Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 131

Θέμα: Τιτιβισματα Σικελιας... Χειμερινα!!!

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φτάνω στη μία και μοναδική διχάλα που συνάντησα και ακούγοντας την βοή του νερού, πήρα την κατηφορική διαδρομή μέχρι που έφτασα... Σε ένα πανέμορφο μέρος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	L80aa1.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	107,2 KB 
ID:	391011

    Έκανα κάτι καταδρομικές μια κατηφορίζοντας προς τη μικρή παραλία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2i1KWz.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	391012

    Μία σκαρφαλώνοντας στα κοτρόνια για να έχω καλύτερη οπτική του καταρράκτη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GQwssI.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	391013

    Άραξα έκανα κάποιά τσιγάρα ήπια καφέ, μέχρι που αποφάσισα να φύγω.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	N9KXC7.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	391014

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BtJwKu.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	109,3 KB 
ID:	391015

    Γυρνώντας φτάνω στη διχάλα την προσπερνάω, περπατάω κάποια μέτρα... Ρε μάγκα αποδώ ήρθα!!!!! ΩΧ χάθηκα! Με έπιασε πανικός! Ρε λες στην διχάλα να έστριψα λάθος, σκέφτηκα! Αλαφιασμένος γυρνάω πίσω, παίρνω την άλλη διαδρομή της διχάλας και δραπέτευσα από τη ζούγκλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7j4K0J.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	391016

    Σε μένα ρε! Σιγά να μην προσανατολιζόμουν.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Βέβαια ότι μόνο σε μία διασταύρωση χάθηκα και παραλίγο να έπαιρνα τηλέφωνο το ιταλικό ΕΚΑΒ, είναι μια άλλη ιστορία. Το δασύλλιο είχε και άλλες διαδρομές εγώ βέβαια, ήμουν ήδη φρικαρισμένος και φαντασιωνόμουν ελικόπτερα να τριγυρνάνε στην περιοχή και να αναζητάν έναν κάπως, ιδιόρρυθμο τουρίστα. Αλλά πήγα! Και ο θεός μαζί μου.

    Βρε ευτυχώς που ήταν άσφαλτος αλλιώς σιγά να μην πήγαινα. Ανηφόριζα έναν δρόμο μέσα σε ένα φαράγγι, με τα βράχια των βουνών να κυκλώνουν την άσφαλτο και να σκεπάζουν τον ήλιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E3CKve.jpg 
Προβολές:	270 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	391018

    Μέχρι που έφτασα σε μια εκκλησία με όλο το Κορλεόνε να απλώνεται κάτω από τα πόδια μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c0HM1A.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	391019

    Εκεί κατάλαβα ότι πραγματικά, έριξα πολύ περπάτημα. Ευκαιρία λοιπόν να ρίξουμε και λίγο ακόμα. Ξεκινάω για πίσω, με μεγάλη μου ικανοποίηση βλέπω τους εργάτες σημαδούρα να είναι ακόμα εκεί. Ευτυχώς γιατί αλλιώς, θα έβρισκα το φέιζερ, μόνο με ταξι!!

    Περπάτησα αρκετά τριγύρισα και άλλο μέσα στην πόλη. Μπήκα μέσα σε ένα συνοικιακό μπακάλικο αγόρασα λίγο ψωμί και συσκευασμένα σαλάμια για να φάω. Εκεί ήταν μία ηλικιωμένη γιαγιά, κάτι έλεγε στα ιταλικά με τον πιτσιρικά υπάλληλο και αυτός, στο χαβαλέ… Την χαστούκισε! Μιλάμε κοκάλωσα! Αυτοί γελούσαν αλλά εγώ, Έμεινα κάγκελο. Ρε εδω θα μας σφάξουν στο χαβαλέ!

    Πάντως αυτό θεωρώ ότι αναδεικνύει την οικειότητα και τους οικογενειακούς δεσμούς, που έχουν εκεί οι άνθρωποι. Αισθανόμουν ότι βρισκόμουν στην Ελλάδα μιας παλαιότερης και φυσικά, καλύτερης εποχής.

    Αφού τα τσάκισα, ξανά περπάτησα αναζητώντας από κανένα βιβλιοπωλείο αυτοκόλλητο για το μηχανάκι. Δεν βρήκα πουθενά.

    Μπήκα μέσα σε ένα καφέ παλιού ιταλικού μαφιόζικου στιλ. Όπου παντού στους τοίχους είχε κάδρα με φωτογραφιες, του Μαρλο Μπράντο του Πατσίνο και του Ντενίρο αποσπασμένες από τις ταινίες. Μου άρεσε μιας και σε μετέφερε σε κάποια άλλη εποχή! Αλλά μιας που και το φειζερ με περίμενε, για να μεταφέρει κάπου αλλού στην Σικελία, έφυγα! Βασικά αν μπορούσα να καπνίσω μέσα θα καθόμουν, αλλά αν καπνίζεις όσο και να σε αρέσει, δεν κάθεσαι!

    Και έφυγα αφήνοντας το Κορλεόνε με όλους τους μύθους και όλες τις ιστορίες που το αναδεικνύουν μέσα στα χρόνια... Για πάντα πίσω μου!

    Ο δρόμος σκαρφάλωνε μέσα από βουνά και εγώ όπου το έκρινα απαραίτητο, χτυπούσα έναν καφέ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JDOely.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	391020

    Χαζεύοντας το τοπίο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HMecuZ.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	104,9 KB 
ID:	391021
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 03/12/2017 στις 23:40.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Με συντροφιά την καλύτερη παρέα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vuPiE0.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	104,5 KB 
ID:	391022

    Είδα χώρια στον δρόμο μου...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	f72T39.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	391023

    Ανηφόρισα πάνω σε ενα βουνό και αγνάντεψα την θέα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dO0pg4.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	391024

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lADcFJ.jpg 
Προβολές:	270 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	391025

    Και μετέπειτα κατηφορισα προς την θαλασσα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	j0LAII.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	391026

    Η διαδρομή ήταν γαμάτη και σκεφτόμουν ότι μάλλον αύριο, Θα πρέπει να αφιερώσω την ημέρα μου διασχίζοντας τα δύο εθνικά πάρκα που έχει η βόρεια Σικελία, πηγαίνοντας προς το λιμάνι για να ξαναπατήσω τις ρόδες μου στην Ιταλία. Μα αφού τώρα ήμουν στη Σικελία, άλλο Σικελία άλλο Ιταλία δεν το λέω εγώ, οι ιταλοί το λένε.

    Μια ψιχάλιζε μια όχι, με το που φτάνω όμως στο Cefalυ άρχισε να ρίχνει καρέκλες. Ψάχνω το ξενοδοχείο βάσει τού Τομ, με χώνει σε κάτι μικρά στενάκια και πάει να με κατευθύνει μέσα από μία πάρα πολύ μικρή πάροδο που ακριβώς από μπροστά, είχε ένα παρκαρισμένο αμάξι φράζοντας την είσοδο του μικροσκοπικού δρόμου.

    Έβρεχε, παρκάρω το φειζερ και ρωτάω σε ένα μαγαζί αν ξέρουν πού είναι το στενάκι.

    – Όχι.

    Κοιτάω το GPS έγραφε ότι το στενό είναι στα 50 μετρα. Ρε πλάκα με κάνετε, απέχω 50 μετρα από το ξενοδοχείο και έχω γίνει μούσκεμα ψάχνοντας, το στενό του ξενοδοχείου! Σε μένα ρε θα πάω με τα πόδια. Τα παρατάω όλα πάνω στο φειζερ μπαίνω στην πάροδο με τα ποδάρια, ο Τομ μου έλεγε τα δικά του ότι τα κατάφερα, αλλά εγώ να μην μπορώ να βρω την πανσιόν.

    Εντωμεταξύ ο πανέξυπνος δεν είχα γράψει το ακριβές νούμερο του δρόμου που ηταν το ξενοδοχειο στο GPS αλλά το είχα μαρκάρει, απλώς ως τοποθεσία. Και φυσικά, δεν είχα σημειώσει ούτε πως λέγεται άλλα Ούτε κάποιο τηλέφωνο να συνεννοηθώ. Έλα μωρέ σιγά θα το βρω, πέντε σπίτια είναι όλο κι όλο!!!!

    Κάνω πάνω κάτω το δρομάκι πανσιόν πουθενά. Ξανά και ξανά τίποτα! Κοιτούσα απ' τα θυροτηλέφωνα δεν έγραφε τίποτα. Βαρούσα κουδούνια μπας και ξέρει κανείς τίποτα... ΜΕ ΒΡΙΖΑΝ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ

    Βρίσκω ένα σπίτι που έμοιαζε σαν πανσιόν, βαράω κουδούνι βγαίνει το παλικάρι.

    – Hotel.

    Όχι ρε φίλε εδώ είναι το σπίτι μου.

    – Α (Μαλακία έκανα!!!) Μήπως ξέρεις που έχει εδώ μια πανσιόν.

    ΌΧΙ.

    Και το καλύτερο, κάθε φορά που περνούσα μπροστά από το μαρκαρισμένος σημείο της τοποθεσίας που είχα ορίσει στο GPS, αυτο μου έλεγε.. Συγχαρητήρια μόλις φτάσατε στον προορισμό σας. Έφευγα, έβριζα ξαναπερνούσα από εκεί... Συγχαρητήρια μόλις φτάσατε στον προορισμό σας! ΡΕ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ ΤΟ GPS !!! Kοίταξε να δεις που τελικά, όλοι μας πήρανε χαμπάρι!!!

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ρωτάω μια κοπέλα αν ξέρει τίποτα. Μπα!!! Ρε αόρατή πανσιόν έκλεισα! Άντε εγώ είμαι πυροβολημένος, αλλά να μην ξέρει κανείς γείτονας την πανσιόν σε ένα στενάκι με τα βίας, 50 μέτρων... Βρήκα και έπεσα ένα Πράγμα!

    Τώρα τι να κάνω. Βγαίνω από την πάροδο και στα 20 m είχε άλλο hotel, βαράω κουδούνι, κλασικά τίποτα! Εκείνη την ώρα κατέβαινε ένας κύριος, τον ρωτάω αν ξέρει τίποτα για τα δωμάτια.

    – Ναι ο αδερφός μου τα έχει, απ' ότι ξέρω κάνουν 120 € και είναι για τρία άτομα.

    – No πολύ ακριβά.

    – Κάτσε να πάρω τηλέφωνο…. Τηλεφωνεί…. Μου το αφήνει 50 €.

    – Βλέπει θάλασσα.

    – Όχι αλλά έχει ταράτσα που έχεις καταπληκτική θέα.

    – (Το σκέφτομαι) Οχι! ( Βαριόμουνα να ανεβενο στην ταράτσα, ε ναι ταλαιπωρία να βγάζω! Ήθελα θάλασσα ΡΕ!)

    Του είπα φυσικά όλη την ιστορία με το αόρατο ξενοδοχείο και μου λέει.

    – Αν δεν βρεις το ξενοδοχείο θα έχεις χρεώσεις μέσω του ίντερνετ.

    — Σωστά. ( Εντωμεταξύ εγώ δεν είχα πληρώσει τίποτα, αφού είχα κάνει δωρεάν προκράτηση. Αλλά το έπαιξα χαζος) Εχεις δίκιο, αλλά δεν έχω ίντερνετ ρε γαμώτο, μήπως έχετε Wi - Fi

    – Μισό λεπτό. (Παίρνει τον αδερφό του τηλέφωνο και μου δίνει το Wi - Fi. Τι να λέμε τώρα!)

    – Ευχαριστώ πολύ! Αν δεν το βρω εδώ θα μείνω. ( Αποκλείεται, ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΡΕ!!!)

    Μπαίνω από το Wi - Fi Του ξενοδοχείου για να βρω ,το αόρατο ξενοδοχείο. Κάνω login στο Βooking και να μην μου εμφανίζει τίποτα. FACK! Κάτι έκανα εχθές και είχα αλλάξει τους λογαριασμούς. Θυμάστε...

    Τώρα από ποιο λογαριασμό έκανα κράτηση. Και ποιος είναι ο κωδικός. Μπουρδουκλώθηκα!!! Ρε κοίταξε να δεις πως μπλέκει κανείς!!! Βρεχόμουν έβριζα, καλά μιλάμε και τι δεν έριχνά, αλλά γελούσα και ταυτόχρονα! Νίκο συγκρατήσου θα το βρεις!

    Μου έρχεται μια φλασιά κάνω login και το βρίσκω… ΝΑΙ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!! ΣΕ ΜΕΝΑ ΡΕ!!! ΜΑΣΑΗ Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΑΡΑΜΑ!!!

    Παίρνω τηλέφωνο σε ψηλό έξαλλη κατάσταση, απαντάει

    – Ναι γεια σας έχω κάνει κράτηση για ένα δωμάτιο.

    – Σοβαρά!! Ακόμα δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση από το Βooking.

    (Καλά τι μοσχάρι είναι αυτό! ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!!) Μα έκανα, εχθές το βράδυ. Ελάτε είμαι απέξω και δεν σας βρίσκω!

    – ΧΙΛΙΑ συγνώμη! ΧΙΛΙΑ συγνώμη, έρχομαι σε πέντε λεπτά.

    (ΠΑΛΙΟ ΓΙΔΙ ΜΕ ΞΕΣΚΙΣΕΣ!!!!) Σε περιμένω! (Μιλάμε μόνο που δεν τον έδειρα από το τηλέφωνο)

    Πάω στο στενό και περιμένω. Περιμένω τίποτα! Τον ξαναπαίρνω τηλέφωνο

    – Ερχομαι σε τρία λεπτά. ΧΙΛΙΑ συγνώμη!
    (ΓΙΔΙ!!!) Σε ποιο νούμερο είστε.
    – Στο 39.

    Περπατάω προς το 39 και αρχίσανε να με μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτιά... Ρε τι 39 σε αυτό το κωλοστενό. Κοίταξε να δεις που έκανα μαλακία! ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ!!!!!!!

    Φτάνω στο τέλος του δρόμου τα σπίτια πήγαιναν μέχρι το 25 και ο Τομ με έπρηζε. ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΛΙΣ ΦΤΑΣΑΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΣΑΣ!!! ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ!!!

    Κοίταξε να δεις που έκανα ΧΟΝΤΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ!!! Κοιτάζω πιο προσεκτικά την κρατήσει από το κινητό. ΩΧ!!!!
    Χτυπάει το τηλέφωνο, ΩΧ!!! Δεν το σηκώνω, ξαναχτυπάει δεν το σηκώνω! Ξανά και ξανά μέχρι που πολύ Διστακτικά το σήκωσα.

    – Ναι είμαι απ' έξω από το δωμάτια που είστε... Έρχεστε.

    – Συγνώμη το ξενοδοχείο σας που βρίσκεται.

    ΤΙ!!

    – Πού βρίσκεται.

    – Μα στο 39.

    – Ναι αλλά σε ποια πόλη.

    ΤΙ!!!

    – Ναι σε ποια πόλη.

    – Στην Οχρίδα.

    (ΟΥΠΣ!!!!) Δεν είναι στη Σικελία.

    – Όχι.

    (ΟΥΠΣ!!!) Λάθος! Και το κλείνω.

    Εντάξει ρε παιδιά μπερδεύτηκα λίγο. Συμβαίνουν αυτά. Σιγά! Ήμουν στη Σικελία δεν έβρισκα το ξενοδοχείο Και πήρα τηλέφωνο ρίχνοντας μπινελίκι τον ξενοδόχο που ήταν στην Οχρίδα. Σιγά! Τον έφερα από το σπίτι του για να με βρει, και εγώ ήμουν στη Σικελία. Σιγά! Απλές καθημερινές καταστάσεις. Φαντάζομαι ότι μπορεί να συμβεί στον καθένα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Uq84YJ.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	391028

    ΡΕ... ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ

    Δύο μέρες γελούσα. Περπατούσα οδηγούσα και γελούσα, για τον ξενοδόχο δεν ξέρω! Τι λέτε, αυτό το μικρό συμβάν να το αναλύσουμε και αλλο... Οχι μωρέ δεν αξίζει!

    Ας συνεχίσουμε την ιστορία...

    Ξενοδοχείο τώρα που θα βρω. Βασικά βρήκα, αλλά ήταν στην Οχρίδα. Τι να πεις, γκαντεμιά! Στο κεντρικό στενό που ήμουν είχε πάρα πολλά νοικιαζόμενα δωμάτια αλλά δεν έβλεπαν θάλασσα, Θέλω θάλασσα ΡΕ!!!

    Ε πήρα το φειζερ και έφυγα προς αναζήτηση ξενοδοχείου. Οδηγώντας στα 200 m βρίσκω άλλο ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα, αλλά βαριόμουν να ξανακατέβω από το μηχανάκι. Τι αυτή τη δουλειά θα κανω, ανέβα κατέβα από το φέιζερ... ΧΕΣΤΟ!

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ψάχνω ψάχνω, βρίσκω κάποια ξενοδοχεία ήταν κλειστά. Ρωτάω κάτι παλικάρια σε μια καφετέρια με κατατοπίζουν το πώς να πάω, και ξεκινάω. Είχε νυχτώσει σχεδόν και έπρεπε να ανάψω τα φώτα από το φέιζερ, ωχ! Πάω σε ένα κυριλέ ξενοδοχείο που νοίκιαζε bungalows,

    - 120 €

    - Γεια σάς !

    Πάω σε κάτι αλλά ήταν και αυτά κλειστά. Βρίσκω αλλο..

    - 70

    - Γεια σας.

    Ανεβαίνω προς τα κεντρικό δρόμο της πόλης μέσα από μία ανηφόρα θανάτου και βλέπω, πινακίδα προς το πάρκινγκ ενός ξενοδοχείου. Παρκάρω μπροστά στην μπάρα και πάω παραδίπλα να ρωτήσω για δωμάτιο. Βγαίνει μια γιαγιά από το μπαλκόνι και με κοιτάει με απορία.

    – Hotel

    –??

    – Hotel… Hear hotel!

    –??

    Μου έλεγέ κάτι στα ιταλικά, δεν κατάλαβα Χριστό. Ρε που είναι το ξενοδοχείο! Άντε πάλι τα ίδια. Τελικά μήπως με χαλάνε οι διακοπές…

    Ενώ ήμουν μπροστά στην μπάρα από το πάρκινγκ του ξενοδοχείου ψάχνοντας το ξενοδοχείο, σκάει μύτη ο παρκαδόρος. Ωραία είμαστε σε καλό δρόμο. Βρήκαμε το πάρκινγκ τον παρκαδόρο τι έμεινε, μα φυσικά το ξενοδοχείο… Mια τόσο δα μικρή αλλά και τόσο σημαντική... ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ

    – Ενοχλείς μου λέει.

    – Hotel

    – Εδώ δεν είναι hotel αλλά το πάρκινγκ.

    – Το κατάλαβα.

    – Το hotel είναι 100 m πιο εκεί.

    — (Είδατε αμέσως να με κακολογείσετε.) Λεφτά

    – 100.

    - Θα το σκεφτώ.

    Το ξενοδοχείο ηταν αριστερά στον κεντρικό δρόμο εγώ, έστριψα δεξιά. Άλλη ανωμαλία κι αυτή.

    Κάνω 50 m και βλέπω Bed and Breakfast, εδώ είμαστε. Κατηφορίζω στην αυλή παρκάρω, ανεβαίνω κάτι σκάλες και κατι οροφους, δεν είχε ψυχή. Στον τρίτο όροφο ανοίγω μία πόρτα και μπαίνω μέσα σε ένα λογιστικό γραφείο… Τι έγινε πάλι ρε παιδιά!!! Αυτή με κοιτάνε σαν εξωγήινο και εγώ σαν γηινους.

    – Hotel

    – Yes

    – Αμην… Money.

    – 50 NO breakfast.

    Πρώτη φορά πήγα στη ζωή μου σε Bed and Breakfast χωρίς, breakfast. Εντάξει εδώ αναστάτωσα τη μισή Μεσόγειο για να βρω ξενοδοχείο, αυτό θα μας πείραζε.


    – Θέα έχει, μπαλκόνι

    - Ναι

    - Ωραία φέρτο.

    Το δωμάτιο δεν έλεγε τίποτα, είχε ναι μεν σχετική θέα αλλά το μπαλκόνι ήταν μικρό και δεν μπορούσα να κάτσω έξω. Τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Δεν είχα το ψυχικό σθένος να ψάξω για κάτι καλύτερο, προτιμούσα να ξεκουραστώ λίγο και να αξιοποιήσω τις λιγοστές μου ώρες στο Cefalu εξερευνώντας το, παρά ψάχνοντάς κάποια καλύτερη διανυκτέρευση.

    Πάω στο φειζερ να πάρω τα πράγματα και στουμπώνω πάνω από την κλειδαριά του τιμονιού τις αδιάβροχες γκέτες και από πάνω, ρίχνω το αδιάβροχο. Αυτή ήταν η ολοκληρωμένη μου αντί ADAC προστασία, για να μην έχουμε άλλα τώρα που οδεύουμε προς το τέλος.

    Περπατάω στην πόλη προχωρώντας πάνω στην κεντρική της αρτηρία μέχρι που, χώθηκα μέσα στα στενά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TngJa3.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	391029

    Ήταν πανέμορφο μέρος μακράν το πιο γραφικό που επισκέφτηκα στις διακοπές μου, μέχρι στιγμής. Εκτός βέβαια από την Ορτυγία που αποτελούσε μια κατηγορία από μόνη της.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B4Zved.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	391030

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sKNETX.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	391031

    Έκατσα σε ένα παγκάκι πίνοντας καφέ και χαζεύα τους ιταλούς το πως ζούσαν την καθημερινότητά τους. Μετά από ώρα συνεχίζοντας την βόλτα μου έφτασα στον κεντρικό ναό της πόλης όπου, και πάλι άραξα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bf0tXU.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	391032

    Αν είσαι μόνος σου διακοπές όπου βρεις αράζεις και ότι μπορείς φωτογραφίζεις, τίποτε άλλο... Αν είσαι παντρεμένος, δεν μπορείς να κάνεις!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sKNETX.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	391031

    Και ένα κουίζ έτσι για να σπάσει η μονοτονία...

    Τι κοινό έχουν αυτό το πανέμορφο Μάλαμουτ με τους ιταλούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uuMUIL.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	391033

    Οτι δεν μιλάνε αγγλικά!!!!

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Οχι αγάπη μου, δεν σε μαλώνω...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7EvKrK.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	391035

    Πω πω ρε παιδιά τι είναι αυτή ιταλοί. Μα κανείς! Έλεος δηλαδή, σε τουριστικό μέρος είμαι δεν είμαι σε τίποτα κουτσό-χωριά. Τα πατήματά μου με έφεραν ξανά εκεί που ήταν το αόρατο ξενοδοχείο... Ναι το ξεχάσαμε αυτό!

    Και πήρα κατεύθυνση από την άλλη πλευρά, προς την έξοδο της πόλης. Περπάτησα στο παραλιακό δρόμο έφτασα παραδίπλα από ένα εν-λειτουργία φάρο χαζεύοντας πως, φωσφοριζέ τον ουρανό. Απομακρύνθηκα αρκετά μέχρι που έριξε μια νεροποντή και δεν ήξερα που να κρυφτώ! Ξενέρωσα! Και αναγκαστικά πήρα το δρόμο της επιστροφής.

    Φτάνω μούσκεμα στο ξενοδοχείο ανεβαίνω στο δωμάτιο και εκείνη την ώρα βλέπω, τον ξενοδόχο να βγαίνει από το δωμάτιο μου... ΕΠ Κύριος τι κάνεις εδώ! Αυτός πάγωσε και με εξήγησε ότι απλά, μου έφερε μία κουβέρτα για να μην κρυώσω το βράδυ. Τελοσπάντων! Καλά έκανε αλλά σίγουρα με ασκημο τρόπο!

    Τρώω τις κονσέρβες μου μέσα αυτήν την φορά μιας και έξω, ήταν όλα μούσκεμα. Πάω να κάνω ένα τσιγάρο και η βροχή είχε σταματήσει. Της μάνας σου! Επί πόση ώρα σκεφτόμουν, να βγω ή να μην βγω έξω. Σίγουρα ήθελα να δω περισσότερα από το Cefalu αλλά ήμουν κουρασμένος. Άσε που είχα βαρύνει από τις κονσέρβες και βαριόμουν, που ζούσα.

    Και εκεί κάνω το απίστευτο. Μπαίνω στο ίντερνετ να δω, τι δεν είδα από την πόλη! Τόσες μέρες ούτε μία φορά δεν αξιώθηκα να δω, τι θα δω στις πόλεις που διανυκτέρευεσα προτού να τις περπατήσω, ώστε να μην πηγαίνω στα χαμένα. Και κοίταξα σήμερα το τι τελικά, δεν θα δω λογο της βροχής. Μιλάμε σχιζοφρένεια όχι αστεία!

    Κοιτάω φωτογραφίες… Βλέπω τον καθεδρικό της πόλης και τρώω ένα κόλλημα, αν τελικά αυτός ήταν ο καθεδρικός που είδα ή κάποιος άλλος! ΣΑΛΤΑΡΑ! Εντωμεταξύ από το μπαλκόνι μου φαινόταν ο ναος... Μία έβγαινα στο μπαλκόνι και κοιτούσα την εκκλησία μία, την κοιτούσα από το ίντερνετ και μία, από τις φωτογραφίες που τράβηξα. Ρε μήπως με χαλάνε οι διακοπές!

    Τελικά μετά από πολύ σκέψη κατέληξα ότι, ΜΑΛΛΟΝ αυτός είναι ο καθεδρικός! Έλα μωρέ από την κούραση θα είναι.

    Μιλάω με τη γυναίκα μου στο τηλέφωνο και φυσικά μέσα στην περηφάνεια της λέω, το σκηνικό με το αόρατο ξενοδοχείο.

    – Θεέ μου που σε βρήκα!

    Και μετέπειτα το σκηνικό με το καθεδρικό.

    - Θέε μου λυπήσου με!

    Μέχρι που αποφάσισα να κοιμηθώ. Αρκετά περάσαμε και σήμερα, αύριο πάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AiRc1m.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	391036

    Συνεχιζεται...

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    29 - 11 - 2016 ΗΜΕΡΑ 7

    Ψηλό πάγωσα! Το Bed Νo Breakfast δεν είχε θέρμανση και το δάγκωσα. Χαράματα σηκώθηκα και ο καιρός είχε κάπως καθαρίσει, κάνω καφέ βγαίνω να κανω τσιγάρο στο όρθιο έξω στο μπαλκόνι, έπιασε μπόρα. Mπαίνω μέσα βρίζοντας μετέπειτα ξαναβγαίνω έξω, είχε ήλιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LMRizi.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	391038

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TfjtM3.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	80,7 KB 
ID:	391039

    Όλα το πρωινό έτσι πήγαινε ανά δεκάλεπτο, αλλάζει ο καιρός και ταυτόχρονα άλλαζαν τα και τα ταξιδιωτικά μου πλάνα.

    Στον ήλιο έλεγα θα πάω να δω τα εθνικά πάρκα που έχει η βόρεια Σικελία στην βροχή έλεγα, θα φύγω να πάω στην Αμαλφι. Πάρκα Αμάλφι, Αμάλφι πάρκα. Συγχύστηκα. Πάρκα Αμάλφι, Αμάλφι πάρκα. Ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος!

    Από τη μία το θεωρούσα βλακεία να μην πάω στα πάρκα μιας και την Αμάλφι θα μπορούσα να την επισκεφτώ, σε κάποιο άλλο ταξίδι αλλά από την άλλη όμως, η κατάσταση του οδοστρώματος που θα συναντούσα σε μία πιθανή νεροποντή με προβληματίζε.

    Χάλιαόμουν κιόλας με τις ταχύτητες που θα είχα στην μπόρα. Και ότι θα ζόριζα το φειζερ. Εκεί θυμήθηκα ότι το φειζερ είναι ανακηρυγμένο παμψηφεί έχοντας ένα ψήφο, ως αρχηγός των ταξιδιωτικών μας εξορμήσεων και είπα να φύγω.

    Αφού πέρασε ένα δίωρο μέχρι να αποφασίσω είπα να πάω μια βόλτα στην πόλη μιας και το λιμάνι από εκεί που βρισκόμουν, δεν απέχει και πολύ μακριά! Κατέβηκα κάτω στη θάλασσα περπάτησα πάνω στην αμμουδιά, Έβλεπα τον καθεδρικό να υψώνεται επιβλητικά ως φρούριο κάτω από το καταγάλανο ουρανό δίνοντας το στίγμα του και συμβολίζοντας, αυτήν την πανέμορφη πόλη.

    Έχοντας παρέα κάποιους ιταλούς που κάναν την πρωινή τους γυμναστική κάνοντας τζόκινγκ, επάνω στην κάτασπρη αμμουδιά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cErEGG.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	391040

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dh45uh.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	391041

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0nydsi.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	391042

    Μάλλον τελικά δεν θα βρέξει αλλά εγώ θα φύγω, ή τελικά να μην φύγω και να πάω στα πάρκα (Σας τα έπρηξα!!!)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	K42dCU.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	107,6 KB 
ID:	391043

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JaM8YW.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	391044

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6LTHOr.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	391045

    Μετέπειτα έπιασα άσφαλτο τριγύρισα στα σοκάκια πήγα πάλι προς το φάρο, όπου με έπιασε και πάλι καταιγίδα. Της μάνας σου! Θα φύγω ρε, Δεν γίνεται οι διακοπές μου να είναι εξαρτώμενες από τον καιρό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zKOzho.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	391046

    Καπου κατα εδω, βρισκεται και το αορατο ξενοδοχειο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02T5ko.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	391048

    Καπου κατα εδω... ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NX6k4y.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	104,0 KB 
ID:	391049

    Βλέπω τον καθεδρικό απο μια αλλη οπτική γωνια, τον παρατηρώ... Οχι ρε μάγκα δεν ήταν τελικά αυτός που πήγα εχθές. Και πώς θα πάω εκεί. Προχωράω φτάνω σε ένα άλλο άνοιγμα ξανακοιτάω με προσοχή. Αυτός είναι!

    Πάμε να φύγουμε μην ξαναλλάξω γνώμη!

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jgel0t.jpg 
Προβολές:	241 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	391050

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	72Omgp.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	391051

    Και γύρισα στο ξενοδοχείο.

    Έπειδή έφαγα στράβωμα με τον Bed No Breakfast και την εισβολή του σπιτονοικοκύρη στο δωμάτιο μου ενώ έλειπα, του ζήτησα απόδειξη. Τσίνησε αλλα έκοψε! Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος.

    Φεύγω με ηλιο και λέω, θα πάω παραλιακά μέχρι το λιμάνι για να αποφύγω τα διόδια αλλά να δω, και για μία τελευταία φορά την ακτογραμμή της Σικελίας. Κάνω κάποια χιλιόμετρα και με πιάνει μια νεροποντή, λες και βρέθηκα κάτω από το ντουζ!
    Βρίζω και οδηγώ φτάνω στην διασταύρωση που οδηγούσε στην autostrada και σταματάω κανένα δίλεπτο να σκεφτώ τι να κάνω, να πάω εθνική ή από την παραλία... Εντωμεταξύ να στάζω ολόκληρος και να το σκέφτομαι.

    Τα αμάξια να με κορνάρουν γιατί οσο ναναι εμπόδιζα εκεί που είχα παρκάρει και να απορούν, τι κάνει αυτός ο βλαμμένος μηχανόβιος μέσα στο κατακλυσμό σταματημένος στο πουθενά. Μα φυσικά σκεφτόταν από που να πάει στο λιμάνι. Με τα πολλά αποφάσισα να βγω Εθνική, τζάμπα ταλαιπωρία θα βγάζω.

    Κόβω εισιτήριο και έφυγα σφαίρα για το λιμάνι. Εδώ να πω ότι στα 2000 km που έκανα στην Ιταλία πλήρωσα λιγότερο από 10 € σε διόδια... Λιγότερα, από ότι πλήρωσα για 700 km στην Ελλάδα.

    Φτάνω στο λιμάνι βρίσκω την αποβάθρα και περιμένω το καράβι. Βασικά ψιλό ντρέπομαι να αναφέρω ότι αρχικά νόμιζα ότι θα μεταφερθώ στην Ιταλία με ένα σαπιοκάραβο εμπορικού τύπου που ζήτημα, να είχε να μετακινήθη καμια πενταετία. Αλλά ρωτώντας, την κατάλαβα τη δουλειά! Αυτό που δεν κατάλαβα ήταν το ειρωνικό χαμόγελο αυτόν πού με απαντούσαν. Γιατί ρε παιδιά! Μήπως είναι ξεφτίλα!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LDRc1R.jpg 
Προβολές:	242 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	391052

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Παρκάρω το φέιζερ στο πλοίο και ακριβώς από δίπλα μου σταθμεύει ένα τουριστικό λεωφορείο γεμάτο πρόσφυγες. Όλοι ήταν άντρες πολύ αδύνατη και εμφανώς ταλαιπωρημένη. Με κοιτούσαν περίεργα εμένα και το μηχανάκι, καλοθελητα παντά. Ίσως να τους αναβίωσα κάποιο όνειρο για μια καλύτερη ζωή, ίσως! Πάντως εγώ ένιωσα πολύ περίεργα! Κάποιοι κατέβηκαν για να πάνε στην τουαλέτα αλλά οι περισσότεροι παρέμειναν μέσα στο λεωφορείο. Και φυσικά εγώ δεν έφυγα λεπτό από το μηχανάκι.

    Με το που πάτησα το πόδι μου στην στερεα Ιταλία έβαλα στόχο να κάνω όσο το δυνατόν περισσότερα χιλιόμετρα μπορώ, ώστε να προσεγγίσω την Αμάλφι. Βέβαια το ότι η Αμάλφι ήταν γεωγραφικά από την άλλη πλευρά σε σχέση πάντα με το Μπρίντιζι και το εισιτήριο μου για την Ελλάδα, δεν με απασχολούσε ΝΤΙΠ!!!

    Βάση προγράμματος είχα μια ακόμα ατόφια μέρα στην Ιταλία και ήθελα να την γουστάρω όσο το δυνατόν περισσότερο.
    Φυσικά πηγαίνοντας ίσως στο πιο διάσημο και σίγουρα στο πιο φημισμένο μέρος, της ιταλικής ακτογραμμής. Και να κάνω κατά πολλούς, την πιο όμορφη παραλιακή διαδρομή του πλανήτη! Τι είναι αυτή οι ιταλοι ρε συ. Έχουν ίσως, την πιο όμορφη ορεινή και παράκτια διαδρομή στον κόσμο! Και εμείς τι έχουμε...Πάμε αύριο και θα δούμε.

    Οδηγάω δίχως αύριο, οδηγάω και όλο οδηγάω μην με πιάσει η νύχτα, να καλυψο όσο το δυνατόν περισσότερο χιλιόμετρα για να φτάσω αύριο πρωί πρωί στην Αμάλφι. Η διαδρομή στην επιστροφή δεν με εντυπωσίασε τόσο πολύ όσο όταν την διέσχιζα ερχόμενο στη Σικελία, μάλλον θα ήταν λόγω των τόσων που είδα στην διάρκεια αυτού του ταξιδιού.

    Σκεφτόμουν να διανυκτερεύσω στην ευρύτερη περιοχή του Rizzo εκεί που πέρασα το πρώτο μου βράδυ στην Ιταλία και από εκεί η Αμάλφι, ήταν κοντά στα 200 km απόσταση. Μια χαρά! Φτανω πάλι στο Rizzo και εκεί μου έρχεται φλασιά! Όχι ρε μάγκα ξέχασα ότι είναι κακάσχημος μέρος!

    Είχε κάτι διάσπαρτα ξενοδοχεία στον κεντρικό τους δρόμο με εμένα να βρίζω, τι ήρθα και πάλι να κάνω εδώ.

    Οδηγώντας μέσα στην πόλη έπιασα και πάλι τις συνήθειες, ταξιδιωτικές ταχύτητες των ταξιδιών μου, τα λεγόμενα ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ROAD TRIPS και ένα αμάξι από πίσω μου που το έσκασα, με πέρασε με χιλια και μετά από λίγο τον είδα σταματημένο...Σε έλεγχο της τροχαίας!

    Φτάνω στην διασταύρωση που είχα ξαναβρεθεί στην πρώτη ημέρα του ταξιδιού, όπου είχε δύο εναλλακτικές διαδρομές για την Τρόπαια και η μία, αυτή δηλαδή που είχα κάνει ήταν η μάπα, ενώ οι άλλοι ήταν απείρου κάλλους. Τώρα εγώ ποια είχα κάνει, είχα πάει δεξιά ή αριστερά. Όχι ρε μάγκα δεν θυμάμαι! Κόλλησα κανένα λεπτό και πήρα στην τύχη τη δεξιά διαδρομή. Όπου και πάλι ήταν η μάπα!

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Σούρουπο ποια φτάνω στο Vibo marina και ακριβώς μπροστά από ένα σπίτι σταματάω για τσιγάρο. Κατεβαίνω και πως κοιτάω, βλέπω ότι το σπίτι λειτουργούσε και ως ενοικιαζόμενα δωμάτια... Εδώ είμαστε! Πρώτα όμως το τσιγάρο και μετά όλα τα υπόλοιπα. Αφού πέρασε η ώρα βγαίνει έξω ένα παλικάρι να φτιάξει τον κήπο και τον ρωτάω

    – Hotel.

    – Come

    Μπαίνω μέσα στο σπίτι και έρχεται η μάνα του που ψιλό ήξερε αγγλικά.

    – Room

    – Come

    – Money.

    – 20.

    Με περνάει μέσα από την κουζίνα του σπιτιού τους όπου ένας παππούς έτρωγε το βραδινό του, ανοίγει μια πόρτα και με βάζει στο δωμάτιο! Το δωμάτιο ήταν τεράστιο με ωραίο μπαλκόνι και θέα στο λιμάνι.

    – Έχει τίποτά εδω για να δω το βράδυ.

    – Μπα!! Eiναι πολύ μικρό μέρος σε πέντε λεπτά το γυρνάς όλο. Εδώ είναι το λιμάνι από την Vibo Valentia, και τώρα είναι χειμώνας. Δεν έχει τίποτα!

    - Η Vibo Valentia έχει τίποτα ενδιαφέρον.

    – Μπα! Μόνο η παλιά πόλη αξίζει.

    – Καλά θα το σκεφτώ.

    Ξαναπερνάω από την κουζίνα και βγαίνω έξω! Χαλαστικα όμως! Καλά από την κουζίνα τους μέσα, θα πηγαίνω στο δωμάτιο και το βράδυ, τι θα κάνω εδώ! Εντάξει τα λεφτά ήταν τζάμπα αλλά αν για τα πάντα σκέφτεσαι τα λεφτά, μη πας και διακοπές! Στο σπίτι σου θα φας λιγότερα. Και έφυγα!

    Εντάξει είναι σημαντικός παράγοντας τα χρήματα αλλά θεωρώ, υποδεέστερα από τις ίδιες τις διακοπές. Και πρέπει να τα υπολογίζεις αρκεί όμως, να μην σου χαλάσουν ένα μέρος των διακοπών σου.

    Φτάνω στην Vibo Valentia σχεδόν νύχτα, πηγαίνοντας προς το κέντρο είχε ένα τεράστιο Super Lux ξενοδοχείο, αλλά λέω άστο! Και είναι μακριά από το κέντρο και λογικά, θα είναι πανάκριβο. Φτάνω στο κέντρο όλο και κάποιο ξενοδοχείο θα βρω. Ναι καλά δεν είχε τίποτα και όσους ρωτούσα, δεν ξέραν τι είναι το Hotel! Όπως καταλάβατε προμηνύεται μεγάλο βράδυ.

    Κοιτάζω το χαρτη και βάζω τυχαία στο GPS κάτι μεγάλες κωμοπόλεις όπου λογικά, θα είχε κάποιο ξενοδοχείο. Μέσα στο κατασκοταδο με ανοιγμένα τα φώτα φεύγω και όλο να σκέφτομαι το φέιζερ, μην τα τινάξει. Αλλά παρηγοριόμουν που τελείωναν οι διακοπές μου, οπότε και να τα τινάξει... ΝΑ!!!! Χαλιομουν όμως που είχα αθετήσει την υπόσχεση στην Ανθή ότι δεν θα οδηγούσα βράδυ… Και τι να κάνω, ξενοδοχείο δεν πρέπει να βρω!

    Πάω μέσα από κάτι κουτσόχωριά όπου δεν είχε ψυχή. Να οδηγώ μέσα στην μαυρίλα σε δρόμους χωρίς φώτα, να περνάω μέσα από χωράφια σε κάτι πολύ μικρά δρομάκια και όλο, να οδηγώ! Και όλο να βρίζω, γιατί με την κατεύθυνση του δρόμου που είχα πάρει, ξανά προσέγγιζα την Σικελία και όχι την Αμάλφι που ήθελα να πάω αύριο! Της μάνας σου!

    Ξεσκίστηκα σήμερα για να φτάσω κοντά στην Αμάλφι και τώρα γυρνάω πίσω προς την Σικελία… Τζάμπα χιλιόμετρα κάνω!

    Εντάξει δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά τόσο καιρό τα έκανα ένα αγνοία μου, μιας που αντί για μπροστά γυρνούσα πίσω. Τώρα όμως το κάνω εν γνώση μου. Αυτό τώρα πως θεωρείται, βελτίωση η χειροτέρευση...ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ!!!

    Φτάνω σε κάτι ερημωμένα χωριά ξεχασμένο από το θεό, όπου ζήτημα να κυκλοφορούσαν τρία αμάξια όλο το βράδυ και τα παιδιά, είχαν μετατρέψει τους έρημους δρόμους σε ατελείωτες αλάνες παίζοντας ποδόσφαιρο! Ρε μάγκα τι κάνω εδώ! Αγριεύτηκα! Βάζω τον Τομ να με βγάλει όσο πιο σύντομα στην εθνική, με χώνει πάλι μέσα από κάτι χωράφια και να οδηγώ για χιλιόμετρα χωρίς, το παραμικρό άλλο ίχνος ζωής. Ρε μάγκα αν τα τινάξει εδω το φειζερ θα με φάνε οι λύκοι!

    Μετά από ώρα βλέπω στο βάθος της νύχτας τα φώτα της εθνικής! Δόξα τω Θεώ τη γλιτώσαμε. Βγαίνω εθνική μέσα από πολλές παρακάμψεις και βλέπω πινακίδα για Rizzo ( Eκεί που είχα στρίψει αρχικά το απόγευμα) 60 km! Μετά από παραπάνω από δυο ωρες οδήγησης γύρισα 60 km πίσω! Αυτά είναι!

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαντια χειμερινα με προστασιες
    από bentouza στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 16:30
  2. Βοήθεια για χειμερινά Γάντια
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 23:14
  3. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 10:18
  4. Χειμερινά μποτάκια alpinestars
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF