Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 131

Θέμα: Τιτιβισματα Σικελιας... Χειμερινα!!!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και η χέστρα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	A9oCui.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	55,7 KB 
ID:	390862

    ΠΑΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ... ΓΙΑΤΊ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΊΕΣ ΔΕΝ ΕΊΜΑΣΤΕ...


    Η ώρα είχε περάσει εφτά, οι κάγκουρες εξαφανίστηκαν τα μαγαζιά έκλεισαν οι δρόμοι νέκρωσαν, και είπα να πάρω σιγά-σιγά τον δρόμο της επιστροφής. Περιττό να πω ότι είχε κάτι ταβερνάκια με κάποιες καφετέριες που είχαν λίγο κόσμο αλλά μόνο, μέσα στο μαγαζί. Και εγώ επειδή είμαι μανιώδης καπνιστής, χωρίς τσιγάρο απόλαυση δεν έχω.

    Οπότε και για αυτόν το λόγο σε όλο μου το ταξίδι δεν έκατσα ούτε σε μία καφετέρια και δεν έφαγα, ούτε μία φορά έξω. Ασε που γούσταρα. Άσε που ήταν ένα προσωπικό στοίχημα με τον εαυτό μου το αν θα κατάφερω να περάσω διακοπές, με μονο δικές μου προμήθειες, κάτι που ποτέ δεν το είχα κάνει στη ζωή μου.

    Σε κάθε διακοπές θέλω να δοκιμάζω κάτι διαφορετικό στο αν μπορώ να το πετύχω. Γιατί αν κάνεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια θεωρώ ότι στο τέλος, κάπου χάνεται και όλη η ουσία. Αλλά και για έναν πρακτικό λόγο.. Έτρωγα στα ξενοδοχεία της κονσερβουλες μου για να μην τελειώνουν τόσο νωρίς , οι ωφέλιμες ώρες των διακοπών μου. Αφού κατέληγα που κατέληγα με τις κότες στα καταλύματα μου αν δεν έτρωγα και σε αυτά, το μόνο που θα μου έμενε θα ήταν να κοιμηθώ. Μιας και ήμουν μόνος...

    Γυρνώ στο ξενοδοχείο με εμφανής την ικανοποίηση, μιας και το βρήκα! Γιατί έχουμε και αυτό, αν χαθώ... Το ξενοδοχείο πως θα το βρω!

    Κάνω καφέ να περάσει η ώρα για να δεσω το Φέιζερ, και περιμένω. Η ώρα φτάνει αλλά παρατηρώ ότι έχω ένα απρόβλεπτο πρόβλημα…

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πως να το περιγράψω….

    Το πεζούλι που θα έπρεπε να ανεβάσω το μηχανάκι ήταν ψηλό, 25 με 30 πόντους. Το πεζούλι ήταν στενό και δεν χωρούσε το Φειζερ να ανέβει ολόκληρο επάνω και μετά να το να στρίψω, για να το παρκάρω. Από τη μία πλευρά το πεζούλι έκανε κουρμπα μιας και ήταν πάνω σε διασταύρωση οπότε και από εκεί, δεν μπορούσα να το ανεβάσω γιατί γλιστρούσε η ρόδα.

    Αν συνέχιζα πιο πέρα μετά την κουρμπά του πεζοδρομίου μπορούσα να ανεβάσω το Φέιζερ αλλά δεν μπορούσα να το στρίψω, πάνω στο πεζοδρόμιο για να το βάλω μπροστά στο ξενοδοχείο. Από την άλλη πλευρά είχε κολώνα και δεν χωρούσε να περάσει. Και από τη μοναδική πλευρά που μπορούσα να το ανεβάσω που το πεζούλι ήταν σαν σκαμμένο, είχε παρκάρει ένα αυτοκίνητο και μου είχε κλείσει την δίοδο. Μιλάμε τρελάθηκα!

    Δεκα λεπτά να παιδεύομαι, να το πηγαίνω από εδώ να μην χωράει, να το πηγαίνω από κει να γλιστρά. Να το ανεβάζω από πιο μακριά,να μην χωράει να το στρίβω για να το πάω στο ξενοδοχείο. Από την άλλη πλευρά να το φτάνω στην κολώνα και να μην χωράει. Στο φέιζερ να ανάβει το βεντιλατέρ και σε εμένα τα λαμπάκια. Μιλάμε και τι δεν έριχνα!

    Μου γυρνάει το μυαλό και τραβάω το τραπεζάκι και τις καρέκλες που ήταν μπροστά στην είσοδο του ξενοδοχείο ποιο εκεί, για να έχω έστω και λίγα περισσότερα εκατοστά περιθώριο. Πέφτει ο καφές τα κάνει όλα μαντάρα. Βγαίνει ρεσεψιονίστ κοιτώντας με απορία. Μέχρι που τα κατάφερα!!!!! Ήρωας!!!! ΕΛΝΤΟΥΡΑΣ!!!!!! Της κοπέλας της γύρισαν τα μάτια ανάποδα, Αλλά εγώ πάρκαρα!

    Συμμαζεύω τα ασυμμάζευτα και με το που μπαίνω μέσα στο λόμπι την λέω.

    ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΉΣΩ ΚΑΤΙ...

    Πάω στο δωμάτιο αράζω. Τρώω τα τυροπιτάκια της γυναίκας μου και συνομιλώ μαζί της με το Skype... Μετέπειτα βγαίνω έξω από την πίσω πλευρά του ξενοδοχείου που είχε κήπο και απόλαυσα, την ηρεμία του σκηνικού καπνίζοντας κάποιά τσιγάρα. Μέχρι που πέρασε η ώρα και πήγα για ύπνο… Και καλό σας βράδυ.

    Το βράδυ μου τελείωσε με τον ύπνο αλλά διακόπηκε, ακούγοντας τη βροχή που έπεφτε έξω από το παράθυρο μου. Καλή φάση! Και έριχνε Καρέκλες!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Zlc3Gp.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	390863

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WCJgVK.png 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	88,6 KB 
ID:	390864

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    25 - 11 -2016 ΗΜΕΡΑ 3

    Ξυπνάω το πρωί λίγο πριν τις οχτώ πάνω στην ώρα για το πρωινό. Βγαίνω έξω στον κήπο μόλις είχε κόψει η βροχή και όλα ήταν μούσκεμα. Το πρωινό σερβιριζόταν από ένα μπουφέ και μπορούσες να τα απολαύσεις στα τραπέζια είτε κάτω, από ένα υπόστεγο είτε σε αυτά που ήταν εκτεθειμένα κάτω από τον απειλητικό ουρανό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fs8geC.jpg 
Προβολές:	328 
Μέγεθος:	105,8 KB 
ID:	390865

    Σήμερα η ρεσεψιονιστ ήταν άλλη, για την είναι χθεσινή δεν ξέρω, μπορεί και να παραιτήθηκε! Αφού μου δίνει το OK να κάτσω κάτω από το υπόστεγο παρότι θα κάπνιζα σαν μαύρος, ξεκίνησα το πρωινό μου με την με τη άλλο, από ένα καπουτσίνο μηχανής και άλλα καλούδια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LewEGP.jpg 
Προβολές:	329 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	390866

    Εκμεταλλευόμενος το ότι ήμουν μόνος στον κήπο, κάθε μισό τσιγάρο έβαζα και ένα καφέ. Κάθε κρουασάν έβαζα και ένα καπουτσίνο, μιλάμε, μπορεί να ήπια καμιά εφτά καφέδες... Ημουν πραγματικά, στον παράδεισο επί της γης.

    Σκάει μύτη και η κοπέλα από το ξενοδοχείο και με πιάνει την πάρλα, δεν ξεκολλούσε! Βρε καλά είμαι στον παράδεισο, μη με κολάζεις. Μιλούσε, μιλούσε και όλο μου έλεγε. Πολυ μιλάω ε...! Και όλο χαμογελούσε, με ναζί.

    Εντωμεταξύ καθόταν πάνω από το κεφάλι μου σαν μπάστακας, εγώ να την λέω αν θέλει να κάτσει, όχι εντάξει. Πάλι καλά! Αυτή καθόταν σαν τσολιάς από πάνω μου και εγώ να σπάζομαι γιατί δεν μπορούσα να πιω κι άλλο καφέ. Άσε που με κουράζει απίστευτα η άγγλο ιταλική προφορά της. Εντάξει παντρεμένοι άνθρωποι είμαστε! Ευτυχώς που και που έφευγε και εγώ σαν κλέφτης, έβαζα καφέ. Τι να λέμε τώρα! Τώρα τι μου έλεγε. Δεν σας λέω γιατί το διαβάζει και η γυναίκα μου!!!! Θα γράψω ρε!

    Να ότι τώρα είναι νεκρή περιόδος για το ξενοδοχείο, δεν έχει καθόλου κόσμο. Η καλύτερη εποχή για να επισκεφτώ την Τρόπαια θα ήταν καλοκαίρι όπου πραγματικά, σφύζει από ζωή . Κοιτούσε που ψιλό έβρεχε και μου έλεγε το πως πήρα την απόφαση να ταξιδέψω αυτήν την εποχή με μηχανή, και μόνος μου. Μακάρι να σε κάνει καλό καιρό. Που θα πας; Τέτοια χαζά. Πολυ μιλάω ε...

    Αφού τελείωσε η συνέντευξη, άρχισε να βρέχει για τα καλά και εγώ όλο κωλυσιεργούσα στο να φύγω, για να δω τι θα γίνει τελικά με τον καιρό. Μέχρι που βαρέθηκα και είπα, ότι βρέξει ας κατεβάσει.

    Ετοιμάζω τα πράγματα πάω στην κοπέλα για να την πληρώσω, με την εκδίκηση μου να πλησιάζει. Μιας και είχε φτάσει η ώρα...ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΓΩ!!!

    Αφού ενημερώθηκα το πώς θα κατέβω στην παραλία για να την απολαύσω από κοντά, και προς μεγάλη μου έκπληξη έμαθα ότι μπορώ να συνεχίσω προς την Σικελία όχι πηγαίνοντας προς τα πίσω, αλλά συνεχίζοντας προς τα εμπρός... Τη χαιρέτησα μια για πάντα.

    Φορώντας αδιάβροχα παρότι η βροχή είχε ψιλο σταματήσει ,φτάνω στην παραλία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cdiCQJ.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	390867

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πραγματικά σε ένα πανέμορφο μέρος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5WcYtA.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	390868

    Αλλά αρχίζοντας πάλι το ψιλόβροχο, δεν μπόρεσα να την απολαύσω όσο ήθελα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rQlHSf.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	71,2 KB 
ID:	390869

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bfIjBM.jpg 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	390870

    Κρύφτηκα κάτω από ένα σαν κιόσκι, χτύπησε ακόμα έναν καφέ. Έκανα βεβιασμένα ένα τσιγάρο μιας και έβρεχε, μέχρι που έφυγα... Προς άλλους άγνωστους προορισμούς.

    Στόχος μου ήταν να πάω όσο μπορώ παραλιακά για να απολαύσω οσο περισσότερο μπορώ το τοπίο, αλλά η διαδρομή δυστυχώς δεν ήτανε στις προσδοκίες μου.

    Αφού αναρωτιόμουν και έβριζα πως είναι δυνατόν να κάνω πάντα, τις χειρότερες διαδρομές στην Ιταλία. Σημάδι της είχα!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DMJlPi.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	390871

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qknIiE.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	390872

    Αφού αγανάκτησα και άλλαξα τις ρυθμίσεις στον Τόμ για να με πάει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο λιμάνι για Σικελία. Έ ναι φτάνει τόσο! Βγαίνω στην εθνική... Ωχ Παραλίγο να το ξεχνούσα...

    Μέχρι τώρα στην εθνική οδό που χρησιμοποιούσα και γενικά σε όλο μου το ταξίδι όταν έβγαινα στην κεντρική αρτηρία είχε πινακίδες που έγραφε, ότι δεν έχει διόδια αλλά Autocontrol. Τι είναι αυτό, ακόμα και τώρα δεν κατάλαβα! Είχε και πινακίδες που έγραφαν κάτι περίεργα για τα δίκυκλα, αλλά ούτε και αυτό κατάλαβα! Τελοσπάντων διόδια δεν πλήρωσα σχεδόν πουθενά και αν παρανόμησα... Eγώ φταίω!! Ας τα έγραφαν στα αγγλικά! Παρά μόνο εύχομαι, να μην μου έρθει κανένα ιταλικό έμβασμα στο σπίτι.

    Πολλά τούνελ πάρα πολλά τούνελ, όλη η διαδρομή ήταν γεμάτα τούνελ. Χωρίς υπερβολή πιστεύω ότι σε όλο μου το ταξίδι στη νότια Ιταλία μπορεί να διέσχισα και παραπάνω, από χιλια τούνελ! Τουνελ στο τούνελ έφτασα στο Σαν Τζοβάνι, άντε καραβάκι και φύγαμε για Σικελία. Κόβω εισιτήριο 25 € και επιβιβάστηκα .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	px08Rq.jpg 
Προβολές:	326 
Μέγεθος:	78,8 KB 
ID:	390873

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Το τίμημα αυτό ήταν για μία μοτοσικλέτα και εμένα, για όσες φορές το επιθυμούσα σε διάστημα τριών μηνών. Το δεύτερο μικρότερο διάρκειας εισιτήριο ήταν για τρεις μέρες. Από τρεις μήνες στις τρεις μέρες, αν έχεις οργανωση αυτά είναι! Τι νομίζετε μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά! Πάντως το κόστος τρίμηνης διάρκειας αν είσαι ιταλός είναι ξεφτίλα, αν είσαι όμως τουρίστας είναι σεβαστό γιατί τρεις μήνες διακοπές, χλωμό να κάνεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HyxgZP.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	390874

    Ακομα και για εμενα..

    Ακριβώς από δίπλα μου στο πάρκινγκ του πλοίου παρκάρει ένας ιταλός με ενα 800 GS, φορούσε στολή είχε GPS και τα πάντα. Φυσικά του έπιασα συζήτηση αλλά τερματίστηκε άδοξα γιατί αφενός δεν ήξερε αγγλικά, αλλά και γιατί βαριόταν που ζούσε. Του έκανε τρελή εντύπωση πάντως που του είπα ότι είμαι διακοπές από Ελλάδα.

    Αν ήταν αντίθετη περίπτωση και εγώ ήμουν ο ιταλός και έβρισκα κάποιον ξέμπαρκο τουρίστα με μοτοσυκλέτα, θα τον τρέλανα στις ερωτήσεις. Θα τον καθοδηγούσα όσο μπορούσα, το που να πάει και το τι να δει. Θα χαιρόμουν πραγματικά και στο εικοσάλεπτο δρομολόγιο που θα ήμασταν στο καράβι μιας και ήμασταν μόνοι μας, θα κοιτούσα να τον έκανα παρέα εφόσον βέβαια, έβλεπα ότι γουστάρει. Και αν ειχα τα οποιαδήποτε προβλήματα στην προσωπική μου ζωή σε αυτό το δρομολόγιο, θα χανόντουσαν κάπου ανάμεσα στα κύματα εως ότου, αντικρίσω ξανά στέρια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tfROZW.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	390875

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ss4DcB.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	390876

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	OBzYSD.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	87,3 KB 
ID:	390877

    Ανεβαίνω πάνω να χαζέψω θάλασσά κάνω ένα τσιγάρο και έφτασα. Παίρνω το μηχανάκι δίπλα από τον Ιταλό, χαιρετιόμαστε με ένα νεύμα και καλό μας δρόμο. Έβρεχε με εμένα να με εχει πιάσει μια απίστευτη διέγερση που έφτασα στο νησί και να κάνω κάτι σφήνες ανάμεσα από τα φορτηγά, λες και πήγαινα ντελίβερι με το παπί. Σε κάποια φάση χώνομαι, και μια νταλίκα πήγε να με φάει τον καθρέφτη. Νίκο χαλάρωσε εδώ δεν είναι Ελλάδα!

    Βγαίνω στο κεντρικό σχεδόν αμέσως με μεγάλη ανακούφιση που δεν έμπλεξα μέσα στην πόλη, αλλά και για έναν ακόμα πιο σημαντικό λόγο. Τα αμάξια δεν άναβαν τόσο τα φώτα τους οπότε ούτε κι εγώ. Και ευχαριστούσα τον θεό που ήρθε στην Σικελία μπας και μπορέσω να ολοκληρώσω επιτέλους ένα ταξίδι με το φειζερ χωρίς την ADAC.

    Όντως όσα είχα διαβάσει στο διαδίκτυο ήταν αλήθεια. Η νότια Ιταλία είναι πολύ πιο χύμα σε ό,τι αφορά κάποιους νόμους που έχουν θεσπίσει ως κράτος, ότι πρέπει για εμένα λοιπόν!

    Η διαδρομή ήταν γαμάτη μέσα από δεκάδες τούνελ... Πολύ τούνελ ρε παιδιά χόρτασε το μάτι μου τούνελ! Άλλα πρώτου να τα διασχίσω όλα αυτά, πέρασα κάτι πανύψηλές περιστροφικές εναέριες γέφυρες, έως ότου βγω στην δευτερεύουσα εθνική με τα πολλά ( Να το γράψω) Τ... άντε καλά δεν το γράφω!

    Αλλά θα γράψω κάτι άλλο που τώρα θυμήθηκα. Διασχίζοντας τη νότια Ιταλία για να έρθω στην Σικελία στο δρόμο, είδα πάρα πολλές γυναίκες που περίμεναν υπομονετικά να βγάλουν μεροκάματο. Είχα ακούσει ιστορίες για την Γιουγκοσλαβία που συμβαίνει κάτι ανάλογο. Αλλά εγώ πρώτη φορά αντίκρυσα κάτι τέτοιο.

    Στόχος μου σήμερα ήταν να φτάσω στην Ταορμίνα μιας και είχα διαβάσει, ότι είναι πολύ γραφική πόλη αλλά φυσικά, γιατί έχει και το αρχαίο ελληνικό θέατρο. Μια παραλία όμως μου κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον που και είχε στα παράκτια της και έβαλα τον Τομ, να με πάει καρφί εκεί.

    Φυσούσε τρελά, μία ψιχαλίζει μία όχι. Οδηγώντας στον παραθαλάσσιο, δρόμο έβλεπα τον παφλασμό των κυμάτων στη στεριά κάτω από το πέπλο ενός, γκριζογάλανο ουρανού. Το θέαμα ήταν απίστευτο με εμένα να ουρλιάζω πάνω στο μηχανάκι, αντικρίζοντάς το .

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AoXxzb.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	390878

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ak35PV.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	61,7 KB 
ID:	390879

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8z54on.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	390880

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eod7ki.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	59,1 KB 
ID:	390881

    Πέρασα πολλές παραθαλάσσιες κωμοπόλεις οι οποίες μου καναν τρελή εντύπωση γιατί ηταν, μια πραγματική ατελείωτη ευθεία και τίποτε άλλο. Αποτελοντουσαν απο δυο, τρεις δρόμους παράλληλους με την θάλασσα και όλο το υπόλοιπο τους ήταν, καμιά πεντε km ευθεία. Λες και ήταν παράλληλες σιδηροδρομικές γραμμές.

    Καλά ολες ήταν άθλιες, παλιά κτίρια απαρχαιωμένα μαγαζιά λες και βρισκόσουν σε κάποια τριτοκοσμική χώρα. Καθώς οδηγούσα αναρωτιόμουν σε περίπτωση μποτιλιαρίσματός τι φιστικομα, θα τρώνε εδω οι οδηγοί! Μιλάμε αν μπλέξεις σε κυκλοφοριακό χάος, έμενες για πάντα εκεί!

    Ευτυχώς που πήγαινα στα όρια ταχύτητας χωρίς περαιτέρω προβλήματα με εμένα να απορώ, γιατί οδηγούσα στον δεύτερο παράλληλο από την θάλασσα δρόμο και δεν κατηφόρισα 30 m να πάω από τον παραλιακό, για να βλέπω θάλασσα. Μα φυσικά γιατί απο εκει με πήγαινε ο Τομ. Και στα ταξίδια μου, αυτός είναι ο αφέντης και εγώ ο σωφέρ!

    Μια δυο φορές τον έγραψα και κατέβηκα παραλία, οδήγησα 300 m μέχρι που ο δρόμος τελείωσε και ξαναγύρισα στον κεντρικό. Μιλάμε απίστευτη γκαντεμιά! Έκανα 5 km μες την πόλη και με το που αποφάσιζα να κατέβω παραλία, τελείωνε η παραλία! Είδατε ο αφέντης αν δεν τον ακούς, αυτά παθαίνεις!

    Εκεί είδα και το απίστευτο που μου έκανε τρελή εντύπωση. Σε κρατική πινακίδα κατεύθυνσης έγραφε ότι αν ήθελες να πας στην Ιταλία, στρίβεις από εκεί. Μας στην Ιταλία ημουν! Δηλαδή να είσαι Εύβοια η Πελοπόννησο, και σε κρατικές πινακίδες να λέει, για Ελλάδα προς τα εκεί. Τι να λέμε τώρα! Όντως τελικά δεν τα πάνε και πολύ καλά.

    Συνεχιζεται...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φτάνω στην παραλία της Ταορμίνα με το που μπαίνω στον οικισμό, άνοιξαν οι ουρανοί και να ρίχνει καρέκλες! Μέσα σε ένα λεπτό έγινα μούσκεμα με τις σταγόνες της βροχής, να πέφτουν σαν αμύγδαλα επάνω μου. Κάπου να σωθώ! Κάνω μια γύρα δεν βρήκα να προφυλαχτώ, αναστροφή και πίσω.

    Οδηγάω ξαναγυρνώ, και βρίσκω ένα υπόστεγο από ένα ξενοδοχείο και χώνομαι απευθείας μέσα! Πρέπει να ήταν κοντά τρεις το μεσημέρι, να ρίχνει καρέκλες... Εγώ να είμαι κάτω από το υπόστεγο, η παραλία να είναι στα δεκα μετρα από την άλλη πλευρά του δρόμου, να μην μπορώ να βγάλω φωτογραφίες και να ρίχνω, τα μπινελίκια!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PXTwZO.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	390882

    Βαράω το κουδούνι του ξενοδοχείου κάνεις, ήταν κλειστό. Πάω να στρίψω ένα τσιγάρο ήταν αδύνατο, μιας και τα χέρια μου ήταν μούσκεμα. Μιλάμε τα βρισίδια! Απόσυντονιστικά! Μου πέφτει το παλιό iPhone κάτω και διαμελίζεται, της μάνας σου! Αν είσαι δούλος του τσιγάρου αυτά παθαίνεις, ευτυχώς τουλάχιστον δούλευε.

    Ακριβώς από δίπλα μου ήταν ένα πολύ μικρό, παρακμιακό θα το έλεγα καφέ που λειτουργούσε και σαν, αναψυκτήριο ψιλικατζίδικο. Τους ρωτάω αν ξέρουν κανέναν ανοιχτό ξενοδοχείο.

    – Όχι είναι όλα κλειστά. Αλλά έχουμε εμείς ένα ενοικιαζόμενο σπίτι.

    – Βλέπει την παραλία.

    – Ναι είναι ακριβώς από επάνω αλλά επειδή βρέχει τώρα, περίμενε να στο δείξω από το ίντερνετ.

    WΗΑΤ!!!

    Ναι να βραχει τώρα, κρίμα είναι!

    – Δες το είναι τεράστιο, έχει τρία δωμάτια και είναι μέχρι και για πέντε άτομα.

    Κοιτάω και εγώ στο ίντερνετ το σπίτι που ήταν... ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!!!

    - Μπαλκόνι έχει.

    – Όχι μόνο παράθυρο.

    –( Εκεί χαλάστηκα) Και πόσα λεφτά.

    – Για δύο νύχτες 110.

    – Θα το σκεφτώ.

    Βγαίνω έξω προσπαθώ να καπνίσω, τα ψιλό κατάφερα και ψιλό ηρέμησα! Σκέφτηκα το τι θα κάνω αλλά χαλάστικα γιατί ήταν πολύ νωρίς για να κλειστό στο ξενοδοχείο και εκεί που ήμουν, το βράδυ δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι

    Εντωμεταξυ πάλι έριχνε αμύγδαλα αλλά εγώ επειδή στράβωσα, έφυγα. Φοράω τα πάντα και βγαίνω κάτω από το υπόστεγο στους καταρράκτες. Εντάξει η Ταορμίνα από εκεί που ήμουν ήταν 4 km, οπότε σιγά!

    Στρίβω από τον κεντρικό σε ένα ανηφορικό δρόμο και να κατεβάζει, ποτάμια! Εγώ οδηγούσα το φειζερ σαν τζετ σκι και ευχαριστούσα τον Θεό, που ήμουν ντελιβεράς!

    Να ανηφορίζω, στροφή στη στροφή και ο χείμαρρος να είναι πιο ορμητικός.Αντε λίγο ακόμα να φτάσω, ρωτάω ένα αμάξι μου λέει έχεις άλλα 2 km. Μετά απ' όλα αυτά, φτανω στην Ταορμίνα και σταματάω σε ένα βενζινάδικο.

    – Για μέσα στην πόλη από που να πάω.... Τον ρωτώ σαν βατραχάνθρωπος.

    – Δεκα μετρα πίσω…. Μου απάντησε απαθέστατα κάνοντας like στο facebook!

    ΩΡΑΙΟΣ...

    Φεύγω, παίρνω μια απότομη κατηφορική στροφή και στα 10 m βλέπω ένα περιστροφικό σούπερ λουξ ξενοδοχείο. Είχε πάρκινγκ που έλεγε ότι απαγορεύεται η στάθμευση και εγώ, χώνομαι απευθείας μέσα. Ανυφοριζοντας ένα μικρό στενάκι φτάνω σε ένα υπερυψωμένο μαρμάρινο διάδρομο που που επάνω είχε πλεξιγκλάς. Τα γράφω όλα και ανεβάζω το φειζερ πάνω στο μάρμαρο μην πνιγεί από τη βροχή και δεν ξαναπάρει μπρος.

    Βλέπω μια πόρτα την ανοίγω και μπαίνω μέσα σ'ένα κομμωτήριο... Ουπς τι έγινε ρε παιδιά! Που είναι το ξενοδοχείο! Με κοιτάνε σαν UFO και εγώ το ίδιο! Αφού τους έκανα μια λίμνη απο τα νερά που έσταζαν από επάνω μου τους ρωτω

    – Hotel.

    – up

    Αφού του ζήτησα συγγνώμη που τους έκανα λούτσα ανεβαίνω προς τα επάνω. Στον όροφο που ήμουν είδα δωμάτια αλλά δεν είδα την ρεσεψιόν. Ανεβαίνω μόνο δωμάτια, ξανανεβαίνω δωμάτια... Ρε πλάκα με κάνετε που είναι το ξενοδοχείο! Πάω στον τρίτο το ίδιο, ανέβαινα και γελούσα, δηλαδή έλεος. Πρώτη φορά μου συνέβη να είμαι μέσα σε ένα ξενοδοχείο και να μην βρίσκω... Το ξενοδοχείο! Τελικά το βρήκα ήταν στον τέταρτο.

    Το ξενοδοχείο ήταν ανισόπεδο και είχε δύο εισόδους, έτσι εξηγούνται όλα! Μπαίνω στην ρεσεψιόν και με κοιτάνε λες και ήμουν διαστημάνθρωπος.

    – Hotel (Γιατί ποτέ ποτέ δεν ξέρεις)

    – Yes.

    – Αμήν! Room;

    – Yes 65 € με πρωινό.

    – Το δωμάτιο έχει μπαλκόνι με θέα;

    – Ναι.

    – Φέρτο! (Eντάξει ακριβό ήταν, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια).

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Προσπαθώ να τους εξηγήσω με τα χιλια ζόρια που πάρκαρα το μηχανάκι και αν ειναι οκ. Στράβωσαν.

    – Βάλτο στο πάρκινγκ που είναι στα 20 m.

    Εκεί στράβωσα εγώ! Γιατί πιθανόν θα έπρεπε να πληρώσω και ήταν πάρκινγκ χωρίς φύλακα! Τελικά μετά από πολλές διαβουλεύσεις μου επέτρεψαν να το παρκάρω κάτω από το πλεξιγκλάς αλλά σε διαφορετικό σημείο. Σιγά να μην με επέτρεπαν! Ενώ έσταζα ξέρετε, του ξενοδόχο του ήρθε να με κατατοπίσει στο τι να δω στην Ταορμίνα.

    – Να το αφήσουμε για πιο μετά;

    Δηλαδή έλεος! Πάμε να μετακινήσουμε το μηχανάκι και ο υπαλληλος του ξενοδοχείου για να με συνοδέψει... Ανοιγει ομπρέλα να μην βραχω!

    – Φίλε μου εγώ είμαι ήδη μούσκεμα, κρατά την ομπρέλα εσύ!

    Δηλαδή έλεος! Αφου τελειώσαμε με το Φέιζερ πάμε ξανά στη ρεσεψιόν να δώσω ταυτότητα και πηγαίνοντας αυτήν την φορά προς το δωμάτιο ο υπάλληλος, ξανά ανοίγει την ομπρέλα να μην βραχω!

    – Φίλε μου εγώ είμαι ήδη μούσκεμα, κρατά την ομπρέλα εσύ!

    Μα τόσο επιμονή πια, ΕΛΕΟΣ!

    Μπαίνουμε στο ασανσέρ, εκεί σφίχτηκα. Μην μείνουμε για πάντα εκεί!

    – Όχι έχει αυτόματο σύστημα που κατεβαίνει στο ισόγειο αν συμβεί κάτι.

    – Α

    – Πάντως είναι η πιο δυνατή καταιγίδα όλης της χρονιάς.

    – Α

    Πάμε στο δωμάτιο, ήταν χλίδα! Τρελάθηκα! Δεν γαμιούνται τα λεφτά και στην τελική, αφού οι ταξιδιωτικές μου μέρες ωρολογιακά, τελείωναν λες και ήταν μεσημέρι αν πήγαινα εκδρομή το καλοκαίρι, ήθελα να γουστάρω κιόλας!.

    Βρε λες να γούσταραν κι άλλοι προτού εμένα….

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wKqK1y.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	390883

    Μιας και έτσι βρήκα το κρεβάτι…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QwSWC9.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	79,2 KB 
ID:	390884

    Αράζω στο μπαλκόνι και να βλέπω τον κατακλυσμό που εξελισσόταν μπροστά μου με εμένα να είμαι αυτήν τη φορά στα στεγνά. Τρέλα!



    Μετά από λίγο όμως ξενέρωσα. Γιατί αν είναι από τις τέσσερις το απόγευμα να κλείνομαι στο ξενοδοχείο μήπως τελικά, έκανα βλακεία που ταξίδεψα τέτοια εποχή! Έκανα ένα καφέ έβαλα μουσική στο κινητό και εκεί, με πέρασαν τα στραβόματα και τα πάντα! Ναι πλάκα με κάνεις ρε Νίκο, δες που είσαι και χαλιέσαι για τέτοιες μικρότητες. Θα γουστάρεις με όποιον τρόπο μπορείς.

    Έτσι με τη μουσικη στο κινητο την καταιγίδα, μου έφυγαν ολες οι ανασφάλειες καθώς έβλεπα ανά δευτερόλεπτο, τον ουρανό να φοτίζετε από τις χιλιάδες αστραπές που τεμάχιζαν την νύχτα! Με Manowar στην Τσιτα, πως να μην ανέβω. Και τελικά το βράδυ μου, πήρε μια τελείως διαφορετική τροπή και εξελίχθηκε, σε ένα από τα καλύτερα μοναχικά μου βράδια που πέρασα σε διακοπές.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού όταν έκοψε η βροχή ξενέρωσα γιατί θα έπρεπε να βγω έξω μιας και μέσα, περνούσα καλύτερα! Μαλακία θα ήταν όμως να μην πήγαινα να δω την πόλη.

    Αφού πήρα πληροφορίες από την ρεσεψιόν για το που να πάω και με ενημέρωσαν ότι κάπου στη μέση του κεντρικού πεζοδρομίου έχει μία μεγάλη πλατεία και από εκεί, φαίνεται το αρχαίο ελληνικό θέατρο, ξεκίνησα. Αλλά απογοητεύτηκα κιόλας γιατί το θέατρο ήταν προσβασιμο στο κοινό έως τις εφτά και η ώρα είχε περάσει. Κρίμα!

    Αλλά κακά τα ψέματα ένας βέρος ταξιδιώτης δεν φαίνεται μόνο από πού πηγαίνει αλλά και...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6vZ7Yn.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	390885

    Από ότι ταξιδιωτικό εξοπλισμό κουβαλαει!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	OMF4Wh.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	390886

    Η ώρα πλησιάζει οχτώ και έξω δεν κυκλοφορούσε ψυχή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VDwLq9.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	390887

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Εντάξει μια μικρή πόλη ήταν αλλά και πάλι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qcHiCA.jpg 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	390888

    Και εγώ σαν να ήμουν ο τελευταίος επιζών περπατούσα προσπαθώντας να βγάλω έστω και μία, καθωσπρέπει φωτογραφία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3r5pN8.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	94,9 KB 
ID:	390889

    Βέβαια για να βγάλω αυτές τις άθλιες φωτογραφίες ακουμπούσα κάπου επάνω μου την ομπρέλα, άνοιγα την μηχανή, αυτή ξανα έκλεινε και έριχνα όλα τα βρισίδια του κόσμου ακόμα... Και στα ιταλικά! Την ξανά άνοιγα, αυτή και πάλι έκλεινε, κατέβαζα καντήλια και κυλούσε η βράδια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	e6VdsO.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	390890

    Εντάξει μπορεί να είναι άθλιες φωτογραφίες αλλά είναι σίγουρα μάχιμες!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Q9oBuw.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	390891

    Φτάνω στην πλατεία, πίσσα σκοτάδι. Ούτε θέατρο δεν έβλεπα ούτε την τύφλα μου, οικονομία στα φώτα κάνουν! Και συνέχισα να περπατάω. Ενώ περιπλανιόμουνα στα χαμένα από εδώ και από εκεί, σε κάποια βήματα είχα αρχίσει ήδη να βογκαω από την κούραση. Κάπως έτσι συνειδητοποίησα ότι μπήκα επιτέλους, μέσα στο ταξίδι! Ναι αυτό είναι το γνώριμο μου ταξιδιωτικό στυλ, να βογκάω! Όταν βογκάω σημαίνει ότι γουστάρω!

    Γύρισα από εδώ γύρισα από εκεί και αποφάσισα να πάω να δω έστω την είσοδο του θεάτρου μιας και ήταν κλειστό.

    Πινακίδες έβλεπα παντού αλλά το θέατρο πουθενά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TYXiB9.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	390892

    Βρε λες να βούλιαξε από την βροχή αναρωτιόμουν!

    Σκαρφαλώνω σε κάτι πάρκα, ξεσκίστηκα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6qIDs5.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	390893

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αλλά τελικά το βρήκα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jueZAK.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	91,8 KB 
ID:	390894

    Γαμάτο δεν είναι

    Μέχρι που γύρισα στο ξενοδοχείο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P2AFDi.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	65,1 KB 
ID:	390895

    Βγήκα στην μπαλκονάρα και αφού χτύπησα ότι απέμεινε από τα τυροπιτάκια που είχε ετοιμάσει η γυναίκα μου, είπα να ξεκουραστώ και φυσικά, να την μιλήσω μέσω Skype.

    – Αγάπη μου τάξε μου

    - ΩΧ

    – Εκεί που περπατούσα, βογκούσα. Ναι ρε μάγκα επιτέλους! Τώρα γουστάρω.

    – Μπραβο

    Το βράδυ από την κακοκαιρία είχα αλλεπάλληλες διακοπές ρεύματος όλη η πόλη με εμένα, να βγαίνω στο μπαλκόνι και να βλέπω της λάμψης της καταιγίδας βαθιά μέσα στον ορίζοντα, μέσα στο απόλυτο σκοτάδι.

    Καλό σας βράδυ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11111111111.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	390896

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    26-11-2016 ΗΜΕΡΑ 4

    Ξυπνάω το πρωί από τις έξι, είχε ήδη ανατείλει ο ήλιος οπότε καφεδάκι λοιπόν να γιορτάσω τα γενέθλιά μου.

    Αφού άραξα με στηλ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9dJJut.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	390897

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wvXN9O.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	96,8 KB 
ID:	390898

    Είπα να κάνω ένα πρωινό περίπατο στην πόλη προτού σερβιριστεί το πρωινό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Mscq0y.jpg 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	390899

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαντια χειμερινα με προστασιες
    από bentouza στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 16:30
  2. Βοήθεια για χειμερινά Γάντια
    από nickmavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 23:14
  3. Κοντά χειμερινά γάντια.
    από snatch στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 10:18
  4. Χειμερινά μποτάκια alpinestars
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2007, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF