Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: AfterMarket δισκοπλακα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71

    AfterMarket δισκοπλακα

    Γεια σε ολους.. εχω ενα modenas gt 135 και παρατηρησα οτι η δισκοπλακα που εχω ειναι στραβη και δεν κουμπωνει καλα γιατι δεν ειναι η γνησια. Ωστοσο επειδη το χω το μηχανακι 3 μηνες δεν το χα ψαξει και το ειδε προσφατα μαστορας και μου το πε οπως μου πε οτι εχει φαει και μικρο στουκο και θελει καλιμπρα αλλα θα γινει αψογο γιατι ειναι ελαχιστα! Τελος παντων η ερωτηση μου ειναι τι δισκοπλακα να βαλω που να ναι πολυ καλης ποιοτητας! Και δευτερον τι διαφορα εχουν οι αυθεντικες με τις ιμιτασιον...Ευχαριστω εκ των πρωτερων

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Εξαρτάται τι εννοούμε ιμιτασιόν.... οι αναρτήσεις της ohlins θεωρούνται ιμιτασιόν επειδή δεν είναι μαμά;
    Εφόσον πρόκειται για παπί εγώ θα έβαζα την αυθεντική οι διαφορές στην τιμή δεν είναι και τραγικές άλλωστε μιλάμε για ασφάλεια και εκει εκπτώσεις δεν κάνουμε.
    Οι ιμιτασιόν έχουν πολύ χειρότερης ποιότητας μέταλλα (κάποιοι τα λένε και βούτυρα) με αποτέλεσμα σε φρενάρισμα ανάγκης να ανεβάσουν θερμοκρασία πέρα από τις αντοχές τους και στραβώνουν με αποτέλεσμα αντίο φρενάρισμα την ώρα που θα το χρειαστείς πραγματικά!
    Πίστεψέ με, συμβαίνει ΠΟΛΥ εύκολα με τις φτηνιάρικες πλάκες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Ο μαμά Nissin μια χαρά είναι.
    Από εκεί και πέρα να πάς σε ακριβότερο aftermarket δεν νομίζω να χρειάζεται
    και η διαφορά στην τιμή θα είναι δυσανάλογη του αποτελέσματος.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Και δευτερον τι διαφορα εχουν οι αυθεντικες με τις ιμιτασιον...Ευχαριστω εκ των πρωτερων
    Αφού το είπες και μόνος σου. Οι ιμιτασιον είναι στραβες και δεν κουμπωνουν καλά.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Φιλε μου δεν κουμπωνει καλα γιατι ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος.. εγω απλα θελω να ξερω αν αξιζει η γνησια η μπορω να παρω πχ μια nissin εξισου καλη με λιγοτερα

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Ειναι εξισου καλη με τη γνησια δηλαδη; επισης εχω ενα θεμα στη βροχη.. οταν παλια ειχα ταμπουρο πισω και φρεναρα ενοιωθα ασφαλεια τωρα με το δισκο πισω πατωντας φρενο λιγο αποτομα πχ σε κατασταση εκτακτης αναγκης και οχι με πολλα χιλιομετρα κοκκαλωνει και φευγει 2 φορες το παθα τη γλιτωσα απο αντανακλαστικα χωρις να πεσω αλλα εχω ψυχολογικα και φοβαμαι να πατησω φρενο ειδικα σε κατηφορα νοιωθω παει τελειωσα

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Ειναι εξισου καλη με τη γνησια δηλαδη; επισης εχω ενα θεμα στη βροχη.. οταν παλια ειχα ταμπουρο πισω και φρεναρα ενοιωθα ασφαλεια τωρα με το δισκο πισω πατωντας φρενο λιγο αποτομα πχ σε κατασταση εκτακτης αναγκης και οχι με πολλα χιλιομετρα κοκκαλωνει και φευγει 2 φορες το παθα τη γλιτωσα απο αντανακλαστικα χωρις να πεσω αλλα εχω ψυχολογικα και φοβαμαι να πατησω φρενο ειδικα σε κατηφορα νοιωθω παει τελειωσα
    Η γνήσια δισκόπλακα του Mdenas GT135 είναι Nissin, και αυτην να βάλεις.

    Επίσης οι μοτοσυκλέτες δεν σταματάνε με το πίσω φρένο αλλά με το εμπρός.
    Το πίσω είναι απλά βοηθητικό και μπλοκάρει εύκολα. Θα πρέπει να μάθεις να οδηγείς φρενάροντας με το εμπρός φρένο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Ειναι εξισου καλη με τη γνησια δηλαδη; επισης εχω ενα θεμα στη βροχη.. οταν παλια ειχα ταμπουρο πισω και φρεναρα ενοιωθα ασφαλεια τωρα με το δισκο πισω πατωντας φρενο λιγο αποτομα πχ σε κατασταση εκτακτης αναγκης και οχι με πολλα χιλιομετρα κοκκαλωνει και φευγει 2 φορες το παθα τη γλιτωσα απο αντανακλαστικα χωρις να πεσω αλλα εχω ψυχολογικα και φοβαμαι να πατησω φρενο ειδικα σε κατηφορα νοιωθω παει τελειωσα

    Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι τα ταμπούρα δεν επηρεάζονται από την βροχή, οι δίσκοι έχουν μιά ασάφεια στο αρχικό δάγκωμα βρεγμένοι που αν τρομάξεις ενδεχομένως υποσυνείδητα να το τσαρουχώσεις και να μπλοκάρει. Συνήθεια είναι. Και στους Ελληνικούς δρόμους βέβαια στην κατηφόρα ... ναι σωστά νοιώθεις.

Παρόμοια θέματα

  1. επαφη δισκοπλακα-τακακι ??
    από Giannis_L στο forum BMW
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2009, 20:46
  2. aftermarket πισω δισκοπλακα?
    από n1k3man στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 14:43
  3. πώς μπορεί να στραβώσει μια δισκόπλακα;
    από cityfly στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 14:54
  4. ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΑ ΓΙΑ Kymco Spike
    από toyota στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2005, 12:57
  5. aftermarket ταχύμετρο???
    από Lupo στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 07:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF