Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: KTM Duke 390 ή YAMAHA MT-03

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9

    KTM Duke 390 ή YAMAHA MT-03

    Καλημέρα σε όλους,

    Είμαι νέο μέλος του φόρουμ, γι' αυτό θα σας πω πρώτα κάποια πράγματα για τη μέχρι τώρα ενασχόλησή μου και στη συνέχεια θα θέσω το σημαντικό ερώτημα

    Λοιπόν, είμαι 25 ετών και ξεκίνησα να οδηγώ μηχανάκι πριν 3 χρόνια. Μόλις έβγαλα δίπλωμα αγόρασα μία CBR 125R '08 μεταχειρισμένη ως πρώτο μου μηχανάκι. Εδώ και 3 χρόνια λοιπόν αυτό το μηχανάκι με έχει παιδέψει αρκετά, καθώς μου βγάζει συνεχώς προβλήματα και συχνά πυκνά βρίσκομαι στο συνεργείο, λόγω σβησιμάτων της μηχανής.

    Αυτή την περίοδο σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο μηχανάκι και αφού το σκέφτηκα αρκετά και έψαξα πολύ, ρωτώντας διαβάζοντας κτλ., κατέληξα ανάμεσα στα δύο μηχανάκια του τίτλου. Κάνω περίπου 35 χιλιόμετρα τη μέρα μέσα στην πόλη και έχω υπολογίσει πως είτε η μία είτε η άλλη επιλογή θα μου κοστίζουν περίπου 1.000 ευρώ το χρόνο μετά την αγορά (συμπεριλαμβανομένων όλων των εξόδων). Αυτή τη στιγμή δίνω περίπου 600 ευρώ το χρόνο για το CBR.

    Επίσης να πω ότι είμαι 1,68 και ζυγίζω 65 κιλά, επομένως δε θέλω κάτι πολύ βαρύ ούτε ψηλό. Ακόμα, είναι σημαντικό για εμένα να έχω μπαγκαζιέρα πίσω, γιατί όλο και κάτι χρειάζεται να μεταφέρω.

    Δεδομένου ότι και τα δύο μηχανάκια κοστίζουν 5.700, η τιμή αγοράς δεν παίζει ρόλο στην επιλογή. Επίσης ίδια είναι και η κατανάλωση. Το θέμα πλέον έγκειται στην αξιοπιστία της κάθε εταιρείας, γιατί είμαι σχολαστικός με τα σέρβις και τη φροντίδα της μηχανής. Παρ' όλα αυτά, δεν είναι λίγες οι φορές που το CBR μου, μου έχει μείνει στη μέση του δρόμου και αρνείται πεισματικά να πάρει πάλι μπροστά μέχρι η οδική βοήθεια να το πάει στο συνεργείο.

    Το KTM έχω δει ότι έχει τελική 168 χλμ/ώρα, ενώ το Yamaha πάει και μέχρι 190 χλμ/ώρα. Από την άλλη το KTM είναι πιο ελαφρύ, αλλά έχει μεγαλύτερο ύψος σέλας, ενώ είναι πιο εκρηκτικό στις μεσαίες ταχύτητες.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιο από τα δύο να επιλέξω, με γνώμονα την αξιοπιστία, την απόδοση, το κόστος των ανταλλακτικών, το κόστος συντήρησης και όποια άλλη παρατήρηση θεωρείτε ότι δεν έχω λάβει υπ' όψιν και θα θέλατε να μου επισημάνετε.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τελευταία τροποποίηση από PiniG; 22/12/2017 στις 11:43.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PiniG Προβολή μηνύματος
    Το KTM έχω δει ότι έχει τελική 168 χλμ/ώρα, ενώ το Yamaha πάει και μέχρι 190 χλμ/ώρα.
    Καλημέρα, καλώς ήρθες και σιγά μην πάει και 300.

    Προσωπικά, θα προτιμούσα το ΚΤΜ. Γενικά, σε αυτόν τον κυβισμό και για commuter, θα επέλεγα οποιοδήποτε μονοκύλινδρο έναντι δικύλινδρου χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, καλώς ήρθες και σιγά μην πάει και 300. :lol.

    Δεν είναι δα και Βεστρώμ...............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    σιγά μην πάει και 300
    Στο youtube υπάρχουν βίντεο και από Έλληνες, που φτάνουν άνετα τα 185.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Καλά, σε βίντεο μπορεί να δεις οτιδήποτε, ας μην μπούμε σε τέτοια συζήτηση. Η πραγματική ταχύτητά του αμφιβάλλω αν ξεπερνάει τα 160-165. Αλλά δεν έχει καμία σημασία. Δεν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι για την τελική του.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    θα επέλεγα οποιοδήποτε μονοκύλινδρο έναντι δικύλινδρου χωρίς δεύτερη σκέψη
    Επειδή είμαι λίγο άσχετος, γιατί το λες αυτό; Θα έχει καλύτερη απόδοση; Ποιες είναι οι διαφορές τους;

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλά, σε βίντεο μπορεί να δεις οτιδήποτε, ας μην μπούμε σε τέτοια συζήτηση. Η πραγματική ταχύτητά του αμφιβάλλω αν ξεπερνάει τα 160-165. Αλλά δεν έχει καμία σημασία. Δεν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι για την τελική του.

    Ναι, παίρνεις virago 400
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    στα 1000ευρω ειναι και η βενζίνη?

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2017
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    στα 1000ευρω ειναι και η βενζίνη?
    Ναι, υπολογίζω περίπου 550 ευρώ το χρόνο βενζίνη

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PiniG Προβολή μηνύματος
    Επειδή είμαι λίγο άσχετος, γιατί το λες αυτό; Θα έχει καλύτερη απόδοση; Ποιες είναι οι διαφορές τους;
    Πολύ χονδρικά και απλοϊκά, τα μονοκύλινδρα "τραβάνε" καλύτερα (αυτό σε νοιάζει μέσα στην πόλη), είναι πιο ελαφριά και έχουν πιο απλούς κινητήρες (=λιγότερα έξοδα σε συντήρηση/βλάβη κτλ). Από την άλλη, τα δικύλινδρα πιάνουν ελαφρώς υψηλότερες ταχύτητες (στις οποίες έτσι κι αλλιώς αυτά τα μηχανάκια κουράζουν, οπότε δεν έχει σημασία) και έχουν λιγότερους κραδασμούς.

    Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ το δικύλινδρο μοτέρ ιδανικό για "απ'όλα" (κι εγώ τέτοιο έχω άλλωστε), αλλά θεωρώ ότι δουλεύει όπως του αξίζει μόνο σε μεγαλύτερους κυβισμούς (600+). Ωστόσο, αυστηρά για πόλη, πάλι μονοκύλινδρο θα επέλεγα (αποκλειστικά τέτοια είχα τα τελευταία 6-7 χρόνια, όχι τυχαία).
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πολύ χονδρικά και απλοϊκά, τα μονοκύλινδρα "τραβάνε" καλύτερα (αυτό σε νοιάζει μέσα στην πόλη), είναι πιο ελαφριά και έχουν πιο απλούς κινητήρες (=λιγότερα έξοδα σε συντήρηση/βλάβη κτλ). Από την άλλη, τα δικύλινδρα πιάνουν ελαφρώς υψηλότερες ταχύτητες (στις οποίες έτσι κι αλλιώς αυτά τα μηχανάκια κουράζουν, οπότε δεν έχει σημασία) και έχουν λιγότερους κραδασμούς.

    Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ το δικύλινδρο μοτέρ ιδανικό για "απ'όλα" (κι εγώ τέτοιο έχω άλλωστε), αλλά θεωρώ ότι δουλεύει όπως του αξίζει μόνο σε μεγαλύτερους κυβισμούς (600+). Ωστόσο, αυστηρά για πόλη, πάλι μονοκύλινδρο θα επέλεγα (αποκλειστικά τέτοια είχα τα τελευταία 6-7 χρόνια, όχι τυχαία).
    αν η δουλεια (που εκει κάνουμε όλα μας τα χλμ ουσιαστικα) ειναι πανω σε ανοιχτό δρομο το 2κ ειναι καλύτερο. Γενικά όμως ισχύουν ολα οσα ειπες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    637
    Αν θες να βάλεις και μπαγκαζιερα μην πάρεις σε παρακαλώ duke.

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    και τα 2 ειναι ωραια μηχανακια...
    το 390 επειδη το ειχαμε εδω κατω και ο αναβατης του δεν ηταν φρονιμος,δεν εκανε κιχ και το σερβις του ηταν πολυ νορμαλ.μιλαω για την προηγουμενη γενια.η καινουρια εχει καποιες αναβαθμισεις καλες που συναντας σε μεγαλυτερες μοτοσυκλετες....οπως η οθονη κοντερ και το abs του που ειναι κορυφαιο...απο τεστ που διαβαζω το γραναζωμα του ειναι ταμαμ για την πολη....επισης οι αναρτησεις του εχουν σεταριστει διαφορετικα απο την πρωτη γενια προς το καλυτερο.βαλε στην εξισωση και του φωτιζομενους διακοπτες οπως και οτι παροτι μονοκυλινδρο δεν φερνει κραδασμους στο τιμονι.το θεμα κραδασμοι η ΚΤΜ το εχει δουλεψει αρκετα bytheway.γενικως ο δουκας τα λεφτα του τα αξιζει μεχρι τελευταιο ευρω.....ειδικα ξανανφερω το abs του συναντατε μονο σε πολυ ακριβοτερες μοτοσυκλετες
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παρε το ΜΤ 03 αλλα το παλιο mod το μονοκύλινδρο...(αν σε καλύπτει το δίπλωμα), αποδεδειγμένα αξιοπιστο και πιο δυνατο παντου απο αυτά που αναφερεις,

  15. #15
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    γυρω στα 160 ειναι η πραγματικη τελικη του duke.

    αν εχεις τα λεφτα, πηγαινε για το duke χωρις αμφιβολια! ανωτερο μηχανακι απο το mt παντου. στην πολη και σε κοντινες διαδρομες, θα το λατρεψεις.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  2. yamaha mt-03 ή kawasaki er-6n
    από skynet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF