Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 80

Θέμα: Ride University

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    καλά, μην κοιτάς που εσύ έχεις τούμπανο φάκτορυ, εμένα ναι.
    Δεν έχεις ανάγκη εσύ ρε ,εδώ δεν χρειάζεται να κοιτάς καν μπρος...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	B0V_yWqCUAAaHcz.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	391111

  2. #47
    Δλδ αν σας πω ότι στην 10 θα μπορούσε κάποιος να μπει σχεδόν χωρίς counter steering (με πολύ λίγο τεσπα) όντας σε απαιτητικό γυρολόγιο, τι θα λέγατε

    Επίσης αν σας έλεγα ότι όσο πιο γρήγορος είναι κάποιος, από ένα ρυθμό και πάνω, τόσο πιο νωρίς θα χρειαστεί να φρενάρει?
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  3. #48
    Ακόμη, όσο πιο γρήγορος είναι κάποιος, και πάλι από ένα ρυθμό και πάνω, τοσο πιο νωρίς θα είναι το turn in point του για δεδομένη στροφή? (Άντε την 10 πάλι)

    Πες ότι στην 10 φρενάρεις όρθιος και μετά στρίβεις as quickly as possible. Maintenance throttle μέχρι να δεις την έξοδο και να μπορέσεις να επιταχύνεις.
    Αν εγώ μπω με trail braking, θα έχω συμπιεσμένα το μπροστινό (μικρότερη κάστερ με όλα τα θετικά συνεπακόλουθα) και λογω αυτού μεγαλύτερο contact patch και άρα "αντέχει" να κουβαλήσει ελαφρώς μεγαλύτερη ταχύτητα. Αφήνω το φρένο όσο το δυνατόν κοντύτερα στο σημείο από το οποίο μπορώ να επιταχύνω (όσο μου επιτρέπουν τα λάστιχα μου, οι αναρτήσεις μου, οι ικανότητές μου), έχω πολύ λιγότερο maintenance throttle και άρα φτάνω πιο γρήγορα στο σημείο εκείνο από το οποίο μπορώ να επιταχύνω και να αρχίσω να σηκώνω τη μηχανή.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  4. #49
    Αν δεν δεις ότι όλα αλληλεπιδρούν και ο τελικός στόχος, για στροφές στις οποίες θα χρησιμοποιήσεις τα φρένα, είναι να φτάσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα (χρησιμοποιώντας τα φρένα, φρενάρεις πιο μαλακά για μεγαλύτερη απόσταση ) και να επιταχύνεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα από το σημείο εκείνο που η μηχανή έχει κατεύθυνση εξόδου, σημείο από το οποίο μπορείς να επιταχύνεις, να ανοίξεις το γκάζι (όχι maintenance throttle) τότε όλα αυτά θα φαντάζουν τρολλάρισμα.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  5. #50
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Ακόμη, όσο πιο γρήγορος είναι κάποιος, και πάλι από ένα ρυθμό και πάνω, τοσο πιο νωρίς θα είναι το turn in point του για δεδομένη στροφή? (Άντε την 10 πάλι)

    Πες ότι στην 10 φρενάρεις όρθιος και μετά στρίβεις as quickly as possible. Maintenance throttle μέχρι να δεις την έξοδο και να μπορέσεις να επιταχύνεις.
    Αν εγώ μπω με trail braking, θα έχω συμπιεσμένα το μπροστινό (μικρότερη κάστερ με όλα τα θετικά συνεπακόλουθα) και λογω αυτού μεγαλύτερο contact patch και άρα "αντέχει" να κουβαλήσει ελαφρώς μεγαλύτερη ταχύτητα. Αφήνω το φρένο όσο το δυνατόν κοντύτερα στο σημείο από το οποίο μπορώ να επιταχύνω (όσο μου επιτρέπουν τα λάστιχα μου, οι αναρτήσεις μου, οι ικανότητές μου), έχω πολύ λιγότερο maintenance throttle και άρα φτάνω πιο γρήγορα στο σημείο εκείνο από το οποίο μπορώ να επιταχύνω και να αρχίσω να σηκώνω τη μηχανή.
    ..ένα ένα τα κομμάτια της κάποιες φορές εμείς,οι μη αγωνιζομενοι θνητοί....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #51
    Όταν λέω μια γραμμή, δεν είναι ακριβές. Ο τρόπος που θα πάρει την κάθε στροφή όμως ο πολύ γρήγορος (negotiate the turn που λέμε και στην επαρχία) θα πρέπει να είναι ο στόχος μας.
    Που αφήνει τα φρένα στην 11 πχ κάποιος με δυνατό γυρολόγιο? Αυτό θα προσπαθήσω να προσεγγίσω. Ναι, με όση ταχύτητα αντέχω εγώ, το μηχανάκι μου, τα λάστιχα μου. Που αρχίζει να επιταχύνει στην 12? Από εκεί θα προσπαθήσω κι εγώ. Δε θα έχω τον ρυθμό επιταχυνσής του, δε θα φτάσω την ταχύτητά του, θα είμαι στα όρια που αισθάνομαι εγώ άνετα.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ..ένα ένα τα κομμάτια της κάποιες φορές εμείς,οι μη αγωνιζομενοι θνητοί....
    Για να επιταχύνεις με όσο το δυνατόν ασφαλέστερο τρόπο, θα πρέπει ταυτόχρονα να σηκώνεις (take away lean angle) τη μηχανή κατ'αναλογία.
    Αλλιώς, αυτό που γλαφυρά περιγράφεις
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν υπάρχει μία γρήγορη γραμμή στην πίστα όταν μιλάς για οριακή/αγωνιστική οδήγηση, αλλιώς δεν θα υπήρχε προσπέραση στους αγώνες.
    Άλλο όταν υπερασπίζονται θέση σε αγώνα.

    Κατά τα άλλα, μεγαλύτερο ρόλο θα έπαιζε ο κυβισμός της μηχανής. Με ένα 1000αρι πχ θες να είσαι όσο το δυνατόν πιο όρθιος, όσο νωρίτερα γίνεται για να εκμεταλλευτείς την επιτάχυνση του.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  9. #54
    Over and out guys.

    Έχετε απλά υπ'όψιν ότι όταν προσπαθείς να πας γρήγορα στην πίστα θες να έχεις στα "χέρια" σου μια τεχνική που αποδεδειγμένα δουλεύει.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  10. #55
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
    Το ότι ο Μπουστας ξέρω γω διαλεγει μια γραμμή με την οποία καταφέρνει τρεις στροφές να τις κάνει μία, δεν έχει να κάνει και με την ταχύτητα του?
    Αν εσυ ή εγώ ή κάποιος μη Μπουστας τέλος πάντων, προσπαθήσει να κάνει ακριβώς το ίδιο σα γραμμή αλλά με τα μισά χιλιόμετρα, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα καταλήξει στα χορτάρια?
    Είτε στα έξω είτε στα μέσα, ανάλογα που θα κάνει το λάθος.

    Αν πας να κρατήσεις τη γραμμή του Μαρκεζ μεχρι τη μέση της στροφής (που άντε πες και κάπως τα κατάφερες και το έκανες), αλλά δεν καταφέρεις να πάρεις το γκάζι τόσο νωρίς και τόσο πολύ όσο το παίρνει ο Μαρκεζ ώστε να ακολουθήσεις την ίδια γραμμή με αυτόν στο υπόλοιπο μισό της στροφής, γιατί έχω πάλι την εντύπωση ότι θα καταλήξεις ξάπλα από low στην καλύτερη, ή θα φύγεις ευθεία στη χειρότερη?

    Δεν έχω εμπειρία από πίστες δυστυχώς, αλλά από τα όσα έχω καταλάβει μέχρι σήμερα είτε διαβάζοντας είτε στο riding school κλπ, έχω συμπεράνει ότι, από ένα σημείο και μετά, οι «γρήγορες» γραμμές είναι και «απαιτητικές» γραμμές.

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Βλέπω εδώ και 2-3 σελίδες να χρησιμοποιείτε την έκφραση "παίρνω το γκάζι". Πού το πάτε, ρε παιδιά;
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Over and out guys.

    Έχετε απλά υπ'όψιν ότι όταν προσπαθείς να πας γρήγορα στην πίστα θες να έχεις στα "χέρια" σου μια τεχνική που αποδεδειγμένα δουλεύει.
    Γιώργο είναι πολύ γενικό αυτό που λες.
    Πολλές τεχνικές αποδεδειγμένα δουλεύουν.
    Απλά όσο στενεύουν τα περιθώρια αρχίζουν και λιγοστεύουν και οι τεχνικές.

    Αν πηγαίνεις με 20χλμ/ώρα στην ευθεία, και η τεχνική σταυροπόδι και φραπόγαλο στο χέρι δουλευει, και η τεχνική του Code δουλευει, και η τεχνική του Μαρκεζ δουλευει. Γιατί είσαι σε τέτοιο βαθμό στο comfort zone σου που δε σε ρίχνει κάτω ούτε ο Θεός ο ίδιος.

    Όταν αρχίζεις και το ζορίζεις το πράγμα, κάποιες τεχνικές παύουν να δουλεύουν (πχ σταυροπόδι), κάποιες τεχνικές συνεχίζουν να δουλεύουν και μάλιστα στο βέλτιστο βαθμό (πχ Code) και κάποιες τεχνικές, προκειμένου να δουλέψουν, πρέπει να τις κανεις αλάνθαστα (πχ Μαρκεζ).

    Όταν (και αν ποτέ....) καταφέρεις να κινηθείς ακόμα πιο γρήγορα κι ακόμα πιο κοντά στα απόλυτα όρια, τότε οι τεχνικές του Code δεν αρκούν μάλλον παρα δε δουλεύουν, κι αρχίζουν να γίνονται αναγκαίες οι τεχνικές του Μαρκεζ.

    Γι’αυτο και στους περισσότερους από μας πιθανότατα να μη χρειαστεί ποτέ κάτι περισσότερο από τις τεχνικές του Code για παράδειγμα.
    Γιατί δε θα φτάσουμε ποτέ να πάμε τόσο γρήγορα που να χρειαστεί να εφαρμόσουμε άψογα αυτά που εφαρμόζει ο Μαρκεζ (ο κίνδυνος των οποίων όπως έγραψα και πιο πάνω, είναι ακριβώς αυτός. Ή θα τα κανεις τέλεια και θα δουλέψουν τέλεια, ή θα κανεις μισό λάθος και θα σε κλαίνε).

  13. #58
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βλέπω εδώ και 2-3 σελίδες να χρησιμοποιείτε την έκφραση "παίρνω το γκάζι". Πού το πάτε, ρε παιδιά;
    Τώρα εσύ πήρες φόρα με τα όργανα του mt και θες να αλλάξεις θέση και στο γκάζι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #59
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βλέπω εδώ και 2-3 σελίδες να χρησιμοποιείτε την έκφραση "παίρνω το γκάζι". Πού το πάτε, ρε παιδιά;
    Rule #1: Ο,τι παίρνει κανεις σ’αυτη τη ζωή καλό είναι

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
    Το ότι ο Μπουστας ξέρω γω διαλεγει μια γραμμή με την οποία καταφέρνει τρεις στροφές να τις κάνει μία, δεν έχει να κάνει και με την ταχύτητα του?
    Αν εσυ ή εγώ ή κάποιος μη Μπουστας τέλος πάντων, προσπαθήσει να κάνει ακριβώς το ίδιο σα γραμμή αλλά με τα μισά χιλιόμετρα, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα καταλήξει στα χορτάρια?
    Είτε στα έξω είτε στα μέσα, ανάλογα που θα κάνει το λάθος.

    Αν πας να κρατήσεις τη γραμμή του Μαρκεζ μεχρι τη μέση της στροφής (που άντε πες και κάπως τα κατάφερες και το έκανες), αλλά δεν καταφέρεις να πάρεις το γκάζι τόσο νωρίς και τόσο πολύ όσο το παίρνει ο Μαρκεζ ώστε να ακολουθήσεις την ίδια γραμμή με αυτόν στο υπόλοιπο μισό της στροφής, γιατί έχω πάλι την εντύπωση ότι θα καταλήξεις ξάπλα από low στην καλύτερη, ή θα φύγεις ευθεία στη χειρότερη?

    Δεν έχω εμπειρία από πίστες δυστυχώς, αλλά από τα όσα έχω καταλάβει μέχρι σήμερα είτε διαβάζοντας είτε στο riding school κλπ, έχω συμπεράνει ότι, από ένα σημείο και μετά, οι «γρήγορες» γραμμές είναι και «απαιτητικές» γραμμές.
    Πχ Ο Μαρκ θα κουβαλήσει περισσότερη ταχύτητα μέσα στη στροφή και θα πάρει το γκάζι αμέσως μετά το φρένο. Το τέλειο. Ο θνητός θα μπει με λιγότερα, θα φρενάρει μέχρι όποιο σημείο αντέχει και μετά maintenance throttle μέχρι να μπορέσει να επιταχύνει.

    Ο Μπούστας έχει την ταχύτητα νέα πάρει την 8-9 με ενιαίο τόξο. Εσύ, εγώ όχι. Άρα θα παίξουν διορθώσεις. Ο Μπούστας θα κρατήσει τα φρένα μέσα στην 10 μέχρι το σημείο εκείνο από το οποίο μπορείς να επιταχύνεις για την 11. Εσύ, εγώ θα τα κρατήσουμε μέχρι ένα σημείο και μετά maintenance throttle. (πολύ λιγότερο όμως maintenance throttle απ'ότι με την quick turn technique για τη συγκεκριμένη στροφή)

    Βλέπεις τον παραλληλισμό?
    Έγραψα και πριν, το ίδιες γραμμές δεν είναι ακριβές. Η τεχνική όμως είναι ίδια, μόνο σε πολύ χαμηλότερα όρια.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τρελαθήκατε με το 1o trail ride?????
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 17:15
  2. Ποδαρικό - 1st ride 2004
    από SF στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2004, 13:17
  3. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF