Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ερωτήσεις μετά από εύρεση κλεμμένου οχήματος

  1. #1

    Ερωτήσεις μετά από εύρεση κλεμμένου οχήματος

    Καλημέρα

    Προ 3ετίας μου κλέψανε το αυτοκίνητο (το είχα 14 χρόνια) από παγκράτι που έμενα τότε.
    Δήλωση στην οικεία ασφάλεια, δήλωση στην οικεία ΔΟΥ, δήλωση στο υπουργείο μεταφορών από όπου και πήρα και μία άλλου τύπου άδεια (μηχανογραφικό χαρτί) που αναγράφεται η ημερομηνία μεταβολής (κλοπής)
    Προχθές δέχομαι κλήση από τμήμα ασφαλείας πόλης της Β.Ελλάδας ότι το όχημα με αριθμό τάδε και αρ.πλαισίου δείνα ιδιοκτησίας μου βρίσκεται στον προαύλιο χώρο του εκεί τμήματος χωρίς πινακίδες.
    Χθες μου στέλνουν και φωτος που από ότι καταλαβαίνω η κατάστασή του δεν είναι τραγική.
    Πάνω στη κουβέντα, μου λένε ότι βρίσκεται εκεί πολύ καιρό..

    Επειδή δεν το βλέπω να μπορώ να το "μαζέψω" και να το ξαναβάλω στην κυκλοφορία καθώς δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, οι ερωτήσεις προς τους γνώστες καθότι εγώ είμαι άσχετος είναι οι εξής:
    1. Γίνεται να πάει έτσι όπως είναι (από το προαύλιο του ΑΤ που βρίσκεται) για απόσυρση/ανακύκλωση σε κάποια εταιρία που τα αναλαμβάνει? Είμαι διοικητικά καλυμμένος?
    2. Επειδή στο τηλέφωνο ο αστυνομικός είπε ότι κάποιος συνάδελφος ενδιαφέρεται για το όχημα για αγορά, γίνεται έτσι όπως είναι χωρίς πινακίδες, κτέο, ασφάλεια να υπάρξει μεταβίβαση?

    Την ερχόμενη βδομάδα θα πρέπει να πάω και εκεί αλλά δεν ξέρω τι να κάνω καθότι χρήματα για το σενάριο να το ξαναβάλω στην κυκλοφορία δεν υπάρχουν και δεν το καλοβλέπω να μπω σε ένα αμάξι που 3 χρόνια κάποι άλλοι το χρησιμοποιούσαν και δεν ξέρω τι έκαναν.

    Οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Νομίζω η επίσκεψή στο υπουργείο μεταφορών και οικεία ΔΟΥ είναι επιβεβλημένη. Προφανώς και δεν μπορούσες να έχεις περάσει ΚΤΕΟ αυτοκίνητο που σου είχαν κλέψει αλλά τα διαδικαστικά θα στα που μόνο εκεί και επίσημα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν το αμαξι ειναι μονο για αποσυρση θα σε κατατοπισουν οι σχετικες εταιρειες για τα διαδικαστικα
    αν μπορει να πουληθει για κυκλοφορια η ανταλλακτικα θα βγαλεις πρωτα νεα αδεια και πινακιδες στο υπουργειο καταθετοντας το μηχανογραφικο που εχεις προφανως δωρεαν
    καλο ειναι να το βγαλεις μια φωτοτυπια ωστε να μπορεις να εξηγησεις την ολη κατασταση σε πιθανο αγοραστη

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Εφόσον δεν το θέλεις, και ενδιαφέρει κάποιον αστυνομικό για αγορά, αν σε συμφέρει να το πουλήσεις αντί να το αποσύρεις/ανακυκλωσεις θεωρώ δεδομένο οτι όλα θα γίνουν ευκολότερα.

    Πιθανότατα με μια εξουσιοδότηση/πληρεξούσιο στον αστυνομικό-αγοραστή εκεί επιτόπου καθώς και τις ανάλογες υπευθυνες δηλώσεις πώλησης αγοράς κτλ καθάρισες.

    Δες το σαν ένα δώρο χριστουγενιάτικο απο το πουθενά

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Γνώμη μου να αποφύγει εξουσιοδοτήσεις κλπ ειδικά επειδή εμπλέκεται αστυνομικός. Σε δικιά μου περίπτωση επειδή ο φίλος είχε κονέ κυκλοφορούσε κανέναν χρόνο με το όχημα στο όνομά μου. Για να γλυτώσει τα διπλά τέλη (μεταβίβαση και τέλη κυκλοφορίας) είπε. Το θέμα είναι ότι εγώ θα ήμουν υπόλογος αν γινόταν στραβή.

    Πάει κάνει μεταβίβαση καθαρά και ξάστερα κι έχει το κεφαλάκι του ήσυχο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου να αποφύγει εξουσιοδοτήσεις κλπ ειδικά επειδή εμπλέκεται αστυνομικός. Σε δικιά μου περίπτωση επειδή ο φίλος είχε κονέ κυκλοφορούσε κανέναν χρόνο με το όχημα στο όνομά μου. Για να γλυτώσει τα διπλά τέλη (μεταβίβαση και τέλη κυκλοφορίας) είπε. Το θέμα είναι ότι εγώ θα ήμουν υπόλογος αν γινόταν στραβή.

    Πάει κάνει μεταβίβαση καθαρά και ξάστερα κι έχει το κεφαλάκι του ήσυχο.
    Σωστό και αυτό

    Τουλάχιστον θα τον καθοδηγήσει, πιστεύω

  7. #7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

    Οτιδήποτε γίνει θέλω να γίνει βάσει νομιμότητας και γιαυτό ρωτάω να μάθω. Αν προκύπτει κέρδος είναι ευπρόσδεκτο αλλά χωρίς καμία διοικητική εκκρεμότητα ή ημινομιμότητα..
    Οπως το βλέπω το πιο εύκολο είναι η απόσυρση/ανακύκλωση αλλά θα το αποφασίσω αφού δω το αμάξι και αποκλειστεί κάθε άλλη περίπτωση που τυχόν προταθεί και δεν θα ακολουθείται η νόμιμη διαδικασία.

    Να είστε καλά

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

    Οτιδήποτε γίνει θέλω να γίνει βάσει νομιμότητας και γιαυτό ρωτάω να μάθω. Αν προκύπτει κέρδος είναι ευπρόσδεκτο αλλά χωρίς καμία διοικητική εκκρεμότητα ή ημινομιμότητα..
    Οπως το βλέπω το πιο εύκολο είναι η απόσυρση/ανακύκλωση αλλά θα το αποφασίσω αφού δω το αμάξι και αποκλειστεί κάθε άλλη περίπτωση που τυχόν προταθεί και δεν θα ακολουθείται η νόμιμη διαδικασία.

    Να είστε καλά
    Μπορείς να το αποσύρεις και μόνος σου με λίγο τρέξιμο αντί για τα ψίχουλα που θα σου έδινε μια εταιρία απόσυρσης/ανακύκλωσης.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Το μετρο της αποσυρσης εχει σταματησει απο περσυ το Μαρτιο 2016.
    Αυτο που γινεται ειναι ανακυκλωση και δεν περνεις φραγκο απλα δεν τρεχεις για τιποτα.
    Συνηθως θα ερθουν με courier σπιτι σου τα εγγραφα θα τα υπογραψεις και η εταιρια αναλαμβανει τα υπολοιπα.
    Για μεταβιβαση πιθανον θα πρεπει να πας υπουργειο να ενημερωσεις για την ευρεση να βγαλουν προσωρινη αδεια και μετα σιγουρα να κανεις μεταβιβαση ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.
    Ετσι το παιρνει ο αλλος στο ονομα του απλα για να εκδωσει πινακιδες πρεπει να παει να περασει κτεο και να πληρωσει τελη ασφαλεια οποτε θελει. Η το διαγραφει και τελειωνει εκει το θεμα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της kapetan amerika
    Εγγραφή
    17/11/2013
    Μηνύματα
    44
    Πολύ πιθανόν να το «περπατούσε» ο αστυνομικός, όσον καιρό το είχαν εκεί.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Το μετρο της αποσυρσης εχει σταματησει απο περσυ το Μαρτιο 2016.
    Αυτο που γινεται ειναι ανακυκλωση και δεν περνεις φραγκο απλα δεν τρεχεις για τιποτα.
    Συνηθως θα ερθουν με courier σπιτι σου τα εγγραφα θα τα υπογραψεις και η εταιρια αναλαμβανει τα υπολοιπα.
    Για μεταβιβαση πιθανον θα πρεπει να πας υπουργειο να ενημερωσεις για την ευρεση να βγαλουν προσωρινη αδεια και μετα σιγουρα να κανεις μεταβιβαση ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ.
    Ετσι το παιρνει ο αλλος στο ονομα του απλα για να εκδωσει πινακιδες πρεπει να παει να περασει κτεο και να πληρωσει τελη ασφαλεια οποτε θελει. Η το διαγραφει και τελειωνει εκει το θεμα.
    Δηλαδή μπορώ να το μεταβιβ'ασω σε κάποιον νόμιμα χωρίς τέλη-κτέο-ασφάλεια μόνο για ανταλακτικά? Πως γίνεται? Πείτε παρακαλώ γιατί είμαι άσχετος..
    Επίσης, απ΄οτο ιστορικό φωτογραφιών του google earth το αμάξι φαίνεται στο προαύλιο του Α.Τ ακίνητο στην δορυφορική από 28/08/2015... Γιατί δεν με ειδοποιήσανε 2+ χρόνια αφού το είχανε εκεί?

  12. #12
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τι αμαξι ειναι? πιθανων να με συμφερει να τρεξω οποιαδηποτε διαδικασια δαγραφης του και πουλωντας το μετα αργα ως ανταλλακτικα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της calmen
    Εγγραφή
    25/10/2008
    Μηνύματα
    102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Επίσης, απ΄οτο ιστορικό φωτογραφιών του google earth το αμάξι φαίνεται στο προαύλιο του Α.Τ ακίνητο στην δορυφορική από 28/08/2015... Γιατί δεν με ειδοποιήσανε 2+ χρόνια αφού το είχανε εκεί?
    Ρε φίλε πραγματικά...τι μπορδ@@λο κράτος έχουμε...
    2 χρόνια ..... γελάει ο κόσμος!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Τον παιζανε κλασσικα....
    Γινεται να το μεταβιβασεις χωρις να πληρωσεις ολα αυτα νομιμα
    σου βαζω λινκ απο το google

    http://https://www.google.gr/search?...hrome&ie=UTF-8

    "Παρέχεται η δυνατότητα στις Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των Περιφερειών της χώρας να εκδίδουν άδειες <<ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ>> στα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα και στις μοτοσικλέτες, λόγω μεταβίβασης, εφόσον παράλληλα με τα λοιπά δικαιολογητικά, δεν κατατίθεται ισχύον δελτίο τεχνικού ελέγχου από ΚΤΕΟ.

    Σε κάθε περίπτωση μεταβίβασης χωρίς την προσκόμιση του ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου από ΚΤΕΟ, οι πινακίδες κυκλοφορίας θα κατατίθενται στις Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών και θα επαναχορηγούνται μαζί με το έντυπο άδειας κυκλοφορίας με την προσκόμιση του ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου ΚΤΕΟ και αφού αφαιρεθεί η παρατήρηση <<ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ>>."

    Απλα στην περιπτωση σου θα πρεπει να κανεις ενα τρεξιμο για να το εμφανισεις ως μη κλεμμενο πλεον.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #15
    Μετάβαση χθες από Αθήνα στην κωμόπολη της Β.Ελλάδας, όπου έγινε η διαδικασία αναγνώρισης/παραλαβής.
    Ηδη από την προηγούμενη 2 πιεστικοί υπάλληλοι από εκεί με είχαν στο τηλέφωνο για μεταβίβαση καθώς "είναι κρίμα το αμάξι"
    Εγω έχοντας καταλάβει ότι θα ήταν νομότυπος ο τρόπος ήδη είχα καλέσει την εταιρία ανακύκλωσης καθώς δεν μπορούσα να ασχοληθώ έχοντας και οικογενειακό μου πρόσωπο με τρεχάματα σε νοσοκομείο.
    Υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις μου λέγανε να τους κάνω και όταν το φτιάξουν και περάσει κτέο θα γίνει η μεταβίβαση (με εξουσιοδότηση και υπεύθυνη δήλωση) και όλο αυτό το διάστημα θα το φτιάχνεται.
    Το αμάξι φορτώθηκε και έφυγε για ανακύκλωση και οριστική διαγραφή.

    Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι το αμάξι το είχανε 2+ χρόνια στο προαύλιο χωρίς να με ειδοποιήσουν. Η ζημιά από αυτή την ακινησία ίσως να είναι (ήταν πλέον) μεγαλύτερη και από την ζημιά των ληστών.
    Αν είχα λεφτά ίσως και να σκεφτόμουν να το συνεφέρω αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν.

    Ευχαριστώ ειλικρινά για την πολύτιμη βοήθεια σας και για όλες τις συμβουλές γιατί είδα κάποια πράγματα πιο καθαρά.
    Τελευταία τροποποίηση από vstrider; 01/12/2017 στις 19:48.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2007, 12:46
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF