Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: κρανός adventure Bell MX9

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774

    κρανός adventure Bell MX9

    Mιας και το δάνειο εγκρίθηκε και η μηχανή την άλλη βδομάδα θα είναι στα χέρια μου, βγήκα στην αναζήτηση νέου κράνους.
    Βρίσκω λοιπόν πολύ ενδιαφέρον και απο καλούπι και από τιμή το bell mx9. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν ξέρω πως μου κάθεται στο κεφάλι, απλά ήθελα μία πρώτη γνώμη απ κάποιον που το έχει...
    Γενικότερα την bell σαν μάρκα την συμπαθώ απλά δεν είχα ποτέ, οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται...

    Είναι αυτό εδώ

    http://www.motomarket-shop.gr/eksopl...ture-mayro-mat

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Πρόσφατα έψαχνα για αντίστοιχο κράνος, το Bell απερρίφθει λόγω βάρους: 1,82 κιλά.
    Τελικά κατέληξα σε αυτό: https://www.revzilla.com/motorcycle/...terback-helmet,
    το οποίο γενικά είναι ικανοποιητικό κράνος, το σημαντικό μείον είναι ότι πάνω από τα 90/100 χλμ/ώρα απαιτούνται ωτοασπίδες αν πρόκειται για κίνηση άνω το 40/50 λεπτών.
    / Β

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    ολα τα ds φθηνα κράνη ειναι για κλάμματα. το agv που ειναι ακόμα πιο ακριβο ειναι κακό κράνος. το mx9 adventure δεν ειναι 1,8 κιλά. το προηγούμενο ήταν.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ολα τα ds φθηνα κράνη ειναι για κλάμματα.
    Σωστά!(αλλά τι να κάνουμε, τα γκαφρά δεν περισσεύουν, νομίζω όμως ότι αναλογικά/σχετικά επιτελούν τον σκοπό του για μοτό μέχρι μεσαία ον/οφ)
    και
    Σωστά!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το mx9 adventure δεν ειναι 1,8 κιλά. το προηγούμενο ήταν.
    είναι 1,62kgr
    / B

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".
    +1074
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".
    Εκανα κι εγω τη μαλακια πριν κανα δυο χρονια και το μετανιωσα πολυ γρηγορα. Μου αρεσε πολυ το AGV AX-8 dual evo και το πηρα. Πολυς θορυβος και μετα τα 100χαω δεν επαιζε να κουνησεις τον λαιμο σου για να τσεκαρεις πανω απο τον ωμο, σου ειχε παρει ο αερας το κεφαλι. Γενικα πολλη ταλαιπωρια...Στο μισο μηνα του εβγαλα το γεισο και το εκανα σαν το AX-8 naked. Τελικα στο διμηνο απλα παραδεχθηκα πως εκανα λαθος επιλογη, το πουλησα και πηρα ενα κανονικο κρανακι.

    Ολα αυτα που γραφω για ενα απο τα καλα κρανη της κατηγοριας. Φανταζομαι για κρανη που ειναι στα μισα λεφτα (οπως το Bell) τα πραγματα παιζει να ειναι ακομα χειροτερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".
    Πολύ σωστό .

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".
    γτ γμει

  10. #10
    Στο Luis.de εχει το Nexx xd1 129€. Παρ το
    Ή το Nishua carbon στα 199, παναλαφρο. Ιδιο με το Krios Klim που έχω. Σουπερ ανετο, καλή συμπεριφορά με το γεισο.
    Μεταφορικά 15€
    Αμηχανος

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από k7600 Προβολή μηνύματος
    Mιας και το δάνειο εγκρίθηκε και η μηχανή την άλλη βδομάδα θα είναι στα χέρια μου, βγήκα στην αναζήτηση νέου κράνους.
    Βρίσκω λοιπόν πολύ ενδιαφέρον και απο καλούπι και από τιμή το bell mx9. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν ξέρω πως μου κάθεται στο κεφάλι, απλά ήθελα μία πρώτη γνώμη απ κάποιον που το έχει...
    Γενικότερα την bell σαν μάρκα την συμπαθώ απλά δεν είχα ποτέ, οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται...

    Είναι αυτό εδώ

    http://www.motomarket-shop.gr/eksopl...ture-mayro-mat
    Έχω ακριβώς το ίδιο .
    Πολύ καλο , κρανος , με καλό αερισμό , καλη εφαρμογή , καλή ποιότητα κατασκευής και ζελατίνας και καλή συμπεριφορά και θόρυβο στον δρόμο.
    Πολύ καλό ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ , για καλοκαίρι και για μικτα χωματινοασφαλτινα ταξίδια.
    Κανενα κρανος «»»»αντβεντουρ»»» δεν συγκρινεται κατά την γνωμη μου με ένα καλο φουλφεις .
    Σε κανένα τομέα , παρα μόνο στο αερισμό.

    Σε συγκριση δλδ με το nxr που εχω , είναι αστειο

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γτ γμει
    Ναι, τον αυχένα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εκανα κι εγω τη μαλακια πριν κανα δυο χρονια και το μετανιωσα πολυ γρηγορα. Μου αρεσε πολυ το AGV AX-8 dual evo και το πηρα. Πολυς θορυβος και μετα τα 100χαω δεν επαιζε να κουνησεις τον λαιμο σου για να τσεκαρεις πανω απο τον ωμο, σου ειχε παρει ο αερας το κεφαλι. Γενικα πολλη ταλαιπωρια...Στο μισο μηνα του εβγαλα το γεισο και το εκανα σαν το AX-8 naked. Τελικα στο διμηνο απλα παραδεχθηκα πως εκανα λαθος επιλογη, το πουλησα και πηρα ενα κανονικο κρανακι.

    Ολα αυτα που γραφω για ενα απο τα καλα κρανη της κατηγοριας. Φανταζομαι για κρανη που ειναι στα μισα λεφτα (οπως το Bell) τα πραγματα παιζει να ειναι ακομα χειροτερα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Έχω ακριβώς το ίδιο .
    Πολύ καλο , κρανος , με καλό αερισμό , καλη εφαρμογή , καλή ποιότητα κατασκευής και ζελατίνας και καλή συμπεριφορά και θόρυβο στον δρόμο.
    Πολύ καλό ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ , για καλοκαίρι και για μικτα χωματινοασφαλτινα ταξίδια.
    Κανενα κρανος «»»»αντβεντουρ»»» δεν συγκρινεται κατά την γνωμη μου με ένα καλο φουλφεις .
    Σε κανένα τομέα , παρα μόνο στο αερισμό.
    Ακριβώς. Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο (Uvex Enduro), αλλά είναι το 3ο, 4ο κράνος μου, το φοράω σπανίως και, φυσικά, είναι μόνο για τη βιτρίνα. Στον δρόμο, δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Στα ίδια λεφτά, παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο full face.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    πήγα moto market και το δοκίμασα το bell mx9... απογοητεύτηκα...!!!!
    πολύ βαρύ κράνός, όχι μόνο σαν αίσθηση όταν το φοράς αλλά ακόμα και που το κρατάς στα χέρια σου...
    επίσης σαν κέλυφος είναι τεράστιο, σε κάνει να μοιάζεις με υδροκέφαλο...όπως καταλαβαίνεται απορρίφθηκε κατευθείαν...
    οπότε μάλλον με βλέπω για full face

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από k7600 Προβολή μηνύματος
    πήγα moto market και το δοκίμασα το bell mx9... απογοητεύτηκα...!!!!
    πολύ βαρύ κράνός, όχι μόνο σαν αίσθηση όταν το φοράς αλλά ακόμα και που το κρατάς στα χέρια σου...
    επίσης σαν κέλυφος είναι τεράστιο, σε κάνει να μοιάζεις με υδροκέφαλο...όπως καταλαβαίνεται απορρίφθηκε κατευθείαν...
    οπότε μάλλον με βλέπω για full face
    Αν δεν εχεις λεφτα να παρεις shoei/arai παρε φουλ

  15. #15
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν εχεις λεφτα να παρεις shoei/arai παρε φουλ
    Είχα παλιά το AGV AX-8 dual και μου έσκισε τον αυχένα πράγματι. Κακή αεροδυναμική και φτηνή κατασκευή. Εχω εδω και δυο χρόνια το Arai tour x-3. Καλύτερο αεροδυναμικά και απο full face και έχω και καλή σύγκριση μιας και εχω και το Shoei Gt-Air. Οτι πληρώνεις παίρνεις στο κράνος ειδικά. Γνώμη μου αν θες dual sport κράνος κάνε αυτό που έκανα και εγώ. Μπες στο γνωστό φόρουμ των wannabe adventure αναβατών με μηχανές με σήμα την προπέλα και βρές ενα μεταχειρισμένο με ελάχιστη εως καθόλου χρήση.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bell κρανος
    από bigfatbuddha στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2016, 21:17
  2. Νεο κράνος απ την BELL ΓΙΑ ΤΟ 2016 ( STAR )
    από k7600 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2015, 23:24
  3. Κράνος Bell (usa)???
    από hidefnick στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF