Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: Βlack friday στα κράνη και σε εξοπλισμό.

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μόλις χτες κοίταζα κάτι παρόμοιο και έχει το helmetcity στα 140-150€ τα εξής 3, που μου φάνηκαν οι καλύτερες επιλογές στην τιμή αυτή: Shark Skwal 2, HJC FG-ST, Scorpion EXO-T510.

    Αν θυμάμαι καλά τα μοντέλα, γιατί δεν είμαι σπίτι να τσεκάρω.

    Βέβαια τα 1500gr βάρους μου κάθονταν λίγο κάπως, αλλά μάλλον είναι στάνταρ σε αυτή την κατηγορία.
    Ναι, κατι τετοιο κοιταω κι εγω. Αυτο που μου εκλεψαν ηταν το FG-17 που ηταν σ'αυτα τα γραμμαρια και δε μου φανηκε ποτε βαρυ παντως. Βρισκω και στο ebay το IS-17 στα ~€125, το οποιο εινα βεβαια παλιοτερο μοντελο οποτε θα πρεπει πρωτα να μαθω ημερομηνια παραγωγης.

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα Arai είναι 15 χρόνια πίσω, όμως, οπότε δεν είναι ότι δεν το περιμένεις.

    Δε διαφωνώ, γενικά, αλλά συγκρίνεις κράνη με 500€ διαφορά. Επίσης τα κράνη που αναφέρω εγώ είναι όλα σχετικά φθηνά και τουριστικά/commuting, δε νομίζω ότι έχουν ζύγισμα αγωνιστικών.
    Μια χαρά κρανάρες είναι τα Arai, άσχετα αν θα πάρω X-spirit, περιμένω να δω διαφορά τώρα με τον νέο ΦΠΑ (και να φυγει η ζέστη, μην το λούσω με ιδρώτα day 1)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Θα πάρεις X-Spirit γιατί δε σταμάτησαν να εξελίσσονται πριν 15 χρόνια.

    Επίσης στο helmetcity έχει X-Spirit 3 προσφορά στα ~440€. Τέτοια τιμή στην Ελλάδα δε θα δεις ούτε αν ο ΦΠΑ γίνει -13%, σε κράνος στοκ 3ετίας.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα πάρεις X-Spirit γιατί δε σταμάτησαν να εξελίσσονται πριν 15 χρόνια.

    Επίσης στο helmetcity έχει X-Spirit 3 προσφορά στα ~440€. Τέτοια τιμή στην Ελλάδα δε θα δεις ούτε αν ο ΦΠΑ γίνει -13%, σε κράνος στοκ 3ετίας.
    Αδιαφορώ, στηρίζω την εδώ αγορά.

    Μπρούκλης, σαν τον karateo.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν πας για το FgSt Hjc καλύτερα δοκίμασε το πρώτα.Αρκετά καλό για τα λεφτά του έχει πολλά θετικά αλλά το ότι έχει 2 shells το κάνει λίγο ιδιότροπο.
    Δηλαδή σε εμένα τέλεια εφαρμογή σε μέτωπο -κεφάλι αλλά τα χείλια μου είναι πολύ κοντά στο κέλυφος.
    porca miseria.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ναι, κατι τετοιο κοιταω κι εγω. Αυτο που μου εκλεψαν ηταν το FG-17 που ηταν σ'αυτα τα γραμμαρια και δε μου φανηκε ποτε βαρυ παντως. Βρισκω και στο ebay το IS-17 στα ~€125, το οποιο εινα βεβαια παλιοτερο μοντελο οποτε θα πρεπει πρωτα να μαθω ημερομηνια παραγωγης.
    Μου απάντησαν από ebay, Οκτώβρης 2016 το IS-17. Πολύ καλή τιμή, αλλά και σχεδόν τριών χρόνων. Βέβαια σε προσφορά δε θα βρει κανείς φετινό κράνος έτσι κι αλλιώς...

    Το θετικό μ'αυτό είναι πως έχει το καλούπι του fg-17(τα είχα δοκιμάσει και τα δυο όταν πήρα το fg), οπότε δε θα έχω άγχος για το αν θα μου κάτσει καλά στο κεφάλι. Τι λέει η κοινή γνώμη;

    (Πού είναι ο Sonone; )

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μου απάντησαν από ebay, Οκτώβρης 2016 το IS-17. Πολύ καλή τιμή, αλλά και σχεδόν τριών χρόνων. Βέβαια σε προσφορά δε θα βρει κανείς φετινό κράνος έτσι κι αλλιώς...

    Το θετικό μ'αυτό είναι πως έχει το καλούπι του fg-17(τα είχα δοκιμάσει και τα δυο όταν πήρα το fg), οπότε δε θα έχω άγχος για το αν θα μου κάτσει καλά στο κεφάλι. Τι λέει η κοινή γνώμη;

    (Πού είναι ο Sonone; )
    κράνος ειναι οχι φετα, 3 χρονων ειναι καινουργιο. βεβαια ειναι πλαστικο, να παρεις κατι καλυτερο οπως το fg

  8. #38
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά κρανάρες είναι τα Arai, λόγω όμως του ότι είναι 15 χρόνια πίσω άσχετα αν, θα πάρω X-spirit, περιμένω να δω διαφορά τώρα με τον νέο ΦΠΑ (και να φυγει η ζέστη, μην το λούσω με ιδρώτα day 1)
    fixed

    Πολύ καλή επιλογή το X-Spirit III, το κράνος απλά δεν συγκρίνεται με οτιδήποτε έχεις φορέσει ποτέ.-

  9. #39
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά κρανάρες είναι τα Arai, άσχετα αν θα πάρω X-spirit, περιμένω να δω διαφορά τώρα με τον νέο ΦΠΑ (και να φυγει η ζέστη, μην το λούσω με ιδρώτα day 1)
    Δες και τα nexx και ειδικά το xr2.
    Φίου φίου φι φι φίου

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    μισο λιγο για με εκανες summon αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι ψαχνεις? κρανος 2ο εως 150€? και με sunvisor και pinlock?

    το αν εχει 2 ή 3 μεγεθη κελυφους δεν λεει κατι (αρκει να μην εχει ενα) η εφαρμογη στου καθενος το κεφαλι ειναι το θεμα

    στην απο οτι καταλαβα σε καλυπτει ποιο πολυ το LS2 BREAKER FF390 υλικο KPA κινετικ πολιμερ αλοη 1400γρ (και τα @@ μου κουνιούνται εξελιγμένο θερμοπλαστικο ελαφρύ) (αν και δυσκολα θα σου κανει αφου σου κάθονται καλα τα HJC FG, δεν χανεις να το δοκιμασεις) το εχει μεσα στο κουτι δωρο το πινλοκ

    το FG 17 δεν το εχω δει απο κοντα ομως το
    2) FG-ST ειναι αψογο αλλα ανεβαίνεις λιγο
    3) Givi H40.5 1300γρ Fiber (αν βρεις κανενα θα ειναι σε προσφορα ειναι ποιο παλιο μοντελο σιγουρα 3ετιας)
    ναι για τα nexx αλα ειναι ποιο ακριβα
    τα skwal ειναι σκατα οπως και το agv k1
    μετα κατι airoh αλλα ειναι ποιο βαριά και σαν το LS2 των 120€ το FF320
    μακρια απο τα caberg jackal ολοι ψαχνουν pinlock (εκτος αν εφερε αλλα δεν νομιζω καλοκαιριατικα)
    σιγουρεψου οτι στο εβαυ αυτο που ειδες δεν ειναι μουφα κινεζος hjc

    υπόψιν τα LS2 τα σκοτώνει o FCmoto ειχε βγαλει τρελες πρόσφορες.

    υπενθυμίζω οτι οι κατηγορίες κελύφους ειναι 3
    τα θερμοπλαστικα κιας εχουν δωσει οτι ονομα θελουν και ας εχουν ινες fiber και καποιοι τα λενε composite κτλπ κτλπ ειναι θερμοπλαστικα
    τα fiber που μπορεί να εχουν προσθέσει και κεβλαρ και καρμπον ινες και συνήθως αν εχουν τετοιες στρώσεις συνηθως τα λενε tri-composite
    και τα carbon δεν εξηγω καταλαβαινουμε.
    τις διαφορες τις καταλαβαινεις απο το βαρος. και μονο εκει ειναι. μετα στην τιμη επηρεάζει ο παράγοντας κατα 80% μαρκτετινγ 15% εσωτερικά υλικα αεραγωγοί κτλπ κτλπ και 5% διαφορες μαλακιες

    η προσωπική μου άποψη ειναι παρε καλύτερο κρανος μιας λιγότερο αναγνωρισμενης στο ευρύ κοινό μάρκας γιατι θα το βρεις στην ιδια τιμή πχ το καρβον της μιας με το θερμοπλαστικο της αλλης.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Είμαι κάτοχος του FG 17 από το 2015. Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά και είναι το κράνος που φέρνει εις πέρας τις αγγαρείες της κίνησης, θάλασσας κλπ. Τα σφουγγάρια έχω ξεχάσει πόσες φορές τα έχω πλύνει.

    Παρόλα αυτά η κατάσταση τους είναι εξεταστική. Το κράνος έχει το σχήμα του προσώπου μου αλλά παραμένει σταθερό. Τα δε εσωτερικά δεν έχουν σημάδια φθοράς που να δικαιολογεί αντικατάσταση τους. Εξωτερικά το κέλυφος δεν έχει γρατσουνιές ούτε η μπογιά από το σχέδιο έχει σκάσει.

    Η ζελατίνα έχει σημάδια από έντομα και πετραδάκια, πράγμα που το θεωρώ λογικό αλλά δεν έχει θολώσει ως αποτέλεσμα αποπολυμερισμού λόγω πολυετούς χρήσης. Με το pinlock δεν έχει θολώσει ποτέ την ώρα της οδήγησης.

    Το is και το fg έχω την εντύπωση ότι είναι κράνη της ίδιας γενιάς απλά το fg είναι ανώτερο.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αφού η προτροπή ήταν να πάω σε κάτι λίγο πιο ακριβό από αυτά που κοιτούσα (fg-st) τελικά το πήρα απόφαση να βάλω το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη και κατέληξα σε RPHA 11. Το έχει πολύ καλός φίλος και είχα ακούσει τα καλύτερα. Όντως πολύ ωραίο κράνος, ικανοποιημένος απόλυτα.

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αυτό δεν είναι τουριστικό με sun visor.

    Μεγειές!

  14. #44
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Είχα ενα Shark RS2, και έχω ενα HJC HQ1 και ένα Arai Chaser, όλα Small.

    Σε X-Spirit 3, τί νουμερο να κοίταγα?
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Είχα ενα Shark RS2, και έχω ενα HJC HQ1 και ένα Arai Chaser, όλα Small.

    Σε X-Spirit 3, τί νουμερο να κοίταγα?
    πήρες μηχανάκι αιδοιάκι ?
    ανανήψαντας

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατάργηση ΦΠΑ σε κράνη και εξοπλισμό ασφαλείας
    από nikos_abel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2013, 19:23
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 20:00
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2006, 15:10
  4. Ομαδα Αιματοσ Στα Κρανη.
    από maintenance στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2005, 20:03
  5. Μειωμενο Φπα Στα Κρανη.....
    από SpyrosTDM στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 17:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF