Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 88

Θέμα: Είχα σύγκρουση με περιστέρι με 150 χλμ και Shoei

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Φίλε μου περαστικά και από εμένα...μεγάλη υπόθεση που δεν έπεσες και εξίσου μεγάλη που δεν έπαθες (σοβαρή)ζημιά στα μάτια σου.
    Με προβλημάτισες επειδή οδηγώ συνήθως με ανοιχτή ζελατίνα και φορώντας γυαλιά ηλίου.
    Εγώ θα έστελνα mail με φωτο στη shoei,όχι απαραίτητα διεκδικώντας κάτι...θα ήθελα όμως να έχω τη θέση τους για το συμβάν και το σμπαράλιασμα ζελατίνας διετίας + μηχανισμού,έχοντας υπόψιν φυσικά ότι όντως τα χλμ δεν ήταν λίγα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    To καλοκαίρι με ανοικτό κράνος, βράδυ, χτύπησα πετούμενο (δεν ξέρω τι ήταν) και έπαθα ακριβώς το ίδιο. Με πήρε και ξ'ωφαλτσα. Περαστικά.

  3. #18
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Περαστικά φίλε μου!! Wake up call για εμάς που οδηγούμε με τη ζελατίνα ανοιχτή.
    Ένα email στη Shoei θα το έστελνα για να τους ενημερώσω.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Περαστικά και από εμένα.

  5. #20
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279


    Περαστικά ρε και............Αφού δεν έγινε τπτ χειρότερο φακ ιτ...
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    To καλοκαίρι με ανοικτό κράνος, βράδυ, χτύπησα πετούμενο (δεν ξέρω τι ήταν) και έπαθα ακριβώς το ίδιο. Με πήρε και ξ'ωφαλτσα. Περαστικά.
    99.9% Νυχτεριδα, εχω χτυπησει απειρες την νυχτα και με ανοιχτή ζελατινα, επειδη ειναι ελαφριες και ελισονται το τελευταιο nanosecond συνηθως κανενα προβληα.

  7. #22
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Αφού δεν είχες πτώση όλα τα άλλα είναι περαστικά.
    Ένα πολύ καλό παράδειγμα γι αυτους που δεν φοράνε κράνος...
    Πάντα όρθιος ...
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  8. #23
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ευτυχώς όλα καλά!!!
    Τώρα τι έφταιξε.. ας το απαντήσει η Shoei.

    Απορώ γιατί κάποιος να οδηγεί με ανοιχτή την ζελατίνα???
    Ride(s) the wind of change...

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Απορώ γιατί κάποιος να οδηγεί με ανοιχτή την ζελατίνα???
    Ε καλά, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που φοράνε jet/ανοιγόμενα, τι ψάχνεις...
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.592
    Προφανώς και περαστικά σου!
    οι φωτο είναι σοκαριστικές!
    Κάνε τον κόπο και ενημέρωσε τη Shoei, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι έχουν να πουν.

    Πριν καμια 10αρια χρόνια,είχα περάσει απο το Τζωρτζόπουλο να δω κι εγω το ίδιο κράνος με το δικό σου.
    ο πωλητής μπροστά μου έβγαλε μια ζελατινα και την δίπλωνε,την έστριβε,γενικά την έκανε φυλλο και φτερό με σκοπό να μου δείξει πόσο ανθεκτικές είναι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    νομιζω οτι το κράνος εκανε την δουλειά του και απέδωσε τα αναμενόμενα .
    Σήμερα το πρωί στο θρεντ ''παντα κράνος'' έγραψα για την δικη μου χθεσινή ανάλογη στενή επαφή με περιστέρι . Μάλιστα σταμάτησα να το μαζέψω ( σπαρταρουσε δυστυχώς) μόνο και μόνο για να το ζυγίσω αλλά δεν πρόλαβα γιατί κονιορτοποιήθηκε απο τα διερχόμενα αυτοκινητα, ηθελα να το ζυγίσω για να υπολογίσω την ορμή που δεχθηκα (πηγαινα μονο με 60-70χαω) .Στην περίπτωση του συμφορίτη θεωρώ απολύτως λογικό που διαλύθηκε η βάση της ζελατίνας του αφού απορρόφησε ενεργεια με 150 χαω, αλλωστε και τα κράνη δεν κατασκευάζονται για τέτοιες επαφες.
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 03/12/2017 στις 19:46.

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    αντιγραφω απο βικιπαιδεια



    Η ορμή στην Κλασική μηχανική. Η ορμή ενός αντικειμένου είναι ένα μέγεθος που εξαρτάται από το σύστημα μέσα στο οποίο κινείται το αντικείμενο. Για παράδειγμα, η ορμή ενός αντικειμένου που κινείται σε ένα ακίνητο σύστημα αναφοράς, είναι διαφορετική από την ορμή του ίδιου αντικειμένου, όταν κινείται με την ίδια ταχύτητα, μετρούμενη στο σύστημα αναφοράς του κέντρου μάζας του αντικειμένου.
    Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.
    Η ορμή ενός συστήματος αντικειμένων ορίζεται ως το διανυσματικό άθροισμα των επιμέρους ορμών των αντικειμένων:


    σε απλα μαθηματικα βαλε την μαζα του κρανους με το κεφαλι σου μεσα επι την ταχυτητα που ειχες εκεινη την ωρα προσθεσε και την μαζα του περιστεριου επι την ταχυτητα του εκεινη την ωρα και υπολογισε
    την συνολικη ορμη της συγκρουσης και αναψε και κανα κερι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Πω ρε φίλε....Ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα χειρότερο. Για τη μύτη καταλαβαίνω πώς έγινε. Το καρούμπαλο στο κεφάλι όμως;

  14. #29
    ΩΩΩΩ....!!!.....Παλίκαρε...άσχημο περιστατικό...γλύτωσες τα χειρότερα....πωπωπωπωπωωωωω.... Περαστικά εύχομαι. Όπως είπες, ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    καλα σοβαρά θα στέλνατε μειλ να πείτε οτι σκάσατε πάνω σε 300 γραμμάρια πουλί με 150χλμ και έσπασε η ζελατίνα?

    περαστικα φίλος

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF