Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Υπολογισμός ύψους ουράς μετά απο αλλαγή αμορτισέρ

  1. #31
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τα 4 mm μεγαλύτερο μήκος πίσω, αν ισχύει, είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Σαν να έχεις κατεβάσει τις πλάκες του μπροστινού σου Χ 3.
    Αν δεν σου βγάζει ταλαντώσεις στα πολλά χλμ, μην το πολυψαχνεις αφού σε βολεύει. Προσοχή μόνο μιας και η γεωμετρία σου έχει αλλάξει προς το νευρικό μεν, αλλά και πιο στριφτερο δε.

    4mm λέει, οχι 4cm! Μικρή διαφορά είναι.
    Eπίσης η σχεση πίσω/εμπρός που αναφέρεις ( 3Χ ) απο που προκύπτει? Δεν νομίζω οτι ισχύει.

    Παντως δεν αλλάζει μόνο η καστερ και το τρειλ, αλλά και η γωνία του ψαλιδιού που παίζει κι αυτη μεγάλο ρόλο στο πως αντιδρά το πίσω μέρος ειδικά στην επιτάχυνση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    4mm λέει, οχι 4cm! Μικρή διαφορά είναι.
    Eπίσης η σχεση πίσω/εμπρός που αναφέρεις ( 3Χ ) απο που προκύπτει? Δεν νομίζω οτι ισχύει.

    Παντως δεν αλλάζει μόνο η καστερ και το τρειλ, αλλά και η γωνία του ψαλιδιού που παίζει κι αυτη μεγάλο ρόλο στο πως αντιδρά το πίσω μέρος ειδικά στην επιτάχυνση.
    Αν μιλάγαμε για cm, δεν θα έμπαινε. Για mm μιλάω. Τουλάχιστον στο δικό μου που είχε ρύθμιση ύψους, το εύρος ήταν 9mm (309-318mm) , και τα 3-4 ήταν το όριο μου χωρίς να αρχίσει να κουνάει στα πολλά.
    Το Χ3 προκύπτει από διάφορα φόρα κλπ ανθρώπων σχετικων με την αναρτησιολογια (sic).
    Η επίδραση της αλλαγής ύψους στο πίσω μέρος, είναι τριπλάσια απ'οτι αν γίνει στις μπροστινές πλάκες. Αν θέλεις το ψάχνω, αλλά βαριέμαι...

    Daz: Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό. Έτσι κι αλλιώς αν πειραχτεί το ύψος, θέλει άλλες ρυθμίσεις μπροστά. Το high έρχεται από διαχείριση γκαζιού.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    4mm διαφορα σε μηκος αμορτισερ ειναι μεγαλη και αρκετη για να σου ριξει τελειως εκτος τις ρυθμισεις και στο μπροστινο.
    Αν βεβαια το βαρος του αναβατη ειναι 3xl μπορει να ειναι και ταμαμ.

  4. #34
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάγαμε για cm, δεν θα έμπαινε. Για mm μιλάω. Τουλάχιστον στο δικό μου που είχε ρύθμιση ύψους, το εύρος ήταν 9mm (309-318mm) , και τα 3-4 ήταν το όριο μου χωρίς να αρχίσει να κουνάει στα πολλά.
    Το Χ3 προκύπτει από διάφορα φόρα κλπ ανθρώπων σχετικων με την αναρτησιολογια (sic).
    Η επίδραση της αλλαγής ύψους στο πίσω μέρος, είναι τριπλάσια απ'οτι αν γίνει στις μπροστινές πλάκες. Αν θέλεις το ψάχνω, αλλά βαριέμαι...

    Daz: Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό. Έτσι κι αλλιώς αν πειραχτεί το ύψος, θέλει άλλες ρυθμίσεις μπροστά. Το high έρχεται από διαχείριση γκαζιού.
    Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική φυσικά.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το pantah που χαμήλωσε 2 cm εμπρός και ψήλωσε 2cm πίσω θα έπρεπε να μην οδηγείται, κι όμως είναι πολύ καλύτερο απο πριν.
    Το θέμα με το πίσω είναι οτι αλλάζει την γωνία του ψαλιδιού και κατα συνέπεια και το πως αντιδράει το μηχανάκι στην επιτάχυνση κυρίως.
    Δεν αλλάζει περισσότερο την γεωμετρία (καστερ/τρειλ) απ οτι το μπροστινό χαμήλωμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #35
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική φυσικά.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το pantah που χαμήλωσε 2 cm εμπρός και ψήλωσε 2cm πίσω θα έπρεπε να μην οδηγείται, κι όμως είναι πολύ καλύτερο απο πριν.
    Το θέμα με το πίσω είναι οτι αλλάζει την γωνία του ψαλιδιού και κατα συνέπεια και το πως αντιδράει το μηχανάκι στην επιτάχυνση κυρίως.
    Δεν αλλάζει περισσότερο την γεωμετρία (καστερ/τρειλ) απ οτι το μπροστινό χαμήλωμα.
    Σηκωνοντας την ουρα ανεβαζεις το κεντρο βαρους, το μεταφερεις προς τα πισω και μειωνεις το μεταξονιο.
    Χαμηλοντας το μπροστινο κατεβαζεις το κεντρο βαρους, το μεταφερεις προς τα μπροστα με μικρη επιδραση στο μεταξονιο.
    Το αποτελεσμα φυσικα εξαρταται απο το μηχανακι, με γενικο κανονα τα συγχρονα στρηταδικα μοτο με μικρες καστερ και μεταξονια να συμπεριφερονται χαλια.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Μην ξεχνάτε ότι 3mm στο μήκος αμοριστέρ, δεν σημαίνει 3mm και στην ρόδα, σημαίνει π.χ. 12mm στην ρόδα.

    Αν η μηχανή έχει και μοχλικό σύστημα, αυτό μεταφέρει και την σχέση του μοχλισμού περαιτέρω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ρύθμιση προφόρτισης να έρθει εκεί που πρέπει, δεν έχει; Ή έχει και δεν φέρνει σε καμία θέση την τιμή που θέλεις;

    Αλίμονο αν αλλάζαμε ελατήρια τόσο εύκολα.
    έχει ρυθμιση αλλά δεν εχω το δικό του γατζόκλειδο.
    στην προσπάθεια μας (όντας φορεμένο το σοκ) να το ξεβιδώσουμε με σφυρι+κατσαβίδι+ζουμπάδες πήραμε τα μέζεα του, και μιας και ήταν στο τέλος μιας πολύ μακράς ημέρας και όρεξη να το βγάλω δεν υπήρχε, το αφησαμε ως έχει.
    ούτως ή άλλως δεν είχε πολύ ακόμα (με το μάτι) να σφίξει το παξιμάδι για να προφορτίσει και δε θα το ήθελα και τελείως πατημένο το ελατήριο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τα 4 mm μεγαλύτερο μήκος πίσω, αν ισχύει, είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Σαν να έχεις κατεβάσει τις πλάκες του μπροστινού σου Χ 3.
    Αν δεν σου βγάζει ταλαντώσεις στα πολλά χλμ, μην το πολυψαχνεις αφού σε βολεύει. Προσοχή μόνο μιας και η γεωμετρία σου έχει αλλάξει προς το νευρικό μεν, αλλά και πιο στριφτερο δε.
    Δεν μπορώ να σου πω αν είναι πολύ ή λίγο γιατί δεν ξέρω.
    Αυτό που διαπιστωσα όμως είναι πως ούτε ταλαντωσεις επαιξαν ούτε νευρικότητα ούτε τίποτα άσχημο. Ίσα ίσα που μεταμορφώθηκε και δείχνει ακόμα πιο πρόθυμο να μπει στη στροφή με χιλιόμετρα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    4mm διαφορα σε μηκος αμορτισερ ειναι μεγαλη και αρκετη για να σου ριξει τελειως εκτος τις ρυθμισεις και στο μπροστινο.
    Αν βεβαια το βαρος του αναβατη ειναι 3xl μπορει να ειναι και ταμαμ.
    Υπάγομαι ξεκάθαρα στην υποσημείωση οπότε ίσως και να μου ταιριάζει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάτε ότι 3mm στο μήκος αμοριστέρ, δεν σημαίνει 3mm και στην ρόδα, σημαίνει π.χ. 12mm στην ρόδα.

    Αν η μηχανή έχει και μοχλικό σύστημα, αυτό μεταφέρει και την σχέση του μοχλισμού περαιτέρω.
    Εχει μοχλικό και χρησιμοποιησα τα μαμά σκυλοκόκκαλα στην τράμπα,αν σε βοηθάει να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική φυσικά.
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το pantah που χαμήλωσε 2 cm εμπρός και ψήλωσε 2cm πίσω θα έπρεπε να μην οδηγείται, κι όμως είναι πολύ καλύτερο απο πριν.
    Το θέμα με το πίσω είναι οτι αλλάζει την γωνία του ψαλιδιού και κατα συνέπεια και το πως αντιδράει το μηχανάκι στην επιτάχυνση κυρίως.
    Δεν αλλάζει περισσότερο την γεωμετρία (καστερ/τρειλ) απ οτι το μπροστινό χαμήλωμα.
    Μίλησα για πιο σύγχρονα μηχανάκια, με καστερ στην περιοχή των 25° και μεταξονια αντίστοιχα μικρά και κοφτερά. Και με μοχλικο εννοείται.
    Το ότι το Pantah βελτιώθηκε και δεν έγινε επικίνδυνο μπορεί να οφείλεται στην έλλειψη μοχλικου, σε μακρύ μεταξονιο και αντίστοιχα μεγάλη καστερ, αλλά και στα λίγα χλμ που μαζεύουν αυτά τα μηχανάκια σε σχέση με τα σημερινά χιλιαρια.
    Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, άλλωστε στο srx έχεις δει πως πέραν του χαμηλωμενου μπροστινού, τα πίσω αμορτισέρ μου είναι 2,5cm πιο ψηλά. Μόνο βελτίωση έχω δει, και καθόλου κούνημα.
    Στο Τ όμως, μιας και έπαιζα κάποια στιγμή με το ύψος του πίσω, η κατάσταση άλλαζε εκθετικα. Η επιλογή που με βολεύει, ήταν 3-4 mm από τα 9 που δίνει.

    Gayre, αφού σου έκατσε από τύχη σωστά...don't push your luck. Επιτυχημένη αλλαγή αμορτισέρ χωρίς να έχεις μετρήσει καν το μήκος του, είναι joker.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν συμπλεκταρει το F1 μετα απο αλλαγη ρουλεμαν στροφαλου...
    από kaefer1303 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2016, 06:55
  2. Προβλημα με τα φρενα μετα απο αλλαγη παραμετρων
    από apsogos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2011, 12:57
  3. υψηλη θερμοκρασια μετα απο αλλαγη εκκεντροφορου
    από orion στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2011, 11:37
  4. Εξαέρωση μετα απο αλλαγή ψυκτικού
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2010, 01:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF