Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Αναζήτηση ζακέτας/επένδυσης για μέσα από το δερμάτινο.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729

    Αναζήτηση ζακέτας/επένδυσης για μέσα από το δερμάτινο.

    Οπως λεει κι ο τιτλος, ψαχνω για καποια ζακέτα που θα τη χρησιμοποιω ως επενδυση μεσα απο το δερματινο. Θελω να μην ειναι κατι ογκωδες γιατι το δερματινο σαν μεγεθος ειναι οπως πρεπει (δηλαδη δεν μου κολυμπαει) και επισης θα ηθελα ιδανικα να κουβαλαω αυτο το ρουχο μονιμα μεσα στο σακιδιο μου. Ενας συναδερφος μου προτεινε το Salomon S/LAB light στο ονομα του οποιου ορκιζεται.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	315 
Μέγεθος:	31,0 KB 
ID:	391259

    Η τιμη ειναι τσιμπημενη αλλα ειναι οντως παναλαφρο και αν οντως κανει τη δουλεια που θελω, ειμαι διατεθειμενος να τα δωσω αυτα τα λεφτα. Το επιασα στα χερια μου και πραγματικα δυσκολευομαι να πιστεψω πως κατι τοσο λεπτο μπορει να προστατεψει τοσο καλα απο το κρυο.

    Εχει κανεις εμπειρια με το συγκεκριμενο ρουχο; Εναλλακτικα καποια αλλη προταση; (Ισοθερμικα υπαρχουν ηδη.)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Από το συγκεκριμένο δεν έχω αλλά έχω από αντίστοιχο της Salomon και είναι αρκετά ποιοτικό,όπως και τα παπούτσια της εταιρείας.
    Δεν μπορώ να ξέρω αν θα σε βολέψει διότι εξαρτάται εν μέρει από τις διαδρομές που κάνεις και από το πόσο κρυουλιάρης είσαι...εγώ δυστυχώς είμαι
    Αν δε βρεις κάτι πιο εξειδικευμένο για μοτοσυκλετιστική χρήση , εδώ θα το αγοράσεις λίγο φτηνότερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Από το συγκεκριμένο δεν έχω αλλά έχω από αντίστοιχο της Salomon και είναι αρκετά ποιοτικό,όπως και τα παπούτσια της εταιρείας.
    Δεν μπορώ να ξέρω αν θα σε βολέψει διότι εξαρτάται εν μέρει από τις διαδρομές που κάνεις και από το πόσο κρυουλιάρης είσαι...εγώ δυστυχώς είμαι
    Αν δε βρεις κάτι πιο εξειδικευμένο για μοτοσυκλετιστική χρήση , εδώ θα το αγοράσεις λίγο φτηνότερα.
    Δυστυχως ειμαι πολυ κρυουλιαρης, προβλημα μεγαλο για μοτοσυκλετιστη. Ως μαγειρας συγκαταλεγομαι στα τροπικα ειδη, εχω μαθει να ζω στη ζεστη και την υγρασια.

    Η χρηση ειναι για μεσα στην πολη. Το θεμα που εχω ειναι πως πηγαινω στη δουλεια μερα και φευγω σχεδον μεσανυχτα, οποτε η διαφορα θερμοκρασιας αναμεσα στις δυο μετακινησεις ειναι συχνα πολυ μεγαλη. Γι'αυτο λεω πως θα με βολευε να ειναι κατι ελαφρυ που να μπορω να το κουβαλαω στο σακιδιο μου παντα. Αυτο που εχεις εσυ ειναι σε αντιστοιχη λογικη, δλδ πολυ λεπτο για τρεξιμο; Ενδιαφερον και το dainese, αλλα φαινεται αρκετα πιο ογκωδες.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Μα αυτό είναι αντιανεμικό!

    Δε θα σου προσφέρει κάτι μέσα απ' το δερμάτινο!

    Αν πάρεις αντιανεμικό για τέτοια χρήση δε χρειάζεται σίγουρα να πάρεις κατι τόσο ακριβό. Αυτό θα θα καει απόσβεση σε αθλητικές δραστηριότητες!
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Χαχα...τι είναι το ''τροπικό είδος'';
    Εγώ δεν το έχω πλέον,το είχα και το έδωσα επειδή δε μου έκανε πια αλλά σκέψου ότι το είχα για άλλη χρήση.Το χρησιμοποιούσα όμως κάποιες φορές και όταν οδηγούσα, χωρίς πρόβλημα.Για τη χρήση που περιγράφεις,νομίζω πως θα σε καλύψει αλλά επειδή και εγώ νιώθω έντονα το κρύο και δεν το γουστάρω καθόλου, δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.Αν μπορείς να το δανειστείς για μια μέρα από το συνάδελφό σου και να το δοκιμάσεις, θα ήταν το καλύτερο.Τώρα θα διαβάζουν κάποιοι άλλοι που κάνουν εκατοντάδες χειμερινά χλμ με απλό φανελάκι και φούτερ και θα γελάνε
    Θα έλεγα πάντως με σχετική σιγουριά ότι ο συνδυασμός ισοθερμικό (που έγραψες ότι διαθέτεις) + salomonάκι κάτω από ένα αξιοπρεπές χειμερινό μπουφάν,θα σε καλύψουν όχι μόνο για αστικές αλλά και για πιο μακρινές μετακινήσεις.
    Και κάποιος αντίστοιχος συνδυασμός και για τα πόδια φυσικά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μα αυτό είναι αντιανεμικό!

    Δε θα σου προσφέρει κάτι μέσα απ' το δερμάτινο!

    Αν πάρεις αντιανεμικό για τέτοια χρήση δε χρειάζεται σίγουρα να πάρεις κατι τόσο ακριβό. Αυτό θα θα καει απόσβεση σε αθλητικές δραστηριότητες!
    Λες ε; Μηπως να παω σε κατι πιο οικονομικο τοτε. Βγαζει αυριο και στο lidl κατι αντιστοιχο στα ειδη σκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	299 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	391260

    Το θεμα ειναι πως προσπαθω να καταλαβω ποσο διαφορα θα εχει πχ αυτο που κανει 10€, με ενα απο αθλητικα ειδη που θα κανει 40-50 ας πουμε και το salomon που ειναι σε τριψηφια νουμερα. Πού βρισκεται το value for money;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Αν μπορείς να το δανειστείς για μια μέρα από το συνάδελφό σου και να το δοκιμάσεις, θα ήταν το καλύτερο.
    Αυτη ειναι οντως καλη ιδεα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Αντιανεμικά(που είναι απαραίτητα για το πολύ κρύο) υπάρχουν και απο αμιγώς μοτοσυκλετιστικές φίρμες όπως αυτό εδώ https://www.motoexpert.gr/el/isother...d1&manuf_id=11
    ή δεκάδες άλλα που θα βρεις στα γνωστά site του εξωτερικού με τιμές από 40€ και πάνω.

    Πάντως το πέρασμα από τα lidl μάλλον επιβάλετε αύριο

  8. #8
    https://www.intersport.gr/hiking/rou...fleece_276533/

    Έχω αυτό για την ίδια χρήση, μόνο που είναι όλο μαύρο
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    H διαφορά είναι στο τι κάνει το κάθε ένα. Κάποιος είναι μόνο αντιανεμικα wind stopper, κάποιος έχουν και λεπτή ισοθερμική επενδυση, αλλά είναι και αδιάβροχα.
    Επίσης ρόλο παίζει πόσο εύκολα επιτρέπει το ύφασμα την διαπνοή κ.α. Και φυσικά η ποιότητα γενικότερα.
    Αυτό που έβαλες είναι μόνο αντιανεμικο ίσως και αδιάβροχο αλλά δεν είναι για να προσφέρει ζεστή αλλά προστασία απ τον παγωμένο αέρα. Τώρα πόσο θα δουλέψει μέσα απ' το μπουφάν κάτω απ την θερμική επένδυση και κατά πόσο χρειάζεται τόσο ακριβό για τέτοια χρήση.... ,Χμμμ

    Τα αντιανεμικα είναι για να μην επιτρέπεις τον κρύο αέρα να περάσει. Τα ισοθερμικά για να διατηρούν σταθερή τη θερμοκρασία σου σώματος και να αποβάλουν προς τα έξω τον υδρωτα και τα θερμικά για να ζεσταίνουν.
    Τις καλύτερες θερμικές ιδιότητες τις έχει το Φλις. Ένα καλό ισοθερμικό εφαρμοστά με το δέρμα, κάτι απορροφητικό από πάνω όπως μια φανέλα, ένα Φλις και το μπουφάν με την επένδυση συνήθως είναι αρκετά. Επίσης οι περισσότερες καλές επενδύσεις μπουφάν είναι και αντιανεμικα στο ποσοστό που χρειάζεται να είναι σαν εσωτερικό layer.

    Στο πολύ κρύο τα πολλά ρούχα έχουν αντίθετα αποτελέσματα.

    Για το κρύο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι που να έχει και μια στοιχειώδη θερμική προστασία.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 08/01/2018 στις 21:54.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    H διαφορά είναι στο τι κάνει το κάθε ένα. Κάποιος είναι μόνο αντιανεμικα wind stopper, κάποιος έχουν και λεπτή ισοθερμική επενδυση, αλλά είναι και αδιάβροχα.
    Επίσης ρόλο παίζει πόσο εύκολα επιτρέπει το ύφασμα την διαπνοή κ.α. Και φυσικά η ποιότητα γενικότερα.
    Αυτό που έβαλες είναι μόνο αντιανεμικο ίσως και αδιάβροχο αλλά δεν είναι για να προσφέρει ζεστή αλλά προστασία απ τον παγωμένο αέρα. Τώρα πόσο θα δουλέψει μέσα απ' το μπουφάν κάτω απ την θερμική επένδυση και κατά πόσο χρειάζεται τόσο ακριβό για τέτοια χρήση.... ,Χμμμ

    Τα αντιανεμικα είναι για να μην επιτρέπεις τον κρύο αέρα να περάσει. Τα ισοθερμικά για να διατηρούν σταθερή τη θερμοκρασία σου σώματος και να αποβάλουν προς τα έξω τον υδρωτα και τα θερμικά για να ζεσταίνουν.
    Τις καλύτερες θερμικές ιδιότητες τις έχει το Φλις. Ένα καλό ισοθερμικό εφαρμοστά με το δέρμα, κάτι απορροφητικό από πάνω όπως μια φανέλα, ένα Φλις και το μπουφάν με την επένδυση συνήθως είναι αρκετά. Επίσης οι περισσότερες καλές επενδύσεις μπουφάν είναι και αντιανεμικα στο ποσοστό που χρειάζεται να είναι σαν εσωτερικό leyer.

    Στο πολύ κρύο τα πολλά ρούχα έχουν αντίθετα αποτελέσματα.

    Για το κρύο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι που να έχει και μια στοιχειώδη θερμική προστασία.
    Τα δερμάτινα γενικότερα δεν έχουν τέτοιες πολυτέλειες . Σε αυτό που έχω επένδυση υπάρχει και είναι αρκετά χοντρή , αλλά τελικά κάποιες μικρές
    λεπτομέρειες είναι που κάνουν την διαφορά. Σε πολύ κρύο καιρό νιώθεις κάτι να σε ξυρίζει από το στέρνο προς τα κάτω και είναι ο κρύος αέρας που μπαίνει από τα 2 φερμουάρ (του μπουφάν
    και της επένδυσης) .
    Τα αντιανεμικά δεν κάνουν δουλειά μόνα τους σίγουρα.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Μάλλινη φανέλλα,μάλλινη όμως!
    Θα πας σε μαγαζί με εσώρουχα και θα τη ζητήσεις.Τίποτε άλλο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Τώρα που λες για μάλλινο..τα merino ενδύματα είναι σίγουρα μια λύση...δες ας πούμε αυτό το north face και διάβασε διαδικτυακές πληροφορίες για τα merino.

  13. #13
    γεια σου συναδελφε.


  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    http://www.marinesuperstore.com/clot...-2-control-top

    Eχω αυτο λογο δουλειας..φλις απο μεσα και ενα υλικο σαν νεοπρεν απ εξω πληρως αδιαβροχο just in case και αναπνέει φουλ..λιγο χοντρο αλλα το dainese μου δεν εχει εσωτερικη επένδυση οποτε φοραω αυτο με ενα ισοθερμικό φανελάκι..εχει δοκιμαστει μεχρι τους 4 βαθμους..δεν καταλάβαινα κρυο καθόλου.
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Πετρο ενα τετοιο θελεις...

    εχω ενα αλλα μου ειναι αρκετα στενο και δεν το φοραω...παντως 2-3 φορες που το ειχα βαλει εκανε σοβαρη δουλιτσα...

    και ειναι ακριβως ετσι...τυπου ζακετας με κεντρικο φερμουαρ αλλα σαν ισοθερμικο στην εσωτερικη του επενδυση και σαν fleece στην εξωτερικη του πλευρα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικός εξοπλισμός για μέσα από δερμάτινο
    από haf στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2017, 09:46
  2. Τι φοράτε μέσα από το μπουφάν το χειμώνα;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2014, 02:29
  3. Ακουστικά για Μουσική μέσα από το κράνος...
    από Anastassios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2014, 13:00
  4. Ισοθερμικό για μέσα από το κράνος.
    από Respect στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2007, 23:25
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF