Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: κρανός adventure Bell MX9

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Να πω κι εγώ την δική μου εμπειρία.
    Εννοείται πως ότι πληρώσεις παίρνεις (νόμος), όμως εξαρτάται και από τη χρήση. Δεν είναι απόλυτο ότι το ακριβότερο Arai που υπάρχει, κάνει για τον καθένα.
    Τα κράνη πέρα από τα υλικά, το βάρος, το καλούπι κλπ έχουν και συγκεκριμένη σχεδίαση ανάλογα τις συνθήκες οδήγησης.

    Είχα ένα τέλειο, ελαφρύ, πανέμορφο με τα γραφικά του και πανάκριβο για τα οικονομικά μου τότε (700+ ευρώ), AGV Τi Tech. Για την δική μου χρήση με το KTM Adv 990 ήταν ανυπόφορο. Και από θόρυβο και από κούνημα. Δεν έφταιγε το κράνος. Ήταν μελετημένο για street μοτοσυκλέτες που είσαι σκυφτός όταν οδηγείς.
    Αντιθέτως πήρα ένα Nexx XD1 με γείσο και μέχρι τα 160 ήταν βράχος. Δοκίμασα να βγάλω το πρόσθετο του γείσου (μου φαινόταν υπερβολικά μεγάλο) και γινόταν άλλο κράνος (για πέταμα). Σε ταξίδι 3 ωρών έβγαλα εντελώς το γείσο και πήγαινα άνετα με 180.

    Συμπερασματικά, για την αγορά κράνους παίζουν πολλά ακόμα ρόλο εκτός από την τιμή. Τύπος μηχανής, κάλυψη αέρα, ύψος αναβάτη, χρήση, βάρος, οπτικό πεδίο κ.α.
    Οπότε η απάντηση πάρε το τάδε δεν στέκει από μόνη της. Χρειάζονται περισσότερες "παράμετροι" για να καταλήξεις σε (σχετικά) ασφαλή συμπεράσματα.

    Όσο για το γείσο και την εσωτερική ζελατίνα, ήταν απαραίτητα για μένα που κάθε πρωί οδηγούσα σε δρόμο με πάρα πολλή κίνηση και κόντρα ήλιο. Σωτηρία θα έλεγα...
    Δεν ήταν κορυφαίο (εν γνώσει μου) αλλά ήταν αυτό που χρειαζόμουν και άντεχα οικονομικά, τότε.

    Καλή επιτυχία στο ψάξιμο.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    +609 για τον freco και να προσθέσω ότι τα εντουράδικα κράνη δίνουν πολύ μεγαλύτερο οπτικό πεδίο, πράμα χρησιμότατο για την κίνηση στην πόλη.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. bell κρανος
    από bigfatbuddha στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2016, 20:17
  2. Νεο κράνος απ την BELL ΓΙΑ ΤΟ 2016 ( STAR )
    από k7600 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2015, 22:24
  3. Κράνος Bell (usa)???
    από hidefnick στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF