Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αναζήτηση εξάτμισης για Cbf 500 ...help!!!

  1. #1

    Αναζήτηση εξάτμισης για Cbf 500 ...help!!!

    Καλησπέρα μετά από πολύυυυυ καιρό παιδιά!
    Μόλις βγήκα από φαντάρος και με την όρεξη του φρεσκοπολίτη θέλω να κάνω κάτι σχετικά με την αγάπη μου. Είχα στο μυαλό μου μήπως έδινα την Cbf και έπαιρνα κάτι άλλο. όμως μετά από παρότρυνση διαφόρων και επειδή η αλήθεια είναι ότι το έχω αγαπήσει το ρημάδι (είναι κουκλί τι να κάνουμε...) είπα να του κάνω μια αναβάθμιση μικρή. Και θέλω βοήθεια γιατί είμαι άσχετος σαν να λέμε.

    Πρότον: Η αλλαγή τελικού ας πούμε εξάτμισης πέρα από ήχο και εμφάνιση, προσφέρει κάτι στη μηχανή; λέω μόνο τελικό γιατί δεν θέλω να φύγω πάνω από 250-300€...
    Δεύτερον: αν βάλω τελικό θα έχω τη δυνατότητα να αλλάξω στο μέλλον και χταπόδι κλπ έτσι;
    Τρίτον: Ξέρετε κάνα καλό κατέστημα στην αττική;
    ...και οτιδήποτε άλλο μπορεί να με βοηθήσει στην επιλογή μου!

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Καλησπέρα μαν,
    υποθέτω οτι αναφέρεσαι στο CBF 500 04'
    Α)Φυσικά και προσφέρει στη μηχανή μια αλλαγή καλύτερης εξάτμισης σε χέση με την ''μαμά'' Σε βάρος που γλιτώνεις, καθώς επίσης και σε ψηλές στροφές που αποδίδει έτσι και αλλιώς το μοτερ θα έχεις λίγο νεύρο επιπλέον.Στο δικό μου που του έβαλα και φιλτρο νιώθω οτι το μηχανάκι αναπνέει καλύτερα και είχε μια μικρή διαφορά στην κατανάλωση καύσιμου.
    Β)Αν αλλάξει μόνο το τελικό θα πρέπει θα πρέπει να προσαρμόσεις το λινκ πάνω στο χταπόδι που έτσι και αλλιώς με αυτα που εχω δει ειναι παρομοίων διαστάσεων με του εργοστασιακου.
    Γ) Υπάρχουν 2 επιλογές στην περιοχή του Πειραιά, τις raceguns και τις racetech τις πρώτες τις θεωρώ λίγο πιο ποιοτικές στα ποσά μέχρι 300 ευρω.
    Γενικά το μηχανάκι ειναι τέτοιο που δεν αξίζει να δώσεις μεγάλο ποσό για τελικό.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Δεν ξερω ποσα χλμ εχει το μηχανακι σου,για να σου πω για την εξατμιση ,αλλα αν δεν θελει αλλαγμα λογω χλμ σκουριας κλπ μην δωσεις χρημα ΔΕΝ αξιζει τον κοπο.Καλυτερα δωσε χρημα για αναρτησεις.Πιο πολύ θα πιασουν τοπο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    +1 ^^
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    +1 και από μένα για αναρτήσεις
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    στο budget που εχεις βαζεις racetech αν θες καινουρια. πηγανε στο μαγαζι και μιλα με τον υπευθυνο αν στο μελλον μπορει να σου φτιαξει ολοσωμη.
    acrapovic, yoshimura κτλ κοστιζουν 400+ το τελικο μονο. μπορει να βρεις καμια καλη ευκαιρια στο car.gr σε μετεχειρισμενο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  7. #7
    Ανάρτηση μπροστά είναι αλλαγμένη με μεγαλύτερη διαδρομή και μόλις πριν ένα μήνα άλλαξα λαδακια και τσιμουχες. Πίσω δεν έχω πειράξει. Οπότε σε θέμα ανάρτησης το μηχανάκι πατάει καλύτερα από τη μαμά. Λέω να μην πειράξω άλλο. Όσο για εξάτμιση και φίλτρο billymuse είδες διάφορα προς τα θετικά φαντάζομαι σχετικά με την κατανάλωση έτσι;
    επίσης το μηχανάκι έχει 70+ χιλιάδες χμ. Έχει κάποια σημάδια από πτώση στην εξάτμιση με λίγη σκουριά αλλά δεν είναι αυτό που με επιρρεαζει τόσο όσο ότι νιώθω ότι είναι φυμωμενο κι επίσης θέλω να του κάνω μια αναβάθμιση που να επιρρεαζει όψη, ήχο και απόδοση...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    ...που να επιρρεαζει όψη, ήχο και απόδοση...

    Με την ίδια σειρά, η πιο οικονομική λύση.
    Μερικά αυτοκόλλητα, ένα γουόλκμαν, και κάνε "ψαράκι".






    Πλάκα κάνω ναι?

  9. #9
    Σήμερα που μιλάμε το walkman παίζει να είναι και πιο ακριβό από μια ολόσωμη!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αναβάθμιση όψη ήχου και απόδοσης,πας για άλλο μηχανακι..

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παντως μπορείς να βρείς ενα καλό μεταχειρισμένο τελικό που να σου αρέσει και να πας στον Racetech η στον Raceguns να σου το ταιριάξει.
    Θα σου βγεί πολύ πιο φτηνά και το αποτέλεσμα θα είναι καλό αν διαλέξεις ενα καλό και κατάλληλο τελικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμόνι για CBF 500 04 HELP!!!
    από dimitrisag στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2016, 13:31
  2. αναζητηση εξατμισης για fjr 1300 του 2007
    από kir στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2013, 23:05
  3. Πρώτο service για CBF-500 75 ευρώ!
    από psionic στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 15:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF