Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αλλαγη αλυσιδογραναζα modenas gt 135

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71

    Αλλαγη αλυσιδογραναζα modenas gt 135

    Καλημερα σε ολους! Σκεφτομαι να αλλαξω αλυσιδογραναζα στο παπι gt135 και σκεφτομαι να βαλω αλλο γραναζωμα για να χω καλυτερη τελικη μιας και μου χει σπασει τα νευρα παει μεχρι 110km...απο την αλλη ποια μαρκα προτεινετε;;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παπί είναι, όποια και να πάρεις δεν θα έχεις θέμα (αρκεί να την λαδώνεις τακτικά ) εγώ προτείνω D.I.D
    ΜΗΝ αλλάξεις γρανάζωμα, θα κερδίσεις πόσο; 5; άντε 10 χλμ; μετά όταν θα βλέπει υποψία ανηφόρας (το παπί) θα αλλάζει μόνο του δρόμο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Καλα αυτο το πραγμα παπι ειναι ελα μωρε μη βαλεις λεφτα εχω ωαεεθει να το ακουω.. δεν ισχυει ..ειναι υποτιμητικο..κι αυτο αξια εχει και προδιαγραφες.. εν τελει οποιουδηποτε 135 κανει η αλυσιδα η οχι;;; επισης η jt ειναι καλυτερη απo did?? Η μηπως afam?

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Καλα αυτο το πραγμα παπι ειναι ελα μωρε μη βαλεις λεφτα εχω ωαεεθει να το ακουω.. δεν ισχυει ..ειναι υποτιμητικο..κι αυτο αξια εχει και προδιαγραφες..

    Ακριβώς. Εχει προδιαγραφές.

    Τα λάστιχά του, τα αμορτισσέρ του, η αεροδυναμική του, τα φρένα του είναι μέσα στις προδιαγαφές του.

    Τι δεν καταλαβαίνεις λοιπόν;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spiros19991 Προβολή μηνύματος
    Καλα αυτο το πραγμα παπι ειναι ελα μωρε μη βαλεις λεφτα εχω ωαεεθει να το ακουω.. δεν ισχυει ..ειναι υποτιμητικο..κι αυτο αξια εχει και προδιαγραφες.. εν τελει οποιουδηποτε 135 κανει η αλυσιδα η οχι;;; επισης η jt ειναι καλυτερη απo did?? Η μηπως afam?
    Για πες μου κάτι.....που ακριβώς σε υποτίμησα εσένα η το παπί; όλοι είχαμε αι έχουμε παπιά! Λίγο καλύτερες κουβέντες, λοιπόν.
    Ρώτησες για γρανάζωμα, σου απάντησα (και όπως θα είδες, είμαι ο μόνος που σου απάντησε) με βάση τα 5(!) παπιά που έχουν περάσει από τα χέρια μου να μην το πειράξεις, ο κατασκευαστής έχει λόγο που έχει βάλει το συγκεκριμένο, έχει κάνει εκατοντάδες δοκιμές με άπειρους συνδυασμούς εμπρός-πίσω γραναζιών για να καταλήξει σε αυτό.
    Αν θες καλύτερες επιδόσεις πάρε μοτοσυκλέτα....
    Πρότεινα D.I.D (λες να μην έχει προδιαγραφές;;; ) διότι έχουν το καλύτερο value for money το να βάλεις ακριβότερη αλυσίδα και γρανάζια από αυτή που χρειάζεται απλά κάνει πιο πλούσιο τον έμπορο.
    Το ίδιο σου είπαν και στο άλλο θέμα με την δισκόπλακα.
    Και ναι, όλα τα 135 το ίδιο μέγεθος αλυσίδας φοράνε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    αν θελεις να παρεις λιγο τελικη βαλε δυο δοντια μικροτερο πισω γραναζι ή ενα δοντι μεγαλυτερο εμπρος γραναζι.
    μεγαλη διαφορα δεν θα δεις αλλα ουτε θα κοψει πολυ σε ανηφορες.
    μηπως ομως απλα δεν εχει δυναμη να παει παραπανω και δεν φταιει το γραναζωμα?
    αλυσιδα μια επωνυμη αλλα οχι την πιο απλη σειρα και θα εισαι καλυμμενος για χρονια.

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    αν θελεις να παρεις λιγο τελικη βαλε δυο δοντια μικροτερο πισω γραναζι ή ενα δοντι μεγαλυτερο εμπρος γραναζι.
    μεγαλη διαφορα δεν θα δεις αλλα ουτε θα κοψει πολυ σε ανηφορες.
    μηπως ομως απλα δεν εχει δυναμη να παει παραπανω και δεν φταιει το γραναζωμα?
    αλυσιδα μια επωνυμη αλλα οχι την πιο απλη σειρα και θα εισαι καλυμμενος για χρονια.
    Με + ένα δόντι εμπρός δεν θα δεί διαφορά?
    Ισα ίσα, ειναι αρκετά μεγάλη η διαφορά και ειδικά στις ανηφόρες αλλά και στις κατηφόρες θα την καταλάβει μια χαρά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Στο παπι αμφιβαλλω αν θα πιανει μεγαλυτερη τελικη.
    Απλα θα κρεμαει μετα.

  9. #9
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    συνηθως το γραναζωμα που εχουν απο το εργοστασιακο ειναι οτι καλυτερο για το μοτερ τους. εχει οση δυναμη πρεπει στις στροφες που πρεπει.

    ενα καλο σετ παιζει στα 30ευρω (αλυσιδα+γραναζια). παρε ενα με τα εργοστασιακα γραναζια και βαλε +1 δοντι μεγαλυτερο μπροστα. ειναι φθηνοτερο το μπροστινο γραναζι.
    αν μακρυνει πολυ ξαναβαζεις το αλλλο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71

    Modenas

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    συνηθως το γραναζωμα που εχουν απο το εργοστασιακο ειναι οτι καλυτερο για το μοτερ τους. εχει οση δυναμη πρεπει στις στροφες που πρεπει.

    ενα καλο σετ παιζει στα 30ευρω (αλυσιδα+γραναζια). παρε ενα με τα εργοστασιακα γραναζια και βαλε +1 δοντι μεγαλυτερο μπροστα. ειναι φθηνοτερο το μπροστινο γραναζι.
    αν μακρυνει πολυ ξαναβαζεις το αλλλο.

    Φιλε τελικα δεν αλλαξα καν και τωρα που ηθελα δεν μπορω να το αλλαξω γιατι δεν βρισκω ανταλλακτικα.. πηγα στελπετ και σε ενα αλλο λεει δεν υπαρχει κατι διαθεσιμο σε αυτες τις διαστασεις.. ξερεις κανα μαγαζι..????

Παρόμοια θέματα

  1. Modenas Gt 135; Ή Panther 125;;
    από Tzo71 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2016, 17:23
  2. Neo Modenas Gt 135
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2011, 13:06
  3. modenas xcite 135... ?
    από dimitrisag στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2010, 16:18
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 08:45
  5. Νέο παπί X-CITE 135 modenas
    από startengine στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 22:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF