Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 131

Θέμα: Τιτιβισματα Σικελιας... Χειμερινα!!!

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Γύρισα από εδώ γύρισα από εκεί. Κατηφόρισα σε κάτι κακόφημα σκοτεινά πάρκα όπου είχε πλανόδιους πωλητές προσφυγικής καταγωγής, που πωλούσαν σουβενίρ. Και μόλις τα έφτυσα τελείως, γύρισα στο ξενοδοχείο. Βρε ευτυχώς που το βρήκα δε λες.

    Μίλησα με τη γυναίκα μου στο Skype...

    - Ανθή πηγα στο κεντρικό ναό της Ορτυγία και δεν έβρισκα την είσοδο, μονο την έξοδο

    - Tελικά την βρήκες

    - OXI το πάλεψα καμια ώρα αλλά όχι, δεν μπήκα μέσα … Μέχρι που κουράστηκα να κάνω γύρες τον ναό.

    - …

    - Ανθή … Ανθή… Τι έπαθες Ανθή

    Και χαζεύοντας ιταλικά τάλεντ σόου, αποκοιμήθηκα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NLGczr.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	45,9 KB 
ID:	390959

    Συνεχιζεται...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    27 - 11 - 2016 ΗΜΕΡΑ 5

    Ξυπνάω το πρωί λίγο προτού να σερβιριστεί το πρωινό, με άγριες διαθέσεις! Χθες το βράδυ δεν έφαγα γιατί σήμερα, έχει πρωινό! Κατεβαίνω παραγγέλνω καφέ από ένα αν μη τι άλλο αγενέστατο μπουφετζή και περιμένω, να μου το φέρουν να πάω έξω για τσιγάρο.

    Καπαρώνω το τραπέζι με την ωραιότερη θέα και εις αναμονή λοιπόν. Έσκασα, βρε που είναι ο καφές. Αυτός έκανε τις ετοιμασίες του μπουφέ και εγώ είχα φτάσει σε κατάσταση υστερίας. Σηκώνομαι όρθιος και πάω πάνω από το κεφάλι του σαν, μπάστακάς για να με κάνει καφέ. Αφού τον έκανε του λεω.

    – Αφήνω τα πραγματα εδω, πάω για τσιγάρο.

    Φυσικά κάβατζοσα και το νερό. Όλο εκείνο το πρωινό πήγε κάπως έτσι. Καφέ και τσιγάρο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yffBOX.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	390968

    Φαΐ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a0JG7n.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	71,0 KB 
ID:	390969

    Και άλλος καφές με τσιγάρο. Κι άλλο φαΐ!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tuN11O.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	390970

    Οπως βλέπετε, δεν έχει αλλο νερό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bswz5T.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	390971

    Αφου το καβατζωσα!!!

    Έμπαινα έβγαινα έτρωγα, κατεβαζά τρία ποτήρια νερό και ξανά πάλι έξω! Ρε συ κοράκιασα πολλή δίψα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Περιττό να πω ότι το καβατζωμένο νερό είχε ήδη τελειώσει αλλά μιας και φοβόμουν να καβατζώσω και δεύτερο, λεηλατούσα το μπουφέ. Μέσα έξω λοιπόν και ο μπουφετζής με κοιτούσε περίεργα, με μίσος να έλεγα, με απάθεια! Τι να πω...

    Πάντως όχι ως φίλο αλλά ως, θανάσιμο εχθρό. Γιατί ρε παιδιά!

    Να ξυπνάς όμως και να πίνεις το καφεδάκι σου έστω και στο ποδάρι κάτω από τέτοια θέα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Vk5quu.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	390972

    Τρελα!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KlUTX7.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	390973

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vrqdJp.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	390974

    Αφού ξανά έφαγα κάτιτις, ανέβηκα στο δωμάτιο να μαζέψω τα πράγματά μου. Πληρώνω, τα τοποθετώ στο μηχανάκι και λέω στον μπουφετζή.

    Ένα ακόμα καφεδάκι θα με κάνεις;

    Μπαινοβγαίνω στη ρεσεψιόν να μάθω το πώς, να πάω στο Αγκριτζέντο.

    – Να σας ρωτήσω, αν πάω παραλιακά επειδή περνάω πολλές πόλης είναι πιθανό να πέσω σε κανένα τρελό μποτιλιάρισμα;

    – Ναι και πόσο μάλλον σήμερα που είναι Κυριακή με τόσο ωραία μέρα και όλοι οι ιταλοί, θα πάνε βόλτα με τα αυτοκίνητα τους. Γύρνα πίσω στην Κατάνια.

    – ( Με έπεισε!) Πολύ ζέστη έχετε εδώ, ούτε δεκα το πρωί δεν είναι και έσκασα από τον ήλιο. Το καλοκαίρι τι θερμοκρασίες έχετε;

    – 45!

    – Πόσο! Δεν είναι ούτε για εμένα, ούτε για το φειζερ το Καλοκαίρι η Σικελία. Το μηχανάκι θα ανατιναχτεί!

    Πάω να φύγω και ξαφνικά ανοίγουν οι ουρανοί και ρίχνει καρέκλες. Τώρα να φύγω όπως είμαι με το τζιν, να φορέσω αδιάβροχα και να φύγω, ή να περιμένω να περάσει η μπόρα και να πιω ένα ακόμα καφέ! Αλλά επειδή φοβήθηκα μη με πλακώσει στο ξύλο μπουφετζής, το άφησα και έφυγα με τη βροχή.

    Εκεί θυμήθηκα ότι ξέχασα κάτι σουβενίρ που αγόρασα στο δωμάτιο και ενημέρωσα την ρεσεψιόν. Παίρνει τηλέφωνο τις καθαρίστριες, ενώ είχε καμιά ώρα που το καθάρισαν.

    – Ναι τα βρήκαμε θα τα φέρουν κάτω.

    Κουφάλες καθαρίστριές μάλλον θέλατε να τα καβατζώσετε Ε... Σε μένα ρε! Που αφού παραδώσω το δωμάτιο κάνω μια ωρα για να φύγω από το ξενοδοχείο, πίνοντας καφέ... Σε μένα αυτά δεν πέρναν!

    Και το συμπέρασμα οι αργόσχολοια, μου έσωσε τα σουβενίρ.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φεύγω με μόνο το αδιάβροχο παντελόνι και μετά από λίγο κλασικά έβγαλε ήλιο. Φθινόπωρο, τι και αν έμπαινε ο Δεκέμβρης. Γυρνώ προς την Κατάνια διασχίζοντας αμέτρητά τούνελ μέσα σε ένα πανέμορφο καταπράσινο τοπίο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3GRy8T.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	390975

    Βασικά δεν θυμάμαι πως με οδηγήσε ο δρόμος ή μάλλον ο Τομ κατά εκεί, αλλά μπήκα σε ένα δρόμο που λεγόταν SS 626 και έκανα μία από τις πιο όμορφες διαδρομές της ζωής μου. Φανταστείτε καταπράσινα βουνά καλυμμένα στο γρασίδι. Ορατότητα που να αγγίζει τον ορίζοντα. Εγώ να οδηγώ πάνω σε μια γέφυρα μήκους δεκάδων χιλιομέτρων αλλά υψομέτρου, ελάχιστα μέτρα από τη γη.

    Κάτω από τις ρόδες μου να είναι απλωμένες καλλιεργήσιμες εκτάσεις με σιτηρά, η γέφυρα να στρίβει και εγώ να την βλέπω λες και είμαι σε κάποιο παρατηρητήριο αλλά να είμαι επάνω της, και να την οδηγώ.

    Σκωτία, τι να λέμε τώρα!

    Εντάξει Σκωτία δεν έχω πάει αλλά επειδή πάντα η φαντασία είναι πιο εντυπωσιακή από την πραγματικότητα θαρρώ, ότι έστω και νοερά βρισκόμουν στα χαϊλάιντς και άκουγα κάπου μέσα από τα σύννεφα, τις γκάιντες των αγγέλων να με καθοδηγούν στους δρόμους του παραδείσου.

    Εντάξει πέρα από τις ποιητικές ανορθόγραφες παπάρες, ήταν η πιο ωραία διαδρομή που εκανα στο ταξίδι και ίσως σε όλη την Ιταλία, ακόμα και από τις Άλπεις! Όποιος πάει κατά εκεί ας κάνει αυτή τη διαδρομή και θα με θυμηθεί, χάζεψα!

    Φτάνω στο Αγκριτζέντο παιρνω μέσα απο την πόλη, λέω όλο και κάποια πινακίδα θα βρω για τα αρχαία. Ναι καλά! Εντωμεταξύ στο Τομ δεν τα είχε καταχωρημένα οπότε με το GPS δεν μπορούσα να πάω, καλό ψάξιμο λοιπόν. Στην πόλη δεν κυκλοφορούσε ψυχή, άσε που ήταν μια κακάσχημη τσιμεντούπολη χωρίς τίποτα να σου προσφέρει. Βρίσκω κάτι γιαγιάδες τσιγγάνικης καταγωγής, δεν κατάλαβαν τίποτα.

    Πετυχαίνω ένα νεαρό ζευγαράκι, ούτε αγγλικά ήξεραν, ουτε την τύφλα τους. Φτάνω σε ένα βενζινάδικο, ο βενζινάς γνώριζε μόνο να βάλει βενζίνη αλλά ευτυχώς, ο πελάτης με κατάλαβε και με πήρε από το χέρι για να με πάει στα αρχαία.

    Ακολουθώ το αμάξι βγαίνουμε από την πόλη κάνουμε κάποια χιλιόμετρα και φτάσαμε. Καλά μιλάμε ούτε αύριο δεν θα το έβρισκα! Παρκάρω το μηχανάκι πάω να μπω στο οίκημα και με λέει ο φύλακας

    – Οχι από εδώ δεν είναι η είσοδος, από την άλλη πλευρά του οικοπέδου.

    Κοίτα να δεις, τώρα που ήρθα θα πρέπει να φύγω! Fuck! Ξανανεβαίνω στο φειζερ, αντε και καλό ψάξιμο πάλι.

    Με τρελή δυσκολία και ατελείωτα βρισίδια τα κατάφερα. Μπράβο μου!

    Βασικά δεν βρήκα την είσοδο αλλά το πάρκινγκ, Παρκάρω το φειζερ αλλά δεν έβρισκα τα αρχαία, ούτε το γκισέ για να βγάλω εισιτήριο. Πλάκα με κάνετε εκεί που ήμουν στα αρχαία βλέποντάς τα, τελικά με διώξατε και με φέρατε εδώ που δεν έχει τίποτα παρά μόνο , το πάρκινγκ.

    Τι κόλπο είναι αυτό! Μα ιταλικό κόλπο... Φτάνεις στο πάρκινγκ και μετά παίρνεις ταξί με κόστος 3 € για να σε πάει στην άνω είσοδο του οικήματος έτσι ώστε, να έχεις μόνο κατάβαση στο δρόμο σου προς τα αρχαία. Αλλιώς εκεί που ήμουν στην κάτω είσοδο θα επρεπε να ανηφορίσω 3 km για να δω τα αρχαία και μετέπειτα, θα έπρεπε να τα ξανά κατηφορίσω για να δω το φέιζερ…. Εξυπνο! Όπως καταλάβατε πήρα ταξί!

    Μέχρι στιγμής πάντως βρήκα τρεις εισόδους... Αλλά δεν βρήκα τα αρχαια. Θα τα βρω και αυτά, που θα μου πάει!

    Με περνάνε από ένα ανιχνευτή μετάλλων, σαν και αυτούς που έχουν στα αεροδρόμια. Πληρώνω 10 € εισιτήριο και τον ρωτάω.

    – Ένα χαρτη θα μου δώσετε;

    – Δεν έχουμε χαρτη.

    – WHAT

    – Αν θες χαρτη αγόρασε από το μαγαζί με τα σουβενίρ.

    – WHAT!!!

    Στράβωσα απίστευτα! Ρε τι μαφιόζοι είναι αυτή, εισιτήριο χωρίς χαρτη πρώτη φορά αγόρασα! Και φυσικά δεν θα ήταν η πρώτη φορά που αγόρασα χαρτη από μαγαζί με σουβενίρ. Ότι δω ρε!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BcWVdu.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	390976

    Στην περιήγηση μου στο οίκημα αλλάζει τελείως η ταξιδιωτική μου αναδρομή. Δεν ξέρω με έπιασε μια απίστευτη απογοήτευση για την κατάντια του ελληνικού μας γένους. Στεναχωρέθηκα! Μα πως να μην στεναχωρηθώ αν βλέπω το μεγαλείο μας του τότε, με την καταντια μας του σήμερα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cTpDYo.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	390977

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KZ5STU.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	108,9 KB 
ID:	390978

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Njw24n.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	390979

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EyiKbo.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	114,4 KB 
ID:	390980

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3I1C72.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	390981

    Ήμουν που ήμουν σκατά πέτυχα και μία παρέα από αγγλίδες γκόμενές που κορόιδευαν, τα γεννητικά όργανα και έβγαζαν σελφι στο επίμαχο σημείο. Άλλο μεγάλο σίχαμα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kRv8mo.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	88,3 KB 
ID:	390982

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eqtiOp-1.jpg 
Προβολές:	240 
Μέγεθος:	53,6 KB 
ID:	390983

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pfEx9b.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	390984

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wV3mL9.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	390985

    Από δύο υπεύθυνες του χώρου έμαθα ότι πολλα αγαλματα τα έχουν μεταφέρει στην Ρώμη. Έτσι κάνουν, ανά διαστήματα κάποια εκθέματα τα μεταφέρουν σε μουσεία και κάποια άλλα, τα επιστρέφουν στο φυσικό τους περιβάλλον. Βγαίνω και κοιταω το χαρτη της εξόδου με το περίγραμμα του οικήματος και βλέπω, ότι ξέχασα να δω τον Πεσμενο Ατλαντα ... FACK

    Ρωτώ στην υποδοχή που ηταν στην εξοδο του οικήματος, που κοντά βρίσκεται το άγαλμα για να το δω. Καλά μιλάμε δεν κατάλαβαν τίποτα από ότι τους έλεγα. Αφου δεν γνώριζαν αγγλικά πώς να καταλάβουν! Κάνεις στην Ιταλία δεν μιλάει αγγλικά ούτε, στα τουριστικά αξιοθέατα! Μεγάλα μοσχάρια!

    Παω στο μηχανακι... Αφου παιδευτικά κανένα πεντάλεπτο στο αυτόματο μηχάνημα πληρωμών, μέχρι να μάθω πως λειτουργούσε...Πληρωνω 2 € το πάρκινγκ... Και κάθομαι σε μία σκιά να μιλήσω στη γυναίκα μου.

    – Δες καρδιά μου κανένα ωραίο μέρος να μείνω το βράδυ.

    – Περίμενε.

    – Βρήκες τίποτα;

    – Ψάχνω.

    - Δες την Sciacca

    – Που είναι αυτό;

    – Πάνε στα παράλια της νότιας Σικελίας και τράβα, προς την Αμερική .

    – Ωραία είναι.

    – Άγγελε μου εσύ!

    Φεύγω και εκεί που οδηγάω, με χτυπάει η κάμερα της τροχαίας μιας που ξεπέρασα το όριο. Ωρε λες να μου έρθει κανένας ραβασάκι στο σπίτι, μέχρι στιγμής πάντως, όχι ευτυχώς. Πάντως γενικά έτρεχα αρκετά, πολύ πάνω από το μέσο όρο. Όχι του Φέιζερ με τα 143 αλογα, άλλα του δικού μου!

    Δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή με πιέζει ο χρόνος. Ίσως επειδή γούσταρα! Ίσως επειδή η Σικελία απο θεμα οδηγικής συμπεριφοράς αλλά και αστυνόμευσης, θυμίζει πολύ την Ελλάδα και με έβγαινε, το ατίθασο στυλ οδήγησης.

    Στο καπάκι περνώ μπροστά από ένα καταυλισμό προσφύγων κάπου στο πουθενά. Ήταν ένα παλιό οίκημα σαν εργοστάσιο με παλιά παράθυρα που απέξω, ήταν απλωμένες μπουγάδες. Και διάφοροι μελαμψοί τριγυρνούσαν απέξω στα χαμένα, με πολύ δύσκολες συνθήκες διαβίωσης.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Σούρουπο, δηλαδή κατά τις τέσσερις φτανω στην Sciacca. Τώρα που θα μείνω! Παίρνω τηλέφωνο την Ανθή μπας και με βρει ξενοδοχείο. Μπα! Όλα αυτά εντωμεταξύ γινόταν γιατί, δεν είχα Internet στο κινητό. Έλα μωρέ περιπέτεια! Αν αναζητάς περιπέτεια με το booking στο χέρι και τελικά δεν τη βρίσκεις, δε φταίει το booking. Έβριζα βέβαια μιας και ήμουν κουρασμένος γιατί δεν είχα ξενοδοχείο, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις και όλα!

    Ξεκινώ οδηγάω στο κεντρικό δρόμο της πόλης, και πετυχαίνω ένα νεαρό ζευγάρι πάνω σε ένα παπί.

    – Hotel

    – Ελα.

    Τον ακολουθώ, με λέει ότι το ξενοδοχείο είναι στον πεζόδρομο της πόλης και φυσικά, ότι απαγορεύεται να οδηγήσω εκεί. Χέστο ρε! Ανεβαίνω τον πεζόδρομο και να ψάχνω το ξενοδοχείο. Πάνω κάτω το ξενοδοχείο πουθενά Της μάνας σου! Είχα και το άγχος μην με γράψουν. Ρωτούσα να με έλεγαν από δω.

    – Που ρε παιδιά!

    – Εδώ.

    – Που.

    – Εδώ, με έδειχναν με το χέρι.

    – Α.

    Πάλι ίδια φάση με την Ορτυγία. Ρε βάλτε καμιά πινακίδα τζάμπα είναι! Πάω χτυπάω την πόρτα τίποτα. Κοιτώ μέσα για να είμαι σίγουρος ότι είναι ξενοδοχείο, δεν ξέρω μπορεί και να είναι. Ρώτω ένα περαστικό.

    – Ναι ξενοδοχείο είναι.

    Ξανά χτυπώ τίποτα, ήταν κλειστό! Ρε μάγκα τι κατέβαζα! Φεύγω σφαιράτος από τον πεζόδρομο μην με σκίσουν. Ξαναρωτάω μου δείχνουν άλλο ξενοδοχείο που ήταν, μέσα σε μία μεσαιωνική πύλη. Κάνω σφήνες ανάμεσα από κάτι παρκαρισμένα αυτοκίνητα και παρκάρω δίπλα από ένα τσόπερ.

    Βλέπω το hotel μέσα σε ένα κατακόκκινο φωτισμό, βλέπω και την πινακίδα για σιγουριά... Και άνοιξε η ψυχή μου!! Μπαίνω μέσα με αέρα εκατο καρδιναλίων.

    – Hotel.

    – Ναι

    – Δωμάτιο

    – Οχι

    – Γιατί ρε παιδιά είναι γεμάτο

    – Οχι αδειο είναι άλλα αυτή την εποχή δεν λειτουργούμε.

    - Fuck! ....Καλά σβήστε κανένα φως.

    – Μήπως ξέρεις που θα βρω ξενοδοχείο;

    Κοίταζε την ατζέντα του μπαίνει στο ίντερνετ και με τη βοήθεια του, μου περνάει την διεύθυνση στον Τομ. Αυτά είναι!

    – Αυτό θα είναι σίγουρα ανοιχτό

    – Ευχαριστώ πολύ.

    Περιπέτεια δεν ήθελες ρε Νίκο. Ορίστε!

    Καλά μιλάμε ακόμα και τώρα να ήμουν στη Σικελία, το ξενοδοχείο αυτό δεν θα το έβρισκα. Ήταν σε ένα μικρό στενό κοντά στο λιμάνι της πόλης, τρέχα γύρευε δηλαδή!

    – Δωμάτιο.

    – 55.

    – Μπαλκόνι.

    – Ναι.

    – Parking για το φειζερ

    – Ναι.

    – Το κέντρο είναι μακριά.

    – Ναι.

    – (Με φλασαρε , Τουλάχιστον ήταν ειλικρινής) Φέρτο.

    Βάζω το Φέιζερ σε περιφραγμένο γκαράζ... Με το που το παρκάρω, κλεινη η γκαραζοπορτα και στέκομαι μπροστά από μια γυάλινη πόρτα και να προσπαθώ να την ανοίξω για να πάω μέσα στο ξενοδοχείο ΜΠΑ!!!! Να παιδεύομαι ΜΠΑ!! Ρε εδώ θα κοιμηθώ... ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!! Είχε ένα κουδούνι και σε άνοιγαν μέσα από το ξενοδοχείο..Ααα!!!!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Παίρνω τα πράγματα μου και ανεβαίνω στο δωμάτιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qpVy6n.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	390986

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vwK3VA.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	43,2 KB 
ID:	390987

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yjEBOv.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	390988

    Μου άρεσε γιατί ήταν και τεράστιο αλλά και ότι ήταν κτισμένο το ταβάνι του επικλινής, λες και ήταν σοφίτα.

    Αράζω ξεκουράζομαι, παιδεύτηκα κανένα πεντάλεπτο να κατανοήσω πώς ανοίγουν τα φώτα τοποθετώντας την ηλεκτρική κάρτα μέσα στην ειδική σχισμή. Βέβαια όπως καταλάβατε δεν τα κατάφερα και ρώτησα τη ρεσεψιόν. Ανεβαίνω πάνω ξανά προσπαθώ. Ρε στο σκοτάδι θα μείνω! Σκέφτηκα να ξανακατέβω κάτω αλλά ντράπηκα και με τα πολλά... Τα φώτα άναψαν!

    Αποσύνδεσα κάτι μπρίζες για να φορτίσω το κινητό, παραλίγο να έριχνα την τηλεόραση... Μέχρι που πήρα την απόφαση να φύγω γιατί δεν με έπαιρνε αλλό αλλα και γιατί, την μαλακία δεν θα την γλίτωνα!

    – Πώς είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να πάω στο κέντρο.

    – Περπάτα προς τα επάνω και θα δεις σκαλές, πολλές σκαλές και όταν της ανέβεις έφτασες στην πλατεία.

    Το πολλές σκάλες με προβλημάτισε να πω αλλά και τι να κάνω, σάμπως ειχα αλλη επιλογή

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φτάνω, ρε μάγκα τι γάμησα! Που θα ανέβω το Σινικό τείχος...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kd7JBb.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	390989

    Βογκώντας ανέβαινα, είδα τα τσογλάνια της πόλης αφρικάνικής καταγωγής που κάναν τσιγάρα και πίναν μπύρες με εμένα αγκομαχώντας, να προσπαθώ να βγάλω φωτογραφίες και να ανέβω στο Έβερεστ.

    Δεν φοβήθηκα όμως. Στην Ελλάδα πιθανόν να φοβόμουν αλλά στο εξωτερικό όχι. Μάλλον τελικά η αιτία του του φόβου είναι οι δικές μας παλαιολιθικές αντιλήψεις και όχι, καθεαυτού ο κίνδυνος.

    Φτάνω στην πλατεία, εντάξει δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dqsYbR.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	390990

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E9qMyu.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	390991

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	C9ABel.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	390992

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BeaTva.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	390993

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Περπάτησα αρκετά περισσότερα όμως έκατσα σε ένα παγκάκι και χάζευα, τους ιταλούς που βόλταραν στην πόλη τους απολαμβάνοντας μία ξένοιαστη νύχτα.

    Οικογένειες παιδιά κάγκουρες πιπίνια, είχε απ' όλα. Εγώ έπινα καφέ και σαν παρατηρητής αναλογιζόμουν ότι τελικά, όσοι λένε ότι ζούμε στην πιο όμορφη χώρα του κόσμου, ίσως και να έχουν δίκιο. Δεν μιλάω για την φυσική ομορφιά του τόπου αλλά για τις πόλεις καθεαυτές.

    Εντάξει όταν Ταξιδεύεις χωρίς συγκεκριμένο πλάνο και χωρίς ιδιαίτερη μελέτη το που θα πας και τι θα δεις στον τόπο που θα επισκεφθείς εκεί σίγουρα τα αρνητικά του οτι δηλαδή, πιθανόν ο δρόμος του ταξιδιού να σε οδηγήσει σε μία πόλη χωρίς το παραμικρό τουριστικό ενδιαφέρον και να μην έχεις να δεις τίποτα, ούτε να αναπολείς και να θυμάσαι τίποτα. Δηλαδή ουσιαστικά να σου προσφέρει ένα κούφιο βράδυ.

    Αλλά έχει και το θετικό να δεις το πως τελικά, ζουν αυτοί οι άνθρωποι στις όχι πρωτοκλασάτες και τουριστικές πόλεις, γιατί και στην Ελλάδα δεν ζουν όλοι στη Μύκονο και στη Σαντορίνη.

    Η επιλογή της πόλης που επέλεξα ήταν ότι ήταν παραθαλάσσια και ότι φυσικά, βρισκόμουν σε νησί. Και ήταν πιο άσχημη από αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον από οποιοδήποτε πολη που θα επέλεγα στην Ελλάδα θέτοντας, τα ίδια κριτήρια. Εντάξει εμείς μπορεί να είμαστε πρωταθλητές στα σκουπίδια και στη βρώμα αλλά από φυσικό κάλος γραφικότητα κοσμική ζωική διασκέδαση είμαστε, πολύ μπροστά.

    Εμείς μπορεί να μη το αντιλαμβανόμαστε αυτό γιατί εδώ ζούμε αλλά οι ξένοι, κάνοντας αυτόματα σύγκριση με τον τόπο που προέρχονται μένουν σύξυλη από τις ομορφιές και τη γενική κουλτούρα της χώρας μας. Εμείς μετέπειτα απορούμε γιατί οι ξένοι ενώ έχουν το χρόνο και το χρήμα να πάνε σε οποιαδήποτε μέρος του πλανήτη να επισκεφτούν, επιλέγουν την Ελλάδα. Αλλά εγώ λέω ότι τελικά, μάλλον οι ξένοι ξέρουν το γιατί.

    Αν είχα τουριστικό πρακτορείο θα έλεγα... Έχεις μία εβδομάδα διακοπές και θες να πας στην Ελλάδα, ωραία πάρε ένα τσουβάλι χάπια και θα έχεις εικοσιτετράωρη διάρκειας διακοπές και μόλις επιστρέψεις, θα κοιμάσαι μία εβδομάδα. Θες να πας στο εξωτερικό, χάπια δεν χρειάζεσαι και μόλις επιστρέψεις, την άλλη μέρα θα πας στη δουλειά.

    Ανεβαίνοντας τα σκαλοπάτια ήμουν ψηλά και έβλεπα το λιμάνι και ένα άλλο κοσμικό κολπίσκο να το πω, να χάνεται κάτω από τα πόδια μου και τα φώτα του, να δίνουν χρώμα στο σκοτάδι. Βρε λες εκεί να είναι καλά.

    Αφού προσανατολίστηκα το πώς να πάω, γύρισα στο ξενοδοχείο και ρώτησα αν είναι επικίνδυνα να περπατήσω μέσα από το λιμάνι για να πάω στο κολπίσκο.

    - Όχι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	U72EIC.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	74,3 KB 
ID:	390994

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sClAcy.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	390995

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZE7paX.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	390996

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	as6fLC.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	390997

    Φτάνω στο κοσμικό θέρετρο όπως τουλάχιστον το οραματιζόμουν και τη αντικρίζω, τρεις τέσσερις παρακμιακές καφετέριες να μην έχουν ψυχή. Δυο τρεις τεράστιες ταβέρνες να έχουν μέσα από μια δύο παρέες. Λάσπες χώματα σκουπίδια στο δρόμο, αφού έκανα σλάλομ για να πάω από τη μία πλευρά του πεζοδρομίου στην άλλη. Μια τεράστια αθλιότητα.

    Μόνο ένα μαγαζί ήταν γεμάτο, μπαίνω μέσα και έπαθα σοκ. Ήταν ένας τεράστιος χώρος χωρισμένος σε ενότητες όπου ένα κομμάτι του λειτουργούσε σαν μπαρ, παραδίπλα ήταν sports καφέ. Ένα άλλο κομμάτι ήταν γεμάτο μπιλιάρδα νταρτς, μεγάλα ηλεκτρονικά παιχνίδια που λειτουργούσαν με κέρματα και γενικά, παιχνίδια λούνα-παρκ. Και πίσω ήταν τα φρουτάκια.

    Μου θύμισε πάρα πολύ τους πολύχώρους που υπήρχαν στην Ελλάδα πριν 25 και βάλε χρόνια. Τι αποφάσισες να πας στο εξωτερικό διακοπές, άσε τα χάπια για αυτούς που θα πάνε Ελλάδα!

    Και οι θαμώνες του μαγαζιού Ήταν πιτσιρίκια 15 έως 20 χρονών οι αλητάμπουρες της περιοχής, να με κοιτανε ως το μεγαλύτερο χούφταλο που εισέβαλε ποτέ στο χώρο τους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lbumji.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	390998

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού έφυγα προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες με τη μηχανή κλασικά, να με σπάει τα νεύρα και γύρισα στο ξενοδοχείο.

    Μίλησα με τη γυναίκα μου στο Skype.

    – Νίκο κάτι έκανες και άλλαξες λογαριασμό στο Google.

    – Άσε με ρε Ανθή που ξέρω εγώ απ' αυτά.

    Τώρα γιατί του αναφέρω, γιατί αυτός ήταν ένας ακόμα λόγος που αύριο θα γίνει το πιο απίστευτο σκηνικό όλων των εποχών που μου έχει συνέβη σε ταξίδι. Μιλάμε δεν υπάρχω!

    Έφαγα οσμίζοντας την αύρα της θάλασσας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZwiIlD.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	390999

    Πάντα ακούγοντας μουσική μέχρι που αποφάσισα να κοιμηθώ.

    Βέβαια στην διάρκεια της βραδιάς επειδή κουράστηκα με την αβεβαιότητα των διανυκτερεύσεων μου, έκλεισα και ένα γαμάτο ξενοδοχείο στο Cefalu έχοντας μπροστά μου όλη τη θάλασσα. Να γουστάρω ρε!.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dB0tVA.jpg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	391000

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    28 - 11 - 2016 ΗΜΕΡΑ 6

    Ξυπνάω το πρωί και πάω κλασικά για πρωινό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xdT8z7.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	391005

    Δεν είχε μεγάλη ποικιλία αλλά δεν με πολύ ένοιαξε, γιατί ήμουν φαγωμένος από το βράδυ. Το μόνο που με ένοιαζε, ηταν να πάω κάπου έξω να καπνίσω με το πρωινό μου καφέ και μιας, που δεν είχε πουθενά τραπέζια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EzB0Q1.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	391006

    Παγκάκι λοιπόν... Μιλάμε, δεν τους λέρωσα τραπέζι!

    Πάω στο φειζερ να φορτώσω τα πράγματα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uqKyQr.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	391007

    Και αφού μάζεψα την αυτοσχέδια κουκούλα για να μην έχω από την υγρασία, αλλά στο δρόμο... Ξεκίνησα.

    Σήμερα το πρόγραμμα έλεγε να πάω στο Κορλεόνε. Είχα τρελό κόλλημα να πάω εκεί λόγω της ταινίας, παρότι γνωρίζα ότι τα γυρίσματα της δεν είχαν γίνει εκεί αλλά σε κάποια άλλα, ορεινά χωριά της Σικελίας. Και τι έγινε!! Η όλη ιστορία όμως της, πηγάζει από αυτήν την πόλη. Και αν είσαι σινεφίλ, το θεωρώ μεγάλο ατόπημα να πας στην Σικελία και να μην πας στο Κορλεόνε.

    Όσους ιταλούς ρώτησα, ούτε που είχανε πάει αλλά και με έλεγαν, τι να πάω να κάνω εκεί αφού, δεν ήταν τουριστικό μέρος. Χέστηκα για το τουριστικό, εγώ θα πάω.

    Πέτυχα πολλούς ιταλούς μηχανόβιους με SuperSport δείγμα, ότι έκανα καλή επιλογή διαδρομής. Έπιασα μικρούς επαρχιακούς δρόμους όπου χωρούσαν μετά βίας δύο αυτοκίνητα αν συναντιόντουσαν, κάπου στην πορεία του ταξιδιού.

    Όπου με πήγαινε ο Τομ οδηγούσα, μία με έχωνε μέσα σε πυκνές φυλλωσιές δέντρων μία, με τραβολογούσε από κατακίτρινα βουνά μέσα σε φιδίσιους δρόμους. Ο ήλιος ήταν κόντρα με τύφλωνε και δυσχέραινε την οδήγηση αλλά ταυτόχρονα, μου αναιρούσε και τις όποιες βλέψεις να σταματήσω για φωτογραφίες. Καλύτερα, όποτε μου έμενε μόνο η απόλαυση του δρόμου.

    Η άσφαλτος ήταν άθλια γεμάτοι λακκούβες αλλά και το χειρότερο, ήταν όλο αυλακώσεις που ήθελαν μεγάλη προσοχή για τα πατήματά του φέιζερ. Ζοριζόμουν αλλά πήγαινα και σκεφτόμουν, ότι με νεροποντή και μηδενική ορατότητα του δρόμου, είναι πραγματικά επικίνδυνα να οδηγήσεις σε εκείνα τα μέρη... Τουλάχιστον για εμένα!

    Φτάνω στο Κορλεόνε και έκανα αμάν να βρω το κέντρο. Αφού έκανα 3 - 4 αναστροφές θανάτου μέσα σε πολλά βρισίδια, φτάνω μπροστά στο δημαρχείο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ρωτω τον φύλακα αν μπορώ να παρκάρω και μόλις μου δίνει το OK, επιτέλους άραξα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Σαν πόλη ήταν άθλια μόνο μέσω ψυχιατρικής υποστήριξης θα μπορούσες να μείνεις εκεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uujmdf.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	391008

    Η πόλη ήταν χτισμένη πάνω σε βουνό οπότε όπως καταλάβατε, είχε ανηφόρα το πράγμα! Μπήκα σε ένα τοπικό μπακάλικο και αγόρασα νερό να είμαι έτοιμος για ορειβασία. Στην εξευτελιστική τιμή των 40 λεπτών τα 2L και στην εθνική για το ίδιο μπουκάλι θα πλήρωνες δυόμιση ευρώ. Μας τον φορμάρουν κανονικά!

    Φτάνω σε μία διχάλα που η μία κατεύθυνση του δρόμου οδηγούσε σε ένα εθνικό πάρκο όπου είχε και καταρράκτη. Ξεκινάω χώνομαι σε στενάκια και αρχινάω να σφίγγομαι αν θα ξαναβρώ το δρόμο για το μηχανάκι. Έχουμε και αυτό!

    Πετυχαίνω δύο εργάτες και τους ρωτάω για τον καταρράκτη. Μιλάμε για συνεννόηση ! Με τα πολλά τα πάρα πολλά, έμαθα ότι ο καταρράκτης είναι κοντά. Ευτυχώς!!!

    Βάζω ο πανέξυπνος σημάδι τους εργάτες για να βρω το δρόμο της επιστροφής, και ξεκίνησα. Ευχόμενος να μην φύγουν οι εργάτες γιατί ούτε και εγώ, δεν θα έφευγα από το Κορλεόνε.

    Φτάνω στο δασύλλιο και αρχινάω να ακολουθώ χωμάτινα μονοπάτια που σιγά-σιγά εξελίχθηκαν σε δασικά κατσάβραχα. Αγχώθηκα φυσικά μην χαθώ και με φαν οι λύκοι, αλλά πήγαινα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bwblbu.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	391009

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mCbYIi.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	391010

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαντια χειμερινα με προστασιες
    από bentouza στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 16:30
  2. Βοήθεια για χειμερινά Γάντια
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 23:14
  3. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 10:18
  4. Χειμερινά μποτάκια alpinestars
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF