Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: KTM Duke 390 ή YAMAHA MT-03

  1. #16
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    γυρω στα 160 ειναι η πραγματικη τελικη του duke.

    αν εχεις τα λεφτα, πηγαινε για το duke χωρις αμφιβολια! ανωτερο μηχανακι απο το mt παντου. στην πολη και σε κοντινες διαδρομες, θα το λατρεψεις.
    η δευτερη γενια ναι,η πρωτη παει παραπανω....το εχω μετρησει
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PiniG Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους,

    Είμαι νέο μέλος του φόρουμ, γι' αυτό θα σας πω πρώτα κάποια πράγματα για τη μέχρι τώρα ενασχόλησή μου και στη συνέχεια θα θέσω το σημαντικό ερώτημα

    Λοιπόν, είμαι 25 ετών και ξεκίνησα να οδηγώ μηχανάκι πριν 3 χρόνια. Μόλις έβγαλα δίπλωμα αγόρασα μία CBR 125R '08 μεταχειρισμένη ως πρώτο μου μηχανάκι. Εδώ και 3 χρόνια λοιπόν αυτό το μηχανάκι με έχει παιδέψει αρκετά, καθώς μου βγάζει συνεχώς προβλήματα και συχνά πυκνά βρίσκομαι στο συνεργείο, λόγω σβησιμάτων της μηχανής.

    Αυτή την περίοδο σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο μηχανάκι και αφού το σκέφτηκα αρκετά και έψαξα πολύ, ρωτώντας διαβάζοντας κτλ., κατέληξα ανάμεσα στα δύο μηχανάκια του τίτλου. Κάνω περίπου 35 χιλιόμετρα τη μέρα μέσα στην πόλη και έχω υπολογίσει πως είτε η μία είτε η άλλη επιλογή θα μου κοστίζουν περίπου 1.000 ευρώ το χρόνο μετά την αγορά (συμπεριλαμβανομένων όλων των εξόδων). Αυτή τη στιγμή δίνω περίπου 600 ευρώ το χρόνο για το CBR.

    Επίσης να πω ότι είμαι 1,68 και ζυγίζω 65 κιλά, επομένως δε θέλω κάτι πολύ βαρύ ούτε ψηλό. Ακόμα, είναι σημαντικό για εμένα να έχω μπαγκαζιέρα πίσω, γιατί όλο και κάτι χρειάζεται να μεταφέρω.

    Δεδομένου ότι και τα δύο μηχανάκια κοστίζουν 5.700, η τιμή αγοράς δεν παίζει ρόλο στην επιλογή. Επίσης ίδια είναι και η κατανάλωση. Το θέμα πλέον έγκειται στην αξιοπιστία της κάθε εταιρείας, γιατί είμαι σχολαστικός με τα σέρβις και τη φροντίδα της μηχανής. Παρ' όλα αυτά, δεν είναι λίγες οι φορές που το CBR μου, μου έχει μείνει στη μέση του δρόμου και αρνείται πεισματικά να πάρει πάλι μπροστά μέχρι η οδική βοήθεια να το πάει στο συνεργείο.

    Το KTM έχω δει ότι έχει τελική 168 χλμ/ώρα, ενώ το Yamaha πάει και μέχρι 190 χλμ/ώρα. Από την άλλη το KTM είναι πιο ελαφρύ, αλλά έχει μεγαλύτερο ύψος σέλας, ενώ είναι πιο εκρηκτικό στις μεσαίες ταχύτητες.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιο από τα δύο να επιλέξω, με γνώμονα την αξιοπιστία, την απόδοση, το κόστος των ανταλλακτικών, το κόστος συντήρησης και όποια άλλη παρατήρηση θεωρείτε ότι δεν έχω λάβει υπ' όψιν και θα θέλατε να μου επισημάνετε.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τελικά φίλε κατεληξες σε κάποιο από τα δύο;

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF