Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: x-spirit 3 το έχει κανείς;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325

    x-spirit 3 το έχει κανείς;

    Βλέπω στο helmet city κι έχουν γενναία έκπτωση σε κάποια x spirit 3 και δεν σας κρύβω ότι ψήνομαι..
    Κάτοχος εδώ και μία πενταετία του πολύ καλού xr1100 θα ήθελα γνώμες για το κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας κι αν κάποιος το έχει στη κατοχή αν έχει τη καλοσύνη να μου πει δυο πράγματα γιατί επειδή είναι καινούργιο μοντέλο δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο από προηγούμενα.
    Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε σχετικά με τα νούμερα-φόρμα, είναι τα ίδια με το xr1100 φερ ειπείν που έχω ή αλλάζει η φόρμα;

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Βλέπω στο helmet city κι έχουν γενναία έκπτωση σε κάποια x spirit 3 και δεν σας κρύβω ότι ψήνομαι..
    Κάτοχος εδώ και μία πενταετία του πολύ καλού xr1100 θα ήθελα γνώμες για το κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας κι αν κάποιος το έχει στη κατοχή αν έχει τη καλοσύνη να μου πει δυο πράγματα γιατί επειδή είναι καινούργιο μοντέλο δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο από προηγούμενα.
    Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε σχετικά με τα νούμερα-φόρμα, είναι τα ίδια με το xr1100 φερ ειπείν που έχω ή αλλάζει η φόρμα;
    Καλύτερο είναι σίγουρα. Αλλά σε τι?

    Η Shoei έγραφε :improved aerodynamic performance at speeds in excess of 300....

    Δε χρειάζεται να αναφέρουμε ότι αυτά τα κράνη "δουλεύουν" καλύτερα σε ss
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Σε όλα θα είναι καλύτερο από το προηγούμενο της κατηγορίας του. Αεροδυναμική, εξαερισμό κλπ κλπ.
    Απλά παίζει ρόλο κ ή χρήση που κανείς γιατί διαφορετικά θα συμπεριφέρεται στο ss κ διαφορετικά στο παπί.
    Καλή τιμή πάντως.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Ένα gsxr k6, δε το θέλω για παπί . Για τα νούμερα ξέρουμε αν έχουν αντιστοιχία με άλλα μοντέλα της εταιρείας πχ xr1100 ;

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Το καλύτερο είναι να το δοκιμάσεις κ να αποφασίσεις.
    Δεν κάνουν όλα τα κράνη σε όλα τα κεφάλια.
    Suzuki κ Shoei τα πάνε καλά...
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Σίγουρα το να το δοκιμάσεις είναι το ιδανικό, αλλά τουλάχιστον στη Κρήτη δεν νομίζω να το έχει στοκ κάποιο μαγαζί. Το helmet city έχει πολιτική επιστροφής σε περίπτωση που δεν είναι το νούμερο σου;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Δε χρειάζεται να αναφέρουμε ότι αυτά τα κράνη "δουλεύουν" καλύτερα σε ss
    Πιθανότα ναι, αλλά και στα γυμνά δουλεύουν εξαιρετικά. Είχα το NXR, το πούλησα και πήρα το X-Spirit II. Καμμία σχέση στον θόρυβο, μάλλον το xspirit είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Πιθανότα ναι, αλλά και στα γυμνά δουλεύουν εξαιρετικά. Είχα το NXR, το πούλησα και πήρα το X-Spirit II. Καμμία σχέση στον θόρυβο, μάλλον το xspirit είναι το πιο ήσυχο κράνος που έχω φορέσει.
    Είναι επειδή δεν δούλευαν οι αεραγωγοί
    Και στα γυμνά, αν έχεις σκυφτή στάση,φαντάζομαι δουλεύει μια χαρά, αεροδυναμικά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2017
    Μηνύματα
    5
    Εχω ενα x spirit 3 περιπου 2 μηνες τωρα. Συγκριτικα με αλλα μοντελα shoei δε μπορω να πω γιατι δεν ειχα αλλο κρανος shoei στο παρελθον. Πριν απο αυτο ειχα ενα arai chaser το οποιο τα τελευταια χρονια ειχε γινει λιγο κουβας απο τις πολλες τουμπες και εμπαζε κιολας απο διαφορους αεραγωγους που ειχαν σπασει μπροστα, οποτε απο θεμα εξαερισμου συγκριτικα επισης δεν μπορω να πω πολλα πραγματα

    Στις μεγαλες ταχυτητες ειναι πολυ καλο, αντι να κουνιεται δεξια αριστερα πολυ γρηγορα και να χτυπιεται το κεφαλι περα δωθε κανει ενα πολυ ομαλο και πιο αργο κουνημα, σαν να κουνιεται πιο ομοιομορφα ολοκληρο το κρανος. Απο θεμα ηχου ο αερας δεν ακουγεται πολυ αλλα ησυχο δεν θα το ελεγα, την εξατμιση μου την ακουω πολυ εντονα (υπαρχει ενα πραγμα που μπαινει κατω απο το σαγονι και λενε ειναι για αυτο το λογο, δεν εχω δοκιμασει να το βαλω η αληθεια ειναι). Τα γυαλια μυοπιας και ηλιου μπαινουν ανετα, αν και ειχα ενα μικρο θεμα αρχικα εστρωσε απο τις πρωτες μερες που το φορεσα και καθονται καλα πλεον.

    Προσωπικα εχω ενα τεραστιο προβλημα με αυτο το κρανος, δεν υπαρχει αρκετος χωρος αναμεσα στη μυτη μου και το κρανος σε αυτο το σημειο με αποτελεσμα στις μεγαλες ταχυτητες (250+) να μου πιεζει τη μυτη με παρα πολυ δυναμη, και ειδικα αν χρειαστει να "σηκωθω" για να φρεναρω ειναι σα να τρωω μπουνια στη μυτη κανονικα.. Αυτο το θεμα αν δεν το διορθωσω αλλαζοντας καποια μαξιλαρακια εσωτερικα ισως για να παει πιο πισω το κεφαλι, που ειλικρινα δυσκολο μου φαινεται, θα αναγκαστω να το πουλησω δυστυχως και να παρω αλλη μαρκα... Οποτε οσοι ειστε "ξιφιες" σαν εμενα τσεκαρετε το αυτο οταν το δοκιμασετε πριν το παρετε
    Τελευταία τροποποίηση από Antinomos; 16/12/2017 στις 20:03.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Antinomos@ όταν λες σου πιέζει τι μύτη εννοείς ότι μετακινείται το κράνος προς τα πάνω και βρίσκει η μύτη σου κάπου ή ότι μετακινείται προς τα μέσα και δημιουργείται πίεση εκεί που κάθονται τα γυαλιά πάνω στη μύτη;
    Εγώ έχω το xr1100 της shoei λοιπόν όταν το είχα πρωτοπάρει κι ενώ είχα διλέξει ένα νούμερο μικρότερο με προτροπή του έμπορα εφόσον καθόταν στο κεφάλι μου, με ταχύτητες κοντά στα 200 (είχα το hornet 600) το κράνος άρχιζε να μετακινείται προς τα πάνω κι εύρισκα κι εγώ μύτες, σαγόνια, πάνω στο εσωτερικό του κράνους χωρίς να με ενοχλεί στο σημείο που περιγράφεις. Όσο και να έσφιγγα το λουρί αυτό μετακινείτο. Μετά που πήρα το gsxr σταμάτησε αυτό και το κράνος μένει ακίνητο ακόμα κι αν δεν έχω δέσει το λουρί με μεγαλύτερες ταχύτητες. Πέρυσι πήρα κάτι γυαλιά ηλίου Oakley τύπου μάσκα λοιπόν με το που τα βάζω ( με δυσκολία γιατί κάνουν μία κούρμπα για να πιάσουν στο κεφάλι κι όχι πίσω από το αυτί) κι ανοίγω εθνική, στο σήκωμα του κεφαλιού αισθάνομαι έντονο πίεση στο σημείο της μύτης που κάθονται τα γυαλιά.
    Πες μου αν αναγνωρίζεις κάτι από αυτά που περιγράφω.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2017
    Μηνύματα
    5
    Στο σημειο που καθονται τα γυαλια πανω στη μυτη δεν εχω κανενα προβλημα. Ουσιαστικα δεν υπαρχει αρκετος χωρος εσωτερικα του "σαγονιου" του κρανους και με την αντισταση του αερα οταν το κρανος τραβιεται λιγο προς τα πανω και πισω ακουμπαει η ακρη της μυτης μου εκει. Αυτο το κρανος λογικα προκειμενου να σου δωσει περισσοτερο οπτικο πεδιο ψηλα, ειναι φτιαγμενο να φοριεται καπως ψηλα στο κεφαλι οποτε η μυτη βρισκεται αρκετα χαμηλα μεσα στο κρανος. Υπαρχει περιπτωση εγω προκειμενου να πατησουν καλα τα γυαλια που φοραω να το πιεζω να μπει λιγο πιο χαμηλα απο οτι πρεπει και γι'αυτο να εχω αυτο το προβλημα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antinomos Προβολή μηνύματος
    Στο σημειο που καθονται τα γυαλια πανω στη μυτη δεν εχω κανενα προβλημα. Ουσιαστικα δεν υπαρχει αρκετος χωρος εσωτερικα του "σαγονιου" του κρανους και με την αντισταση του αερα οταν το κρανος τραβιεται λιγο προς τα πανω και πισω ακουμπαει η ακρη της μυτης μου εκει. Αυτο το κρανος λογικα προκειμενου να σου δωσει περισσοτερο οπτικο πεδιο ψηλα, ειναι φτιαγμενο να φοριεται καπως ψηλα στο κεφαλι οποτε η μυτη βρισκεται αρκετα χαμηλα μεσα στο κρανος. Υπαρχει περιπτωση εγω προκειμενου να πατησουν καλα τα γυαλια που φοραω να το πιεζω να μπει λιγο πιο χαμηλα απο οτι πρεπει και γι'αυτο να εχω αυτο το προβλημα.
    Δεν το έχω αλλά ήταν στα υπ'όψιν μου.
    Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά στις παρουσιάσεις ότι η εσωτερική επένδυση μπορεί να κουμπώσει σε 2 διαφορετικές θέσεις αλλάζοντας την γωνία επάνω-κάτω .
    Επίσης μπορούν να αλλαχτούν σχεδόν όλα τα εσωτερικά (κεντρική επένδυση-πλαΙνά μάγουλα-κλπ.) σε άλλο μέγεθος ώστε να ταιριάξει καλύτερα.
    Κατέβασε το manual από την επίσημη σελίδα της Shoei εάν το έχεις με τα αγγλικά και διαβασέ το προσεκτικά.
    Το καλύτερο θα ήταν να πας στον αντιπρόσωπο (Τζωρτζόπουλος) ώστε να σε βοηθήσει.
    Προσπάθησε λίγο παραπάνω γιατί είναι κρίμα για το κρανάκι των μόλις 700€
    Καλές οι αγορές από το internet αλλά οι αγγελίες έχουν γεμίσει με πωλήσεις λόγω λάθους μεγέθους.

    Δες εδώ αναλυτική παρουσίαση στο Revzilla (στην Αμερική πωλείται σαν X-14)
    https://www.youtube.com/watch?v=WAZ3azHN0Po
    Τελευταία τροποποίηση από nik69; 17/12/2017 στις 17:41.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Καλές οι αγορές από το internet αλλά οι αγγελίες έχουν γεμίσει με πωλήσεις λόγω λάθους μεγέθους.
    ευλογημένοι να είναι όλοι αυτοί. απο αυτούς αγοράζω εδω και χρόνια. Ειμαι και small σε όλα σχεδόν οπότε βρίσκω πράμα αβέρτα!

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ειμαι και small σε όλα
    Too much info.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Too much info.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος NOLAN N71 CLASSIC N-COM..το έχει κανεις???
    από matyat στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2013, 21:53
  2. το εχει δοκιμασει κανεις?
    από DrBig στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2009, 20:37
  3. Εχει κανεις το 400αρι?
    από xt 125 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2008, 01:55
  4. Explorer 2 της bering το εχει κανεις??
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2005, 23:47
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 11:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF