Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 131

Θέμα: Τιτιβισματα Σικελιας... Χειμερινα!!!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Βγαίνω έξω ευτυχώς είχε καλό καιρό αλλά κόσμο κλασικά, δεν είχε καθόλου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	86yWKR.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	390900

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gq8uAc.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	390901

    Φτάνω πάλι στην κεντρική πλατεία να δω το αρχαίο θέατρο από ψηλά. Ρε που είναι το θέατρο, πλάκα με κάνετε!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	UxqzrW.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	390902

    Αφού ρώτησα κάτι Ιάπωνες να με πουν, που είναι ένα ελληνικό θέατρο απευθυνόμενοι... Σε έναν έλληνα. Ξεφτίλα!

    – Δεν φαίνεται από δω.

    – Σκατά! Από που είστε ρε παιδιά;

    – Ιαπωνία.

    – Σώπα ρε.

    – Μόνοι σας είστε η με γκρουπ;

    – Μονή για να πάμε όπου θέλουμε εμείς.

    Μπράβο ρε τσακάλια! Εντωμεταξύ αύτη ηταν δύο γύρω στα τριαντα, με τον έναν μιλούσα και των άλλων αναγκαστικά, τον αγνοούσα μιας και δεν ήξερε αγγλικά.

    – Πόσα λεφτά θα σας βγει αυτό το ταξίδι με τα αεροπορικά εισιτήρια από την Ιαπωνία;

    – 10.000 € για μία εβδομάδα.

    – Πόσα! Ναι αλλά πόσα πληρώνεστε στην Ιαπωνία για μία δουλειά. Ο σερβιτόρος ας πούμε;

    – Πέντε με εξι ευρω την ώρα

    -- Και πόσες ώρες δουλεύετε στην Ιαπωνία την εβδομάδα.

    – 35.

    Καλά μιλάμε τους ξέσκισα, έτσι για να ξεκινήσει καλά η μέρα. Για αυτούς δεν ξέρω!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GwxgHM.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	390903

    – Πόση άδεια παίρνετε το χρόνο.

    – Τρεις εβδομάδες.

    – Μόνο! Στην Ιαπωνία έχει ωραία μέρη για να πας.;

    – Το Κιοτο είναι πανέμορφο όπου εκεί, βλέπεις την παραδοσιακή Ιαπωνία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mJHhOk.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	390904

    Τους έβλεπα ότι ψιλό δυσφορούσαν με την πάρτη μου αλλά εγώ, συνέχιζα ακάθεκτος!

    – Θα νοικιάσετε αμάξι;

    – Όχι είναι επικίνδυνο για εμάς γιατί εδώ στην Ευρώπη, οδηγούν τελείως διαφορετικά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Nir5gy.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	390905

    Κλασσικά αυτοί είχαν μια διαστημική DSLR για φωτογραφίες και εγώ, κάθε τρεις λήψεις άλλαζα μπαταρίες Α4 γιατί έκλινε η μηχανή…. Τι να λέμε τώρα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eO30Um.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	108,2 KB 
ID:	390906

    – Και πως μετακινείστε από δω και από εκεί;

    – Με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

    – Ξενοδοχείο κλείνεται από το ίντερνετ;

    ΜΙΛΑΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!!!!!!

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mJHhOk.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	109,5 KB 
ID:	390907

    Και ξαφνικά εκεί που συζητούσαμε με είπαν ότι πρέπει να φύγουν, γιατί άραγε!

    Χαιρετηθήκαμε, συνέχισα την βόλτα μου στην πόλη και στον γυρισμό προς το ξενοδοχείο, ξανά πετυχαίνω τους ιάπωνες. Ο ιάπωνας που δεν συμμετείχε στη συζήτηση μας, περπατούσε μουτρωμένος μπροστά λες και έκανε βάδην για τους ολυμπιακούς αγώνες και ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ, έτρεχε ξοπίσω του να τον προλάβει. Ώπα τι παίχτηκε εδω! Βρε λες να έγινα και αντροχωρίστρας στα γεράματα!

    Αυτό θα πει, αλησμόνητα γενέθλια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	By5tf3.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	390908

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XYyzKf.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	390909

    Συνεχιζεται...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πάω στο ξενοδοχείο να φάω πρωινό, είχε κλασικά μπουφέ με σαλάμια κασερια, κρουασάν και άλλα διαφορα. Ενώ είχε μεγάλη ποικιλία από αγαθά δεν είχε ποσότητα, 4 - 5 φέτες από το καθένα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yXwSOD.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	390920

    Γεμίζω δύο πιάταρες για αρχή με ότι μου άρεσε οπτικά, αλλά μιας και είμαι κυριος άφησα και από μία το πολύ δύο, φέτες για τους υπόλοιπους. Με την προοπτική οτι, θα τα ξαναγεμίσουν.

    Επίσης είχε και ένα κοινόχρηστο χυμό αλλά και εμφιαλωμένο νερό, όπου με το ποτήρι έβαζες όσο ήθελες. Αλλά εγώ επειδή βαριόμουν να ξανά σηκώνομαι πήρα παραμάσχαλα και το νερό και βγήκα στο μπαλκόνι. Ναι τζάμπα ταλαιπωρία να βγάζω!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E2mgOx.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	390921

    Στο μπαλκόνι μόνο εγώ ήμουν, όλοι οι υπόλοιποι ένοικοι τρώγαν μέσα. Δηλαδή προτιμούσαν να τρώνε μέσα σε πέντε τοίχους, παρά έξω και να αγναντεύουν το άπειρο της θάλασσας που ξεδιπλώνονταν μπροστά τους, τι να πεις!

    Ακόμα και το προσωπικό του ξενοδοχείου απόρησε που έκατσα έξω, βασικά τους έπιασα και απροετοίμαστους, γιατί ο έξω χώρος ήταν σε μαύρο χάλι από τα νερά της χθεσινής νεροποντής. Είχε και κάτι σταχτοδοχεία γεμάτα αποτσίγαρα πλημμυρισμένα στο νερό και ούτε που φιλοτιμήθηκαν, να τα καθαρίσουν όσο έτρωγα. Ζώα! Τουλάχιστον σέρβιραν ωραίο καφέ.

    Ξανά σηκώνομαι για δεύτερο ημίχρονο μασας και βλέπω οτι, δεν είχαν συμπληρώσει στο μπουφέ ότι είχα φάει πιο πριν. Εδώ δεν είχαν βάλει ακόμα νερό για τους υπόλοιπους. Και γύφτοι και ζώα. Εντάξει οι ευρωπαίοι ταξιδευτές ξέρετε φημίζονται για το ήθος τους, έτσι ότι απομεινάρια σαλαμιών είχα αφήσει από την πρώτη μου λεηλασία δεν πειράχθηκαν γιατί ήταν τα τελευταία, οπότε...ΕΦΑΓΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!!

    Στο τρίτο ημίχρονο μασάς δεν είχε μείνει σχεδόν τίποτα στο μπουφέ τουλάχιστον, είχαν φέρει νερό. Το γλυκοκοιτάζω αλλά λέω αστό θα με δείρουν!

    Πάω στο δωμάτιο να ξεκουραστώ, από το πολύ φαΐ μιλάμε πρήστηκα! Και αφού πέρασε λίγο η ώρα ετοιμάστηκα να φύγω. Πάω στη ρεσεψιόν να πληρώσω και να μάθω το πια διαδρομή είναι η πιο ειδυλλιακή, για να προσεγγίσω το ηφαίστειο. Μου λέει και τον ξαναρωτάω.

    – Που με προτείνεις να μείνω το βράδυ.

    – Οι Συρακούσες είναι πολύ όμορφη.

    – Δεν θέλω μεγάλη πόλη.

    – Όχι δεν είναι μεγάλη πόλη, άσε που έχει και μεγάλη ιστορία. Αλλά εσύ είσαι έλληνας, τα ξέρεις αυτά.

    Ναι σίγουρα! Και επιδέξια αλλαγή θέματος μη γίνουμε ξεφτίλα.

    – Η Ορτυγια είναι ωραία.

    – Φανταστική! Εκεί να μείνεις.

    – Thank you

    Ήδη κόντευε δεκα και είχα σκάσει από τη ζέστη. Κοιτούσα τις μπότες και έβγαζα σπυριά. Τότε θυμήθηκα ότι είχα ένα ξεχασμένο χταπόδι κάτω από τη σέλα. Σε μένα ρε! Δενω τις μπότες με το χταπόδι πίσω στην σέλα και καλό μου ταξίδι. Όπως πάντα σαν τον Ταμτάκο του δρόμου!

    Ξεκινώντας το Φέιζερ με έσβησε μια - δυο φορές αλλά υπέθεσα ότι ήταν μάλλον ακόμα κρύο, βέβαια σφυκτικά αλλά το ξεπέρασα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HNidHU.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	390922

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αρχικά φεύγοντας από την Ταορμινα κατηφόρισα τέσσερα χιλιόμετρα πίσω, από το δρόμο που είχα έρθει για να δω επιτέλους με την ησυχία μου, την ομώνυμη παράλια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WCXQbR.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	390923

    Οδηγώντας πιστός στις κατευθύνσεις του Tom με πήγε από ένα δρόμο που είχε ένα μετρό λάσπη. Κοίτα να δεις οτι δεν θα μπορέσω να πάω στο ηφαίστειο μιας και χθες, κατέβασε τη μισή Σικελία από τη νεροποντή.

    Παρέκκλινα της κατεύθυνσης του Τομ και συνεχίζω παραλιακά, ξέρετε σε αυτές τις πόλεις που είναι μόνο πέντε χιλιόμετρα ευθεία και πέφτω σε μποτιλιάρισμα! Δεκα λεπτά κόλλησα και δεν μπορούσα να πάω πουθενά! Έσβησα το φειζερ και περίμενα, και όταν περπατούσαν τα αμάξια από μπροστά μου, το τσουλαγα για να μην το ανατινάξω!

    Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα! Φυσικά επειδή έχανα χρόνο αλλά και γιατί φοβόμουν μην ζορίσω το μηχανάκι και δεν ξανα ολοκληρώσω το ταξίδι. Όχι ρε φίλε κοίτα να δεις που έμπλεξα! Δεν ήμουν καλά!

    Εκεί έβγαλα ίσως το πιο σοφό συμπέρασμα από τα λιγοστά μου ταξίδια. Ότι τελικά, το αφεντικό στις διακοπές μου είναι το μηχανάκι και όχι εγώ, αυτό επιλέγει τις διαδρομές και όχι εγώ. Και αν κάνω του κεφαλιού μου και με αφήσει, καλά να πάθω! Γιατί φταίχτης θα είμαι αποκλειστικά εγώ!

    Αν είχα κανένα χάιτέκ μηχανάκι τα πράγματα θα ήταν σίγουρα διαφορετικά, αλλά εφόσον έχω το φέιζερ ένα μηχανάκι του 2001 με τις όποιες φθορες και τα όποια, τεχνολογικά προβλήματα, το φειζερ κάνει κουμάντο και όχι εγώ.

    Πολλές φορές το είχα σκεφτεί. Στα τρία χρόνια που ταξιδεύω με τη μηχανή τα λεφτά που έδωσα σε διακοπές αν τα κρατούσα, ίσως να μπορούσα να αγοράσω ένα μηχανάκι αξίας 8000 €, αλλά δεν θα πήγαινα πουθενά. Θα έφτανα το πολύ μέχρι τη Λάρισα και μετά πάλι πίσω. Τι αξίζει πιο πολύ ένα μεταχειρισμένο F 800 GS που το γουστάρω, ή τέσσερα ταξίδια που δεν θα πίστευα ποτέ, ότι θα μπορούσα να υλοποιήσω.

    Για εμένα ακόμα και τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές θεωρώ, ότι τα ταξίδια αξίζουν παραπάνω από τα οποία γούστα και τα όποια υλικά αγαθά. Εφόσον αυτή είναι η επιλογή μου το φειζερ είναι το αφεντικό και πρέπει να το σέβομαι γιατί αλλιώς, ουτε μηχανάκι θα αγόραζα αλλά ούτε και ταξίδια θα ολοκληρώνω.

    – Φέιζερ που πάμε τώρα;

    – Όπου φύγει φύγει !

    Τελικά αυτές οι διακοπές έμελλαν να έχουνε δύο μεγάλα αφεντικά, το φειζερ και τον Τομ με ένα μεσολαβητή, εμένα. Αν μπλέξεις έτσι είναι.

    Αλλάζω κατευθύνσεις στον Τομ μπας και φύγω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα από αυτό το χάλι. Βγαίνω στη δευτερεύουσα εθνική και στρίβω προς το ηφαίστειο. Ο καιρός ήταν μουντός, έτοιμος να βρέξει. Η άσφαλτος ήταν μουσκεμα και να ανηφορίζω φουρκέτα στη φουρκέτα προς την κορυφή.

    Ανεβαίνοντας να είμαι περικυκλωμένος από δέντρα την ώρα που έριχναν τα κατακόκκινα φύλλα τους λες, και ήταν φθινόπωρο.

    Γκλίτσα και φύλα είναι σίγουρα επικίνδυνο με εμένα, να είμαι εκστασιασμένος και να προσπαθώ, σώνει και καλά να κάνω επιτέλους την πρώτη μου προσπέραση στην Ευρώπη. Το θύμα μου ήταν ένα Smart με τρία άτομα και να το έχω κατα πόδας! Θα σε περάσω ρε! Μιλάμε γινόταν μάχη! Τελικά όπως καταλάβατε δεν κατάφερα να το περάσω και απογοητευμένος, σταμάτησα να κάνω το τσιγάρο της παρηγοριάς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EhPYu0.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	390924

    Έλα εντάξει τι και αν δεν έχω κάνει ακόμα προσπέρασή σε 20.000 km στην Ευρώπη, κάποτε θα κάνω! Και όχι μόνο αλλά θα βγάλω και σελφι.

    Ανεβαίνω και πετυχαίνω...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MrfCwq.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	109,7 KB 
ID:	390925

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Tρελούς ιταλούς ελντουράδες και έβγαλα την πιο ωραία φωτογραφία του ταξιδιού. Γούσταραν που είμαι από Ελλάδα.

    – Yamaha ρε δεν μασάει. Μου λένε και με δειχνουν πιο πέρα ενα ΥΖ.

    – Παγο θα έχει ρε τσακάλια πιο επάνω.

    – Όχι ανέβα τέρμα, δεν έχει τίποτα.

    Συνεχίζω και φτάνω σε μια διακλάδωση, τώρα προς τα που να πάω. Και πήρα την ανηφορική δεξιά κατεύθυνση θυμούμενος τους ελντουράδες. Σιγά-σιγά τα δέντρα έδωσαν τη θέση τους σε ένα απόκοσμο ηφαιστειογενές τοπίο. Μαύρες κοτρώνες απλωμένες παντού κι εγώ ολο να ανηφορίζω με συντροφιά ένα απαλό στρώμα πάχνης, διάσπαρτο σε όλη την ατμόσφαιρα.

    Φτάνω σε κάτι κιόσκια τα προσπερνάω συνεχίζω, φτάνω και σε άλλα κιόσκια και ο δρόμος τερματίζει. Τους ρωτώ...

    – Ρε παιδιά για την κορυφή πως πάω.

    – Εδώ είσαι. Έφτασες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rEUeKp.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	390926

    Τι αυτό ήτανε, ξενέρωσα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mGHh4F.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	390927

    Γυρνώ στα προηγούμενα κιόσκια που λειτουργούσαν ως σουβενίρ shop, παίρνω ένα αυτοκόλλητο και τώρα... Τι κάνουμε. Πάω πιο πέρα μαζεύω πεντε κιλα κοτρόνια ως αληθινό σουβενίρ από το ηφαίστειο, τα χώνω στη μπαγκαζιέρα, κάνω ένα τσιγάρο και έτσι απλά... έφυγα!

    Παρατηρήστε της μπότες σε τι κατάσταση είναι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ArkpmP.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	390928

    Ε αφού έχουν ακόμα σολα … Καλες ειναι!!!

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πέρασα αρκετά χιλιόμετρα με κοτρόνια μέσα σε ένα τοπίο βυθισμένο στην ομίχλη μέχρι που με ξανά υποδέχτηκαν, τα δέντρα και ο πολιτισμός.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4WEk9K.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	390929

    Διέσχισα χωριά μέσα από πλακόστρωτα σοκάκια με το τοπιο να είναι πλέον, σχεδόν αδιάφορο. Φτάνω έξω από ένα ψιλικατζίδικο να πάρω νερό, βγαίνω έξω χτυπώ ένα καφέ και σκέφτομαι τι να κάνω.

    Αρχικώς μου προγραμματισμός ήταν να κάνω όλες τις περιμετρικές διαδρομές του ηφαιστείου για να έχω μια γενική εικόνα από το μέρος. Προς το παρόν είχα κάνει μόνο την πιο ανηφορική που σε οδηγούσε μέχρι την κορυφή, αλλά είχε και άλλες. Γενικά όμως δεν ενθουσιάστηκα με το όλο τοπίο, να πάω να δω και άλλα...

    Η ώρα κοντεύει μεσημέρι το τοπίο ήταν γενικώς μέτριο και μετά από δύο τσιγάρα είπα, χέστο! Τζάμπα θα ζορίζω το φειζερ οδηγώντας το μέσα από δεκάδες χωριά που θα ήταν στο διάβα μου.

    – Ρε Φέιζερ τι λες;

    – Χέστο!! Το Καϊμακτσαλάν είναι πιο ωραίο!

    Μιλάμε όσο πάει φτάνω στην παράνοια. Λες να με χαλάνε οι διακοπές!

    Βγαίνω στο κεντρικό κατευθύνομαι προς Συρακούσες, όμως με έκοψε η λόρδα και σταματάω σε ένα βενζινάδικο να τσιμπήσω κάτι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZmD8Yb.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	390930

    Εκεί έγινε το πιο απίστευτο! Εκεί που έτρωγα σκάει μύτη μια μεγάλη παρέα ιταλών όλων των ηλικιών. Μάλλον θα ήταν συγγενικές οικογένειες. Σε κάποια φάση ένας από τους ιταλούς με ρωτάει.

    – Σε πειράζει να βγάλω μια φωτογραφία με το φέιζερ.

    – ( Φλασσαρά! Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό.) Βγάλε.

    Βγάζει αυτός φωτογραφία με το Φέιζερ, στο καπάκι τον βγαζω και εγώ για να τον θυμάμαι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LXeBXc.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	75,0 KB 
ID:	390931

    Ε ναι, αυτό αυτό δεν συμβαίνει κάθε μέρα. Βασικά συμβαίνει μία φορά σε κάθε 39 χρόνια!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Η διαδρομή ήταν ψιλό μάπα μέχρι που με οδήγησε στης Συρακούσες . Φτάνω στη γέφυρα που ενώνει τις Συρακούσες με την Ορτυγία, ευκαιρία για διάλειμμα και να σκεφτώ το που θα μείνω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AFbrbS.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	390932

    Κάνω ένα τσιγάρο με το απαραίτητο συμπλήρωμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wznxSG.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	390933

    Να το γράψω!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XwzaVe.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	390934

    Πάω από την απέναντι πλευρά της γέφυρας και τρώω φλασιά.



    Ποδόσφαιρο με κανό στο ποτάμι. Ούτε καν που ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο άθλημα. Αλλά επειδή δεν ήξερα ούτε, που θα βρω ξενοδοχείο είπα να φύγω.

    Έκανα νόημα σε κάποιους διερχόμενους μηχανόβιους να σταματήσουν για να με καθοδηγήσουν σε κάποιο ξενοδοχείο. Ναι καλά, κανείς δε σταμάτησε!

    Ξεκινώ και λέω να κατευθυνθώ παραλιακά, παραλιακά παράκτια της θάλασσας όλο και κάποιο ξενοδοχείο θα βρω. Παίρνω μία μεγάλη αψίδα και οδηγάω σε ένα πλακόστρωτο με την παραλία δυστυχώς να είναι μόνο για πεζοπορία. Φτάνω στο τέλος του δρόμου και βλέπω πινακίδα σήμανσης για ξενοδοχείο.

    Παρκάρω το ξενοδοχείο πουθενά. Κοιτάω από δω από εκεί, τίποτα! Ρωτάω κάτι περαστικούς

    – Hotel.

    – Εκεί!!!! και μου δείχνουν.

    – Που;

    – Εκεί. (Αμάν όσο πάει χειροτερεύω) Που;

    Αγανάκτησαν και αυτή και με πήραν από το χεράκι. Φτάνω στο ξενοδοχείο καλά μιλάμε ούτε αύριο δεν θα το έβρισκα. Στην Ιταλία πολλά ξενοδοχεία ούτε καν αναγραφούν πουθενά ότι είναι ξενοδοχεία. Απλά φτάνεις στην πόρτα κοιτάς προσεκτικά, και βλέπεις στη ρεσεψιόν! Μάλλον για να τους βρίσκει μαζί με τους πελάτες και η εφορία. Μπαίνω μέσα.

    – Hotel (Γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος)

    – Ναι.

    – Δωμάτιο;

    – Είμαστε γεμάτοι.

    – Φακ! Ξέρετε κανένα ξενοδοχείο εδώ κοντά; ....Βγάζει το χαρτη, μου δείχνει.

    – Εδώ είναι ένα, το Royal. Και μετα απο δυο στενά ένα άλλο.

    – Royal not for me.

    – Όχι δεν είναι ακριβό μόνο το όνομα έχει.

    – Θα το σκεφτώ.

    – Κοίταξε να δεις, εφόσον μπήκες με το μηχανάκι εδώ μέσα μιας και είναι προστατευόμενη περιοχή, πρέπει οπωσδήποτε να κλείσεις ξενοδοχείο.

    – Τι;

    – Ναι πάνω από την αψίδα έχει κάμερα και μιας που απαγορεύεται η κυκλοφορία παρά μόνο στους ντόπιους και τους ενοίκους των ξενοδοχείων, αν δε κλείσεις δωμάτιο θα σου στείλουν 100 € πρόστιμο.

    – Καλά πως;

    – Το ξενοδοχείο κρατάει την πινακίδα σου, την στέλνει στην αστυνομία να επιβεβαιώσει την κράτησή σου και εσυ, για να μη φας πρόστιμο.

    Τι κόλπα είναι αυτά ρε παιδιά. Άλλο και τούτο πάλι . Από τη μία βέβαια καλά κάνουν γιατί μιας και είναι πολύ μικρό μέρος, αν όλοι πάρκαραν όπου έβρισκαν οι ενικοί των ξενοδοχείων και οι μόνιμοι κάτοικοι που θα βάζαν τα αυτοκίνητά τους.

    Φτάνω στο Royal μπροστά στην παραλία, μπαίνω μέσα σα βρεγμένη γάτα.

    – Δωμάτιο;

    – 55 € με πρωινό.

    – Μια χαρά! Είναι μπροστά;

    – Νό.

    – ( Δεν μπορείς να τα έχεις όλα) Μπαλκόνι.

    – Νο… Χαλάστηκα λίγο αλλά και τι να κάνεις.

    Αφού βγάλαμε μια φρίκη που θα παρκάρω το φειζερ μιας και όλα τα πάρκινγκ στο δρόμο ήταν σημειωμένα με άσπρο πλαίσιο που σημαίνει, ότι απευθυνόταν στους μόνιμους κατοίκους της περιοχής, πήγαμε στο δωμάτιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jke53l.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	390935

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tbMF2O.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	390936

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Γαμάτο ναι, αλλά χωρίς μπαλκόνι δε.

    Αράζω, αφού ξεκουράστηκα πήρα το καφέ ανά χείρας και ξεκίνησα για να εξερευνήσω την Ορτυγία. Εντάξει μπορεί να μην έβλεπε θάλασσα από το δωμάτιο αλλά με το που έβγαινες από το ξενοδοχείο, ξεδιπλωνόταν μπροστά μου. Οπότε χαλάλι τα λεφτά... Και στο Royal ο δικός σου.

    Περπατώ παραλιακά δεν είχε ψυχή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wVDQSU.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	390937

    Μπαίνω μέσα στα σοκάκια, γραφικά μεν, μαύρη κατάθλιψη δε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	XY2WQO.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	390938

    Προχωρούσα και πολεμούσα με τον εαυτό μου να μην χαλαστω. Εντάξει λίγο κόσμο ρε παιδιά, πάλι ασκητικά θα τη βγάλουμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zdsDhT.jpg 
Προβολές:	254 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	390939

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4325Uo.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	390940

    Χωνόμουν μέσα στα σοκάκια και έβριζα, δεν είχε τίποτα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lSwkPL.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	390941

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SrMLPw.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	390942

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FY3BvP.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	390943

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cdh49M.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	390944

    Φτάνω σε μία μεσαιωνική εκκλησία που από μέσα ακουγόταν ψαλμωδίες, αλλά προερχόμενες από cd.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MYCj8y.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	390945

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r3eGt3.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	390946

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Εκεί κάπου αποπροσανατολιστικά και δεν θυμόμουν από που ήρθα. Ωχ αγχώθηκα, λες να χαθούμε! Περπατώ και ξαφνικά βγαίνω από τα σοκάκια σε ένα άλλο κόσμο. Καφετέριες μαγαζιά γυναίκες αυτοκίνητα... Ρε μάγκα εδώ είμαστε!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maaqYP.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	390947

    Μπαίνω μέσα στον προαύλιο από ένα μεσαιωνικό οίκημα που είχε κάτι σαν εκδήλωση, με πολλούς πάγκους με έργα λαϊκής τέχνης και τριγυρνούσα σαν χαζός. Φτάνω σε μία ιταλίδα γύρω στα 20 με μακρύ μαύρο μαλλί, μιλάμε τέτοια ομορφιά δεν είχα ξαναδεί. Θεραπεύτηκα με τη μία! Μου έφυγε η κατάθλιψη και τα πάντα!

    Ακριβώς από πίσω της προβάλλονταν σε video wall , εμπειρίες εικονικής πραγματικότητας. Φορούσες τα γυαλιά και έκανές σερφ, κατέβαινες βουνά κάνοντας σκι, έκανες πτήσεις με ανεμόπτερα. Γούσταρα! Αλλά δεν κατάλαβα το τι έπαιζε ακριβώς… Μάλλον η Ιταλίδα θα φταίει

    Βγαίνω έξω από το οίκημα, κάθομαι σ' ένα παγκάκι και να χαζεύω τον κοσμο τριγύρω μου. Βέβαια είχα ένα μεγάλο καημό και ρωτούσα από εδώ και από εκεί.

    — Η Ορτυγια που πέφτει ρε παιδιά;... Γιατί δεν έβλεπα να γυρνούσα στο ξενοδοχείο!

    Περπατάω σε ένα πλακόστρωτο πίτα στα μαγαζιά. Ζαλίστηκα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GvRfVQ.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	390948

    Φτάνω σε ένα Συντριβάνι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ucaF6D.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	390949

    Και με προσεγγίζει μία τουρίστρια για να της δώσω πληροφορίες για το μέρος. Βρήκε και αυτη να ρωτήσει... Αλλά την ρώτησα εγώ.

    - Το κέντρο προς τα που πέφτει.

    – Ευθεία.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	04NubF.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	65,3 KB 
ID:	390950

    Περπατάω και ξαφνικά παθαίνω σοκ μιας και φτάνω, στην πιο ωραία πλατεία που είχα βρεθεί στη ζωή μου! Παρίσι Ρώμη Βουδαπέστη ξεχάστε τα, πάτε στην Ορτυγία και θα με θυμηθείτε!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4ot7TT.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	64,4 KB 
ID:	390951

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ceyosL.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	390952

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	YmsvWR.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	390953

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0mWvVu.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	73,3 KB 
ID:	390954

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QFuru8.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	390955

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WaIvcS.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	390956

    Εκεί έφαγα κόλλημα στο να μπω να δω τον καθεδρικό ναό της πόλης… Αλλά βρήκα μόνο την έξοδο του ναού. Έβλεπα τους τουρίστες να βγαίνουν και τους ρωτούσα.

    – Ρε παιδιά πως θα μπω μέσα;

    – Κόψε εισιτήριο και η είσοδος είναι από την άλλη πλευρά.

    Έκανα το γύρο της εκκλησίας δεν έβλεπα πόρτα, ρωτούσα που είναι τα εκδοτήρια δεν έβρισκα το γκισέ. Ρε πλάκα με κάνετε! Λέω πιθανόν να μην πρόσεξα την πορτα. Ξανά κάνω τον γύρο, τίποτα! Καλά πως μπαίνω στο ναό με ελικόπτερο. Έψαχνα απελπισμένος τα εκδοτήρια μπας και ρωτήσω… Οσο τα βρήκατε εσείς τα βρήκα κι εγώ! Ρε λέ λες να με χαλάν οι διακοπές!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BwEFvy.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	390957

    Ιδου η εξοδος... ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ!!


    Περιττό να πω ότι οι ιταλοί δεν ξέρουν ούτε τό yes στα αγγλικά οπότε και εγώ, παραιτήθηκα της προσπάθειας να ρωτήσω μπας και μάθω επιτέλους, που είναι η είσοδος της εκκλησίας. Εντάξει συμβαίνουν αυτά!

    Εκατσα πολύ ώρα στην πλατεία μη μπορώντας να χορτάσω την επιβλητικότητα της. Και ψηλο έμαθα ότι μες στο ναό είχε έκθεση κάποιου έργου τέχνης. Διάσημου έργου! Φυσικά εγώ ούτε που το είχα ακουστά αλλά και το χειρότερο... Δεν θυμάμαι πως το λένε!... ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΟΤΑΤΟΣ!!!!!!

    Περπάτησα πολύ κάπως έτσι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vak1kT.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	65,4 KB 
ID:	390958

    ΜΟΝΤΕΛΟ!!!!

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαντια χειμερινα με προστασιες
    από bentouza στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 16:30
  2. Βοήθεια για χειμερινά Γάντια
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 23:14
  3. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 10:18
  4. Χειμερινά μποτάκια alpinestars
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF