Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΤΟ

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΜΟΤΟ

    Αγαπητοι συνφορουμίτες
    ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να σκέφτομαι την πώληση του παπιού αλλά επειδή ποτέ δεν το χα ιδιαίτερα με την κοστολόγηση να σας ρωτήσω μια καλή τιμή τίμια και για εμένα αλλά και τον αγοραστή.
    Kawasaki KAZE-R 99 1η άδεια 1ος 2000
    Συνολικά χλμ μέχρι σήμερα 342.257,1
    Επισκευή από μπιέλα στις 337.500 περίπου.Μπήκαν καινούρια γνήσια κύλινδρος-πιστόνι-ελατήρια-μπιέλα-πηνεία/στατόρ (βολάν έμεινε το ίδιο).Υπάρχουν και τα παλιά σε μια σακούλα αν τα θέλει ο άλλος (απλά οτι δεν πήγε ρεκτιφιέ).
    Στις 342.000 αλλαγή αλυσιδογράναζα με x-gear χρυσό στα μαμά δόντια (δώρο ακόμα 2 μπροστινά γρανάζια χωρίς χρήση καθόλου με +1 και +2 δόντια).
    Υπάρχει απο την επισκευή και μετά αρχείο με όλες τι ενέργειες απο θέμα συντήρησης/επισκευής και όλες οι βενζίνες που έχει κάψει με ημερομηνίες και βενζινάδικο και τα χλμ γρμμένα με στυλό για επιβεβαίωση σε ηλεκτρονική μορφή.
    Δίδεται μαζί σχάρα με αντιρρήδες 2 μηνών και περασμένες βάσεις σχάρας επίσης 2 μηνών γνήσιες (20 ευρά μονάχες τους παναθεμά τες).
    Μερικά πλαστικά καινούρια (λίγα) αφόρετα και μερικά πλαστικά καινούρια μεν αλλά επάνω στο μηχανάκι.
    Εξάτμιση είχε τρυπήσει και έχει κολληθεί (είναι η μαμά).Ζάντα εμπρός μια χαρά η πίσω θα χρειαστεί αλλαγή.
    Λάστιχα ενός έτους με 5.000 χλμ κατασκευής τέλη του 15.σαμπρέλες 4 μηνών.
    Πρίν δωθεί θα αλλαχτούν οι λάμπες στο κοντέρ για τις ταχύτητες έχει καεί η νεκρά και η 4η αλλά θα αλλαχτούν και οι 4.
    Νέες λάμπες πορείας εμπρός (η μια έχει καεί και θα αλλαχτεί ζευγάρι πριν την πώληση).
    Λάμπα πίσω φανού αλλαγμένη πριν από 6 μήνες.
    ΚΤΕΟ θα περάσει πριν μπεί η αγγελία 1 ημέρα,ουτως η αλλως το πρόστιμο το χω φάει.

    Πόσο να το βάλω;

    Υ.Γ. Όλα τα λεφτά θα πάνε για αγορά νέου παπιού (με 0 χιλιόμετρα) απλά να υπολογίσω περίπου που κυμαίνομαι...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το μηχανακι ρε θηριο ειναι πρωτο χερι.Με εχεις αφησει αφονο.Τοσα χλμ???Τα κανες ολλα εσυ???Αν ναι μπραβο ρε αρχοντα.Ευχομαι καλη ποληση και απο τα λεγομενα σου φενεσε μερακλης και τιμιος.Αλλα πολλα χιλμ.
    Σε κουρασε???
    Γιατι το δινεις???Τοσα περασατε μαζι....
    Βαλε και καμια φοτο απο το σκυλι(με τοσα χλμ σιγουρα κερδιζει αξεια τον τιτλο)να το δουμε.Θα βοηθησεις αυτους που θα σου βγαλουν το κοστολογιο(αν και πιστευω οτι θα εχεις αντιδρασεις για τι να το δωσεις κτλπ.και με το δικιο τους).
    Δυστηχως εγω δε μπορουσα να σου δωσω τιμη αλλα δε μπορουσα να μη σε συγχαρω για τα χλμ.Ησος να φενονται σε μενα πολλα επειδη ειμαι απο κρητη.Μονο εγω εχω παθει πλακα???Τρακοσιες πενηντα χιλιαδες χιλιομετρα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δευτερο χερι ειναι πρακτικά αλλά το ειχε πριν απο μενα ο πατερας μου.
    Ναι το κοντερ λεει 42200++ και εχει γυρισει 3 φορες.
    Και παραδόξως δεν ειχε ξαναπάθει μπιέλα.
    Αλλά είναι με κάθε 3.000 χλμ λαδάκια καθε 6000 φιλτρακι λαδιου, μπουζί κάθε 10.000 απο την πρώτη μέρα.
    Όπως και να το δεις το μηχανάκι γέρασε καινούριο δεν το κάνεις αν δεν δώσεις κανα χιλιάρικο.
    Όχι δεν έχει λειτουργικά προβλήματα αλλά θέλω κάτι νέο, να με βγάλει άλλες 150-200 χιλιάδες χλμ.

    Υ.Γ. Ξέχασα να αναφάερω οτι έχει αλλαχτεί και πολλαπλασιαστής με γνήσιο μεν μεταχειρισμένο δε στις 341.000.
    Κλειδαριά σετ εμπρος πίσω πριν απο κανα διμηνο μαζί με την σχάρα και τις αντιρίδες.Φωτό δεν ξέρω αμα το πάω για πλύσιμο θα το βγάλω.
    Υ.Γ.2 Σαββατα θα μπορώ να το πάω οπουδήποτε στην Αθήνα για έλενχο δεν εχω θέμα μιας και κυκλοφορεί κανονικά και εργάζεται το μηχανάκι.
    Σκεφτόμουνα οτι 600 με μεταβίβαση αγοραστή ειναι καλα.Μιας και θα το δώσω μετά την 1/1/2018 θα εχει και τέλη πληρωμένα.

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Φιλε μου παπί 20ετίας να το σκοτώσεις - ειδικά εφόσον έχει ουσιαστικά ανακατασκευαστεί- για να πάρεις άλλο παπί δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα . Στο λέω γιατί και εγώ με ένα σχεδόν δεκαετίας κυκλοφορώ και όποτε λέω να το δώσω βλέπω πως δεν αξίζει τον κόπο για να πάρω άλλο παπί . Από την άλλη καταλαβαίνω πως το βαρεθήκες . 600 αν και πολλά μου φαίνονται για σχεδόν 20ετιας πάπιο δεν χάνεις κάτι να το βάλεις στο καρ.γρ και να περιμενεις να δεις τι ανταπόκριση θα έχεις . Καλοπούλητο
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Έχω δεί τιμές και 700+ αλλά το θεωρώ κλεψια να ειμαι ειλικρινής.
    Από την άλλη 500+ πήγε η επισκευή του κινητήρα.Θα μου πείς να μην το φτιαχνες αλλά πως θα κυκλοφορώ με το κουτί για δουλεια;Με το wolf η με το bandit;Που δεν έχει καν πινακίδες;Δεν...
    Αν και έχει κάνει μόνο λιγα χλμ κουρριερ και προσεκτικό στρώσιμο.
    Έχω βάλει 2 παπακια στο μάτι και θα αποφασίσω τελευταία στιγμή.
    Sym Magic 125 και astrea X 125.Θα τα πλησιάσω θα τα χαιδέψω και ότι μου κάτσει.
    Θα πάρω κάτι φρέσκο για να έχω για άλλα 10 χρόνια μηχανάκι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Πιστευω τα 600 θα τα παρεις.
    Τα 700 θα περιμενεις αρκετα.
    Πιο κατω δεν αξιζει να το δωσεις οτι ειπαν και παραπανω κρατα το.
    Απο την αλλη αν γραψεις οτι εχει 345000 χλμ νομιζω οτι δεν θα πλησιασει κανεις...
    Το wolf δεν σου κανει για την δουλεια ;
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Γιατι δεν ριχνεις και καμια φοτο εδω.Και απο δω μεσα μπορη καποιος να το δη!!!Διαφωνω με τον συντροχο απο πανω.Θα ελεγα να πης την αληθεια για τα χιλιομετρα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    To wolf θα βαλω για courrier?Αμαρτια απο το Θεό ειναι βρε αδερφέ.
    Commute bike ναι αλλά δεν ειναι αυτός ο λόγος υπαρξης του.Ειναι καθαρά και μόνο για κανα καφέ την Κυριακή και τις καθημερινές 5 λεπτά στατική λειτουργία τώρα με τον χειμώνα.Και καμια βραδυνή χωρίς λόγω βόλτα στο πουθενά να καθαρίσει το κεφάλι όταν χρειάζεται.
    Με ανοιχτό καιρό έχει βόλτες ναι παντού.

    Με το θέμα των χιλιομέτρων δεν θα κρύψω ούτε 100 μέτρα.Θέλω να πουλήσω αυτό που έχω όχι αυτό που θα μπορούσα να έχω γιατί έτσι θέλω να αγοράσω και εγώ.Για αυτό πλέον θα κινούμαι ΜΟΝΟ σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μοτο.
    342.000 έχει και τόσο θα πώ.Αλλά σαν σασί.Σαν κινητήρας έχει 5.000 με γνήσια ανταλλακτικά.Και δέχομαι να λύσουν και μοτέρ αν θέλουν και αν βρεθεί κάτι άλλο απο αυτό που λέω πληρώνω εγώ τα εργατικά.
    Δεν το βάζω ακόμα γιατί δεν έχω κατασταλάξει αν θα πάω σε cryptonX 135,AstreaX 125 ή Sym Magic 125 (που δεν το νομίζω απλά είναι όμορφο).Με κόβω πιο πολύ για Αστράκι μιας και το παλιό μοτό "παρε χόντα για εργάτη" ηχεί ακόμα στα αυτιά μου έντονα....αν και το crypronX λέγεται οτι ειναι εξαιρετικό.

    υ.γ. Και επειδή είμαι ψείρας μεν αλλα ειλικρινής προσφέρω και αυτό (μια μικρή γεύση) σε USB STICK σε όποιον πάρει μηχανάκι δικό μου.Ειχα πολλά παραπάνω αλλά τα έχασα όλα με ένα ransomware Io στο κομπιούτερ.
    Χρόνων αρχεία για το kawasaki kazer,suzuki bandit,honda rebel 250 '85 USA edition,Sym wolf 250 μήνες,piaggio fly 125 και book service απο XV750 '90s μόνο τα της ανακατασκευής/επισκευής που είναι ήδη στα σκαριά.
    Και φυσικά για όλα υπάρχουν φωτό...Αποδείξεις,ανταλλακτικά κτλπ....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	391220
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_3.jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	391221
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 08/12/2017 στις 23:08.

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Κράτα το και μάζεψε αυτά τα 600 που θες να βγάλεις από αυτο η δώσε το σε κάνα γνωστό σου η πουλά το 300-400 κατοστάρικα όταν μαζέψεις αυτά τα 200 παραπάνω που θες να βγάλεις από μοτο 20ετιας...δε θα το πάρει κάνει παραπάνω μόνο και μόνο για όλα τα παραπάνω που περιγράφεις...γενικα θα φύγει πάρα πάρα πολύ δύσκολα και εσύ τη δουλειά σου δε θα την κάνεις...
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Κράτα το και μάζεψε αυτά τα 600 που θες να βγάλεις από αυτο η δώσε το σε κάνα γνωστό σου η πουλά το 300-400 κατοστάρικα όταν μαζέψεις αυτά τα 200 παραπάνω που θες να βγάλεις από μοτο 20ετιας...δε θα το πάρει κάνει παραπάνω μόνο και μόνο για όλα τα παραπάνω που περιγράφεις...γενικα θα φύγει πάρα πάρα πολύ δύσκολα και εσύ τη δουλειά σου δε θα την κάνεις...
    Μετά την επισκευή μπιέλας 3-4 κατοστάρικα;Λίγα δεν είναι;
    Για 3-4 κατοστάρικα απλά το βάζω άκρη και το έχω μαζί με την Bandit σε κουκούλα....Και όποτε έχω χρόνο και διάθεση το μαζεύω κομματι-κομμάτι.Δεν το δίνω τόσο αδερφέ δεν αξίζει

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Όντως θες απάντηση για το παραπανω;;;ας μην την έφτιαχνες...με αυτή την λογική όποιος βάζει έξτρα σε ένα μηχανάκι θα έπρεπε να τα κοστολογεί ανάλογα...Δηλαδή ένα μότο που πιάνει τώρα 1000 ευρώ και φοράει έξτρα 1000 ακόμα έπρεπε να το δώσεις ας πούμε 2000...Δεν πάει έτσι..Εσυ το έφτιαξες για να κάνεις τη δουλειά σου..Ο άλλος θα σου πει άσε θα βρω άλλο πιο φθηνό με τα ίδια η λιγότερα χλμ τι με νοιάζει αν έδωσες εσύ τόσα η αν έβαλες τόσα έξτρα..Η λογική είναι ότι δε θα τα βγάλεις αυτά τα λεφτά για αυτό σου λέω κράτα το...
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Να σου απαντήσω σχετικά.
    Δεν μιλάμε για έξτρα αλλα για την καρδιά του μοτο.Τον κινητήρα που ουσιαστικά είναι καινούριος.Το πλέον βασικό στο μηχανάκι.
    Τώρα σε ότι αφορά το βιβλίο σέρβις είναι απλά βιβλίο σέρβις.
    Το βιβλίο βενζίνης δηλώνει πολλά παραπάνω απο το πόση βενζίνα έβαλες και αυτό από κάποιον σαν εσένα περίμενα να το δείς.Είσαι παλιά καραβάνα.
    Ακόμα και η αυξημένη κατανάλωση βενζίνης στον ίδιο κύκλο μπορεί να υποδηλώνει πρόβλημα.Που δεν υπάρχει π.χ. εργασία σέρβις στο βιβλίο σέρβις...Αυτό βέβαια είναι μια άλλη κουβέντα και πραγματικά είμαι ο μόνος μ@#$@ που κάθομαι και τα τηρώ απο όσο έχω δεί μέχρι τώρα αλλά...
    (Και δεν μιλάω φυσικά για όλα τα υπόλοιπα καλά που έχει αυτό της τήρησης του βιβλίου).
    Δεν ζητησα απο κανέναν να το πληρώσει αυτό μιας και εγώ έχω καύλα και το τηρώ και το δίνω μαζί (να το κάνω τί άλλωστε αν φύγει το μηχανάκι απο τα χέρια μου) όμως το να βλέπω μηχανάκια σε χειρότερη κατάσταση απο το δικό μου και με ίδια ίσως χλμ σε μεγαλύτερη τιμή δεν μπορώ να το δεχτώ.Πες με παράλογο;Πες με χαζό;Ίσως να έχεις δίκιο.
    Ουτε θα ανεβάσω τιμή επειδή θα μπεί το κουστούμι κατα τα 3/4 καινούριο,ούτε για τις λάμπες και την εργασία μου,ουτε για τα λάδια και τα τακάκια ουτε τίποτα.Θα το κάνω απλά για να το δώκω σωστά επειδή το αγάπησα το μηχανάκι αυτό τόσα χρόνια και θέλω και να είμαι σωστός.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Μπραβο!!!!Σωραιος ρε αρχοντα.Και μερακλης αν μη τι αλλο.Δε εχω ξαναδει τοσο ψειρα(οπος ειπες εσυ ο ιδιος).
    Αν και θα συμφωνησω με τον τεος θα σου ελεγα παρολαυτα να το βαλεις στο καρ τη τιμη που εση εισαι ικανοποιημενος.Δε χανεις τπτ.Αν δεν εχει απηχηση το ριχνεις τη τιμη σταδιακα.Δε χανεις τπτ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    εφοσον το μοτερ ειναι θεωρητικα καινουριο τι πιστευεις οτι θα κερδισεις δινοντας τα επιπλεον χρηματα για καινουριο παπι;
    γνωριζεις φυσικα οτι τα σημερινα ειναι 2 κλασεις κατω σε σχεση με τα παλια σε διαρκεια ζωης
    και εφοσον υπαρχει κανονικη μοτοσυκλετα.......

  15. #15
    μην δωσεις τον ''σκυλο''......
    θα το μετανιωσεις....
    στην δουλεια αποτρεψαμε συναδερφο να διωξει το kaze r και ακομα μας λεει ευχαριστω

    ακομα και αν το εχεις βαρεθει μη το διωξεις....ειδικα τωρα που ειναι και μοτερικα καινουριο.
    22 ευρω εχει το σημα....
    τα λεφτα που θα παρεις ειναι λιγα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2016, 11:10
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  3. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:43
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF