προβολή μηνύματος
    Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά, έχοντας ακούσει πολλά για αυτά και έχω δει κιόλας, θα θέλα αν υπάρχουν κάποιες εμπειρίες να τις μοιραστείτε.

    Σκοπεύω να κάνω 1 ή 2 track day το χρόνο και κανα 2 χιλιάδες χλμ στο δρόμο. Λίγα πράγματα δηλαδή. Έχω μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση.
    Ναι μεν το ίδιο ουσιαστικά, αλλά το '12 είναι "face-lift". Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην αξιοπιστία του, αν βελτιώθηκε δλδ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Τα km που λες οτι θα κάνεις είναι ελάχιστα οπότε πιστευω μπορείς να το ρισκάρεις...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    #WE_R1 Το avatar του/της TokTok
    Εγγραφή
    18/05/2006
    Μηνύματα
    218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Ναι μεν το ίδιο ουσιαστικά, αλλά το '12 είναι "face-lift". Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην αξιοπιστία του, αν βελτιώθηκε δλδ.
    Μηχανικά είναι τα ίδια.

    Επειδή εψαξα και κάποια πράγματα μια ανάκληση που έχει κάνει η BMW που αφορά τα retainers των βαλβίδων αφορά κομμάτια παραγωγής 3/2011 με 04/2012 αν δεν κάνω λάθος στους μήνες.
    YAMAHA | Revs your heart!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Συνηθίζεται πάντως οι εταιρείες να προβαίνουν σε αναβαθμίσεις που δεν κοινοποιούνται. Μπες και στο s1000rrforum.com να τσεκάρεις. Σε διπλανό φόρουμ (thatsracing.gr) υπάρχουν παιδιά που έχουν και θα σου πουν περισσότερα, δεν ξέρω αν γράφουν και εδώ (πχ. DrIoannis).
    Έχοντας το S1000R (γυμνό) εδώ και λίγο καιρό, μια πρώτη άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι είναι πολύ ωραία μηχανάκια συνολικά αλλά στις λεπτομέρειες μου βγάζουν λίγο φτηνίλα, αδικαιολόγητη για μηχανές τέτοιας τιμής...Πχ. παιδεύομαι με το σίφτερ εδώ και λίγο καιρό, μια δουλεύει μια όχι (κάτι μάλλον παίζει με τo microswitch και κάτι ηλίθια λαμάκια που έχει). Τέτοιες βλακείες δηλαδή. Στο RR λέγανε ότι τα πρώτα ανατινάζονταν, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά καλύτερα να προτιμήσεις μετά του '11 αν βρίσκεις.

    Πάντως, στο car τα πουλάνε αρκετά ακριβά κατά την γνώμη μου.

    Α! επίσης εδώ https://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/PartsFiche.aspx φαίνεται καθαρά ότι για τα RR τα χωρίζει σε 3 γενιές (βγάζω έξω το 17αρι)

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Στο RR λέγανε ότι τα πρώτα ανατινάζονταν
    Κλαίω! τι εννοεί ο ποιητής?

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Στο RR λέγανε ότι τα πρώτα ανατινάζονταν
    Κλαίω! τι εννοεί ο ποιητής?
    Ότι το μοτέρ γινόταν Βαγδάτη ελέω βιδων μπιελας.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.466
    Ε, ναι αυτό εννοώ, υπήρχε θέμα με τα μοτέρ των πρώτων RR. Kάποιοι ισχυρίζονται ότι ήταν αποδεκτό ποσοστό ή και τυχαίο ενώ άλλοι ότι όντως υπήρχε θέμα στο μοτέρ που διορθώθηκε στα επόμενα.

    Απλά το έριξα και λίγο στο μπλοκμπαστερικό χολυγουντιανό δράμα...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    No problem at all 2010 μοντέλο. Το μόνο που παρουσίασε ήταν να πάρει λίγο η γραναζιέρα πιθανόν από το πολύ σφίξιμο της αλυσίδας και αλλάχτηκε εντός εγγύησης. Πραγματικά μέχρι σήμερα δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Η συντήρηση είναι ευλαβική όπως αρμόζει σε τέτοια μηχανή.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Πωλείται ζελατίνα φημέ Puig αγρατζούνιστη για BMW S1000RR 2009-2014
    από DrIoannis στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2017, 18:10
  2. BMW S1000RR Technical Video
    από nakedorange στο forum BMW
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 20:45
  3. Πρωτες photo BMW S1000RR (εκδοση δρομου)
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 19:53
  4. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ Bmw
    από novo45 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF