Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΤΟ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    αν δεν μιλουσαμε για παπι μπορει να καταλαβαινα τι κανεις.

    Δηλαδη, εχεις μια μοτοσυκλετα καποιων χρονων, δινεις ενα σοβαρο ποσο να την συμμαζέψεις, την παιρνει καποιος ρετρολαγνος, για να πας σε κατι καινουργιο, νεοτερο κτλ κτλ..

    Αλλα να δωσεις τον παπιο που οπως τα λες ειναι σε αριστη μηχανικα κατασταση και να παρεις ενα καινουργιο παπιο που θα βγει στο δρομο για "σκλαβος" και που αντικειμενικα "δεν τα φτιαχνουν οπως παλια", δεν μπορω να πω οτι το καταλαβαινω. Εκτος και αν μιλαμε για το πολυ απλο. το βαρεθηκα...

    για 100-200 ευρω, αστο στην ακρη κατα την γνωμη μου.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Θα συμφωνήσω με teos&σια. Όσο κι αν το διαφημίζεις το μηχανάκι εδώ, η αλήθεια είναι πως τα λεφτά που θέλεις δύσκολα θα τα πάρεις. Είναι κλασικό σύνδρομο αυτό, υπερκοστολογούμε κάτι δικό μας επειδή έχουμε ζήσει μαζί του και ξέρουμε πόσα λεφτά έχουμε ρίξει, ενώ όταν έρχεται η ώρα να αγοράσουμε κάτι το περνάμε από χίλια κύματα (πχ "έλα μωρέ τον παπάρα, επειδή έβαλε μια ψωροεξατμιση και έναν εγκέφαλο θέλει και πεντακόσια ευρώ παραπάνω..."). Και χρησιμοποιώ Α' πληθυντικό βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα.

    Αν όντως άνοιξες αυτό το θέμα για να πάρεις μια γνώμη νομίζω την απάντηση σου την έχεις λάβει λίγο πολύ. Κι εγώ όπως το βλέπω το μηχανάκι δύσκολα να πιάσει πάνω από έξι εκατοστάρικα. Βασικά αν γράψεις τα πραγματικά χιλιόμετρα στην αγγελία, θα μου προκαλέσει έκπληξη αν χτυπήσει έστω και μια φορά το τηλέφωνο.

    Από την άλλη έχει γίνει μια πολύ αναλυτική αγγελία πλέον και το συγκεκριμένο θέμα, οπότε ίσως σε βοηθήσει κι αυτό...

  3. #18
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν ειναι οτι απλά το βαρέθηκα.
    Το πρόβλημα ειναι πιο βαθύ.
    Παρόλο που το μοτέρ είναι καινουριο μετά την μπιέλα θα ξεκινήσει και θα ζητάει άλλα σιγά σιγά.
    Πρόσφατα μου έβγαλε πολλαπλασιαστή (αλλάχτηκε), θα ξεκινήσει σιγά σιγά ηλεκτρικά,ρουλεμάν εδώ και εκεί, και δεν είναι τόσο το κόστος μιας και τα περισσότερα τα φτιάχνω μόνος μου, μην με αφήσει στην δουλειά ειναι το θέμα.Δουλεύω απο τις 9 το πρωί μέχρι τις 7 το απόγευμα και χρόνος γιοκ....
    Ενώ ένα καινούριο μηχανακι ναι δεν το έχουν κάνει τόσο καλό όπως τα παλια καλά grand,kaze-r,c50 ομως μιλάμε για honda και yamaha,2 μοντέλα συγκεκριμένα που ειδικά το crypton x εχει αποδειχτεί σκύλος.
    Σε ότι αφορά την τιμή, στα 600 λέω ειμαι καλα.Και 550 θα δεχόμουν μιας και ειναι 18 ετων το μηχανάκι.Με μεταβίβαση αγοραστή.Πληρωμένα κτεο τελη και τα ρέστα φυσικά και σερβις πριν φύγει από μένα μικρό.Τακάκια,φιλτράκι,λαδάκια (φίλτρο βενζίνας,μπουζί αλλάχτηκαν 15 η 14 νοέμβρη δεν έχει νόημα να τα ξανααλλάξω),σαμπρέλες καινουριες,λαστιχάκια είναι 1 έτους με 6500 χλμ.Ντίζα γκαζιού που με ταλεπόρησε είναι καινούρια γνησια,φαίνεται και απο το χρώμα της γωνίας (μαυρο αντί για νίκελ των ιμιτα.)
    Όχι δεν είναι το κόστος των ανταλλακτικών.Ειναι το θέμα λειτουργικότητας.
    Τέλως πάντων νομίζω καλύφτηκα και σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας.
    Θα το σκεφτώ σοβαρά τι θα κάνω.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    εφτιαξες το κινητηρα και θα εχεις ένα παπι για αλλα 300 χιλιαδες χλμ..τι άλλη βλαβη θα σου βγαλει αδελφε;ολα τα εχεις αλλαξει..ουσιαστικα εχεις καινουργιο μηχανακι....νομιζω ότι σε εχει φαει η γνωριμη τρελα να αλλαξεις γιατι βαρεθηκες όχι γιατι εχεις αναγκη..αν ηθελες να το πουλήσεις να μην το έφτιαχνες γιατι δεν βγαζει λογικη...εδωσες κανα 1000αρι να το φτιαξεις για να το πουλήσεις ολοκαινουργιο πλεον στα μισα λεφτα ταχα για να δωσεις επιπλέον χιλιαρικα για να παρεις κατι νέο που θα εχεις εγγυηση μονο 2 χρονια και μετα αντε παλι παλι μαστορες και ξηλωμα τσεπης..

    Λαθος κινηση κανεις, αφου θελεις τη γνωμη μας, τα παπια σκυλια και ενιοτε τα ανακατασκευασμένα καλυπτουν βασικες ανάγκες και δεν δινονται με τιποτα από τη στιγμη που καινουργια πανε πανω από 2 χιλιαρικα και φυσικα τα καινουργια δεν εχουν τα αειθαλή μοτερ που ξερουμε π.χ βλεπε ινοβα..

    αν όμως αποφασισεις να το δωσεις απλα σκέφτομαι τον τυχερο που θα το παρει...τσαμπα ένα ολοκαινουργιο παπακι που θα τον βγαλει πολλα πολλα χρονια χωρις ουσιαστικα θεματα ενώ εσυ θα τον κοιτας μετα από λιγο καιρο και θα τραβας τα μαλλια σου..

    Βαλε στην ακρη την παρορμηση σου και κρατα το γιατι θα το μετανιώσεις πολύ γρηγορα και κυριως οικονομικα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  5. #20
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Ξανά - ότι λένε οι παραπάνω . Αν εριξες τόσο χρήμα στον κινητήρα και έχει καινούρια άντερα , όλα τα αλλα πολύ ευκολά μαζευόνται (ηλεκτρικά κλπ ) . Εδικά όταν το θες για δουλεία , δεν εχει νόημα να έιναι καινούριο . Εχει νόημα να πάρεις στα λεφτά σου αξία (δηλαδή χιλιόμετρα) κρατώντας το . Και πραγματικά δεν ξέρω ποιο απο τα καινούρια που λες που με το καλήμέρα , κάτι ψιλοκαίνε λάδια , κάτι ψιλοβαράνε μπιέλες ,κάτι τρίζουνε τα πλαστικά θα αντέξουν όσο αυτό . Ωστόσο μια δοκιμή θα σε πείσει . Ανεβάσε το στο καρ και ότι γίνει .
    Modenas Kriss 125

  6. #21
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δηλαδή αξίζει λές να επενδύσω απάνω του 500 για
    γρανάζια σασμάν,δίσκους,και βολάν,και κανα 100ρικο για περιφερειακά να γίνει σαν να βγήκε απο αντιπροσωπεία.
    Αν μου λέτε οτι αξίζει να το κάνω απλά...δεν είχα ΙΔΕΑ οτι ΟΛΑ τα καινούρια δεν είναι τέτοιας ποιότητας.

  7. #22
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αξίζει λές να επενδύσω απάνω του 500 για
    γρανάζια σασμάν,δίσκους,και βολάν,και κανα 100ρικο για περιφερειακά να γίνει σαν να βγήκε απο αντιπροσωπεία.
    Αν μου λέτε οτι αξίζει να το κάνω απλά...δεν είχα ΙΔΕΑ οτι ΟΛΑ τα καινούρια δεν είναι τέτοιας ποιότητας.
    Είναι σαν το χρηματιστήριο ένα πράμα . Οσο χάνεις ρίχνεις ένα πράμα . Απο τη στιγμή που έριξες τα πολλά να το ισιώσεις στα ψιλά θα κολλήσεις . Ολα αυτα που θες κάποια στιγμή θα στα ζητήσει . Οχι αυριο το πρωί . Και όσο εσυ το δουλέυεις κάνεις αποσβέση στο κεφάλαιο που έχεις επενδύσει . Αλλιώς κάτσε και υπολόγισε πόσα έχεις δώσει μέχρι τώρα , και πόσα χιλιόμετρα/χρόνια έχεις βγάλει . Και μετά δες ένα crypton x στα 3 K που πάει πόσα χλμ θα πρέπει να κάνεις για να βγάλεις το κεφάλαιο της αγοράς και λοιπά φτιάξίματα που με τον καίρο θα έρθουν . Απο τη στιγμή που είναι εργαλείο δουλειάς και το εμπιστευεσαι δεν τον δίνεις . Δεν είναι τυχαίο που συντριπτικά όλοι αυτό σου λένε . Και ναι τα καινούρια , κακά τα ψέμματα , κατασκευάζονται με ορίζονται δεκαετίας και με νορμάλ χρήση οχι ντελιβεράδικη . Και στο λέω εγω που έχω ενα πάπιο 8 ετών για όλες τις δουλείες και απο την μία τον έχω βαρεθεί , απο την άλλη να τον πουλήσω για να πάρω άλλο πάπιο απο τη στιγμή που εχω ρίξει χρήμα ( φρένα, σελες , εξατμίσεις αναρτήσεις) είναι οικονομική αυτοκτονία .
    Modenas Kriss 125

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    σασμαν γιατι; εχει θεμα;
    βολαν;
    ασε που αυτα δεν ειναι 500αρικο
    ουτε τα περιφερειακα εχουν 100

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    550
    Όταν έχεις ένα μηχανάκι 18 χρόνια και έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα γνώμη μου είναι ότι δεν το πουλάς...γιατί πλέον το μηχανάκι δεν ειναι απλά μηχανακι αλλά ειναι ένα οικογενειακό κειμήλιο....

  10. #25
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Όλα είναι ένα ματσο σιδερα καλώδια και πλαστικά..ανάλογα την κατάσταση τα χλμ και την ηλικία έχουν και την ανάλογη αξία.....Αυτά..μη το πολύ ζαλίζεις η το δίνεις γύρω στα 400 με 500 το ανώτερο η απλά κράτα το...my two cents..
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #26
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σασμαν γιατι; εχει θεμα;
    βολαν;
    ασε που αυτα δεν ειναι 500αρικο
    ουτε τα περιφερειακα εχουν 100
    8 γραναζια μεσα χ30 ευρα=240 και
    καμια 100 η εργασια
    και βολαν 80
    δισκοι 10 ευρώ
    λαδια 13,5 (ipone 15w50 semi)
    βαλε τωρα φλάτζες φτασαμε τα 500
    περιφερειακα έχουμε και λεμε
    8 το κρύσταλλο απο το κοντέρ που έσπασε προχτές...
    λάμπες όλες εμπρος πίσω φλας
    ασφάλειες
    πλεξούδα κανα 50ρι 2-3 πλαστικα που πρεπει να αγοράσω να γινει καινουριο...
    Και αμα περισσεύουν αλλάζουμε και σωληνάκια μιας και μπαίνουμε στον κόπο να γίνει όλη η διαδικασία να τα 100 ευρώ.
    Τακάκια/φερμουί έχω στοκαρει,φίλτρο βενζίνης έχω 5-6 σπίτι,δισκόπλακα εμπρός έχω πάρει ήδη μαργαρίτα και απλά περιμένω να φτάσει η ώρα να την βάλω (να φαγωθεί η άλλη) δεν θέλει και πολύ οπότε ίσως την αλλάξω και αυτή.
    Κανα ρουλεμάν σε κανα τροχό δεν θα αλλάξουμε;SKF και μόνο...φτηνά μεν αλλα στο σύνολο ανεβαίνεις.Αν και με τόσα έχω ένα μηχανάκι για άλλα 350.000 χλμ.
    Αυτά σε πε΄ριπτωση που το κρατήσω...Γιατί αν ο κρατήσω θα είναι αντί για καινούριο οπότε.Εδώ λέω αν αξίζει.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Όταν έχεις ένα μηχανάκι 18 χρόνια και έχεις κάνει τόσα χιλιόμετρα γνώμη μου είναι ότι δεν το πουλάς...γιατί πλέον το μηχανάκι δεν ειναι απλά μηχανακι αλλά ειναι ένα οικογενειακό κειμήλιο....
    Δε το πουλας για αλους λογους.Με τα σιδερα δε πρεπει να δενομαστε.Ηρθανε να μας υπηρετουνε
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ξαναρωταω....
    το σασμαν εχει θεμα;
    το βολαν γιατι;
    επειδη με 240 γραναζια + 80 βολαν αγοραζεις 3 μεταχειρισμενα μοτερ και τα κανεις ανταλλακτικα

  14. #29
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ξαναρωταω....
    το σασμαν εχει θεμα;
    το βολαν γιατι;
    επειδη με 240 γραναζια + 80 βολαν αγοραζεις 3 μεταχειρισμενα μοτερ και τα κανεις ανταλλακτικα
    Και ξανααπαντάω.Επειδή θέλω κατι καινούριο.Να έχω το κεφάλι μου ήρεμο οτι ΔΕΝ θα βγάλει πρόβλημα.
    Γρανάζια και βολάν,καμπάνα κτλπ ΔΕΝ αλλάχτηκαν και αν τα πάρω μεταχείρω δεν θα ειναι καινούρια.Τόσο απλά.
    Δεν έχουν πρόβλημα ακόμα αλλά ειναι πολλά χρόνια εκει μέσα,έχουν μεγάλη φθορά.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Και ξανααπαντάω.Επειδή θέλω κατι καινούριο.Να έχω το κεφάλι μου ήρεμο οτι ΔΕΝ θα βγάλει πρόβλημα.
    Γρανάζια και βολάν,καμπάνα κτλπ ΔΕΝ αλλάχτηκαν και αν τα πάρω μεταχείρω δεν θα ειναι καινούρια.Τόσο απλά.
    Δεν έχουν πρόβλημα ακόμα αλλά ειναι πολλά χρόνια εκει μέσα,έχουν μεγάλη φθορά.
    Φαντασου γιατι σκυλο μιλαμε.Τοσα χλμ με τα ιδια...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF