Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Υπολογισμός ύψους ουράς μετά απο αλλαγή αμορτισέρ

  1. #1
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647

    Υπολογισμός ύψους ουράς μετά απο αλλαγή αμορτισέρ

    Έβαλα πρόσφατα στο Ζ μου ένα φουλ ρυθμιζόμενο αμορτισέρ της Showa απο ΖΧ10 του '07.
    Κούμπωσε απροβλημάτιστα χωρίς καμία πατέντα (και με τα μαμα dogbones του Ζ μου) και ήδη μου έδωσε την αίσθηση ότι οδηγώ άλλο μηχανάκι!
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το ύψος της ουράς.
    Δεν μέτρησα τίποτα εξαρχής, αλλά στο δρομο έχω την αίσθηση ότι το μηχανάκι έχει σηκωθεί λίγο.
    Με το μαμά σουμιέ μόλις ανέβαινα, το μηχανάκι καθόταν αισθητά. (Είμαι ΧΧL σε κυβικά)
    Τωρα με το νέο, κανένα βύθισμα με το που κάθομαι.
    οπότε απέδωσα την αίσθηση περί ψηλώματος πίσω, στο πόσο συμπιεζόταν το ελατήριο.
    Εχει κάποια βάση αυτό ή λέω μαλακίες και το μηχανάκι έχει όντως σηκωθεί;
    Αν έχει όντως σηκωθεί η ουρά:
    α)πως θα μπορούσα να το διαπιστώσω (χωρίς να βαλω/βγαλω παλι το μαμα);
    β)η λύση για να κατέβει είναι κοντύτερα dogbones;
    Κι αν ναι, πόσο κοντύτερα;

    Να συμπληρώσω ότι απο θέμα λειτουργίας το στήσιμο απογειώθηκε και έχει μεταμορφώσει το μηχανάκι προς το καλύτερο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Έβαλα πρόσφατα στο Ζ μου ένα φουλ ρυθμιζόμενο αμορτισέρ της Showa απο ΖΧ10 του '07.
    Κούμπωσε απροβλημάτιστα χωρίς καμία πατέντα (και με τα μαμα dogbones του Ζ μου) και ήδη μου έδωσε την αίσθηση ότι οδηγώ άλλο μηχανάκι!
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το ύψος της ουράς.
    Δεν μέτρησα τίποτα εξαρχής, αλλά στο δρομο έχω την αίσθηση ότι το μηχανάκι έχει σηκωθεί λίγο.
    Με το μαμά σουμιέ μόλις ανέβαινα, το μηχανάκι καθόταν αισθητά. (Είμαι ΧΧL σε κυβικά)
    Τωρα με το νέο, κανένα βύθισμα με το που κάθομαι.
    οπότε απέδωσα την αίσθηση περί ψηλώματος πίσω, στο πόσο συμπιεζόταν το ελατήριο.
    Εχει κάποια βάση αυτό ή λέω μαλακίες και το μηχανάκι έχει όντως σηκωθεί;
    Αν έχει όντως σηκωθεί η ουρά:
    α)πως θα μπορούσα να το διαπιστώσω (χωρίς να βαλω/βγαλω παλι το μαμα);
    β)η λύση για να κατέβει είναι κοντύτερα dogbones;
    Κι αν ναι, πόσο κοντύτερα;

    Να συμπληρώσω ότι απο θέμα λειτουργίας το στήσιμο απογειώθηκε και έχει μεταμορφώσει το μηχανάκι προς το καλύτερο.
    πολυσύνθετο θέμα η γεωμετρία πλαισίου,όπου η μια αλλαγή στο ένα άκρο επιφέρει αλλαγές στο άλλο.

    αν όντως είναι πιο ψηλό πίσω,έχει αλλάξει:
    • η κλίση του ψαλιδιού και μαζί και τα anti-squat properties
    • το μεταξόνιο (έστω και ελάχιστα)
    • η κατανομή βάρους (προς τα μπρος)
    • η γωνία caster και το ίχνος του μπροστινού (έγινε πιο στριφτερό εις βάρος της σταθερότητας)


    όταν έβγαλες το παλιό αμορτισέρ δεν σύγκρινες το μήκος του με το νέο?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    όχι δεν μέτρησα τίποτα δυστυχώς.
    τον όρο anti-squat properties πρωτη φορά τον ακούω.σπάστο μία σε τάλαρα αν δεν βαριέσαι,για να σιγουρευτώ ότι πιάνω τι σημαίνει.
    κατανομή βαρους προς τα μπρος πως μπορεί να συμβεί;
    Επειδή άλλαξε (υποθετικά για την ώρα) το κέντρο βάρους με το όποιο ενδεχόμενο σήκωμα της ουράς;
    Στο καβαφόρουμ μου είπαν να ελέγξω το sag και θα το κάνω.
    Η κάστερ & το ίχνος,πως μετρώνται; Και ποιο είναι το σημείο αναφοράς για να κάνω τη σύγκριση;

    Σημειωτέον ότι μπροστά φοράω αμστελντάουν big pistons.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Να μετρήσεις sag και, αν είσαι σωστός, τι σε νοιάζει αν έχει σηκωθεί η ουρά ή όχι; .
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Γαυρε τα μηχανάκια το χρειάζονται το sag. Δεν είναι λύση να το κατεβάσεις με μακρύτερα dog bones. Προφανώς το νέο ελατήριο δεν είναι για το βάρος σου.
    Πληροφορίες για το sag θα βρεις εύκολα στα τεχνικά ώστε να δεις από πού θα ξεκινήσεις να μετράς και τι φταίει.

    Εν συντομία το στατικό σαγκ είναι πόσο συμπιέζεται το ελατήριο με το βάρος της μηχανής και δυναμικό σαγκ πόσο συμπιέζεται με το βάρος του αναβάτη.

    Οι τιμές αυτές όπως και η διαφορά τους είναι μεγέθη που σε ένα στριτ μηχανάκι μπορούν να θεωρηθούν ψιλιστανταρ ή τουλάχιστον θα σου δώσουν ένα σημείο εκκίνησης.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Να μετρήσεις sag και, αν είσαι σωστός, τι σε νοιάζει αν έχει σηκωθεί η ουρά ή όχι; .
    αν έχει σηκωθεί αρκετά ή και πολύ, έχει γίνει η γεωμετρία του ακραία.μπορεί να του βγάλει κούνημα στο τιμόνι στις εξόδους όταν πιέσει πχ.και βέβαια τον νοιάζει.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Να μετρήσεις sag και, αν είσαι σωστός, τι σε νοιάζει αν έχει σηκωθεί η ουρά ή όχι; .
    Αφού σου λέει έχει μηδενικό δυναμικό sag. Τι στο διαλο, αμορτισέρ από goldwin έβαλε;

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    αν έχει σηκωθεί αρκετά ή και πολύ, έχει γίνει η γεωμετρία του ακραία.μπορεί να του βγάλει κούνημα στο τιμόνι στις εξόδους όταν πιέσει πχ.και βέβαια τον νοιάζει.
    Αν τα sag του είναι σωστά (όλα, όχι μόνο το rider), τίποτα δε θα είναι ακραίο, απλά ιδέα του είναι. Το ίδιο απαντάω και στον νταζ, υποθέτει με το μάτι ότι είναι μηδενικό, δε σημαίνει ότι είναι.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    όχι δεν μέτρησα τίποτα δυστυχώς.
    τον όρο anti-squat properties πρωτη φορά τον ακούω.σπάστο μία σε τάλαρα αν δεν βαριέσαι,για να σιγουρευτώ ότι πιάνω τι σημαίνει.
    κατανομή βαρους προς τα μπρος πως μπορεί να συμβεί;
    Επειδή άλλαξε (υποθετικά για την ώρα) το κέντρο βάρους με το όποιο ενδεχόμενο σήκωμα της ουράς;
    Στο καβαφόρουμ μου είπαν να ελέγξω το sag και θα το κάνω.
    Η κάστερ & το ίχνος,πως μετρώνται; Και ποιο είναι το σημείο αναφοράς για να κάνω τη σύγκριση;

    Σημειωτέον ότι μπροστά φοράω αμστελντάουν big pistons.
    ότι έχει να κάνει με την γεωμετρία πλαισίου μετράται δύσκολα. εντάξει,εκτός από το ύψος.αλλά ούτε αυτό έκανες

    με 2 λόγια,anti-squat είναι η αντίσταση στην βύθιση της πίσω ανάρτησης που δημιουργείται από την γωνία της αλυσίδας σε σχέση με το ψαλίδι,όταν "παίρνεις" το γκάζι στις εξόδους των στροφών. αν googlάρεις υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω στο θέμα.

    αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ,με τη βοήθεια ενός φίλου, να αποφορτίσεις εντελώς την πίσω ανάρτηση (πλαγιάζοντας τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ πχ) και να μετρήσεις το μήκος του αμορτισέρ.εγώ στο δικό μου το έχω κάνει,άρα νομίζω γίνεται σχετικά εύκολα με μια σχετικά άκαμπτη μετροταινία.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν τα sag του είναι σωστά (όλα, όχι μόνο το rider), τίποτα δε θα είναι ακραίο, απλά ιδέα του είναι. Το ίδιο απαντάω και στον νταζ, υποθέτει με το μάτι ότι είναι μηδενικό, δε σημαίνει ότι είναι.
    ναι αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει διαφορά μήκους ανάμεσα στο παλιό και το νέο αμορτισέρ. πρώτα θα πρέπει να ελέγξει αυτό. αυτό είναι το πρωταρχικό ζήτημα τώρα κι όχι το sag.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Αυτό το θεώρησα δεδομένο. Δεν μπορεί να πήρε τυχαία ό,τι βρήκε.

    Βέβαια, ο γαύρος είναι...
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    αν έχει σηκωθεί αρκετά ή και πολύ, έχει γίνει η γεωμετρία του ακραία.μπορεί να του βγάλει κούνημα στο τιμόνι στις εξόδους όταν πιέσει πχ.και βέβαια τον νοιάζει.
    σε βόλτα με διασχιση Παρνασού και γλέντι & χαρά στο πιστάκι Ιτέα-Δεσφίνα, το μηχανάκι ήταν ακλόνητο!
    και με απάτητη πολύ περισσότερη κοτολωρίδα σε σχέση με όταν φοραγα το μαμά σουμιέ όπου τελείωνε το πίσω λάστιχο.
    Αφενός δεν πίεζα χωρίς αύριο λόγω καινούριας αίσθησης,αφετέρου όμως έκανα πράγματα σε ταχύτητες μεγαλύτερες που με το μαμά δεν θα διανοούμουν να τα κάνω.
    Απλα το αναφέρω για να σου πω ότι δεν είχα χαζοκουνήματα/γλυστρίματα κλπ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αφού σου λέει έχει μηδενικό δυναμικό sag. Τι στο διαλο, αμορτισέρ από goldwin έβαλε;
    Δεν ξέρω πως προκύπτει το μηδενικό σαγκ που λες Αποστολη.
    Το αμορτισέρ είναι μεν πιο σφιχτό,αλλά λειτουργεί απείρως καλύτερα απο το μαμα σουμιέ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ότι έχει να κάνει με την γεωμετρία πλαισίου μετράται δύσκολα. εντάξει,εκτός από το ύψος.αλλά ούτε αυτό έκανες

    με 2 λόγια,anti-squat είναι η αντίσταση στην βύθιση της πίσω ανάρτησης που δημιουργείται από την γωνία της αλυσίδας σε σχέση με το ψαλίδι,όταν "παίρνεις" το γκάζι στις εξόδους των στροφών. αν googlάρεις υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω στο θέμα.

    αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ,με τη βοήθεια ενός φίλου, να αποφορτίσεις εντελώς την πίσω ανάρτηση (πλαγιάζοντας τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ πχ) και να μετρήσεις το μήκος του αμορτισέρ.εγώ στο δικό μου το έχω κάνει,άρα νομίζω γίνεται σχετικά εύκολα με μια σχετικά άκαμπτη μετροταινία.
    ναι ναι ξέρω ότι είμαι αρβάλας.μου τα λέει κι ο σοτοστσαβ αυτα.
    τον οποίο και θα χώσω να ξαναρθει στο μαγαζί να κάνουμε τις δέουσες μετρήσεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ναι αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει διαφορά μήκους ανάμεσα στο παλιό και το νέο αμορτισέρ. πρώτα θα πρέπει να ελέγξει αυτό. αυτό είναι το πρωταρχικό ζήτημα τώρα κι όχι το sag.
    Θα το δω όταν ευκαιρίσω και θα επανέλθω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό το θεώρησα δεδομένο. Δεν μπορεί να πήρε τυχαία ό,τι βρήκε.

    Βέβαια, ο γαύρος είναι...
    σκάσε μωρή κακιά πεθερά σκάσε μου'χεις φάει τη ζωή.
    αφού το είδες το αμορτισέρ το καλοκαίρι ρε.
    Δε το πήρα στην τύχη.ο πωλητής το φόραγε σε Ζ750S.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    Αν υπάρχει διαφορά στο ύψος που στέκεται η μηχανή μόνη της, το καταλαβαίνεις και από το πλαινό σταντ.

    Λίγο πολύ, έχεις την αίσθηση πόσο πλάγιαζε η μηχανή, σε χώρο που ξέρεις π.χ. εκεί που την παρκάρεις καθημερινά.

    Αν με το νέο αμορτισέρ η μηχανή στέκεται πιο όρθια από ότι την θυμάσαι, τότε έχει κατέβει.

    Αν με το νέο αμορτισέρ η μηχανή στέκεται πιο πλαγιασμένη από ότι την θυμάσαι, τότε έχει ανέβει.

    Συγκεντρώσου στην μνήμη σου, και θα το νοιώσεις και χωρίς μετρήσεις.

    ΕΠΙΣΗΣ

    Με το βάρος της μόνο, όρθια η μοτοσυκλέτα, σε οριζόντιο επίπεδο, πρέπει να έχει μια βύθιση 10mm ο πίσω τροχός.

    Με το βάρος της μοτοσυκλέτα και του αναβάτη, να έρχεται στα 40mm βύθιση.

    Τα νούμερα αυτά, ενδεικτικά σαν μπούσουλας, για μια στριτ μοτοσυκλέτα με 120mm συνολική διαδρομή.

    Το ότι με το βάρος της μόνο έχει ΜΗΔΕΝ βύθιση, αυτό πρέπει να σε ανησυχεί πολύ περισσότερο από το αν στέκεται ψηλά το νέο αμορτιστέρ. Ουσιαστικά έχεις μια πολύ ''σκληρή'' κατάσταση, στην οποία ο τροχός στην επαναφορά ''χτυπάει'' στην θέση μηδέν, κάτι που είναι και κακό για την δομή, και για το κράτημα.

    Θα πρότεινα, να το δει ένας επαγγελματίας αν δεν ξέρεις από αυτά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Διαπιστώνω απο τις απαντήσεις σας, ότι έδωσα λάθος input εξαρχής.
    Εγραψα ότι όταν ανεβαίνω δεν έχει βύθισμα.
    Αυτό είναι λάθος,προερχόμενο απο την συνήθεια στο παλιό αμορτισέρ το οποίο "βούλιαζε" τρόπον τινά.
    Σαφώς και δεν είναι κούτσουρο το καινούριο.
    Κάνει ένα μικρό βύθισμα.
    απλά εμένα η διαφορά μου φαίνεται (ίσως επειδη είναι φρέσκια ακομα η αλλαγη) τεράστια.

    @τελέγονε πολύ χρήσιμα αυτα ως μπούσουλας.
    στο πλαϊνό σταντ, όχι δεν εχω προσέξει χτυπητή διαφορά στην κλίση.
    τα λοιπά μένουν να διαπιστωθούν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δεν συμπλεκταρει το F1 μετα απο αλλαγη ρουλεμαν στροφαλου...
    από kaefer1303 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2016, 06:55
  2. Προβλημα με τα φρενα μετα απο αλλαγη παραμετρων
    από apsogos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2011, 12:57
  3. υψηλη θερμοκρασια μετα απο αλλαγη εκκεντροφορου
    από orion στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2011, 11:37
  4. Εξαέρωση μετα απο αλλαγή ψυκτικού
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2010, 01:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF