Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: βοηθεια για αγορα παπιου

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208

    βοηθεια για αγορα παπιου

    Kαλημερα.Ψαχνω να παρω ενα μτχ παπακι για delivery.
    Aν και εχω αλλαξει πολλες μηχανες, παπακι δεν ειχα ποτε και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα...δηλ. ειμαι ασχετος με το τι παιζει στην αγορα..ζημιαρικα κλπ.
    Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Καλημέρα,

    ειδικά για delivery, τα crypron δείχνουν να έχουν ψήφο εμπιστοσύνης (το 110) το οποίο είναι αξιόπιστο και οικονομικό. Θα το βρεις στα 1.800 καινούριο ή στα 1.200 μ.ο 5ετίας - 7ετίας.

    Επόμενη επιλογή honda, κυρίως το wave, του οποίου διάδοχος είναι το astrea grand 110.

    Γενικά το παπί είναι τόσο απλό σε κατασκευή που το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχει φάει δυνατή στούκα, να έχει καλά ηλεκτρολογικά και να μην έχει αρπάξει το μοτεράκι.

    Με επιμελή συντήρηση, δεν θα σου βγάλει κάτι (άντε να ζητήσει κυλινδροπίστονο σε καμιά 10 ετία+).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    ειδικά για delivery, τα crypron δείχνουν να έχουν ψήφο εμπιστοσύνης (το 110) το οποίο είναι αξιόπιστο και οικονομικό. Θα το βρεις στα 1.800 καινούριο ή στα 1.200 μ.ο 5ετίας - 7ετίας.

    Επόμενη επιλογή honda, κυρίως το wave, του οποίου διάδοχος είναι το astrea grand 110.

    Γενικά το παπί είναι τόσο απλό σε κατασκευή που το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχει φάει δυνατή στούκα, να έχει καλά ηλεκτρολογικά και να μην έχει αρπάξει το μοτεράκι.

    Με επιμελή συντήρηση, δεν θα σου βγάλει κάτι (άντε να ζητήσει κυλινδροπίστονο σε καμιά 10 ετία+).
    Τα modenas kriss115 τι λενε?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    αν θες για ντελιβερι για μενα μην δωσεις πανω απο 800 ευρω,βρες καποιο μοντενας,καζερ,κτλ ειναι σκυλια χωρις προβληματα.
    εχω καζερ οπου εχω κανει γενικη επισκευη,εχω 55000 χλμ και ακομα δεν εχω αλλαξει τιποτα περα απο λαδια φιλτρο,φαντασου οτι ψιλο ακουγεται η καδενα εδω και 5-6000 χλμ και βαριεμαι να την αλλαξω,ακομα εκει σκυλος ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα ΑΛΛΑ οταν εκανα επισκευη εβαλα ολα τα τοπ πραγματα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    Τα modenas kriss115 τι λενε?
    Δεν τα ξέρω τα modenas (γενικότερα) αλλά κάποια προβλήματα ποιότητας νομίζω έχουν παρουσιάσει. Μια ματιά στο google θα σου δώσει μια εικόνα.

    Τα kazer που αναφέρει ο φίλος από πάνω επίσης πολύ καλά. Πρέπει όμως να είσαι σίγουρος για την συντήρηση που έχει γίνει σε τόσο παλιά μηχανάκια.

    Για εμένα τα εργαλεία δουλειάς πρέπει να είναι άρτια από κάθε άποψη, μιας και η εμπειρία έχει δείξει ότι το φθηνό το πληρώνεις ακριβά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    μια χαρα ειναι τα μοντενας,ιδιο μοτερ με τα καζε ρ εχουν,σκυλια και αυτα

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    το kazer 115 με το suzuki shogun ειναι το ιδιο παπι? Σαν VSTROM με KLV?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    το kazer 115 με το suzuki shogun ειναι το ιδιο παπι? Σαν VSTROM με KLV?
    Ναι
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Βρηκα ενα τετοιο του 2005 απο 60αρη, πρωτο χερι με 34000χλμ πραγματικα, με βιβλιο σερβις.....αλλα δε μου το δωσε βολτα..λιγο δυσκολο να παρεις κατι χωρις να το οδηγησεις

  10. #10
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Αν βρεις KAZE-R πάρτο.Μεταχειρω μιλάμε.Του πατέρα μου που το έχω εγώ πλέον όσο και αν ακούγεται κάπως βάρεσε μπιέλα στις 337.000χλμ.Βέβαια πριν σερνόταν αλλά όπως και να το δεις σε πήγαινε όχι μακρυά.(Με εργασίες συντήρησης στην ώρα τους απο τον Ιανουάριου του 2000 μιας το είχε πρώτο χέρι).Αλλιως σε μεταχειρω εγώ crypton-x δεν θα πλησίαζα λόγω του οτι το έχουν πιτσιρικάδες ακα του πίνουν το αίμα με το μπουρί της μπούσα....
    Αλλιώς εγώ θα πήγαινα με την σειρά που στα λέω σε crypton-x,crypton-r 110,supra-x 125.
    Η Modenas ήταν/είναι θυγατρική της kawasaki αλλά έχει πάρει το αυτί μου οτι έχει κλείσει το εργοστάσιο και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ουτε για το kawa 130.Ψαξτο αν θες.
    Απο τα φρεσκα τα παπια kawasaki θα έμενα μακρυα λόγω ποιότητας πλαστικών.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Αν βρεις KAZE-R πάρτο.Μεταχειρω μιλάμε.Του πατέρα μου που το έχω εγώ πλέον όσο και αν ακούγεται κάπως βάρεσε μπιέλα στις 337.000χλμ.Βέβαια πριν σερνόταν αλλά όπως και να το δεις σε πήγαινε όχι μακρυά.(Με εργασίες συντήρησης στην ώρα τους απο τον Ιανουάριου του 2000 μιας το είχε πρώτο χέρι).Αλλιως σε μεταχειρω εγώ crypton-x δεν θα πλησίαζα λόγω του οτι το έχουν πιτσιρικάδες ακα του πίνουν το αίμα με το μπουρί της μπούσα....
    Αλλιώς εγώ θα πήγαινα με την σειρά που στα λέω σε crypton-x,crypton-r 110,supra-x 125.
    Η Modenas ήταν/είναι θυγατρική της kawasaki αλλά έχει πάρει το αυτί μου οτι έχει κλείσει το εργοστάσιο και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ουτε για το kawa 130.Ψαξτο αν θες.
    Απο τα φρεσκα τα παπια kawasaki θα έμενα μακρυα λόγω ποιότητας πλαστικών.
    εχεις μνμ

  12. #12
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Θα απαντήσω και εδώ.
    Κοιτα τα καζεράκια ήταν καλά μηχαχάκια.Η επιτομή της αξιοπιστίας.
    ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ.Αλλά στο τονίζω, στην εποχή τους.
    Όσο και να φτιάξεις κάτι ο γέρος νέος δεν γίνεται.Εάν είσαι στο χιλιάρικο πιο καλά να πάρεις κανένα crypton-r 110 που ειναι εξίσου καλά και πιο φρέσκα μηχανάκια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Θα απαντήσω και εδώ.
    Κοιτα τα καζεράκια ήταν καλά μηχαχάκια.Η επιτομή της αξιοπιστίας.
    ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ.Αλλά στο τονίζω, στην εποχή τους.
    Όσο και να φτιάξεις κάτι ο γέρος νέος δεν γίνεται.Εάν είσαι στο χιλιάρικο πιο καλά να πάρεις κανένα crypton-r 110 που ειναι εξίσου καλά και πιο φρέσκα μηχανάκια.
    Εχεις ενα point...αλλα δεν ειναι παντα ετσι...
    Εχω αφρικα 22 ετων..με 90.000χλμ πραγματικα.. θα τοχω μεχρι να σιχαθω να το βλεπω...τι να παθει η μαουνα

    δηλ παλιο με παλιο ...εχει μεγαλη διαφορα...

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν τα ξέρω τα modenas (γενικότερα) αλλά κάποια προβλήματα ποιότητας νομίζω έχουν παρουσιάσει. Μια ματιά στο google θα σου δώσει μια εικόνα.

    Τα kazer που αναφέρει ο φίλος από πάνω επίσης πολύ καλά. Πρέπει όμως να είσαι σίγουρος για την συντήρηση που έχει γίνει σε τόσο παλιά μηχανάκια.

    Για εμένα τα εργαλεία δουλειάς πρέπει να είναι άρτια από κάθε άποψη, μιας και η εμπειρία έχει δείξει ότι το φθηνό το πληρώνεις ακριβά.
    Μοντενας σκυλιααα!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF