Σελίδα 12 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #166
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Και από αυτά έβγαλες συμπέρασμα ότι τα shell κλέβουν?
    Δεν είναι ότι καλύτερο να πηγαίνεις να βάλεις βενζίνα και για υπόθεση 1 λεπτού που είναι για να βάλει την βενζίνη, να σε πρήζει ο άλλος για 15 λεπτά να βάλεις την v power και να χάνεις άσκοπα τον χρόνο σου.Για το άλλο που έγινε ο ήχος της μηχανής ποιο τραχύς, δεν θέλω να το ρισκάρω να βάζω βενζίνη από εκεί γιατί δεν θέλω να πάθει ζημιά το όχημα μου.
    Παντού υπάρχουν και οι καλοί και οι κακοί, δεν είπα ότι όλοι είναι σκάρτοι.

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Κάποτε δούλευα με ένα Innova εξωτερικός στην Αθήνα δηλαδή 100 με 140 χλμ την μέρα πάνω στην σέλα. Οπότε έβαζα v power και εγώ άκουγα τον κινητήρα ποιο τραχύ. Όμως ειμαι βέβαιος ότι κέρδιζα κάτι σε ιπποδύναμη. Όταν λέω ότι είμαι βέβαιος θέλω να πω το ενιωθα. Και όταν κάνεις 100-140χλμ κάθε μέρα με ένα δίκυκλο χαμηλής ιπποδύναμης μπορείς να νιώσεις και τις ποιο ανεπαισθητες αλλαγές. Αισθανόμουν λοιπόν ότι κέρδιζα σίγουρα κάτι λιγότερο από μισό ίππο. Επίσης κάτι σε ροπή και σε απόκριση. Αυτά. Υπήρχαν και άλλες βενζίνες που ακουγόταν ο κινητήρας με λιγότερο θόρυβο αλλά δεν μου δίναν τέτοια αίσθηση.

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Κάποτε δούλευα με ένα Innova εξωτερικός στην Αθήνα δηλαδή 100 με 140 χλμ την μέρα πάνω στην σέλα. Οπότε έβαζα v power και εγώ άκουγα τον κινητήρα ποιο τραχύ. Όμως ειμαι βέβαιος ότι κέρδιζα κάτι σε ιπποδύναμη. Όταν λέω ότι είμαι βέβαιος θέλω να πω το ενιωθα. Και όταν κάνεις 100-140χλμ κάθε μέρα με ένα δίκυκλο χαμηλής ιπποδύναμης μπορείς να νιώσεις και τις ποιο ανεπαισθητες αλλαγές. Αισθανόμουν λοιπόν ότι κέρδιζα σίγουρα κάτι λιγότερο από μισό ίππο. Επίσης κάτι σε ροπή και σε απόκριση. Αυτά. Υπήρχαν και άλλες βενζίνες που ακουγόταν ο κινητήρας με λιγότερο θόρυβο αλλά δεν μου δίναν τέτοια αίσθηση.
    Εγώ με την απλή βενζίνη από το ιδιωτικό πρατήριο shell άκουγα τον ήχο του κινητήρα ποιο τραχύ.Επίσης όσες φορές έχω βάλει 100αρα στο innova μου (από Shell και BP) ο ήχος της μηχανής έγινε μεν ποιο βελούδινος και γλυκός, αλλά μου έβγαλε λιγότερα χιλιόμετρα αυτονομία

  4. #169
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Και από αυτά έβγαλες συμπέρασμα ότι τα shell κλέβουν?
    Με πρόλαβες, την ίδια απορία είχα κι εγώ!!! Μου θύμισε λίγο το ανέκδοτο με το γρύλο με το που το διάβασα!

  5. #170
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Εγώ με την απλή βενζίνη από το ιδιωτικό πρατήριο shell άκουγα τον ήχο του κινητήρα ποιο τραχύ.Επίσης όσες φορές έχω βάλει 100αρα στο innova μου (από Shell και BP) ο ήχος της μηχανής έγινε μεν ποιο βελούδινος και γλυκός, αλλά μου έβγαλε λιγότερα χιλιόμετρα αυτονομία
    Μήπως έβαλες το ίδιο ποσό σε ευρώ; Φαντάζομαι όχι. Οι 100άρες δεν μπορούν να αποδώσουν παρά μόνο σε κινητήρες υψηλής απόδοσης, εκεί θα δεις κάποιες διαφορές. Σε παπιά δεν πιστεύω να δεις κανενός είδους διαφορά, ούτε σε απόδοση ούτε σε οικονομία.

    Σε ότι αφορά αυτό που λες με τον τραχύ ήχο θέλει ψάξιμο τι ακριβώς εννοείς. Στην Ιταλία όποτε έβαζα βενζίνη άλλαζε ο ήχος της μηχανής μου, γινόταν πιο μπάσος και ναι ακουγόταν και λίγο πιο τραχύς (δεν εννοώ ότι ακουγόταν τίποτα περίεργο) αλλά η διαφορά στην απόδοση ήταν εμφανέστατη και εύκολα αναγνωρίσιμη αφού ήμουν φορτωμένος και διπλός.

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Με πρόλαβες, την ίδια απορία είχα κι εγώ!!! Μου θύμισε λίγο το ανέκδοτο με το γρύλο με το που το διάβασα!
    Δεν είπα ότι ΟΛΑ τα Shell είναι κακά.Απλώς όταν πας να βάλεις βενζίνη και ενώ είναι υπόθεση 2 λεπτών να σου βάλει βενζίνη και ο υπάλληλος σε πρήζει επι 15 λεπτά να βάλεις την v power, σε καθυστερεί από την δουλεία σου.Και έτσι καταντάει αγενής ο υπάλληλος που σε καθυστερεί και δεν σε σέβεται, ενώ εσύ θες να πας στην δουλεία σου.Και έτσι σε αναγκάζει να μην ξαναπάς να βάλεις βενζίνη.Οσό για το άλλο εκτός του ότι έγινε ο ήχος της μηχανής ποιο τραχύς, μου έβγαλε αυτονομιά λιγότερα χιλιόμετρα,και έτσι είναι λογικό να σου δημιουργεί αμφιβολίες για την ποιότητα της βενζίνης, και έτσι βάζεις από αλλού βενζίνη που είναι τσεκαρισμένο ότι το πρατήριο είναι αξιόπιστο.Από άλλα shell που έχω βάλει βενζίνη είτε 95αρα, είτε 98αρα, είτε 100αρα , ποτέ δεν έγινε ο ήχος της μηχανής ποιο τραχύς όπως σ αυτό το πρατήριο που είχα βάλει
    Τελευταία τροποποίηση από GRR; 08/01/2020 στις 09:08.

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Μήπως έβαλες το ίδιο ποσό σε ευρώ; Φαντάζομαι όχι. Οι 100άρες δεν μπορούν να αποδώσουν παρά μόνο σε κινητήρες υψηλής απόδοσης, εκεί θα δεις κάποιες διαφορές. Σε παπιά δεν πιστεύω να δεις κανενός είδους διαφορά, ούτε σε απόδοση ούτε σε οικονομία.

    Σε ότι αφορά αυτό που λες με τον τραχύ ήχο θέλει ψάξιμο τι ακριβώς εννοείς. Στην Ιταλία όποτε έβαζα βενζίνη άλλαζε ο ήχος της μηχανής μου, γινόταν πιο μπάσος και ναι ακουγόταν και λίγο πιο τραχύς (δεν εννοώ ότι ακουγόταν τίποτα περίεργο) αλλά η διαφορά στην απόδοση ήταν εμφανέστατη και εύκολα αναγνωρίσιμη αφού ήμουν φορτωμένος και διπλός.
    Την ίδια ποσότητα καυσίμου είχα βάλει που έβαζα και με την 95ρα, αφού γέμισε βενζίνη ακριβώς μέχρι επάνω στο στόμιο στο ρεζερβουάρ, και ο δείκτης της βενζίνης είχε 6 γραμμές στο full, και μου έβγαλε αυτονομία 15 χλμ περίπου λιγότερο, ενώ όμως ο κινητήρας λειτουργούσε ποιο βελούδινα.

    Όσο για το άλλο που λες ότι οι 100άρες ταιριάζουν μόνο σε κινητήρες υψηλής απόδοσης, ναι συμφωνώ μαζί σου:συγκεκριμένα η 100αρα έχει καλύτερη απόδοση σε κινητήρες με σχέση συμπιέσης απο 10,5:1 και πάνω, πχ ένας φίλος μου που είχε δοκιμάσει 100αρα στο cbr το 125αρι (που έχει σχέση συμπίεσης 11:1) και τραβούσε καλύτερα το μηχανάκι.

    Τέσπα εγώ στο μηχανάκι έχω κάνει 111000 χιλιόμετρα και βάζω πάντα απο συγκεκριμένα πρατήρια χρόνια ολόκληρα απο τσεκαρίσμενα πρατήρια, χώρις να είναι τραχύς ο ήχος της μηχανής όπως στο συγκεκριμένο, και δεν μου έβγαλε ποτέ κανένα πρόβλημα.Από το συγκεκριμένο πρατήριο που έγινε ποιο τραχύς ο ήχος της μηχανής είχα βάλει μόνο μια φορά, και πολύ απλά δεν ξαναβάζω ποτέ.Γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι ουσίες βάζουν μέσα στην βενζίνη και είχε γίνει ο ήχος της μηχανής ποιο τραχύς, μπορεί αυτές οι ουσίες να κάνουν ζημιά στα εξάρτηματα της μηχανής χωρίς να το ξέρω, και έτσι δεν θέλω να το ρισκάρω να βάζω βενζίνη από εκεί.

  8. #173
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Η 95ρα είναι κίτρινη(όπως και σε όλα τα υπόλοιπα πρατήρια) η 100ρα όμως είναι διάφανη (τουλάχιστο στα shell που τσεκαρα) χωρίς να είμαι μηχανικός πετρελαίων θεωρώ οτι ενδέχεται να είναι πιο καθαρή χωρίς κατάλοιπα που θα μείνουν εντός του ρεζερβουαρ και κατεπέκταση στο κύκλωμα τροφοδοσίας και αυτό για όσους κινούν μακροπρόθεσμα τα δίκυκλα όπως εγώ και είναι o μονος λόγος που προτιμώ αρκετές φορές 100ρα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Η 95ρα είναι κίτρινη(όπως και σε όλα τα υπόλοιπα πρατήρια) η 100ρα όμως είναι διάφανη (τουλάχιστο στα shell που τσεκαρα) χωρίς να είμαι μηχανικός πετρελαίων θεωρώ οτι ενδέχεται να είναι πιο καθαρή χωρίς κατάλοιπα που θα μείνουν εντός του ρεζερβουαρ και κατεπέκταση στο κύκλωμα τροφοδοσίας και αυτό για όσους κινούν μακροπρόθεσμα τα δίκυκλα όπως εγώ και είναι o μονος λόγος που προτιμώ αρκετές φορές 100ρα.
    Πολύ σωστά, το λέει και σ αυτό το βίντεο, όπως λέει και για την διαπίστωση της νοθευμένης βενζίνης: https://www.youtube.com/watch?v=HIkKQb7PTWc

  10. #175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Μου ήρθε κοινοποίηση του διαβιβαστικού της επώνυμης καταγγελίας που έστειλα τότε από τη Δ/νση Τεχνικής Βιομηχανικής Νομοθεσίας Τμήμα Επαλήθευσης Μετρήσεων & Επιθεώρησης Μετρητικών Συστημάτων. Είναι το ακόλουθο:

    "ΘΕΜΑ: "Διαβίβαση καταγγελιών για πρατήρια καυσίμων"
    Σχετ.:
    1. Η από 18-9-2019 ανώνυμη καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 93788/19-9-
    2019/ΔΤΒΝ972/20-9-2019).
    2. Η από 21-9-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 95921/ΔΤΒΝ983/25-9-2019).
    3. Η από 21-9-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 95925/ΔΤΒΝ984/25-9-2019).
    4. Η από 22-9-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 95931/ΔΤΒΝ985/25-9-2019).
    5. Η από 21-10-2019 ανώνυμη καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 107247/ΔΤΒΝ1110/22-
    10-2019).
    6. Η από 23-10-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 108485/ΔΤΒΝ1133/24-10-2019).
    7. Η από 16-10-2019 καταγγελία καταναλωτή (μέσω Συνηγόρου Καταναλωτή - Δικός μας ΑΠ
    107553/ΔΤΒΝ1119/22-10-2019).
    Σας διαβιβάζουμε τα ανωτέρω σχετικά, που περιήλθαν στην υπηρεσία μας και αφορούν
    καταγγελίες καταναλωτών ως προς την ελλιπή παράδοση καυσίμων για πρατήρια χωρικής σας
    αρμοδιότητας και παρακαλούμε για τη διενέργεια ελέγχων και τη σχετική ενημέρωση των
    καταγγελλόντων, του Συνηγόρου Καταναλωτή και της υπηρεσίας μας."

    Ενημερώνω πάλι όταν θα έχω κάποιο νέο...
    Τέλος, μου ήρθε χθες αυτό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	απάντηση.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	415130

    Δεν περίμενα βέβαια κάτι διαφορετικό, γιατί οι τρόποι κλοπής μπορεί να είναι πιο προηγμένοι από τους ελέγχους, οι έλεγχοι να είναι σικέ..
    Δεν απογοητεύομαι και η στάση μου θα συνεχίσει να είναι ίδια όταν έχω σοβαρές υποψίες απάτης, γιατί αυτό περιμένω και από τους υπόλοιπους πολίτες και, κάπως έτσι πάει το πράμα μπροστά...

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Τέλος, μου ήρθε χθες αυτό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	απάντηση.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	48,6 KB 
ID:	415130

    Δεν περίμενα βέβαια κάτι διαφορετικό, γιατί οι τρόποι κλοπής μπορεί να είναι πιο προηγμένοι από τους ελέγχους, οι έλεγχοι να είναι σικέ..
    Δεν απογοητεύομαι και η στάση μου θα συνεχίσει να είναι ίδια όταν έχω σοβαρές υποψίες απάτης, γιατί αυτό περιμένω και από τους υπόλοιπους πολίτες και, κάπως έτσι πάει το πράμα μπροστά...
    Τι ζημιά έπαθε το όχημά σου και έκανες καταγγελία?

  12. #177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Τι ζημιά έπαθε το όχημά σου και έκανες καταγγελία?
    Καμία ζημιά, πήρε περισσότερα λίτρα από τη συνολική χωρητικότητα του ντεπόζιτου..

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Καμία ζημιά, πήρε περισσότερα λίτρα από τη συνολική χωρητικότητα του ντεπόζιτου..
    Και πόσα λίτρα ήταν η διαφορά?

  14. #179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Και πόσα λίτρα ήταν η διαφορά?
    5 στα 42. Μπήκαν 47λτ. Κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί σε κανένα άλλο πρατήριο..

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    5 στα 42. Μπήκαν 47λτ. Κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί σε κανένα άλλο πρατήριο..
    Το ποσόστο των πρατηρίων που κλέβουν είτε νοθεύοντας το καύσιμο, είτε με μαμουνιές στις αντλίες στα λίτρα είναι γύρω στο 10-20% είχα διαβάσει κάπου.Πάντως τα συνεργεία μότο και τα μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικά μότο είναι πολύ ποιο αμαρτωλά από τους βενζινάδες, μ αυτά που έχουν δει τα μάτια μου

Σελίδα 12 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 13:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 13:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF