Σελίδα 14 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Έγινε! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα το δω ξανά για να βεβαιωθώ.

  2. #197
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποια εφαρμογή για την παρακολούθηση της κατανάλωσης;
    Έτσι δεν θα χρειάζεται να ψυχανεμιζεσαι τη στάθμη της βενζίνης ούτε και να μαντεύεις οτιδήποτε.
    Γέμισμα, καταγραφή, επόμενο γέμισμα καταγραφή κοκ, και θα στα βγάζει όλα και περισσότερα ακόμα από αυτά που εσύ κοιτούσες.
    Εγώ θυμάμαι κάποια φεγγάρια χρησιμοποίησα το fuelio.
    Λίγο πειθαρχία θέλει με τις καταγραφές για να έχεις ακρίβεια.
    Και το πόσες επιμέρους μετρήσεις και γραφήματα σου βγάζει,δε λέγεται.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποια εφαρμογή για την παρακολούθηση της κατανάλωσης;
    Έτσι δεν θα χρειάζεται να ψυχανεμιζεσαι τη στάθμη της βενζίνης ούτε και να μαντεύεις οτιδήποτε.
    Γέμισμα, καταγραφή, επόμενο γέμισμα καταγραφή κοκ, και θα στα βγάζει όλα και περισσότερα ακόμα από αυτά που εσύ κοιτούσες.
    Εγώ θυμάμαι κάποια φεγγάρια χρησιμοποίησα το fuelio.
    Λίγο πειθαρχία θέλει με τις καταγραφές για να έχεις ακρίβεια.
    Και το πόσες επιμέρους μετρήσεις και γραφήματα σου βγάζει,δε λέγεται.
    Δεν το ειχα σκεφτεί! ευχαριστώ!! Θα το δω άμεσα!!!

  4. #199
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    αν δεν εχεις κεντρικο σταντ ολες αυτες οι μετρησεις ειναι ανουσιες. στο πλαινο ο ενας θα σου γεμιζει 15 λίτρα ο άλλος 16. ανάλογα το που έβαλες την μανικα χτυπαει νωριτερα. θελει κεντρικο σταντ η να κάθεσαι πανω στην μηχανη για να ειναι ορθια. αυτο βεβαια εχει κινδυνο να μην κοψει η μανικα και να γινεις χαλια απο την βενζινη.

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Βασίλη πάντα σε όλες τις μηχανές που είχα τις κρατάω όρθιες για να αποφεύγω το ελλιπές γέμισμα. Αν εχω κεντρικό σταντ οκ αλλά όταν δεν έχω την κραταω μέχρι να πάει στο μέταλλο της τάπας.

  6. #201
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Τα trip computer γράφουν πάντα χαμηλότερες καταναλώσεις από τις πραγματικές
    Δοκιμασμένο με τρία οχήματα σε 3-4 βενζινάδικα που μου έχει πει φίλος που δουλεύει στον χώρο (πωλητής αντλιών) ότι δεν κλέβουν
    Το trip δίνει πχ στο αμάξι μου 6.2-6.3, και όταν γεμίζω μετράω κάτι λιγότερο από 7
    Και η μηχανή το ίδιο, βλέπω 3.6-3.7, και όταν γεμίζω μετραω κοντά στο 4

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #202
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Θα θέσω υπό μορφή ερωτήματος μία ακόμη παράμετρο, η οποία έχω την αίσθηση ότι αρχίζει να γίνεται αντιληπτή σε περιόδους με περιστασιακή χρήση του οχήματος,. Την πτητικότητα της βενζίνης.

    Η εντύπωσή μου είναι, χωρίς να είμαι βέβαιος, ότι σε περιπτώσεις που το καύσιμο μένει π.χ. δύο μήνες στο ντεπόζιτο, επειδή η μοτοσυκλέτα κινείται περιστασιακά, έχει μειωθεί κατά ελάχιστη ποσότητα, η οποία όμως μετριέται όταν υπολογίζουμε δεκαδικό ψηφίο στην κατανάλωση καυσίμου.

    Έχετε καταλάβει κάτι αντίστοιχο;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/10/2021 στις 11:10.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #203
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα θέσω υπό μορφή ερωτήματος μία ακόμη παράμετρο, η οποία έχω την αίσθηση ότι αρχίζει να γίνεται αντιληπτή σε περιόδους με περιστασιακή χρήση του οχήματος,. Την πτητικότητα της βενζίνης.

    Η εντύπωσή μου είναι, χωρίς να είμαι βέβαιος, σε περιπτώσεις που το καύσιμο μένει π.χ. δύο μήνες στο ντεπόζιτο, επειδή η μοτοσυκλέτα κινείται περιστασιακά, έχει μειωθεί κατά ελάχιστη ποσότητα, η οποία όμως μετριέται όταν υπολογίζουμε δεκαδικό ψηφίο στην κατανάλωση καυσίμου.

    Έχετε καταλάβει κάτι αντίστοιχο;

    Εγώ προσωπικά όχι γιατί την χρησιμοποιώ καθημερινά.

  9. #204
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.628
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12-10-45-54340780_6.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	431488


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12-11-04-e7a4c226d4b192361b7fbe1caf2f046a_XL.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	431489

    Δεν παιζεσαι ρε νεοσσε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα θέσω υπό μορφή ερωτήματος μία ακόμη παράμετρο, η οποία έχω την αίσθηση ότι αρχίζει να γίνεται αντιληπτή σε περιόδους με περιστασιακή χρήση του οχήματος,. Την πτητικότητα της βενζίνης.

    Η εντύπωσή μου είναι, χωρίς να είμαι βέβαιος, σε περιπτώσεις που το καύσιμο μένει π.χ. δύο μήνες στο ντεπόζιτο, επειδή η μοτοσυκλέτα κινείται περιστασιακά, έχει μειωθεί κατά ελάχιστη ποσότητα, η οποία όμως μετριέται όταν υπολογίζουμε δεκαδικό ψηφίο στην κατανάλωση καυσίμου.

    Έχετε καταλάβει κάτι αντίστοιχο;
    Έχω καταλάβει ότι καινούργια αντλία βενζίνης σε καθαρισμένο ντεπόζιτο με φρέσκια κατοστάρα καταστράφηκε εντελώς όσο μας είχαν κλεισμένους και δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε Δήμο...
    Από εκεί και πέρα και οι αντλίες κλέβουν (υπάρχει νόμιμο περιθώριο απόκλισης από την αναγραφόμενη ποσότητα) και η βενζίνη εξατμίζεται και η θερμοκρασία παίζει ρόλο και γενικά πάμε στο περίπου εκτός εάν όπως ειπώθηκε παραπάνω καταγράφουμε για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

  11. #206
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Θα θέσω υπό μορφή ερωτήματος μία ακόμη παράμετρο, η οποία έχω την αίσθηση ότι αρχίζει να γίνεται αντιληπτή σε περιόδους με περιστασιακή χρήση του οχήματος,. Την πτητικότητα της βενζίνης.

    Η εντύπωσή μου είναι, χωρίς να είμαι βέβαιος, ότι σε περιπτώσεις που το καύσιμο μένει π.χ. δύο μήνες στο ντεπόζιτο, επειδή η μοτοσυκλέτα κινείται περιστασιακά, έχει μειωθεί κατά ελάχιστη ποσότητα, η οποία όμως μετριέται όταν υπολογίζουμε δεκαδικό ψηφίο στην κατανάλωση καυσίμου.

    Έχετε καταλάβει κάτι αντίστοιχο;
    Εγώ όχι, και στο αμάξι υπάρχει περίοδος που για να αδειάσω τεπόζιτο περνάει δίμηνο…

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #207
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Εγώ θα το ξανά κοιτάξω οταν φτάσω στα ίδια χιλιόμετρα και θα χρειαστεί να βάλω βενζίνη, σε άλλο πρατήριο φυσικά, και θα δω πόσα λίτρα θα πάρει. Αν τελικά πάρει πάλι τα ίδια λίτρα τότε πολύ απλά ο μετρητής της ρεζέρβας μου, δεν μετράει σωστά.

    Και για να το έχω και γραμμένο ξανά : 284χλμ πήρε 16,5 λίτρα (στρογγυλοποιημένα) με οδήγηση εντός πόλης.

  13. #208
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα το ξανά κοιτάξω οταν φτάσω στα ίδια χιλιόμετρα και θα χρειαστεί να βάλω βενζίνη, σε άλλο πρατήριο φυσικά, και θα δω πόσα λίτρα θα πάρει. Αν τελικά πάρει πάλι τα ίδια λίτρα τότε πολύ απλά ο μετρητής της ρεζέρβας μου, δεν μετράει σωστά.
    Βασικά δοκίμασε μια εφαρμογή και μέτρα με γεμίσματα

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Βασικά δοκίμασε μια εφαρμογή και μέτρα με γεμίσματα

    Ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ από εχθές

  15. #210
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εγώ όχι, και στο αμάξι υπάρχει περίοδος που για να αδειάσω τεπόζιτο περνάει δίμηνο…
    Είναι φορές που κάνω 250 χιλιόμετρα την εβδομάδα, οπότε γεμίζω ανά εβδομάδα, ενώ έχουν υπάρξει ελάχιστες φορές που έκανα 30 χιλιόμετρα την εβδομάδα, οπότε γέμισα ξανά μετά από 2 μήνες. Ε, αυτές τις 3 φορές που έτυχε να γεμίσω στο δίμηνο, διαπίστωσα διαφορά πάνω από 5% στην ένδειξη κατανάλωσης μεταξύ του μετρητή της μοτοσυκλέτας και της δικής μου μέτρησης, βάσει χιλιομέτρων και λίτρων.

    Τυχαίο; Έχει να κάνει με την εξάτμιση μέσω των σωλήνων υπερχείλισης; Έχει να κάνει με την μείωση της απόδοσης της βενζίνης στο χρονικό διάστημα των δύο μηνών που παρέμεινε στο ντεπόζιτο; Πάντως ο μετρητής της μοτοσυκλέτας έδειξε την ίδια κατανάλωση που έχω πάντα για τις συγκεκριμένες συνθήκες χρήσης, άρα την αναμενόμενη ροή καυσίμου στο σύστημα μέτρησης, ενώ το γέμισμα που ακολούθησε έδειξε ότι μπήκε περισσότερη ποσότητα καυσίμου από την αναμενόμενη.

    Ξέρω τόσο καλά την κατανάλωση για τη χρήση που κάνω στην πόλη, που βλέπω τα διανυθέντα χιλιόμετρα και λέω στο βενζινά "Θα πάρει περίπου 8,5 λίτρα" και πέφτω κοντά στον υπολογισμό μου. Λαμβάνω υπόψη τη διαφορά αν είναι στον πλαγιοστάτη ή αν κάθομαι πάνω της και την έχω κατακόρυφα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 14 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 13:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 13:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF