Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΚΡΑΝΩΝ

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949

    Lightbulb ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΚΡΑΝΩΝ

    Καλησπέρα,

    Έχω 2 ανοιγόμενα κράνη Nolan N102, τα οποία τα είχα αγοράσει προ δεκαετίας. Χρησιμοποιήθηκαν για κάποια χρόνια ως καθημερινά κράνη και τερμάτισαν ευδοκίμως την υπηρεσία τους, αφού αντικαταστάθηκαν αμφότερα από full face. Τα κράνη εξωτερικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σε αντίθεση με το εσωτερικό τους, αφού η πολύχρονη χρήση και μακροχρόνια αποθήκευση έχουν αφήσει τα σημάδια τους σε μαξιλάρια και λοιπό εσωτερικό. Πλέον καταλαμβάνουν πολύτιμο ζωτικό χώρο στη ντουλάπα και πρέπει να φύγουν, οπότε τίθεται το ερώτημα τι τα κάνουμε... Κατευθείαν στα σκουπίδια; Σε κάδο ανακύκλωσης; Σκέφτηκα να τα βάλω και αγγελία να τα χαρίσω σε όποιον ενδιαφέρεται και τον βγάλει ο δρόμος του προς το αυλάκι. Εσείς τι κάνετε με τα κράνη που πλέον δεν χρειάζεστε (και τα οποία δεν είναι προς πώληση);

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Έχω 2 ανοιγόμενα κράνη Nolan N102, τα οποία τα είχα αγοράσει προ δεκαετίας. Χρησιμοποιήθηκαν για κάποια χρόνια ως καθημερινά κράνη και τερμάτισαν ευδοκίμως την υπηρεσία τους, αφού αντικαταστάθηκαν αμφότερα από full face. Τα κράνη εξωτερικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σε αντίθεση με το εσωτερικό τους, αφού η πολύχρονη χρήση και μακροχρόνια αποθήκευση έχουν αφήσει τα σημάδια τους σε μαξιλάρια και λοιπό εσωτερικό. Πλέον καταλαμβάνουν πολύτιμο ζωτικό χώρο στη ντουλάπα και πρέπει να φύγουν, οπότε τίθεται το ερώτημα τι τα κάνουμε... Κατευθείαν στα σκουπίδια; Σε κάδο ανακύκλωσης; Σκέφτηκα να τα βάλω και αγγελία να τα χαρίσω σε όποιον ενδιαφέρεται και τον βγάλει ο δρόμος του προς το αυλάκι. Εσείς τι κάνετε με τα κράνη που πλέον δεν χρειάζεστε (και τα οποία δεν είναι προς πώληση);
    Άστα δίπλα από ένα σκουπιδοτενεκέ..μέχρι το πρωί θα έχουν φύγει...σε κάποιο κεφάλι θα πάνε που δεν θα έπαιρνε ποτέ κράνος ούτως ή άλλως

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Άστα δίπλα από ένα σκουπιδοτενεκέ..μέχρι το πρωί θα έχουν φύγει...σε κάποιο κεφάλι θα πάνε που δεν θα έπαιρνε ποτέ κράνος ούτως ή άλλως
    Να σου πω την αλήθεια κι αυτό το σκέφτηκα, όχι σε σκουπιδοτενεκέ, είναι μια πολυκατοικία που μένουν σχεδόν μόνο μετανάστες κι απέξω είναι παρκαρισμένα τα παπάκια τους, σκέφτηκα να τα παρατήσω πάνω σε ένα από αυτά και όποιος τα πάρει (απλά παίζει να τα πάρει και κανας άσχετος ή κανένας πιτσιρικάς για να κάνει την πλάκα του).

  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    ναι όντως μη τα πεταξεις στον καδο.
    όλο και κάποιος θα βρεθεί να το πάρει για να το χρησιμοποιήσει.
    Εγώ με όταν απεσύρθει το προηγούμενο κράνος μου (το 1ο ουσιαστικά "καλό" κράνος που πήρα) αποφάσισα να το κρατήσω στην άκρη,μαζί με όσα θα ακολουθήσουν.
    Σε 20 χρόνια θα είναι κομμάτια που θα θυμίζουν μια άλλη εποχή.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ναι όντως μη τα πεταξεις στον καδο.
    όλο και κάποιος θα βρεθεί να το πάρει για να το χρησιμοποιήσει.
    Εγώ με όταν απεσύρθει το προηγούμενο κράνος μου (το 1ο ουσιαστικά "καλό" κράνος που πήρα) αποφάσισα να το κρατήσω στην άκρη,μαζί με όσα θα ακολουθήσουν.
    Σε 20 χρόνια θα είναι κομμάτια που θα θυμίζουν μια άλλη εποχή.
    Και θα γελάει ο τότε Μπλίτζ, με τις παλιατζούρες που κρατάτε.






    Πάντως κι εγώ έτσι σκέφτηκα πριν... λίγο καιρό, και κράτησα το πρώτο μου κράνος σαν καινούριο. Είναι ένα γαλάζιο νόλαν με γείσο. Αγορασμένο 25000 δρχμ τον Νοέμβριο του 83 Τώρα έχω 5 και είναι όντως πρόβλημα αν δεν έχεις χώρο.

  6. #6
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Να σου πω την αλήθεια κι αυτό το σκέφτηκα, όχι σε σκουπιδοτενεκέ, είναι μια πολυκατοικία που μένουν σχεδόν μόνο μετανάστες κι απέξω είναι παρκαρισμένα τα παπάκια τους, σκέφτηκα να τα παρατήσω πάνω σε ένα από αυτά και όποιος τα πάρει (απλά παίζει να τα πάρει και κανας άσχετος ή κανένας πιτσιρικάς για να κάνει την πλάκα του).
    Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις!
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ναι όντως μη τα πεταξεις στον καδο.
    όλο και κάποιος θα βρεθεί να το πάρει για να το χρησιμοποιήσει.
    Εγώ με όταν απεσύρθει το προηγούμενο κράνος μου (το 1ο ουσιαστικά "καλό" κράνος που πήρα) αποφάσισα να το κρατήσω στην άκρη,μαζί με όσα θα ακολουθήσουν.
    Σε 20 χρόνια θα είναι κομμάτια που θα θυμίζουν μια άλλη εποχή.
    Ετσι έχω εγω 2 Bell κι ενα Arai στο ραφι.
    Ειδικά το Bell Tour Star του 80κατι που στοίχιζε τότε παραπάνω απο οτι ενα παπί, είναι super classic σήμερα.

    Παντως η ιδέα του ggs είναι πολύ καλή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Αφου δεν είναι κάποια ρεπλικα εγώ θα τα εβαζα στην ανακλυκλωση. Αμα είναι τόσο παλιά το μόνο που προστατεύουν είναι από κλήσεις τροχαίας και ίσως αυτοί που θα τα πάρουν από κάδους εχουν ενα εσφαλμένο αίσθημα ασφάλειας με αυτά. Κόψε σύριζα το λουράκι λοιπόν και στην ανακύκλωση.

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Αφου δεν είναι κάποια ρεπλικα εγώ θα τα εβαζα στην ανακλυκλωση. Αμα είναι τόσο παλιά το μόνο που προστατεύουν είναι από κλήσεις τροχαίας και ίσως αυτοί που θα τα πάρουν από κάδους εχουν ενα εσφαλμένο αίσθημα ασφάλειας με αυτά. Κόψε σύριζα το λουράκι λοιπόν και στην ανακύκλωση.
    Ποιος ο λόγος να το καταστρέψεις ρε φίλε αν είναι να το "δωρίσεις";
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ποιος ο λόγος να το καταστρέψεις ρε φίλε αν είναι να το "δωρίσεις";
    Εχει μια λογική αυτό που έγραψε ο Leon67.

    Εφ όσον το κράνος είναι πλέον άχρηστο, το να το δωρίσεις σε κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει είναι περίεργη υπόθεση.
    Αν πχ αυτός το φορέσει και φαει τούμπα με αυτό και παθει σοβαρό τραυματισμό γιατί το κράνος είναι άχρηστο, σε κάνει λίγο συνένοχο.

    Απο την μια λοιπόν καποιος που δεν είχε κράνος βρήκε ενα τζαμπα, αλλά απ την αλλη αυτό που βρήκε τζαμπα είναι επικίνδυνο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helmet-planters.jpg 
Προβολές:	279 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	390791
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αν κόψεις το λουράκι και χρησιμοποιηθεί χωρίς αυτό, τότε γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο.
    Το παλιό το κράνος που είχα το αντικαταστησα λόγω της φθοράς στην εσωτερική επένδυση του,σε συνδυασμό με την 4ετια που είχε στην πλάτη του.
    Αυτό το κάνει επικίνδυνο σε κάποιον που κυκλοφορεί με κάτι κουβάδες με μισό κιλό ταινία συσκευασίας γύρω του;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν κόψεις το λουράκι και χρησιμοποιηθεί χωρίς αυτό, τότε γίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο.
    Το παλιό το κράνος που είχα το αντικαταστησα λόγω της φθοράς στην εσωτερική επένδυση του,σε συνδυασμό με την 4ετια που είχε στην πλάτη του.
    Αυτό το κάνει επικίνδυνο σε κάποιον που κυκλοφορεί με κάτι κουβάδες με μισό κιλό ταινία συσκευασίας γύρω του;
    Οταν ενα κράνος ανακυκλώνεται το λουράκι κόβεται για να φαίνεται καθαρά οτι το κράνος είναι άχρηστο, είναι standard διαδικασία σε χώρες οπου η λέξη 'οδική ασφάλεια΄έχει την πραγματική της έννοια.
    https://www.crash.org.au/cu-overview.html
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ναι γιατί αυτός που "ψωνίζει" κράνος απο τον σκουπιδοτενεκέ δεν ξερει για που προοριζόταν? αν επιλέξει να το βάλει στο κεφάλι ξέρει πολυ καλα τι κάνει.
    εγω ενα που ειχα για φουντο το αφησα σε ενα πεζουλακι διπλα σε κάδο μεσα σε μια σακούλα και μετα απο 3 ωρες ειχε φυγει. τωρα ποιος το πηρε και γιατι δεν ξερω και δεν με νοιάζει.

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εχει μια λογική αυτό που έγραψε ο Leon67.

    Εφ όσον το κράνος είναι πλέον άχρηστο, το να το δωρίσεις σε κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει είναι περίεργη υπόθεση.
    Αν πχ αυτός το φορέσει και φαει τούμπα με αυτό και παθει σοβαρό τραυματισμό γιατί το κράνος είναι άχρηστο, σε κάνει λίγο συνένοχο.

    Απο την μια λοιπόν καποιος που δεν είχε κράνος βρήκε ενα τζαμπα, αλλά απ την αλλη αυτό που βρήκε τζαμπα είναι επικίνδυνο.
    Συγχωράτε με αλλά γίνεται λύσσα, εάν πάω και το βάλω στον μπλέ κάδο μέσα προς ανακύκλωση και το πάρει κάποιος είναι με δική του ευθύνη. Αν ήταν έτσι να προσέχουμε τι απορρίμματα πετάμε μη πάει κάποιος και δηλητηριαστεί. Θα εμπλεκόταν ηθικά και μονο, εάν πουλούσε ένα παλαιωμένο και ληγμένο κράνος σε κάποιον άλλο προς χρήση.

    Αν και το πρόβλημα δεν είναι καθόλου στα λεφτά, δε γουστάρουν να φοράνε κράνος λόγο νοοτροπίας ακόμη και απο κατάστημα δώρο να τους το κάνεις
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση / Απόσυρση κρανών RIO Storm
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2015, 08:28
  2. ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΚΡΑΝΩΝ Uvex Gt320
    από zanny στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2006, 10:28
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 06:42
  4. Αποσυρση
    από GST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 08:52
  5. Απόσυρση Αντικλεπτικών
    από skor-billys στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 16:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF