Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 88

Θέμα: Είχα σύγκρουση με περιστέρι με 150 χλμ και Shoei

  1. #61
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αν είναι δυνατόν
    Περαστικά μαν. Συμφωνώ, στείλε ένα mail στη shoei. Θα έχει ενδιαφέρον η απάντησή τους.

  2. #62
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Λου ρου.
    Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που ρίχνει σφαίρα 300γρ......
    Ρε σύ, μπιφτέκια ρίχνεις;
    Υποθετικό ήταν το σενάριο ρε αγύρτη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #63
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ε... Ασε καταρχην που δεν την εφαγε στην ζελατινα αλλα στο κρανος σχεδον στο υψος του μετωπου εαν καταλαβα καλα ........

    Ασε καταδευτερον που μιλαει για καταγμα κρανιου μεσα απο ενα κρανος δεκαδων χιλιαδων ευρω....( λεω τωρα...)

    Αρα....

    Με βαση ποιοτητας του κρανους του φιλου και οτι πανω απο ολα βρισκοταν πανω σε μοτοσυκλετα και οχι στα ασφαλεστερα τετρατροχα του κοσμου εστω και με τα μισα κμ ...

    Μαλλον μιλαμε για θαυμα....!!

    Το θεμα και τελος.... ειναι οτι η ενσταση μου βρισκετε στο οτι ειχατε απαιτηση καποιοι να μην σπασει η ζελατινα.....!!

    Επιμενω οτι τα κιλα ηταν παρα πολλα...!!!

    Και απο την στιγμη που εμεινε ορθιο το παλικαρι ( εστω και με τραυματισμο) το κρανος εκανε μια χαρα την δουλεια του...!!
    Σιγά μην κάνει κι εκατομμύρια €....
    1. Τίποτα δεν είναι άθραυστο, κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες, εξού και η υπερβολή στο παράδειγμα της σφαίρας παραπάνω.
    2. Φυσικά, μια χαρά τον προστάτευσε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ενώ βλέπω ότι η όλη συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το "δεν άντεξε η ζελατίνα", εμένα άλλο μου έκανε εντύπωση...
    Το πως ο οδηγός παρέμεινε πάνω στο μηχανάκι και κατάφερε να σταματήσει ελεγχόμενα....
    Σε δική μου περιπτωση πρίν 3-4 χρόνια ήμουνα στα 190-200 όταν μια χρυσόμυγα αποφάσισε να αυτοκτονήσει.. Η πρόσκρουση ήταν τόσο ξαφνική (δεν είχα δεί τπτ πριν το μπάμ οποτε δεν υπήρξε καμμία "προειδοποίηση") και τόσο ισχυρή, που έτσι όπως ήμουν χαλαρός κι άνετος κόντεψε να με γκρεμίσει από την μηχανή... Χώρια που σχεδόν όλη η επιφάνει της ζελατίνα καλύφθηκε από ...διάφορα πράγματα που κάναν την ορατότητα σχεδόν μηδενική...Μέχρι να σταματήσω δεξιά και να καταλάβω τι είχε γίνει μεσολάβησαν μερικά πολύ επικύνδυνα δευτερόλεπτα... Και μιλάμε μόνο για μια (έστω και βαρβάτη) χρυσόμυγα... Δεν μπορώ καν να φανταστώ να γινόταν το ίδιο με κάτι μεγέθους περιστεριού...

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Λου ρου.
    Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που ρίχνει σφαίρα 300γρ......
    Ρε σύ, μπιφτέκια ρίχνεις;
    Κάτσε να θυμηθώ ποιος γιορτάζει σήμερα.
    ΟΚ θυμήθηκα από "Βλ" ...
    χαχαχαχα ρε

  6. #66
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να θυμηθώ ποιος γιορτάζει σήμερα.
    ΟΚ θυμήθηκα από "Βλ" ...
    χαχαχαχα ρε
    Βλαχαδερό;;;;;
    Βλαχοπούλου;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Περαστικά πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα χειρότερο...μου θύμησες πριν μερικά χρόνια είμαι με το σκουτερακι της γυναίκας με καμια 80αρα και χτυπάει ένα περιστέρι πάνω στο παρμπρίζ του σκούτερ και το σπάσε στην μέση...

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Περαστικά πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα χειρότερο...μου θύμησες πριν μερικά χρόνια είμαι με το σκουτερακι της γυναίκας με καμια 80αρα και χτυπάει ένα περιστέρι πάνω στο παρμπρίζ του σκούτερ και το σπάσε στην μέση...
    Ποιο ρε ,το σκούτερ ?
    Βαγγέλα 3ο γράμμα Η ρε...
    χαχαχα

  9. #69
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Βαγγέλα 3ο γράμμα Η ρε...
    χαχαχα

    Bλήτο;;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #70
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Καταρχήν περαστικά αδερφέ και μπράβο που έμεινες όρθιος μετά από τέτοιο τράκο !!!

    Και για να ευθυμήσουμε ολίγον, είσαι σίγουρος ότι ήταν περιστέρι και δεν ήταν κάνας φούστης γλάρος ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δε θα το ξεχασω ποτε, με κοντομανικο (και κρανη φυσικα) περιφερειακα της πολης με το κοριτσι μου γυρναμε σπιτι.
    Μια ακριδα απο καπου, ουτε που καταλαβα τι και πως ... σκαει με δυναμη στον ωμο μου... (με 80 πηγαινα).
    Χτυπαει, τσουζει ... κοβω αρκετα, γυρναω και βλεπω ειχε κανει γκελ και μπηκε αναμεσα σε μενα και την δικια μου.
    Παθαινει η δικια μου πολλαπλα εγκεφαλικα επεισοδια απο το ζιζανιο λεω, παει τη χασαμε!
    Φτανουμε σπιτι, ρε πουστη τι ηταν αυτο το ρημαδι, αφησε ζουμια στη μπλουζα. Βγαζω μπλουζα ... ο ωμος κοκκινος.
    Πραγματικα, λες και με βαρεσε σφαλιαρα !!


    Εχω χτυπησει σπουργιτι με το αυτοκινητο, στην Εγνατια με καμια 160 ... για την ακριβεια, ηταν αρκετα σπουργιτια που "απογειωθηκαν" και διεσχιζαν τον αυτοκινητοδρομο πετωντας χαμηλα στο υψος απο τις μπαριερες.

    Χτυπησε ακριβως πανω απο το φλας, στο φτερο... νομιζα δεν εγινε ζημια... οταν εφτασα μετα απο 400κατι χιλιομετρα στον προορισμο μου, ειδα αιματα και πουπουλα σφηνωμενα μεταξυ φλας και φτερου, μαζι και μια λακουβιτσα ωραιοτατη.

    ΣΠΟΥΡΓΙΤΙ, με χτυπημα υπο γωνια... εαν ηταν καθετα στη γριλια της μασκας ας πουμε, θα την ειχε κανει κομφετι.
    Η αδρανεια και η ορμη, ειναι μεγαλη υποθεση!!

    (Δυστυχως για 'μενα, τα εκαστοτε οχηματα και φυσικα για τα κακομοιρα τα ζωακια, εχω προυπηρεσια καθως εχω χτυπησει ασβο, σκυλους, γατες, ενα προβατο, αρουραιο, νυχτεριδα, αλεπου ... )
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Τίποτα δε σου ξέφυγε ρε μπαγασα..

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου περαστικά και από εμένα...μεγάλη υπόθεση που δεν έπεσες και εξίσου μεγάλη που δεν έπαθες (σοβαρή)ζημιά στα μάτια σου.
    Με προβλημάτισες επειδή οδηγώ συνήθως με ανοιχτή ζελατίνα και φορώντας γυαλιά ηλίου.
    Εγώ θα έστελνα mail με φωτο στη shoei,όχι απαραίτητα διεκδικώντας κάτι...θα ήθελα όμως να έχω τη θέση τους για το συμβάν και το σμπαράλιασμα ζελατίνας διετίας + μηχανισμού,έχοντας υπόψιν φυσικά ότι όντως τα χλμ δεν ήταν λίγα.
    Update:

    Έστειλα mail στην Shoei Europe και σήμερα το πρωί έλαβα mail από τον Τζορτζόπουλο (είχε προωθηθεί) το mail μου σε αυτόν. Μου ζητήθηκε να του στείλω φωτογραφίες από το κράνος μου και την ζελατίνα μου. Αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο!! (δείχνοντας πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλη υπομονή στο να ακούσει όλα όσα του περιέγραφα) πήγα από το κατάστημα του και του πήγα το σπασμένο κομμάτι της ζελατίνας μου. Την είδε και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι ξεραμένη, κιτρινισμένη ή καμένη από τον ήλιο και μου είπε ότι και αυτός δεν θα περίμενε να έχει σπάσει η ζελατίνα. Βέβαια το χτύπημα ήταν δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών σε σχέση με την πορεία μου και με αρκετά χιλιόμετρα οπότε οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
    Προώθησε την υπόθεση μου στην Shoei όπου και περιμένουμε την επίσημη απάντηση τους.

    Ανεξαρτήτως απάντησης από Shoei ο κ Τζορτζώπουλος μου επισήμανε ότι εαν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κράνος ή οτιδήποτε άλλο από το κατάστημα του, αυτός προσωπικά θα μου κάνει ότι καλύτερο μπορεί!! Όταν λοιπόν τον ρώτησα για x-spirit iii μου είπε μια εξαιρετικά!!!! καλή τιμή δείχνοντας πραγματικά ότι το εννούσε αυτό που είπε!
    Πραγματικά με ικανοποίησε - ευχαρίστησε το γεγονώς ότι έδειξε τόσο ενδιαφέρον για το περιστατικό μου και ότι ήταν τόσο άμεση η απάντηση του. Τον κ Τζωρτζόπουλο δεν τον γνώριζα και ούτε τον είχα συναντήσει ποτέ.

    Περιμένουμε λοιπόν απάντηση από Shoei.
    Τελευταία τροποποίηση από costas81; 05/12/2017 στις 00:15.

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς όλα καλά!!!
    Τώρα τι έφταιξε.. ας το απαντήσει η Shoei.

    Απορώ γιατί κάποιος να οδηγεί με ανοιχτή την ζελατίνα???
    Εγώ πάντα κλειστή και με κλειδωμένη με το Lock!!

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αντιγραφω απο βικιπαιδεια



    Η ορμή στην Κλασική μηχανική. Η ορμή ενός αντικειμένου είναι ένα μέγεθος που εξαρτάται από το σύστημα μέσα στο οποίο κινείται το αντικείμενο. Για παράδειγμα, η ορμή ενός αντικειμένου που κινείται σε ένα ακίνητο σύστημα αναφοράς, είναι διαφορετική από την ορμή του ίδιου αντικειμένου, όταν κινείται με την ίδια ταχύτητα, μετρούμενη στο σύστημα αναφοράς του κέντρου μάζας του αντικειμένου.
    Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.
    Η ορμή ενός συστήματος αντικειμένων ορίζεται ως το διανυσματικό άθροισμα των επιμέρους ορμών των αντικειμένων:


    σε απλα μαθηματικα βαλε την μαζα του κρανους με το κεφαλι σου μεσα επι την ταχυτητα που ειχες εκεινη την ωρα προσθεσε και την μαζα του περιστεριου επι την ταχυτητα του εκεινη την ωρα και υπολογισε
    την συνολικη ορμη της συγκρουσης και αναψε και κανα κερι.
    Δεν φαντάζεσαι πόσο δυνατά το ένιωσα.... ήταν σαν να έσκασα πάνω σε τοίχο!!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF