Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: στροφαλος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2017
    Μηνύματα
    19

    στροφαλος

    καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα... άνοιξα το μοτέρ σημερα ....Λοιπν ανάμεσα στη μπιελα έχει χτυπήματα στον στροφαλο...τα έχει παίξει??θα πρέπει να τον αλλάξω??? το μοτέρ είναι Daytona dy 125...56mm διαδρομή στροφαλλουΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dy.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	390818Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24281659_1978246265535845_1963058867_o.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	390819
    Τελευταία τροποποίηση από george1995; 29/11/2017 στις 18:51.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george1995 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα... άνοιξα το μοτέρ ανάμεσα στη μπιελα έχει χτυπήματα στον στροφαλος όμως...τα έχει παίξει θα πρέπει να τον αλλάξω το μοτέρ είναι Daytona dy 125 56mm διαδρομή στροφαλλου
    Πρέπει να μπορούμε να καταλάβουμε εμείς τώρα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ok άλλαξε τον.


  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171129_182930.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	390817
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george1995 Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα... άνοιξα το μοτέρ ανάμεσα στη μπιελα έχει χτυπήματα στον στροφαλος όμως...τα έχει παίξει θα πρέπει να τον αλλάξω το μοτέρ είναι Daytona dy 125 56mm διαδρομή στροφαλλου
    Μπέρδεψες την σειρά. Εγώ το ξέρω: "Του έριξα ανάμεσα στα μάτια και του άνοιξα το κεφάλι."
    Εσύ λες: Του άνοιξα το μετέρ ανάμεσα στην μπιέλα, έχει χτύπημα στον στρόφαλο!!!"
    Ε φυσικό είναι να τα έπαιξε και ο στρόφαλος και να κάνει διαδρομές.


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να μπορούμε να καταλάβουμε εμείς τώρα;
    το διορθωσα συγγνωμη

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Μπέρδεψες την σειρά. Εγώ το ξέρω: "Του έριξα ανάμεσα στα μάτια και του άνοιξα το κεφάλι."
    Εσύ λες: Του άνοιξα το μετέρ ανάμεσα στην μπιέλα, έχει χτύπημα στον στρόφαλο!!!"
    Ε φυσικό είναι να τα έπαιξε και ο στρόφαλος και να κάνει διαδρομές.

    το διορθωσα το ποστ μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20171129_182930.jpg 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	390817
    συγγνωμη το διορθωσα το ποστ

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Η φθορά που έχεις στα μάγουλα του στροφάλου δεν είναι φυσιολογική κάτι την έχει προκαλέσει.
    Προφανώς και πας για σρόφαλομπιέλα ίσως και ρουλεμαν στροφάλου (μιας που θα ανοιχτεί προτείνω να τα αλλάξεις) και αν έχει δουλέψει καιρό έτσι που σημαίνει κυκλοφορούσε πολύ μέταλλο μέσα στο λάδι ρίξε μια ματιά στον κύλινδρο μην είναι τίγκα στην γρατζουνιά.

    Είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης?? Ρωτάω γιατί ο προηγούμενος μπορεί να έκανε πειράματα μόνος του και αυτά να είναι σφυριές - κοπανήματα από βαριοπούλα (αν και χλωμό το βλέπω)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Η φθορά που έχεις στα μάγουλα του στροφάλου δεν είναι φυσιολογική κάτι την έχει προκαλέσει.
    Προφανώς και πας για σρόφαλομπιέλα ίσως και ρουλεμαν στροφάλου (μιας που θα ανοιχτεί προτείνω να τα αλλάξεις) και αν έχει δουλέψει καιρό έτσι που σημαίνει κυκλοφορούσε πολύ μέταλλο μέσα στο λάδι ρίξε μια ματιά στον κύλινδρο μην είναι τίγκα στην γρατζουνιά.

    Είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης?? Ρωτάω γιατί ο προηγούμενος μπορεί να έκανε πειράματα μόνος του και αυτά να είναι σφυριές - κοπανήματα από βαριοπούλα (αν και χλωμό το βλέπω)
    οχι εγω το πηρα μεταχειρισμενο και σε χαλια κατασταση εξωτερικα.....οταν το πηρα αλλαξα μονο κυλινδρομπιστονα....μια αλλαγη τη χρειαζεται αλλα δε ξερω τι στροφαλο να βαλω.....εναν καλο και ετοιμο κομπλε...να τον βαλω και να δεσω το μοτερ....απο γρεζι ηταν γεματο το μοτερ....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτό έγινε με το μοτέρ σε κίνηση. Όπως λέει και ο Βασίλης είναι μάλλον σφυριές. Ίσως σε κάποια άλλη επισκευή, κάποιος "νεαρός" προσπάθησε να αλλάξη την μπιέλα με σφυροδρέπανο και καλέμι. Προφανώς δεν τα κατάφερε και μετά έπεσε σε παλιατζή, σε μάστορα, σε μηχανουργείο και με κάποιο τρόπο έφτασε εκεί που το βλέπουμε. Αν δεν τον αλλάξεις πρέπει τουλάχιστον να τον πας σε καλό μηχανουργείο να τον μετρίσουν.


    ΥΓ. Γιατί το άνοιξες? Τι έκανε?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    προσπάθησε να αλλάξη την μπιέλα με σφυροδρέπανο
    Εργατική τάξη..........
    Τι περιμένεις δηλαδή;



  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2017
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτό έγινε με το μοτέρ σε κίνηση. Όπως λέει και ο Βασίλης είναι μάλλον σφυριές. Ίσως σε κάποια άλλη επισκευή, κάποιος "νεαρός" προσπάθησε να αλλάξη την μπιέλα με σφυροδρέπανο και καλέμι. Προφανώς δεν τα κατάφερε και μετά έπεσε σε παλιατζή, σε μάστορα, σε μηχανουργείο και με κάποιο τρόπο έφτασε εκεί που το βλέπουμε. Αν δεν τον αλλάξεις πρέπει τουλάχιστον να τον πας σε καλό μηχανουργείο να τον μετρίσουν.


    ΥΓ. Γιατί το άνοιξες? Τι έκανε?
    το ειχα πολυ καιρο σε ακινησια...αποφασισα να το φτιαξω πληρως....ειχε και κατι ψιλο προβληματα..οπως χτυπουσε το μοτερ.....και ηθελα να κανω ανακατασκευη...τοσα χρονια ασχολουμαι με μηχανακια...με σφυριες πρωτη φορα το ακουω μα καλα μηχανικος απο τα lidl τον εβαλε δεν γινεται διαφορετικα...

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george1995 Προβολή μηνύματος
    το ειχα πολυ καιρο σε ακινησια...αποφασισα να το φτιαξω πληρως....ειχε και κατι ψιλο προβληματα..οπως χτυπουσε το μοτερ.....και ηθελα να κανω ανακατασκευη...τοσα χρονια ασχολουμαι με μηχανακια...με σφυριες πρωτη φορα το ακουω μα καλα μηχανικος απο τα lidl τον εβαλε δεν γινεται διαφορετικα...
    έεεεεεεχει πράμα η αγορά.....

    Έχω δει, ιδιοις όμμασι που λένε και την έκανα με πολύ ελαφρά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Γνώστης δεν είμαι, αλλά δεδομένης της εικόνας του στροφάλου θεωρώ πολύ πιθανό ο "μάστορας" να έχει μεγαλουργήσει και σε άλλα σημεία του κινητήρα. Ούτως ή άλλως, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το γρέζι να σου έχει δημιουργήσει κι αλλού προβλήματα, οπότε ακόμα και αν αλλάξεις κυλινδροπίστονα ελλοχεύει (τσσσς) ο κίνδυνος να ξαναπάρεις τον κινητήρα στο χέρι και να κλαις τα λεφτά σου.

    Απόψή μου, δώσε παραπάνω και πάρε καινούργιο κινητήρα κομπλέ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF