Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: KL250 Super Sherpa vs XT225 Serow

  1. #1
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704

    KL250 Super Sherpa vs XT225 Serow

    Με αφορμή μια φίλη εδώ στο νησί που αποφάσισε να "ανέβει κατηγορία" (εδώ και χρόνια οδηγεί ένα χρέπι DT50, που πλέον δεν πάει άλλο), σκέφτηκα να της προτείνω αυστηρά ένα από τα 2 μοντέλα του τίτλου.
    Θεωρώ πως είναι εξ ίσου καλά και τα δύο, κι επίσης ιδανικά για μικρόσωμους οδηγούς, πιτσιρικάδες κλπ!
    Προφανώς το sherpa είναι λίγο καλύτερο σε επιδόσεις και κάπως πιο "μοντέρνο", έχει 250άρη κινητήρα, στάνταρ δισκόφρενο πίσω και μίζα, ψηφιακά όργανα (αν θυμάμαι καλά), αλλά προσπαθώ να βρω ακριβή στοιχεία γι'αυτό το μηχανάκι και δεν έχω βγάλει άκρη από ελληνικές πηγές...

    Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά αυτά ήταν παραεισαγωγές και τα δύο. Επίσης έχω την εντύπωση ότι το serow φοράει ολόιδιο κινητήρα με το TW200, ελαφρώς υπερκιβισμένο. Το sherpa, ποιον ακριβώς κινητήρα φοράει; Υπάρχει και σε κάποιο άλλο kawasaki; Ανταλλακτικά βρίσκονται;
    Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο σοβαρό πρόβλημα που βγαίνει σε κάποιο από τα δύο; (Αμφιβάλλω, πρόκειται για γνήσια hardcore γιαπωνεζάκια)...

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες από φίλους που έχουν ή είχαν κάποιο από τα δύο... είμαι σίγουρος ότι μόνο καλά λόγια θα ακουστούν κι από τις 2 πλευρές, αλλά νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία να γίνουν και γνωστότερα αυτά τα δύο μοντέλα (αν είναι δυνατόν και με τεχνικά στοιχεία) σε πολλούς από τους νεώτερους οδηγούς, που πιθανότατα αγνοούν την ύπαρξή τους...
    ...το νου σου!!

  2. #2
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Καλά ρε, ΚΑΝΕΝΑΣ;
    Τι σκτ, φαντάσματα είναι αυτά τα μηχανάκια; Για το serow έχω βρει λίγα πραγματάκια κι εδώ μέσα, για το sherpa τίποτα...
    ...το νου σου!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σκυλια μαυρα και τα δυο.........

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Προσωπικά το σεροου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Αμα οδηγαει διχρονακι τοτε προτεινε της ενα μεζε ξερεις εσυ..

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Το καβα ειναι καλυτερο μηχανακι σε ολα του
    αλλα δεν εχει περπατησει πολυ.

    Σεροου εχει περπατησει αλλα ειναι πλεον ΠΑΡΑ πολυ παλιο....δεν θα βρεις κανενα που να μην ειναι ερειπιο...

    Το εχει φερει η αντιπροσωπεια ομως...οποτε ΙΣΩΣ εχει καποια ανταλλακτικα...

    Κοιτα και το XR125

  7. #7
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Το θέμα είναι ότι και τα 2 μοντέλα απ'ό,τι βλέπω βγαίνουν ακόμη κανονικότατα (και εκσυγχρονισμένα) στην Ιαπωνία, οι εδώ αντιπροσωπείες κοιμούνται όρθιες, ξέρουν μόνο να φέρνουν βέρσυς, τενερέ, β-στρομ και βαραντέρια...

    Εδώ το ολόφρεσκο γιαμάχα...
    https://www.youtube.com/watch?v=n1meS4rc72s

    ...κι εδώ το καβασάκι!
    http://www.youtube.com/watch?v=Ra17XJnm2Q4
    ...το νου σου!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Μαστορα ασε τι κανουν στην ιαπωνια ειναι αλλος πλανητης εκει μοτοθεωρητικοπρακτικα..
    Εσυ κοιτα με τα εδω δεδομενα..Γιατι δεν κοιτατε και καμια αλλη επιλογη..?

  9. #9
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Μαστορα ασε τι κανουν στην ιαπωνια ειναι αλλος πλανητης εκει μοτοθεωρητικοπρακτικα..
    Εσυ κοιτα με τα εδω δεδομενα..Γιατι δεν κοιτατε και καμια αλλη επιλογη..?
    Μωρέ επιλογές υπάρχουν άπειρες και καλά τα λες, αλλά εν προκειμένω και γνωρίζοντας τα συγκεκριμένα δεδομένα, νομίζω ότι αυτά τα 2 (άντε και κάνα DR200) είναι ιδανικά!
    Εγώ π.χ. θα πήγαινα για TTR250 με κλειστά μάτια, το είχα παλιά και το λάτρεψα, αλλά η φιλενάδα απλώς δεν θα το φτάνει, και θα τα κάνει και πάνω της μετά το DT!
    Επί πλέον όμως, παίζει κι ένα πολύ ωραίο σερπάκι που πουλιέται εδώ στο νησί, από εκεί ξεκίνησε η ιδέα μου!

    EDIT: Ρε λες να την ψήσω να πάρει ΜεΖέ; Θα έχει πολύ γέλιο!!!
    ...το νου σου!!

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokkiklhs Προβολή μηνύματος
    EDIT: Ρε λες να την ψήσω να πάρει ΜεΖέ; Θα έχει πολύ γέλιο!!!

    και να βρωμάει λαδίλα όπου πηγαίνει; γυναίκα; άστο καλύτερα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    και να βρωμάει λαδίλα όπου πηγαίνει; γυναίκα; άστο καλύτερα.....
    Μπααα, είναι πολύ χαμηλά η εξάτμιση του μεζέ, άσε που λόγω μήκους αδειάζει την κάπνα πολύ μακριά από τον οδηγό, δεν είναι TDR!
    Μόνο στα φανάρια ντουμανιάζει ο τόπος ολόγυρα, αλλά νομίζω ότι μια σκληροπυρηνική γυναίκα μηχανόβια έχει αδυναμία στο άρωμα "Eau de 2T"...
    Eξ άλλου η συγκεκριμένη DT οδηγεί και τώρα...
    ...το νου σου!!

  12. #12
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    xl degree?

  13. #13
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Νομιζω και τα δυο ειχαν εισαχθει κανονικα αλλά για μικρο χρονικο διαστημα,μαλιστα η "καλη" εκδοση του serow(πισω δισκοφρενο,ρυθμιζομενο αμορτισερ) ειχε παγκοσμια πρωτη δοκιμη απο δημοσιογραφους στα Μετεωρα.Το μοτερ ειχε σχεση με καποια Αμερικανικα TT αλλά δεν ηταν ολοιδιο.
    Το Sherpa ειναι γυρω στα 3 αλογα πιο δυνατο και πιο ροπατο αλλά πιο σπανιο στην Ελλαδα,το μοτερ οντως βασιζεται στοKLX 250.Επισης η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πολυ καλη για την κατηγορια.
    Προσωπικα θα προτιμουσα το καβασακι.
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #14
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Όταν μιλάμε για τόσο παλιά μηχανάκια μάλλον θα διαλέξει αυτό που θα βρει στην καλύτερη σχέση τιμής/κατάστασης. Και τα 2 μια χαρά θα κάνουν την δουλειά αρκεί να βρει κάποιο που να μην είναι χρέπι...προσωπικά θα διάλεγα το σέροου μόνο για λόγους εμφάνισης...
    καλές βόλτες

    υ.γ. ΑΧ1 ή ΝΧ νομίζω θα μπορούσε επίσης να κοιτάξει...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #15
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    @motomaniac & LOUKILOUK:
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις ρε παιδιά, αλλά δεν ψάχνω γενικώς ιδέα για αγορά! Τα ξέρω και τα αλλα αντίστοιχα μοντέλα κι είναι εξ ίσου καλά πράγματι, και τα παλαιότητας και όλα!
    Απλώς είπα με αφορμή το δίλημμά μου ανάμεσα στα 2 του τίτλου, να γράψουμε εδώ απόψεις, χαρακτηριστικά, εμπειρίες από οδήγηση και ό,τι άλλο, η ιδέα μου ήρθε απλώς σαν αφορμή με την επικείμενη αγορά! Πωλείται εδώ στο νησί ένα ωραίο σερπάκι και μάλλον προς τα κει πάει το πράμα...
    ...το νου σου!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xt225 Serow
    από xtasi στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 12:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF