Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 88 από 88

Θέμα: Είχα σύγκρουση με περιστέρι με 150 χλμ και Shoei

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Πω ρε φίλε....Ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα χειρότερο. Για τη μύτη καταλαβαίνω πώς έγινε. Το καρούμπαλο στο κεφάλι όμως;
    Το χτύπημα ήταν τόσο δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών προς την πορεία μου. Ουσιαστικά το πουλί το χτύπησα με την δεξιά πλευρά του κεφαλιού μου. Στο νοσοκομείο οι γιατροί μόλις τους περιέγραψα το ατύχημα και με είδανε με βάλανε κατευθείαν για μαγνητική και αξονική τομογραφία....

    Φίλος δεν μπορείς να καταλάβεις την ορμή της σύγκρουσης σε αυτά τα χιλιόμετρα.

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Κώστα περαστικά ρε φίλε!
    Νομίζω πως ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία σου.

    Αν δε το έχεις κάνει ήδη να πας σε κάποιο οφθαλμίατρο να δει το μάτι σου

    Έχω τραυματίσει κερατοειδή και αμφιβληστροειδή.... θα περάσει όμως με κορτιζόνη, αντιβίωση και σταγόνες. Επίσης το παρακολουθούμε καθημερινά για μόλυνση από το περιστέρι...

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    περαστικα σου και ποτε ξανα...
    ευτυχως απεφυγες τα χειροτερα που θα ηταν πτωση με περισσοτερες σωματικες βλαβες και σιγουρα περισσοτερες υλικες ζημιες...


    κανονικα η ζελατινα ΔΕΝ θα επρεπε να σπασει εκει που εσπασε...δλδ στην μεση...ο μηχανισμος θα μπορουσε να σπασει...η ζελατινα ομως οχι..
    διοτι αν υπηρχε χαλικι ή μικρη πετρα στον δρομο και την σηκωνε η ροδα ενος προπορευομενου φορτηγου και την ετρωγες στην μαπα οπως ακριβως εγινε με το περιστερι θα ειχε ανοιξει τρυπα και θα ειχε μπει μεσα καθοτι η δυναμη της ορμης θα συσσωρευοταν σε μικροτερη και σκληροτερη επιφανεια, απο οτι το σωμα ενος πουλιου...


    μηπως ειχες σκουπισει την ζελατινα με μωρομαντηλο ή κατι αντιστοιχο...θυμαμαι οτι καποιοι ελεγαν οτι σε ενα τεστ κρανων τους ειχαν δειξει οτι οι ζελατινες ειναι απιστευτα ευκαμπτες και μπορεις να τις γυρισεις απο οποια μερια θελεις αρκει να την καθαριζεις μονο με νερο...αν εβαζες οτιδηποτε αλλο π.χ. azax ή μωρομαντηλο εχαναν αυτη τους την ιδιοτητα και σκληραιναν πολυ, με αποτελεσμα μολις τρωνε πολυ ζορι να σπανε....
    Μόνο με νερό....

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Update:

    Έστειλα mail στην Shoei Europe και σήμερα το πρωί έλαβα mail από τον Τζορτζόπουλο (είχε προωθηθεί) το mail μου σε αυτόν. Μου ζητήθηκε να του στείλω φωτογραφίες από το κράνος μου και την ζελατίνα μου. Αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο!! (δείχνοντας πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλη υπομονή στο να ακούσει όλα όσα του περιέγραφα) πήγα από το κατάστημα του και του πήγα το σπασμένο κομμάτι της ζελατίνας μου. Την είδε και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι ξεραμένη, κιτρινισμένη ή καμένη από τον ήλιο και μου είπε ότι και αυτός δεν θα περίμενε να έχει σπάσει η ζελατίνα. Βέβαια το χτύπημα ήταν δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών σε σχέση με την πορεία μου και με αρκετά χιλιόμετρα οπότε οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
    Προώθησε την υπόθεση μου στην Shoei όπου και περιμένουμε την επίσημη απάντηση τους.

    Ανεξαρτήτως απάντησης από Shoei ο κ Τζορτζώπουλος μου επισήμανε ότι εαν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κράνος ή οτιδήποτε άλλο από το κατάστημα του, αυτός προσωπικά θα μου κάνει ότι καλύτερο μπορεί!! Όταν λοιπόν τον ρώτησα για x-spirit iii μου είπε μια εξαιρετικά!!!! καλή τιμή δείχνοντας πραγματικά ότι το εννούσε αυτό που είπε!
    Πραγματικά με ικανοποίησε - ευχαρίστησε το γεγονώς ότι έδειξε τόσο ενδιαφέρον για το περιστατικό μου και ότι ήταν τόσο άμεση η απάντηση του. Τον κ Τζωρτζόπουλο δεν τον γνώριζα και ούτε τον είχα συναντήσει ποτέ.

    Περιμένουμε λοιπόν απάντηση από Shoei.
    Καλησπέρα, ευχές για ταχεία ανάρρωση και πάλι!
    Σωστή λοιπόν η κίνηση να στείλεις,δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε ακούσουν αν έγραφες ένα συγκροτημένο κείμενο.Επαγγελματική η αντίδραση προς το παρόν,σ'εμένα προσωπικά θα αρκούσε αυτό και μόνο.Είναι μια ένδειξη σοβαρής αντιμετώπισης εκ μέρους του, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι όλα τα κράνη/ζελατίνες του εμπορίου θα τα έβρισκαν σκούρα σε αντίστοιχο συμβάν...το πόσο σκούρα,δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ελπίζω να μην το μάθουμε.
    Πάλι για Shoei σκέφτεσαι να κινηθείς ε;

  5. #80
    Δεν ξέρω τι θα κάνει η Shoei, αλλά πρέπει να αλλάξει την ένδειξη "not tested on animals"...
    Περαστικά φίλος!
    Υ.Γ Σου έκαναν και μαγνητική και αξονική εγκεφάλου?

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Update:

    Έστειλα mail στην Shoei Europe και σήμερα το πρωί έλαβα mail από τον Τζορτζόπουλο (είχε προωθηθεί) το mail μου σε αυτόν. Μου ζητήθηκε να του στείλω φωτογραφίες από το κράνος μου και την ζελατίνα μου. Αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο!! (δείχνοντας πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλη υπομονή στο να ακούσει όλα όσα του περιέγραφα) πήγα από το κατάστημα του και του πήγα το σπασμένο κομμάτι της ζελατίνας μου. Την είδε και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι ξεραμένη, κιτρινισμένη ή καμένη από τον ήλιο και μου είπε ότι και αυτός δεν θα περίμενε να έχει σπάσει η ζελατίνα. Βέβαια το χτύπημα ήταν δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών σε σχέση με την πορεία μου και με αρκετά χιλιόμετρα οπότε οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
    Προώθησε την υπόθεση μου στην Shoei όπου και περιμένουμε την επίσημη απάντηση τους.

    Ανεξαρτήτως απάντησης από Shoei ο κ Τζορτζώπουλος μου επισήμανε ότι εαν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κράνος ή οτιδήποτε άλλο από το κατάστημα του, αυτός προσωπικά θα μου κάνει ότι καλύτερο μπορεί!! Όταν λοιπόν τον ρώτησα για x-spirit iii μου είπε μια εξαιρετικά!!!! καλή τιμή δείχνοντας πραγματικά ότι το εννούσε αυτό που είπε!
    Πραγματικά με ικανοποίησε - ευχαρίστησε το γεγονώς ότι έδειξε τόσο ενδιαφέρον για το περιστατικό μου και ότι ήταν τόσο άμεση η απάντηση του. Τον κ Τζωρτζόπουλο δεν τον γνώριζα και ούτε τον είχα συναντήσει ποτέ.

    Περιμένουμε λοιπόν απάντηση από Shoei.
    Πολύ καλά και επαγγελματικά ως εδώ.Περιμενω με αγωνία την απάντηση της Shoei για το ζήτημα.

    Μπράβο και πάλι μπράβο στον Τζωρτζοπουλο για τη στάση του ως τώρα.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, ευχές για ταχεία ανάρρωση και πάλι!
    Σωστή λοιπόν η κίνηση να στείλεις,δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε ακούσουν αν έγραφες ένα συγκροτημένο κείμενο.Επαγγελματική η αντίδραση προς το παρόν,σ'εμένα προσωπικά θα αρκούσε αυτό και μόνο.Είναι μια ένδειξη σοβαρής αντιμετώπισης εκ μέρους του, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι όλα τα κράνη/ζελατίνες του εμπορίου θα τα έβρισκαν σκούρα σε αντίστοιχο συμβάν...το πόσο σκούρα,δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ελπίζω να μην το μάθουμε.
    Πάλι για Shoei σκέφτεσαι να κινηθείς ε;
    Ναι φίλε μου, είμαι πολύ ευχαριστημένος όλα αυτά τα χρόνια από το shoei x-spirit που είχα και από την τελευταία μου εμπειρία. Οπότε ήδη προχωρήσαμε σε παραγγελία x-spirit iii και θα δούμε τι θα απαντήσει το εργοστάσιο.

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι θα κάνει η Shoei, αλλά πρέπει να αλλάξει την ένδειξη "not tested on animals"...
    Περαστικά φίλος!
    Υ.Γ Σου έκαναν και μαγνητική και αξονική εγκεφάλου?
    Ναι κάναμε ενα σετ εξετάσεων (μαγωνητική - αξονική - οφθαλμίατρος - νευροχειρούργος κλπ)στις οποίες να επισημάνω ότι δεν με αφήνανε να περπατήσω και με μεταφέρανε με καροτσάκι παρ ότι εγώ ένιωθα καλά. Ντρεπόμουνα λίγο που ενώ ένιωθα ότι είμαι οκ με περιφέρανε με το καροτσάκι (είμαι 100 κιλά και τον λυπόμουνα τον κύριο ο οποίος ήταν και μιας Α ηληκίας)

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Ναι κάναμε ενα σετ εξετάσεων (μαγωνητική - αξονική - οφθαλμίατρος - νευροχειρούργος κλπ)στις οποίες να επισημάνω ότι δεν με αφήνανε να περπατήσω και με μεταφέρανε με καροτσάκι παρ ότι εγώ ένιωθα καλά. Ντρεπόμουνα λίγο που ενώ ένιωθα ότι είμαι οκ με περιφέρανε με το καροτσάκι (είμαι 100 κιλά και τον λυπόμουνα τον κύριο ο οποίος ήταν και μιας Α ηληκίας)
    Έφτιαξε η χώρα και δε μας είπαν τίποτα;

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Έφτιαξε η χώρα και δε μας είπαν τίποτα;
    Τα νοσοκομεία λειτουργούν άριστα, οι έμποροι μοτοσυκλετών και αξεσουάρ ενδιαφέρονται μετά τη πώληση, αντί για μύγες και μπάμπουρες μας τρακάρουν πλέον περιστέρια, σε λίγο περιμένω θέμα στο moto "ποιό χιλιάρι για πρώτη μηχανή και κίνηση στην πόλη;"

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Τα νοσοκομεία λειτουργούν άριστα, οι έμποροι μοτοσυκλετών και αξεσουάρ ενδιαφέρονται μετά τη πώληση, αντί για μύγες και μπάμπουρες μας τρακάρουν πλέον περιστέρια, σε λίγο περιμένω θέμα στο moto "ποιό χιλιάρι για πρώτη μηχανή και κίνηση στην πόλη;"
    Φαίνεται με λυπηθήκανε όλοι τους που ήμουν τόσο γκαντέμης... δεν εξηγείται αλλιώς!!


  12. #87
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Δεν μπορώ να φανταστώ το χτύπημα, τον τρόμο μόνο έχω νιώσει όταν απέφυγα ένα πουλί στον περιφερειακό της Καβάλας.
    Περαστικά φίλος και ΠΑΝΤΑ όρθιος!

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Τα νοσοκομεία λειτουργούν άριστα, οι έμποροι μοτοσυκλετών και αξεσουάρ ενδιαφέρονται μετά τη πώληση, αντί για μύγες και μπάμπουρες μας τρακάρουν πλέον περιστέρια, σε λίγο περιμένω θέμα στο moto "ποιό χιλιάρι για πρώτη μηχανή και κίνηση στην πόλη;"
    Πάντως ακόμα δεν έχω λάβει την απάντηση στις φωτογραφίες μου από την Shoei....

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF