Σελίδα 15 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 220 από 220

Θέμα: Πρατηρια και κλεψιμο

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποια εφαρμογή για την παρακολούθηση της κατανάλωσης;
    Έτσι δεν θα χρειάζεται να ψυχανεμιζεσαι τη στάθμη της βενζίνης ούτε και να μαντεύεις οτιδήποτε.
    Γέμισμα, καταγραφή, επόμενο γέμισμα καταγραφή κοκ, και θα στα βγάζει όλα και περισσότερα ακόμα από αυτά που εσύ κοιτούσες.
    Εγώ θυμάμαι κάποια φεγγάρια χρησιμοποίησα το fuelio.
    Λίγο πειθαρχία θέλει με τις καταγραφές για να έχεις ακρίβεια.
    Και το πόσες επιμέρους μετρήσεις και γραφήματα σου βγάζει,δε λέγεται.
    Αυτο θα εγραφα τωρα...
    Ετσι κανω με το υγραεριο στο αμαξι να δω τι γινεται.
    https://play.google.com/store/apps/d....simplelicznik

    Πολυ απλη εφαρμογη χωρις διαφημισεις

  2. #212
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    662
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Τα trip computer γράφουν πάντα χαμηλότερες καταναλώσεις από τις πραγματικές
    Στο ΜΤ07 μου όχι!
    Τσεκαρισμένο >20.000 χλμ σταθερά δείχνει 0.2λίτρα/100χλμ περισσότερη κατανάλωση!

    Αυτό χρησιμοποιώ και εγώ απο το πρώτο γέμισμα.
    https://play.google.com/store/apps/d...m.kajda.fuelio

    Βάζω και τα υπόλοιπα έξοδα (ασφάλεια, τέλη, σερβις, λάστιχα κλπ) και αν δείς συνολικό κόστος ανα χιλιόμετρο θα τρελαθείς!
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα το ξανά κοιτάξω οταν φτάσω στα ίδια χιλιόμετρα και θα χρειαστεί να βάλω βενζίνη, σε άλλο πρατήριο φυσικά, και θα δω πόσα λίτρα θα πάρει. Αν τελικά πάρει πάλι τα ίδια λίτρα τότε πολύ απλά ο μετρητής της ρεζέρβας μου, δεν μετράει σωστά.

    Και για να το έχω και γραμμένο ξανά : 284χλμ πήρε 16,5 λίτρα (στρογγυλοποιημένα) με οδήγηση εντός πόλης.
    Εδώ σου διαφευγει μια παράμετρος ακόμα: οι διαδρομές που κάνεις!

    Οδήγηση εντός πόλης δεν λέει τίποτα. Εντος πόλης είναι το άδειο κέντρο 12 το βράδυ που πιάνεις όλα τα φανάρια πράσινα και τσουλάς, είναι και η μποτιλιαρισμένη λεωφόρος 9 το πρωί που πας 1η-2η-1η.

    Γενικά ο όρος εντός πόλης είναι πολύ γενικός και διαφέρει από οδηγό σε οδηγό. Πρέπει να κάνεις επι καθημερινής βάσεως τις ίδιες διαδρομές στις ίδιες συνθήκες με το ίδιο στυλ οδήγησης. Αλλιώς η κατανάλωση μπορεί να αλλάξει δραματικά.

    Αντίθετα εκτός πόλης (πχ αυτοκινητόδρομο) οι συνθήκες είναι πιο σταθερές και οι μετρήσεις εύκολα επαναλήψιμες.

  4. #214
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    532
    Πείτε και για την διαφορά κατανάλωσης με το κρύο και μετά θα δούμε για τις αλλαγές ταχυτήτων αν γίνονται στο ίδιο σημείο κάθε μέρα πάντα

    Ρε σεις, τί το ψειρίζετε τόσο; Εγώ στη μηχανή βάζω κάθε 200 χλμ περίπου. Μηδενίζω στο γέμισμα και ξέρω ότι θα πάρει 8 λίτρα. Αν πάω στα 250 θα πάρει περίπου 10. Σε όλα τα ενδιάμεσα υπολογίζω στο περίπου για να δω μήπως κάτι δεν πάει καλά. Αν δω κάπως μεγαλύτερη θυμάμαι αν μου έκανε μαγκιές κανένας με ποδήλατο και τον ξεφτίλισα

  5. #215
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pariancbf
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εδώ σου διαφευγει μια παράμετρος ακόμα: οι διαδρομές που κάνεις!

    Οδήγηση εντός πόλης δεν λέει τίποτα. Εντος πόλης είναι το άδειο κέντρο 12 το βράδυ που πιάνεις όλα τα φανάρια πράσινα και τσουλάς, είναι και η μποτιλιαρισμένη λεωφόρος 9 το πρωί που πας 1η-2η-1η.

    Γενικά ο όρος εντός πόλης είναι πολύ γενικός και διαφέρει από οδηγό σε οδηγό. Πρέπει να κάνεις επι καθημερινής βάσεως τις ίδιες διαδρομές στις ίδιες συνθήκες με το ίδιο στυλ οδήγησης. Αλλιώς η κατανάλωση μπορεί να αλλάξει δραματικά.

    Αντίθετα εκτός πόλης (πχ αυτοκινητόδρομο) οι συνθήκες είναι πιο σταθερές και οι μετρήσεις εύκολα επαναλήψιμες.
    Κάνω την ίδια διαδρομή σε όλα τα χιλιόμετρα της μηχανής μέχρι τώρα γιατί πολύ απλά είμαι στο στρώσιμο και ο τρόπος οδήγησης είναι ο ίδιος (μέχρι 5.000 στροφές). Βέβαια είναι και οι παράγοντας ότι η μηχανή στρώνεται ακόμα, οπότε σίγουρα θα έχει κάποια διαφορά στην κατανάλωση.

  6. #216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pariancbf
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Πείτε και για την διαφορά κατανάλωσης με το κρύο και μετά θα δούμε για τις αλλαγές ταχυτήτων αν γίνονται στο ίδιο σημείο κάθε μέρα πάντα

    Ρε σεις, τί το ψειρίζετε τόσο; Εγώ στη μηχανή βάζω κάθε 200 χλμ περίπου. Μηδενίζω στο γέμισμα και ξέρω ότι θα πάρει 8 λίτρα. Αν πάω στα 250 θα πάρει περίπου 10. Σε όλα τα ενδιάμεσα υπολογίζω στο περίπου για να δω μήπως κάτι δεν πάει καλά. Αν δω κάπως μεγαλύτερη θυμάμαι αν μου έκανε μαγκιές κανένας με ποδήλατο και τον ξεφτίλισα
    Εγώ δεν είναι ότι το ψειρίζω τόσο πολύ. Απλά θέλω να δω αν δουλεύει το trip computer σωστά ή αν με έκλεψε το βενζινάδικο σε λίτρα, γιατί από ποιότητα μέχρι τώρα όσες φορές και αν έχω βάλει σε διάφορα οχήματα έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος γιατί πολύ απλά η βενζίνη κρατάει περισσότερο.

  7. #217
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Έχει να κάνει με τουτού αλλά κουμπώνει και στο παρόν θέμα...
    Μίλαγα με έναν φίλο για καταναλώσεις, κόστος, κλεψίματα κλπ. Ο φίλος έχει βάλει αέριο στο αμάξι του και υποστηρίζει ότι εκτός της μείωσης του κόστους λόγω τιμής, επιπλέον απαλλάχτηκε και από το κλέψιμο στην αντλία. Δηλαδή υποστηρίζει ότι κατά αναπλήρωση του αερίου είναι σχεδόν αδύνατον να σε κλέψει ο βενζινάς όπως κατά κόρον κάνουν στην βενζίνη...
    Προσωπικά την στιγμή που η αναπλήρωση του αερίου γίνεται κι αυτή σε λίτρα δεν έχω πειστεί ότι δεν μπορεί να συμβαίνει το ίδιο, αλλά δεν έχω καμία εμπειρία από αέρια και δεν είμαι σίγουρος...
    Έχετε καμιά άποψη/εμπειρία επί τούτου ?

  8. #218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Έχει να κάνει με τουτού αλλά κουμπώνει και στο παρόν θέμα...
    Μίλαγα με έναν φίλο για καταναλώσεις, κόστος, κλεψίματα κλπ. Ο φίλος έχει βάλει αέριο στο αμάξι του και υποστηρίζει ότι εκτός της μείωσης του κόστους λόγω τιμής, επιπλέον απαλλάχτηκε και από το κλέψιμο στην αντλία. Δηλαδή υποστηρίζει ότι κατά αναπλήρωση του αερίου είναι σχεδόν αδύνατον να σε κλέψει ο βενζινάς όπως κατά κόρον κάνουν στην βενζίνη...
    Προσωπικά την στιγμή που η αναπλήρωση του αερίου γίνεται κι αυτή σε λίτρα δεν έχω πειστεί ότι δεν μπορεί να συμβαίνει το ίδιο, αλλά δεν έχω καμία εμπειρία από αέρια και δεν είμαι σίγουρος...
    Έχετε καμιά άποψη/εμπειρία επί τούτου ?
    Το περισσότερο κλέψιμο στα καύσιμα πέφτει από το ίδιο το Ελληνικό κράτος, με τους τεράστιους φόρους που βάζει. Η τιμή της βενζίνης χωρίς φόρους θα ήταν γύρω στα 0,60 ευρώ
    Τα συμπεράσματα δικά σου.
    Το 2000 είχε τιμή 170 δραχμές το λίτρο.

  9. #219
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Όταν είχα αυτοκίνητο με αέριο είχα "ανακαλύψει" πρατήριο που σίγουρα έκλεβε.
    Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πώς το έκανε, αλλά το γέμισμα σε αυτό το πρατήριο έβγαζε το πολύ ~180-190χλμ
    ενώ σε άλλο πρατήριο σταθερά 220-240χλμ, πάντα με την ίδια χρήση η σύγκριση.

    "Τυχαία" αυτό που έβγαζε τα λίγα χλμ ήταν και σαφώς φθηνότερο.
    Άρχισα να πηγαίνω στο ακριβό και εν τέλη πλήρωνα λιγότερα
    Ξέρω από βέσπα!

  10. #220
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pariancbf
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Εχθές πάλι γέμισα με περίπου τα ίδια χιλιόμετρα με την προηγούμενη φορά και λίγα παραπάνω. 300 km στο κοντέρ με 1,698 ευρω το λίτρο μου έβαλε 12,5 λίτρα και πλήρωσα 21,28 ευρώ. Φυσικά ήταν άλλο βενζινάδικο το οποίο είναι εταιρικό και στο οποίο βάζω κάθε 2η μέρα στο αυτοκίνητο. Η κατανάλωση που μου έγραψε η μηχανή ήταν 4,4 λίτρα/100 χιλιόμετρα, ενώ η κατανάλωση που μου έγραψε το προγραμματάκι στο κινητό fuelio είναι 4,17 λίτρα/100 χλμ. Αρα μπορώ να πω με σιγουριά πλέον ότι το προηγούμενο βενζινάδικο που έβαλα έκλεβε κανονικά, δηλαδή πάνω από 4 λίτρα στο ίδιο γέμισμα.

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415

Παρόμοια θέματα

  1. Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.
    από 007mastras στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2015, 14:46
  2. κλεψιμο ζελατινας και γενικα...πραγματων
    από ανωνυμος στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2010, 14:52
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF