Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: EURO4 Και Αγορά Μεταχειρισμένης Μοτοσυκλέτας, Honda CB125F του 2017

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    EURO4 Και Αγορά Μεταχειρισμένης Μοτοσυκλέτας, Honda CB125F του 2017

    Καλησπέρα Σας.

    Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αντιληφθώ την ενεργειακή κλάση της μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας που ενδιαφέρομαι να αγοράσω; Φαίνεται στην άδεια κυκλοφορίας; Ο ιδιοκτήτης δηλώνει πως είναι EURO4 αλλά θέλω να το πιστοποιήσω και ο ίδιος.

    To ανανεωμένο μοντέλο με EURO4 μοιάζει πολύ οπτικά με το παλαιότερο οπότε δεν μπορώ να κάνω οπτικό διαχωρισμό, επίσης η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα βρίσκεται γεωγραφικά μακρυά μου κάτι που σίγουρα δεν βοηθάει.

    Αναφέρομαι για το νέο μοτοσυκλετάκι Honda CB125F του 2017, EURO4/CBS.

    Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

  2. #2
    Σε μια αντιπροσωπεία με αριθμό πλαισίου δεν θα ξέρουν;
    Αμηχανος

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsak8 Προβολή μηνύματος
    Σε μια αντιπροσωπεία με αριθμό πλαισίου δεν θα ξέρουν;
    Αυτό σκεύτηκα και εγώ αλλά έλεγα μήπως υπάρχει ποιο εύκολος τρόπος ώστε να το βεβαιώσω ο ίδιος...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    583
    Τα αυτοκινητα στη θεση v9 στην αδεια κυκλοφοριας αναφερουν τη euro ειναι αλλα ειναι λιγο κωδικοποιημενα και πρεπει να βρεις την επεξηγηση τους.
    Βεβαια καποια μπορει να μην γραφουν τιποτα επιτηδες για να μην δειχνουν τη euro ειναι.
    Για μηχανες δεν γνωριζω αν το ανεφερουν αλλα αν δεν το αναφερει στην αδεια δεν μπορει να στο πιστοποιηση κανεις γιατι και η αντιπροσωπεια να σου πει ναι ειναι αν δεν το αναφερει η αδεια που ειναι του υπουργειο ποιο το νοημα.
    Εδω ειναι ο πινακας για τα αυτοκινητα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	v9.png 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	39,0 KB 
ID:	391214
    LIVE FREEEEE!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αυτό που σκεύτηκα εγώ είναι να γυρίσω την μπροστινή ρόδα και να πατήσω πίσω φρένο. Αν σταματήσει να γυρνάει τότε αυτό θα επιβεβαιώνει την ύπαρξει CBS και κατα συνέπεια το μηχανάκι θα είναι και EURO4. Σωστά τα λέω;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Υποχρεωτικό στα euro4 είναι το ABS . To cbs είναι κάποιο είδος συνδυασμένου και δεν έχει σχέση με το euro4.
    Ένας άλλος τρόπος να ανακαλύψεις εάν είναι euro4 το μηχανάκι είναι να δεις πότε βγήκε η 1η του άδεια στην Ελλάδα (πεδίο 4 στην άδεια τέρμα επάνω στην μέση της σελίδας)
    Εάν είναι μετά την 1/1/2017 είναι euro4.
    Εάν είναι πριν είναι euro3. Οι αντιπροσωπίες για ξεπεράσουν τον σκόπελο της απαγόρευσης των euro3 μετά την 1/12017 έβγαλαν άδεια στο δικό τους όνομα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Υποχρεωτικό στα euro4 είναι το ABS . To cbs είναι κάποιο είδος συνδυασμένου και δεν έχει σχέση με το euro4.
    Ένας άλλος τρόπος να ανακαλύψεις εάν είναι euro4 το μηχανάκι είναι να δεις πότε βγήκε η 1η του άδεια στην Ελλάδα (πεδίο 4 στην άδεια τέρμα επάνω στην μέση της σελίδας)
    Εάν είναι μετά την 1/1/2017 είναι euro4.
    Εάν είναι πριν είναι euro3. Οι αντιπροσωπίες για ξεπεράσουν τον σκόπελο της απαγόρευσης των euro3 μετά την 1/12017 έβγαλαν άδεια στο δικό τους όνομα.
    Το ABS είναι υποχρεωτικό για μηχανές άνω τον 125 βάση του προτύπου EURO4... Αν η μηχανή είναι κάτω των 125, όπως η συγκεκριμένη, τότε λόγω προδιαγραφών EURO4 πάλι, το μηχανάκι πρέπει να φέρει CBS υποχρεωτικά. Έτσι γνωρίζω εγώ...Λάθος; Τσέκαρε τα σχετικά σκουτεράκια μικρού κυβισμού(κάτω των 125) και θα δεις πως αυτά με EURO4 διαθέτουν όλα CBS(πχ http://www.sym.gr/model/magic-125-sr/).

    Αυτό με την ημερομηνία άδειας που έγραψες έχει μια λογική πάντως... Είσαι σίγουρος; Προφανώς κάποιες εταιρείες το κάνανε αυτό όπως η Yamaha με το τεράστιο στοκ που έχει στα παπάκια EURO3... Υπάρχουν όμως νομίζω και μοντέλα μεταγενέστερα του Ιανουάριου 2017 ως προς το λανσάρισμα τους στην Ευρώπη με Euro3... Δεν είμαι απόλυτος όμως.

    Πολύ ενδιαφέρον.
    Τελευταία τροποποίηση από anixneyths; 08/12/2017 στις 21:06.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    ότι έγραψα προφανώς έχει σχέση με μεγαλύτερες μηχανές (δεν πρόσεξα που αναφερόσουν σε 125)
    Για το cbs έχεις δίκιο.
    Εδώ τα γράφει λίγο πιο αναλυτικά. http://www.motomag.gr/news/epikairot...s-motosykletes

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Νέας Μοτοσυκλέτας HONDA. Χρόνος Αναμονής.
    από maim2004 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2014, 16:44
  2. Βασικές γνώσεις πάνω στην αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας
    από Terror777 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2013, 20:15
  3. Αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας
    από balios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 21:42
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2010, 15:32
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 21:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF