Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #181
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Η 95ρα είναι κίτρινη(όπως και σε όλα τα υπόλοιπα πρατήρια) η 100ρα όμως είναι διάφανη (τουλάχιστο στα shell που τσεκαρα) χωρίς να είμαι μηχανικός πετρελαίων θεωρώ οτι ενδέχεται να είναι πιο καθαρή χωρίς κατάλοιπα που θα μείνουν εντός του ρεζερβουαρ και κατεπέκταση στο κύκλωμα τροφοδοσίας και αυτό για όσους κινούν μακροπρόθεσμα τα δίκυκλα όπως εγώ και είναι o μονος λόγος που προτιμώ αρκετές φορές 100ρα.
    χωρίς να είμαι ούτε εγώ μηχανικός πετρελαίων, νομίζω ότι το χρώμα στα καύσιμα είναι ένα πρόσθετο για να τα ξεχωρίζουν και όχι ενδεικτικό της ποιότητας τους.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #182
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    χωρίς να είμαι ούτε εγώ μηχανικός πετρελαίων, νομίζω ότι το χρώμα στα καύσιμα είναι ένα πρόσθετο για να τα ξεχωρίζουν και όχι ενδεικτικό της ποιότητας τους.
    Το αυτό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Σήμερα χαρούμενος για την κατανάλωση που είδα οτι έχω, πήγα να γεμίσω σε ένα πρατήριο στον Πειραιά που έχω ξανά βάλει αρκετές φορές και η αλήθεια είναι πως η ποιότητά του μου άρεσε γιατί πάντα μου κρατάει σαν βενζίνη, έγινε το εξής παράξενο...

    272 χλμ ανάβει ρεζέρβα με κατανάλωση 5,2 lt/100 οπότε είχα υπολογίσει οτι έχω κάψει 14,1 λίτρα οπότε μένουν άλλα 2,9 λίτρα μέσα μιας και το ντεπόζιτο μου είναι 17 λίτρα. Κάνω άλλα 12 χλμ με ρεζέρβα και πάω βενζινάδικο. Μου έβαλε το παλικάρι 16,48 λίτρα και όταν του είπα ότι είχα μέσα 2+ λίτρα και πως γίνεται να μου βάλει αλλα 16, μου απάντησε "και εγώ που να ξέρω πόσα είχες μέσα;"

    Το γαμώτο με τρελαίνει είναι η αλήθεια και όχι τα 3,5 ευρω παραπάνω. Το πρατήριο είναι σε γμωστο μεγάλο δρόμο του Πειραιά.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος

    272 χλμ ανάβει ρεζέρβα με κατανάλωση 5,2 lt/100 οπότε είχα υπολογίσει οτι έχω κάψει 14,1 λίτρα οπότε μένουν άλλα 2,9 λίτρα μέσα μιας και το ντεπόζιτο μου είναι 17 λίτρα. Κάνω άλλα 12 χλμ με ρεζέρβα και πάω βενζινάδικο. Μου έβαλε το παλικάρι 16,48 λίτρα και όταν του είπα ότι είχα μέσα 2+ λίτρα και πως γίνεται να μου βάλει αλλα 16, μου απάντησε "και εγώ που να ξέρω πόσα είχες μέσα;"
    12 χλμ εντός πόλης, αφαίρεσε άλλο ένα λίτρο.

    Μετράς από πλήρως γεμάτο ντεπόζιτο τα 14.9; ή μήπως τα 14.9 είχανε ηδη μπει λίγο μέσα και στα 2.9 της ρεζέρβας;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    12 χλμ εντός πόλης, αφαίρεσε άλλο ένα λίτρο.

    Μετράς από πλήρως γεμάτο ντεπόζιτο τα 14.9; ή μήπως τα 14.9 είχανε ηδη μπει λίγο μέσα και στα 2.9 της ρεζέρβας;

    14,9 δεν είπα ποτε. 14,1 λίτρα λέω.

    Όλα τα χλμ εντός πόλης είναι μιας και η δουλειά μου απέχει 7 χλμ από το σπίτι μου, οπότε αν το υπολογίσω έτσι όπως λες πάει 204 χλμ όλο το ντεπόζιτο. Νομίζω πως κάτι έχεις καταλάβει λάθος

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    14,9 δεν είπα ποτε. 14,1 λίτρα λέω.

    Όλα τα χλμ εντός πόλης είναι μιας και η δουλειά μου απέχει 7 χλμ από το σπίτι μου, οπότε αν το υπολογίσω έτσι όπως λες πάει 204 χλμ όλο το ντεπόζιτο. Νομίζω πως κάτι έχεις καταλάβει λάθος
    Πέραν του λάθους μου στο νούμερο, σε αυτά που ρώτησα, πως ξέρεις ότι δεν μετράς λάθος, ακριβώς με τους τρόπους που ρωτάω;

    Τα ξαναβάζω, με σωστό το νούμερο

    Μετράς από πλήρως γεμάτο ντεπόζιτο τα 14.1; ή μήπως τα 14.1 είχανε ηδη μπει λίγο μέσα και στα 2.9 της ρεζέρβας;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Πως μέτρησες τα 14 λίτρα; Και μάλιστα με ακρίβεια δεκαδικού.

  8. #188
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Μέτρησα από πλήρως γεμάτο ντεπόζιτο και μάλιστα ακριβώς στο ίδιο σημείο που είχα δει την στάθμη της βενζίνης την είδα κι σήμερα. Τώρα για το πόσο είχε μέσα βασίζομαι στην ρεζέρβα και στο ότι με 5,2 λίτρα στα 100 χλμ δεν βγαίνει αλλιώς.

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Πως μέτρησες τα 14 λίτρα; Και μάλιστα με ακρίβεια δεκαδικού.
    Αν κάνεις την πράξη 5,2 x 272 / 100 = 14,144

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Είδες το μέγιστο σημειο της στάθμης, αλλά όχι το ελάχιστο. Οπότε πάλι στο περίπου είσαι.

    Αν έβαλες και από την ίδια αντλία, εννοείται ότι μηδένισες την τελευταία φορά που φουλαρες, τότε η μέση κατανάλωση υπολογίζεται από τα λίτρα που έβαλες τώρα και όχι από τα λίτρα που έβαλες την προηγουμενη φορά.
    Δηλ 16,48 * 100 / 272 = 6.1/100 (περιπου)

    Ακόμα και το λαμπάκι δεν θα ελεγα ότι είναι αξιόπιστο μέτρο συγκρισης.

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Ok συμφωνώ ότι το λαμπάκι μπορεί να μην είναι αξιόπιστο αλλά μηδένισα και την κατανάλωση όταν έβαλα την προηγουμενη φορά. Εννοείται πως έβαλα στην ιδια ακριβώς αντλία, ο υπάλληλος μόνο άλλαξε. Βάση της κατανάλωσης όμως δεν είναι λογικά τα 16,5 λίτρα σε 17αρι ντεπόζιτο σε ολοκαίνουργια μηχανή με 3 γεμίσματα και μόλις πριν 12 χλμ να εχει ανάψει λαμπάκι. Σκεφτομαι τόσο λάθος;;;; Θα το δω και στο επομενο γέμισμα αλλά σε άλλο βενζινάδικο φυσικά!

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Έχεις τριπ κομπιουτερ; Πολλές φορές είναι λίγο πιο αισιοδοξα απ'όσο πρέπει αλλα παρόλα αυτά τα εμπιστευόμαστε. Κι εγω μαζί.

    Το 5 από το 6 είναι μεγάλη διαφορά για να χαρακτηριστεί αισιόδοξο. Όμως δεν αποδεικνύει ότι σε έκλεψε, χωρίς να αποκλείεται βέβαια.

    Από τη στιγμή που δεν σου έβαλε παραπάνω απ'όσο παίρνει συνολικά το ρεζερβουάρ μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις.

  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Ok συμφωνώ ότι το λαμπάκι μπορεί να μην είναι αξιόπιστο αλλά μηδένισα και την κατανάλωση όταν έβαλα την προηγουμενη φορά. Εννοείται πως έβαλα στην ιδια ακριβώς αντλία, ο υπάλληλος μόνο άλλαξε. Βάση της κατανάλωσης όμως δεν είναι λογικά τα 16,5 λίτρα σε 17αρι ντεπόζιτο σε ολοκαίνουργια μηχανή με 3 γεμίσματα και μόλις πριν 12 χλμ να εχει ανάψει λαμπάκι. Σκεφτομαι τόσο λάθος;;;; Θα το δω και στο επομενο γέμισμα αλλά σε άλλο βενζινάδικο φυσικά!
    Για να βγάλεις κατανάλωση θα μετρήσεις απο γέμισμα σε γέμισμα χιλιόμετρα και λίτρα.
    Αυτό πολλές φορές για να μειώσεις λάθη και να βγάλεις μέσο όρο.

    Το τρασερ έχεις αν δε σε μπερδεύω με άλλον?
    Στο ΜΤ07 του 2018 η ένδειξη γράφει 0.2λίτρα/100χλμ περισσότερη κατανάλωση απο όσο μετράω εγώ. Σταθερή απόκλιση στα 20.000χλμ που έχω.

    Η ένδειξη του ΜΤ07 είναι για πέταμα. Μπορεί να μου γράφει 2 μπάρες (3 μπάρες με ρεζέρβα), να παρκάρω και όταν πάω να το πάρω να ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας!
    Για να δείς αν κλέβει θα πρέπει να γεμίσεις μέχρι το σίδερο και μετά να αφαιρέσεις συγκεκριμένη ποσότητα καυσίμου.

    Μήν αφήνεις να ανάβει η ρεζέρβα συχνά γιατί κάνει κακό στην αντλία.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Σωστά το tracer7 έχω αλλά προσπαθώ να καταλάβω ακόμα τις καταναλώσεις και απλά νομίζω ότι το συγκεκριμένο βενζινάδικο με έκλεψε. Λόγω δουλειάς (οδηγος) έχω μάθει να μετράω πολυ καλά τις καταναλώσεις αλλα επέλεξα αλλο βενζινάδικο (από αυτό που πάω συνήθως) για να βάλω στην μηχανή μιας και με βόλευε.

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Ναί αλλά πάς να τσεκάρεις χωρίς κάποιες σταθερές τιμές.
    Μόνο αν σου βάλει περισσότερο απο όσο χωράει συνολικά βγάζεις άκρη ή με το σύστημα που σου είπα που έτσι θα μετρήσεις σχεδόν με ακρίβια δεκάδας ml την κλοπή (αν υπάρχει). Απλά με υπομονή και στα δύο γεμίσματα να φτάσει μέχρι το σίδερο και να μείνει εκεί.

    Το ΜΤ07 μου πάντως είναι 0.2λ/100χλμ απαισιόδοξο!
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 14:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 14:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF