Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Αγορά sm

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    10

    Αγορά sm

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι στα 21 και έχω ψηθεί να πάρω ένα sm. Έχω μαζέψει κάποια λεφτά και είμαι ανάμεσα σε wr450f και ktm 525exc.
    Από εκεί και πέρα θα ήθελα την γνώμη σας για την αξιοπιστία τους και το γκάζι τους διότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω κάτι το οποίο να είναι πολύ ζημιογόνο και να με βάζει σε μπελάδες και υπερβολικά έξοδα! Έχω οδηγήσει wrf αλλά 525 όχι.
    Θέλω να επισημάνω ότι το μηχανάκι θα είναι για καθημερινή χρήση η τουλάχιστον για 4 φορές την εβδομάδα.
    Έχω διαβάσει πολλά forum αλλά δεν μπορώ να κατασταλάξω γιατί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και οι συζητήσεις ξεφεύγουν από το αρχικό θέμα.
    Και κάτι τελευταίο. Είμαι 1,83 σχετικά ψηλός οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο στην οδήγηση και τι θα μου ταίριαζε καλύτερα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από Kostasft; 16/12/2017 στις 18:27.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasft Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!
    Είμαι στα 21 και έχω ψηθεί να πάρω ένα sm. Έχω μαζέψει κάποια λεφτά και είμαι ανάμεσα σε wr450f και ktm 525exc.
    Από εκεί και πέρα θα ήθελα την γνώμη σας για την αξιοπιστία τους και το γκάζι τους διότι σε καμία περίπτωση δεν θέλω κάτι το οποίο να είναι πολύ ζημιογόνο και να με βάζει σε μπελάδες και υπερβολικά έξοδα! Έχω οδηγήσει wrf αλλά 525 όχι.
    Θέλω να επισημάνω ότι το μηχανάκι θα είναι για καθημερινή χρήση η τουλάχιστον για 4 φορές την εβδομάδα.
    Έχω διαβάσει πολλά forum αλλά δεν μπορώ να κατασταλάξω γιατί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και οι συζητήσεις ξεφεύγουν από το αρχικό θέμα.
    Και κάτι τελευταίο. Είμαι 1,83 σχετικά ψηλός οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν παίζει και αυτό κάποιο ρόλο στην οδήγηση και τι θα μου ταίριαζε καλύτερα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
    ειχα το ktm. το έδωσα και δεν θα το ξανάπερνα. Πολύ γκάζι χωρίς λόγο, το ίδιο ειναι και το 450wrf αποτι εχω μάθει. Αν έπερνα πάλι sm θα πήγαινα σε 250-300 μετατροπή. τι το θές?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειχα το ktm. το έδωσα και δεν θα το ξανάπερνα. Πολύ γκάζι χωρίς λόγο, το ίδιο ειναι και το 450wrf αποτι εχω μάθει. Αν έπερνα πάλι sm θα πήγαινα σε 250-300 μετατροπή. τι το θές?
    Σου έβγαζε ζημιές? δε με ψήνει πολύ το 250 θέλω να έχει γκάζι η μηχανή και ας είναι και αχρείαστο σε καθημερινή χρήση και μέσα στην πόλη ! Μάλλον θα πάω για wrf450 γιατί απότι διάβασα είναι το πιο οικονομικό απ'όλες τις απόψεις !

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasft Προβολή μηνύματος
    Σου έβγαζε ζημιές? δε με ψήνει πολύ το 250 θέλω να έχει γκάζι η μηχανή και ας είναι και αχρείαστο σε καθημερινή χρήση και μέσα στην πόλη ! Μάλλον θα πάω για wrf450 γιατί απότι διάβασα είναι το πιο οικονομικό απ'όλες τις απόψεις !
    μοντέλο του 2002 ήταν. εκτός απο την συντηρηση όχι δεν έβγαλε κάτι και ήταν απο τα πολύ καλα μοτερ της κτμ. ομοιως και το 450 πιστευω δεν θα σου βγάλει κατι αν ειναι καθαρό απο τον προηγούμενο. Παντως θέλει ενα καλο σερβις (πιστονι κτλ ισως) θα έκανα με την αγορά να ξερω που βαδίζω. Μα αυτό ήταν το θεμα μου με το γκάζι. ηταν πιο αργο απο 250 γιατι απλα κλότσαγε ή έσβυνε. Για σουζες και ανοιχτο δρομο ήταν καλο αλλα για πολη με τπτ. για ποια πολή μιλάμε ομως?

  5. #5
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Πρωτο ρολο παιζει η κατασταση που θα βρεις το καθε μηχανακι σε συναρτηση με τη τιμη του.
    Απο'κει και περα καθαρα σαν κατασκευη το 525 δε συγκρινεται πουθενα,απο αξιοπιστια μοτερ,μεχρι γκαζι και στησιμο-φρενα ειναι αλλου.
    Εχε επισης υποψην,οτι αν βρεις ενα καλομεταχειρισμενο 250 (τετραχρονο),γινεται ευκολα 450-520-525-560.

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    τα μηχανακια που κοιτας ειναι enduro αρχικα και τα εχουν μετατρεψει σε sm.
    εχουν πολυ δυναμη και μικρη αβολη σελα.

    γραφεις για καθημερινη χρηση και 4 φορες την εβδομαδα βολτα? απλα τα ξεχνας τα συγκεκριμενα.
    εχουν πολυ αυστηρη συντηρηση τυπου: καθε 15ωρες αλλαγη λαδιου, καθε 150ωρες αλλαγη πιστονιου (μπορει να μην ειναι ακριβως ετσι οι ωρες, αλλα φαντασου κατι παρομοιο).
    εσυ πες οτι θα αντεξεις πανω στη σελα του, η τσεπη σου αντεχει τη συντηρηση?

    κοιτα για πολιτικο sm οπως ktm 640lc4 prestige, 690 sm prestige (αυτο με το ασχημο μπροστινο φτερο). στα 3-3.5κ θα βρεις πολλα. το 690 ειναι ψεκαστο, πιο καινουριο μοτερ και αξιοπιστο...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    τα μηχανακια που κοιτας ειναι enduro αρχικα και τα εχουν μετατρεψει σε sm.
    εχουν πολυ δυναμη και μικρη αβολη σελα.

    γραφεις για καθημερινη χρηση και 4 φορες την εβδομαδα βολτα? απλα τα ξεχνας τα συγκεκριμενα.
    εχουν πολυ αυστηρη συντηρηση τυπου: καθε 15ωρες αλλαγη λαδιου, καθε 150ωρες αλλαγη πιστονιου (μπορει να μην ειναι ακριβως ετσι οι ωρες, αλλα φαντασου κατι παρομοιο).
    εσυ πες οτι θα αντεξεις πανω στη σελα του, η τσεπη σου αντεχει τη συντηρηση?

    κοιτα για πολιτικο sm οπως ktm 640lc4 prestige, 690 sm prestige (αυτο με το ασχημο μπροστινο φτερο). στα 3-3.5κ θα βρεις πολλα. το 690 ειναι ψεκαστο, πιο καινουριο μοτερ και αξιοπιστο...
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ξέρω εκ των προτέρων το κόστος συντήρησης ! θέλω όμως να πάρω κάτι που μόνο και μόνο που θα το κοιτάω να μου λέει "ελα παμε βολτα"
    Γενικά είναι του γούστου μου τα πιο αγωνιστικά μηχανάκια ! Πέρα από αυτά που μου είπες , υπάρχει κάτι στην κατηγορία από 450 εώς και 525 που να είναι λίγο πιο αξιόπιστο και κατάλληλο για συχνή χρήση πέρα από drz400 ?? Για παράδειγμα τα husaberg τι λένε? Μ'αρέσει πολύ το fe501 αλλά δεν έχω ακούσει γνώμες.
    ΚΤΜ 530 EXC-R ? Που είναι πιο νέας τεχνολογίας με πιο φρέσκο μοτέρ ;
    Τελευταία τροποποίηση από Kostasft; 18/12/2017 στις 18:49.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasft Προβολή μηνύματος
    Πέρα από αυτά που μου είπες , υπάρχει κάτι στην κατηγορία από 450 εώς και 525 που να είναι λίγο πιο αξιόπιστο και κατάλληλο για συχνή χρήση πέρα από drz400 ?? Για παράδειγμα τα husaberg τι λένε? Μ'αρέσει πολύ το fe501 αλλά δεν έχω ακούσει γνώμες.
    ΚΤΜ 530 EXC-R ? Που είναι πιο νέας τεχνολογίας με πιο φρέσκο μοτέρ ;

    τα husaberg ειναι πιο "αγωνιστικα" και απαιτητικοτερης συντηρησης απο τα προηγουμενα 2...

    το μονο, πλεον, αξιοπιστο και καθημερινο motard με καμποση ροπη ειναι το XR650R...
    υστερει σε περιφερειακα και αλογα σε μαμα μορφη αλλα με την ροπη του μπορεις να κανεις πολυ πλακα...
    αν βρεις καποιον που ξερει και το σκαλισει θα εχεις και την αξιοπιστια και τα αλογα των αλλων...


    αν ριξεις και καμποσα φραγκα σε περιφερειακα δεν θα εχεις να ζηλεψεις ουσιαστικα τιποτα σε σχεση με τα αλλα...ισως μονο λιγο την εμφανιση...που και αυτο φτιαχνεται...και καπως ετσι μπορεις να εχεις ενα αξιοπιστο δυνατο motard για ολη σου την ζωη...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    τα husaberg ειναι πιο "αγωνιστικα" και απαιτητικοτερης συντηρησης απο τα προηγουμενα 2...

    το μονο, πλεον, αξιοπιστο και καθημερινο motard με καμποση ροπη ειναι το XR650R...
    υστερει σε περιφερειακα και αλογα σε μαμα μορφη αλλα με την ροπη του μπορεις να κανεις πολυ πλακα...
    αν βρεις καποιον που ξερει και το σκαλισει θα εχεις και την αξιοπιστια και τα αλογα των αλλων...


    αν ριξεις και καμποσα φραγκα σε περιφερειακα δεν θα εχεις να ζηλεψεις ουσιαστικα τιποτα σε σχεση με τα αλλα...ισως μονο λιγο την εμφανιση...που και αυτο φτιαχνεται...και καπως ετσι μπορεις να εχεις ενα αξιοπιστο δυνατο motard για ολη σου την ζωη...
    Δεκτή η γνώμη σου φιλαράκι αλλά ο σκοπός μου δεν είναι να πάρω sm για όλη μου τη ζωή. Σκοπός μου είναι να πάρω ένα sm να "παίξω" λίγο και σε 1.5 με 2 χρόνια το πολύ να το έχω πουλήσει για να πάω σε street
    Οπότε αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω πιο αγωνιστικό sm γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να το κρατήσω πάνω από 2 χρόνια. Ίσως να λέω και πολλά.
    Γνώμη για KTM 530 EXC-R του 08' ?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasft Προβολή μηνύματος
    Δεκτή η γνώμη σου φιλαράκι αλλά ο σκοπός μου δεν είναι να πάρω sm για όλη μου τη ζωή. Σκοπός μου είναι να πάρω ένα sm να "παίξω" λίγο και σε 1.5 με 2 χρόνια το πολύ να το έχω πουλήσει για να πάω σε street
    Οπότε αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω πιο αγωνιστικό sm γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να το κρατήσω πάνω από 2 χρόνια. Ίσως να λέω και πολλά.
    Γνώμη για KTM 530 EXC-R του 08' ?
    μικρες διαφορές με το 525 και οι αμερικάνοι θεωρούν το 525 πιο αξιοπιστο. Εγω θα πηγαινα στο wrf παντως. Αν δεν παρεις έτοιμο sm θες μια περιουσια να το στήσεις. το έχεις ψαξει? χανεις πολλα λεφτα αν το κρατησεις τοσο λιγο. παιζουν παντως αρκετά ομορφα 530. Το wrf που οδηγησες ηταν sm?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    10
    Έτοιμο sm σε καμία περίπτωση δεν το παίρνω enduro θα μου κοστίσει πολύ η μετατροπή. SM και αυτό που οδήγησα και μάλλον για wrf θα πάω.
    Άλλοι μου λένε ζημιάρικα άλλοι λένε δε ζητάει τίποτα πέρα απ'τα service του. Εγώ είμαι της άποψης ότι αν τα service και κυρίως οι αλλαγές λαδιών γίνονται όποτε συστήνει ο κατασκευαστής τότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα! Εξάλλου δε γίνεται να πάρεις αγωνιστικό μηχανάκι και να περιμένεις να έχει την ίδια αντοχή με ένα συμβατικό. Είναι απολύτως λογικό!
    Και το sxv 550 μαρέσει αλλά αυτά παίζουν στα 4-6 χιλιάρικα, με τα οποία λεφτά θα μπορούσα να πάω σε 690 smc οπότε το aprillia δεν συμφέρει και τόσο πιστεύω

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Κοίτα εγώ θα το πω και δεν ντρέπομαι..

    Πάρε το xr που έχει στις αγγελίες... Αν από εμφάνιση δεν σε χαλάει, το μηχανάκι είναι όμορφα στημένο και έχει και γκάζι να κάνεις το κομματι σου..

    Και όχι δεν τον ξέρω προσωπικά τον ιδιοκτήτη του..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostasft Προβολή μηνύματος
    Έτοιμο sm σε καμία περίπτωση δεν το παίρνω enduro θα μου κοστίσει πολύ η μετατροπή. SM και αυτό που οδήγησα και μάλλον για wrf θα πάω.
    Άλλοι μου λένε ζημιάρικα άλλοι λένε δε ζητάει τίποτα πέρα απ'τα service του. Εγώ είμαι της άποψης ότι αν τα service και κυρίως οι αλλαγές λαδιών γίνονται όποτε συστήνει ο κατασκευαστής τότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα! Εξάλλου δε γίνεται να πάρεις αγωνιστικό μηχανάκι και να περιμένεις να έχει την ίδια αντοχή με ένα συμβατικό. Είναι απολύτως λογικό!
    Και το sxv 550 μαρέσει αλλά αυτά παίζουν στα 4-6 χιλιάρικα, με τα οποία λεφτά θα μπορούσα να πάω σε 690 smc οπότε το aprillia δεν συμφέρει και τόσο πιστεύω
    το sxv ειναι απιστευτο αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις καθαρό μεταχειρισμένο. Αστο στην άκρη.
    Το wrf όπως και τα πρωτα ktm θέλει συγκεκριμένη χρηση για να μην σπασει. αν κάθεσε στο φανάρι ιούλιο μήνα και τα λες με τον κολλητο σου κανα λεπτο και μόλις ανάψει πράσινο ξεκινήσεις τερμα γκάζι θα το πάρεις στα χέρια. Αυτό έκαναν οι περισσοτεροι που τα έσπασαν και το θεωρουν ζημιάρικο. Θα σου προτεινα να βάλεις βεντιλατερ με διακόπτη και το καλοκαιρι να μην το σβύνεις ποτε, να πάρεις μηχανάκι αυστηρά πρωτο χέρι, να θυμάσαι οτι ειναι αγωνιστικό και δεν ειναι για εθνική και γκάζι κολλημένο στο τερμα μισή ωρα, να μην το γκαζώνεις κρύο ποτε και τέλος να κάνεις ένα καλό σερβις με πιστονι οταν το αγοράσεις.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Κοίτα εγώ θα το πω και δεν ντρέπομαι..

    Πάρε το xr που έχει στις αγγελίες... Αν από εμφάνιση δεν σε χαλάει, το μηχανάκι είναι όμορφα στημένο και έχει και γκάζι να κάνεις το κομματι σου..

    Και όχι δεν τον ξέρω προσωπικά τον ιδιοκτήτη του..
    Θα συμφωνησω. Εγω παλι τον ξερω προσωπικα τον ιδιοκτητη και το μηχανακι, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν ειναι αντικειμενικο το σχολιο μου.
    Ο Σταυρος εχει κανει φοβερο συνολο και ξερω απο πρωτο χερι ποσο ψειρας ειναι με τα μηχανακια του σε θεμα συντηρησης. Σε τετοια εργαλεια ειναι πιστευω μεγαλος ο κινδυνος να πεσεις σε ωρολογιακη βομβα που θα σκασει στα χερια σου και το "οικονομικο" να σου βγει τελικα πανακριβο.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το sxv ειναι απιστευτο αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις καθαρό μεταχειρισμένο. Αστο στην άκρη.
    Το wrf όπως και τα πρωτα ktm θέλει συγκεκριμένη χρηση για να μην σπασει. αν κάθεσε στο φανάρι ιούλιο μήνα και τα λες με τον κολλητο σου κανα λεπτο και μόλις ανάψει πράσινο ξεκινήσεις τερμα γκάζι θα το πάρεις στα χέρια. Αυτό έκαναν οι περισσοτεροι που τα έσπασαν και το θεωρουν ζημιάρικο. Θα σου προτεινα να βάλεις βεντιλατερ με διακόπτη και το καλοκαιρι να μην το σβύνεις ποτε, να πάρεις μηχανάκι αυστηρά πρωτο χέρι, να θυμάσαι οτι ειναι αγωνιστικό και δεν ειναι για εθνική και γκάζι κολλημένο στο τερμα μισή ωρα, να μην το γκαζώνεις κρύο ποτε και τέλος να κάνεις ένα καλό σερβις με πιστονι οταν το αγοράσεις.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ! Θα το σκεφτώ πολύ καλά πριν πράξω γιατί πιο παλιά είχα ένα yamaha z 125 δίχρονο και έχω φάει στη μάπα τη λέξη βλάβη. Δεν θέλω πάλι τα ίδια.
    Ktm 660 smc γνώμη?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής SM (motard) - τη γνώμη σας
    από darknezz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2014, 10:22
  2. KTM 690 sm Αγορά καινούργιου.
    από NXCBR στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2010, 23:47
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2008, 19:37
  4. πολεμικα sm αγορα.....
    από Spazz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2005, 16:19
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF